Rižota (Polna verzija)

Forum >> [Družinsko življenje] >> Kuhajmo skupaj



Sporočilo


Barbara_L -> Rižota (15.4.2010 14:28:16)

Eno vprašanje glede rižote-zakaj se riž vedno prime na dno? Naredi se ena taka tanka skorjica, ki sicer ne moti okusa, moti pa mene, ker ne vem, zakaj se pojavi. Kuham na indukcijski plošči, na jakosti 5-6.
Vnaprej hvala za nasvete...

LP




x_srečka_x -> RE: Rižota (15.4.2010 14:37:22)

Riž vedno kuham v teflonski posodi, drugače se mi vedno prime. Nimam pa indukcije ampak je tudi elektičen štedilnik.




špelin@ -> RE: Rižota (15.4.2010 15:02:28)

Večinoma rižoto kuham v klasični rostfrei posodi - prime se mi ne, ker jo vmes večkrat pomešam.




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (15.4.2010 16:34:02)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




baguSka -> RE: Rižota (15.4.2010 16:39:26)


IZVIRNO SPOROČILO: x_srečka_x

Riž vedno kuham v teflonski posodi.



Enako.




mini86 -> RE: Rižota (15.4.2010 16:47:21)

js tud v teflonasti delam..mam indukcijo na 8 dokler vse tenstam in pol k že zalijem dam na 4 ali 5..
ne vem gdo mi je že reku da se rižote kao ne sme mešat..[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]itak je isto a jo mešaš al ne sam ne vem zakaj mam to u glavi[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]




Hope2 -> RE: Rižota (15.4.2010 16:47:29)

IZVIRNO SPOROČILO: špelin@

Večinoma rižoto kuham v klasični rostfrei posodi - prime se mi ne, ker jo vmes večkrat pomešam.



Enako.

Kuham na indukciji in ne vem kako ti uspe kuhat na 5-6, ker meni pri tej moči kipi oz zalije šporhet[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image]. A kuhaš brez pokrovke?




Katy78 -> RE: Rižota (15.4.2010 17:51:59)

Jaz jo vedno kuham v teflonski posodi na indukciji, ampak ko zavre, jo kuham na 2-3, ker če je na večji jakosti, preveč vre. Jo pa vmes tudi premešam, tako da se mi nikoli ne prime, moja mami je pa tudi ena tistih, ki pravijo, da se rižote ne sme mešat. Se mi pa med njeno in mojo ne zdi neke bistvene razlike.




baguSka -> RE: Rižota (15.4.2010 18:12:57)

tud jst vcasih premesam, vcasih pa ne... in je na koncu cist isto. je pa res da obvezno kuham v teflonu.




constanca -> RE: Rižota (15.4.2010 18:34:22)



Midva tudi kuhava na idukciji, navadno v tefonu in ko zavre na 2 ali 3. Tekocino imava vedno vroco poleg, dodajava sproti, ko se pokuha. Zalijes, premesas, pustis, da se spet pokuha. Tik pred koncem se malo sira zamesava in to je to. Pa ni nikoli pocasta in se seveda tudi ne prime dna posode.









naja17 -> RE: Rižota (15.4.2010 21:27:11)

Riž delam v navadni posodi, nikoli se ne prime. Delam na indukciji 5-6, ko zavre zmanjšam na 1-2 pokrijem in dušim, na koncu premešam. Vedno ok [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image].




luan -> RE: Rižota (15.4.2010 21:39:44)

Jaz pa v glavnem skor vse rižote dokonca spečem v pečici.Nam je bolje tako[sm=smiley1.gif].




mini86 -> RE: Rižota (16.4.2010 11:34:12)

IZVIRNO SPOROČILO: luan

Jaz pa v glavnem skor vse rižote dokonca spečem v pečici.Nam je bolje tako[sm=smiley1.gif] .


kako pa to nardiš..pa kok časa še pečeš v pečici




Barbara_L -> RE: Rižota (16.4.2010 14:17:08)

O, super, hvala za nasvete! Če malo povzamem, so zlata pravila:
- kuhanje v teflonski posodi
- mešanje (tudi jaz sem nekje brala, da se kao ne sme mešat, pa ne vem v čem je fora)
- ko začne vreti, jakost indukcije na 1-2 (v glavnem na manj, kot sem imela jaz).

Tole z dokončanjem v pečici bi pa tudi mene zanimalo!




gigi1 -> RE: Rižota (16.4.2010 17:54:30)

Veliki kuharji pravijo, da je fama o nemešanju rižote zmotna.

Kot sem pred časom slišala se je sploh ne meša, le s kuhovnico občasno malo premakne. Kuhovnico se malo zvrha zapiči in premakne za nekaj milimetrov, da ugotoviš, če se je zapekla [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Jaz jo kuham v teflonskem woku na najmanjšem ognju (plin). Jo le občasno premešam in je super.

Za finiš jo tudi občasno preložim (preden je skuhana) v glinen pekač. V pečici se dodatno izsuši. Nam je všeč bolj suha in rahlo zapečena.

Še dodaten namig [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley2.gif[/image]  uporabljajte riž Arborio. Sem v knjigi Saše Veronika prebrala, da je najboljši in to res drži. No...razen, če imate zadržke glede belega riža.




Jessy -> RE: Rižota (16.4.2010 23:25:47)

Jaz rižoto vedno mešam. To, da se je ne meša, izhaja iz časov naše mladosti, ko se je dobila ena sama vrsta riža in če si tistega mešal, si na koncu jedel vse kaj drugega kot rižoto. Danes imaš toliko različnih vrst riža in če izbereš pravega, ki je za rižote, si lahko privoščiš tudi mešanje.

Se strinjam, da je vrsta Arborio najboljša za rižoto.




sanelaa -> RE: Rižota (20.4.2010 10:05:16)

JAZ jo tudi delam v pečici.

najprej na štedilniku, spražim meso in zelenjavo, dodam riž, začinim, zalijem z vodo, počakam da zavre, potem pa pokrijem in dam v pečico, na 200 stopinj za cca. 20 minut.




mini86 -> RE: Rižota (20.4.2010 10:07:28)

IZVIRNO SPOROČILO: sanelaa

JAZ jo tudi delam v pečici.

najprej na štedilniku, spražim meso in zelenjavo, dodam riž, začinim, zalijem z vodo, počakam da zavre, potem pa pokrijem in dam v pečico, na 200 stopinj za cca. 20 minut.


a pa pride suha al ne..sj to prej zliješ v pekač ane[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley4.gif[/image]




sanelaa -> RE: Rižota (20.4.2010 10:10:54)

ne, jaz kar posodo (tefalovo) pokrijem in prestavim v pečico.

Ne pride suha ker jo dam v pečico za cca. 15-20 minut, riž je itak v tem času že skuhan oz. zdušen, meso in zelenjava pa tudi. Jaz običajno rižoto delam kar s puranjim ali piščančjim mesom.




BUŠICA -> RE: Rižota (20.4.2010 14:49:28)

IZVIRNO SPOROČILO: Barbara_L

Eno vprašanje glede rižote-zakaj se riž vedno prime na dno?
LP



ali imaš premalo tekočine, ali kuhaš na premočnem ognju. 5-6 na indukciji je zame premočno. jaz kuham rižoto na 2-3. pa mešam je tud ne, samo na začetku, ko dodam riž, da se lepo porazdeli, potem samo potresem posodo.




BUŠICA -> RE: Rižota (20.4.2010 14:58:38)

še moj recept za rižoto v pečici:
najprej pečem piščanca v kosih v pečici (do 3/4).
posebej v posodi prepražim čebulo, zelenjavo po želji (korenček, rdečo papriko, krompir na kocke...), dodam riž, malo paradižnikove mezge, začimbe..in zalijem z jušno osnovo ali kar vodo..malo dušim.
ko je piščanec skoraj pečen, dodam rižoto oz. zlijem okrog piščanca in spečem do konca.
trik je le v zadostni oz. pravšnji količini tekočine (da ni presuho ali preveč tekoče).





mini86 -> RE: Rižota (20.4.2010 15:08:40)

IZVIRNO SPOROČILO: BUŠICA

še moj recept za rižoto v pečici:
najprej pečem piščanca v kosih v pečici (do 3/4).
posebej v posodi prepražim čebulo, zelenjavo po želji (korenček, rdečo papriko, krompir na kocke...), dodam riž, malo paradižnikove mezge, začimbe..in zalijem z jušno osnovo ali kar vodo..malo dušim.
ko je piščanec skoraj pečen, dodam rižoto oz. zlijem okrog piščanca in spečem do konca.
trik je le v zadostni oz. pravšnji količini tekočine (da ni presuho ali preveč tekoče).





krompir pa riž-to morm pa res probat




Barbara_L -> RE: Rižota (23.4.2010 13:54:56)

Preizkusila zgoraj omenjene ideje in nasvete. Očitno sem prenahitro zalila riž in ga tenstala na previsoki temperaturi. Danes je ratalo v piko, posoda pa je tudi že v pomivalcu, brez črne skorjice :).




dejann -> RE: Rižota (7.7.2010 1:29:46)

punce vam js povem na hitro 3x tok vode kot riža ko jo kuhamo +mezga pelati itd

lahko jo kuhamo kjerkoli že je najbol nujno da jo premešamo vsake tolko in se zihr ne prime kakršne koli že posode itd

na koncu ko je že skoraj kuhana malo zmanšamo plin ali jo moramo večkrat premešati će želimo na hitro kuhano ampak je bolje

za malenkost zmanšat plin :D na koncu ko navrh plava še malo vode jo zadnič premešamo in skoraj nujno pokrijemo za 1min

nato ponovno premešamo in rižota je pripravljena za pohrustat :čas kuhanja max 10 min pa že to je veliko odvisno od riža ali

če želimo aldente ......



moj največkratni recept veganske rižote ;)



>prepražimo za eno osebo 2 čebule dodamo korenje zelo malo paprike +česn naredi aromo pražimo dodamo riž še malo pržimo da riž porumeni zalijemo z vodo in dodamo po okusu :grah ,pelate,razne mezge ,paradižnik ne veliko,por,cvetačo,malo bučk itd paprike +zćimbe za zelenjavno rižoto,malo popra,sol,vegeto,papriko in čili v prahu in na koncu ko je skoraj kuhana dodamo malo peteršilja v prahu ali domačega priporočam itd zame ni rižote brez ščepca ŽAFRANIKE
DOBRTEK =)




dejann -> RE: Rižota (15.7.2010 2:46:16)

[sm=bravo.gif]




Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>