Črka R (Polna verzija)

Forum >> [Otrok] >> Otroci



Sporočilo


barni -> Črka R (11.11.2010 7:41:41)

Kdaj reče otrok črko R? Približno pri katerih letih?




NEVA-1 -> RE: Črka R (11.11.2010 8:14:59)

Kakor kateri, moj sin je s pomočjo logopedinje, pri 5,5 letih začel pravilno izgovarjar črko R, hči pa že odkar govori, razločno in lepo izgovarja črko R, tako da ni nekega pravila-se mi zdi...če do petega leta še ne izgovarja R-ja se obrnite na logopedinjo, ker so  ta leta najprimernejša za učenje govora...




ribica. -> RE: Črka R (11.11.2010 8:44:35)

eni nikol ne rečejo. Moja ga verjetno še zdaj ne bi, če ne bi hodile k logopedu. Slabo leto sva rabile, da ji je uspelo. Mislim da gre mlajši po čisto isti poti, enako ga ne reče. Seveda je pa odvisno kako tvoj otrok sedaj govori r. Moja sta ga oba nekako pogoltnila in sta ga hotela delati nekje v grlu, čeprav mi vemo da se r dela s konico jezika. Veliko blebetajte z jezičkom, se oblizujte kot muca in sploh čimbolj aktivirajte konico jezika, naj se steguje v vse smeri, potem bo pa tudi r lažje prišel. Drugače pač s pomočjo logopeda.




barni -> RE: Črka R (11.11.2010 8:45:46)

Ne saj naša že govori R, ravn pred kratkim je začela kar na lepem en dan, samo je to tako izrazito, da se mi zdi, da zdaj samo to R slišim. Pa so mi rekli, da je zelo zgodnja (3).




mateyka -> RE: Črka R (11.11.2010 8:57:51)

naša pri 2-2,5 letih. mislim, da od ronje tamala tudi enkrat takrat..




Špacka -> RE: Črka R (11.11.2010 9:12:14)


IZVIRNO SPOROČILO: barni

Ne saj naša že govori R, ravn pred kratkim je začela kar na lepem en dan, samo je to tako izrazito, da se mi zdi, da zdaj samo to R slišim. Pa so mi rekli, da je zelo zgodnja (3).


Ne ni zelo zgodnja, se pa razvija po pričakovanjih vseh strokovnjakov[sm=smiley36.gif]
Moja je prejšni teden imela pregled pri logopedinji, stara je 5.5 let in še vedno ne govori črke r, tako da mora hodit na vaje....mi je pa logopedinja razložila, da je pričakovana starost od 3-3.5 let, tako da upa, da bosta do šole lahko popravili....





delfinček76 -> RE: Črka R (11.11.2010 10:37:21)

 
Ne ni zelo zgodnja, se pa razvija po pričakovanjih vseh strokovnjakov[sm=smiley36.gif]
Moja je prejšni teden imela pregled pri logopedinji, stara je 5.5 let in še vedno ne govori črke r, tako da mora hodit na vaje....mi je pa logopedinja razložila, da je pričakovana starost od 3-3.5 let, tako da upa, da bosta do šole lahko popravili....

 





Naš je tudi star 5,5 let, pa še vedno ne izgovarja črke r. Kakšne vaje pa vama je dala logopedija?
Včeraj mi je njegova osebna zdravnica rekla, da naj en mesec delava vaje doma (da, de, di, do, du in pa ta, te, ti, to, tu) če pa po enem mesecu ne bo bolje, naju bo napotila k logopedinji.




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (11.11.2010 12:31:58)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




teja28 -> RE: Črka R (11.11.2010 12:39:42)

naš bo feb star 3 leta in svoje ime, ki se začne na R že dolgo pravilno izgovarja. vsi drugi Rji so pa vse prej kot R [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/jezicek.gif[/image]




NEVA-1 -> RE: Črka R (11.11.2010 16:43:03)

IZVIRNO SPOROČILO: metulj333

glede tega imam tud jz vprasanje: nas prvi je imel mocno prirascen jezik (toliko, da se ni mogel dojiti) in so mu rezali vezico. se zdaj namesto R izgovori J; prav tako namesto L. sestricna logopedinja me je opozorila, da bo zarad prirascenega jezika najverjetneje imel tezave in da bi blo smiselno zaceti z obiski pri logopedu. ampak tudi zdravniki praviloma ne nardijo nic, dokler ni kriza, tko da me zanima, na podlagi cesa ter pri kateri starosti poslje P v SLO otroka k logopedu? da ji malo zatezim...


V Sloveniji pri 5ih letih dobiš napotnico za logopeda, mene so pa že pred tem sistematskim pregledom opozorile vzgojiteljice v vrtcu, da bi bilo smiselno obiskat logopeda, ker ni govoril šumnikov in sičnikov, namesto R-ja pa je rekel L, tako da sva žačela pri že pred 5-im letom in sva hodila eno leto in pol, sedaj ko je v šoli hodi samo občasno, da vidi kako napreduje, ker sedaj je pa samo še vaja, vaja...izgovaorjavo ima OK, samo mu jezik uhaja med zobe in ima tako bolj "mehko" izgovorjavo, tako da delamo še natem... 




NEVA-1 -> RE: Črka R (11.11.2010 16:46:28)

IZVIRNO SPOROČILO: delfinček76

Naš je tudi star 5,5 let, pa še vedno ne izgovarja črke r. Kakšne vaje pa vama je dala logopedija?
Včeraj mi je njegova osebna zdravnica rekla, da naj en mesec delava vaje doma (da, de, di, do, du in pa ta, te, ti, to, tu) če pa po enem mesecu ne bo bolje, naju bo napotila k logopedinji.


Midva teh vaj nisva nikoli delala, ampak sva preko J-ja in L-ja prišla do R-ja, tako da je najprej govoril j,j,j,j, nato nekaj časa l,l,l,l,l in potem rrrrrrrrrrrrr, upam da razumeš...




Najaa -> RE: Črka R (11.11.2010 21:33:17)

Tavečja je pri začela izgovarjat R pri 3 letih in dveh mesecih.




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (12.11.2010 9:45:51)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (13.11.2010 10:50:36)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (13.11.2010 11:04:41)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




Felicita -> RE: Črka R (13.11.2010 11:05:36)

moj R je pršu mal po 6. rojstnem dnevu (brez logopeda); tamala je pa začela mal pred tretjim letom in je vse r-je zadela tam nekje kak mesec po tretjem rojstnem dnevu.




natalia -> RE: Črka R (13.11.2010 11:58:50)

Različno, naša je lepo izgovarjala že odkar je začela govorit, eni pa kasneje...




naja78 -> RE: Črka R (13.11.2010 21:58:25)

IZVIRNO SPOROČILO: NEVA-1

IZVIRNO SPOROČILO: metulj333

glede tega imam tud jz vprasanje: nas prvi je imel mocno prirascen jezik (toliko, da se ni mogel dojiti) in so mu rezali vezico. se zdaj namesto R izgovori J; prav tako namesto L. sestricna logopedinja me je opozorila, da bo zarad prirascenega jezika najverjetneje imel tezave in da bi blo smiselno zaceti z obiski pri logopedu. ampak tudi zdravniki praviloma ne nardijo nic, dokler ni kriza, tko da me zanima, na podlagi cesa ter pri kateri starosti poslje P v SLO otroka k logopedu? da ji malo zatezim...


V Sloveniji pri 5ih letih dobiš napotnico za logopeda, mene so pa že pred tem sistematskim pregledom opozorile vzgojiteljice v vrtcu, da bi bilo smiselno obiskat logopeda, ker ni govoril šumnikov in sičnikov, namesto R-ja pa je rekel L, tako da sva žačela pri že pred 5-im letom in sva hodila eno leto in pol, sedaj ko je v šoli hodi samo občasno, da vidi kako napreduje, ker sedaj je pa samo še vaja, vaja...izgovaorjavo ima OK, samo mu jezik uhaja med zobe in ima tako bolj "mehko" izgovorjavo, tako da delamo še natem... 


pri na sv Lj smo avtomatsko dobili napotnico pri 3 letih za lgopeda in potem čakajo,dajo vaje,do nekje 5 leta.
mi smo stari 4 leta pa je še jožica namesto rožica.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/jezicek.gif[/image]če pa ga opozorim,pa se trudi in reče kot anglež,ni ne tč ne mš.itak pa prevladuje J.
pa smo v stavkih ornk govorili vse že pr 18 mesecih.




Stran: [1]