nadomestilo za nego in očetovski (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Finančne dileme starševstva



Sporočilo


cipicips -> nadomestilo za nego in očetovski (7.3.2012 17:13:16)

Pozdravljeni!

Na vas se obračam z nekaj vprašanji o starševskem varstvu, za katere upam, da mi jih boste vedeli odgovorit.

Moj partner ima s.p., sama sem brezposelna. Poleti 2012 pričakujeva otroka.

A so moje informacije točne?
1. Ker sem brezposelna, bom prvih 105 dni opravičena do nadomestilo za porodniški dopust?
2. Ali ima moj partner, kot s.p., po izteku 105 dni mojega nadomestila za porodniški dopust pravico, uveljavljat dopust za nego in varstvo otroka naslednjih 270 dni?
3. Ali lahko takoj po rojstvu otroka, moj partner koristi 90 dni očetovskega dopusta?

Se pravi zanima me ali ima moj partner pravico izkoristit po rojstvu otroka 90 dni očetovskega dopusta (jaz bi koristila le nadomestilo za porodniški dopust, ki mi pripada), in nato bi partner koristil še dopust za nego in varstvo otroka?





Anonimen -> RE: nadomestilo za nego in očetovski (7.3.2012 17:23:03)

Midva sva bila v podobni situaciji, ko se je tamala rodila, le da sem bila jaz študentka, moj pa s.p.. Meni je pripadalo eno leto starševski dodatek (cca. 180€/mesec), moj pa je koristil tistih 14 dni takoj po rojstvu, a mu je bilo potem v bistvu žal. Ker s.p. jevcem so pač kriti le prispevki za tisti čas ne pa tudi nek znesek "porodniške". V tem času pa valjda ne sme nobenih računov izdajat. Tako da naslednjič ne bo nič tega koristil in bo pač takrat delo čez dan malo na stran dal in zvečer delal ...




petea -> RE: nadomestilo za nego in očetovski (7.3.2012 20:59:26)


IZVIRNO SPOROČILO: cipicips

Pozdravljeni!

Na vas se obračam z nekaj vprašanji o starševskem varstvu, za katere upam, da mi jih boste vedeli odgovorit.

Moj partner ima s.p., sama sem brezposelna. Poleti 2012 pričakujeva otroka.

A so moje informacije točne?
1. Ker sem brezposelna, bom prvih 105 dni opravičena do nadomestilo za porodniški dopust? JA2. Ali ima moj partner, kot s.p., po izteku 105 dni mojega nadomestila za porodniški dopust pravico, uveljavljat dopust za nego in varstvo otroka naslednjih 270 dni? NE, ampak lahko ti samostojno, on samostojno ali pa v skladu z dogovorom med vama oba kombinirano (sočasno tako, da je seštevek vajinih ur 8 / dan) ali izmenično (npr. najprej nekaj tednov en, potem nekaj tednov drug) koristita 260 dni za nego in varstvo otroka

3. Ali lahko takoj po rojstvu otroka, moj partner koristi 90 dni očetovskega dopusta? JA, koristi ga lahko od rodstva otroka od dneva, ko je urejeno očetovstvo, vendar pazita: za 15 dni očetovskega dopusta, ki jih oče izrabi do dopolnjenega šestega meseca otrokove starosti, mu država zagotavlja očetovsko nadomestilo, za druge dni očetovskega dopusta, ki jih lahko izrabi do tretjega leta starosti otroka, pa mu država zagotavlja plačilo prispevkov za socialno varnost od minimalne plače (povzeto s strani CSD).

Se pravi zanima me ali ima moj partner pravico izkoristit po rojstvu otroka 90 dni očetovskega dopusta (jaz bi koristila le nadomestilo za porodniški dopust, ki mi pripada), in nato bi partner koristil še dopust za nego in varstvo otroka? JA



Si pa preračunajta, kako se vama splača koristiti dopust glede na vajina statusa.



Otika, mislim, da bi za 14 dni plačanega dopusta tvoj partner moral dobiti izplačano 'neto' plačo, izračunano glede na višino njegovih prispevkov.




cipicips -> RE: nadomestilo za nego in očetovski (8.3.2012 8:41:50)


IZVIRNO SPOROČILO: petea

1. Ker sem brezposelna, bom prvih 105 dni opravičena do nadomestilo za porodniški dopust? JA
2. Ali ima moj partner, kot s.p., po izteku 105 dni mojega nadomestila za porodniški dopust pravico, uveljavljat dopust za nego in varstvo otroka naslednjih 270 dni? NE, ampak lahko ti samostojno, on samostojno ali pa v skladu z dogovorom med vama oba kombinirano (sočasno tako, da je seštevek vajinih ur 8 / dan) ali izmenično (npr. najprej nekaj tednov en, potem nekaj tednov drug) koristita 260 dni za nego in varstvo otroka
Saj to sva mislila, da bi on samostojno koristil 260 dni za nego in varstvo....meni v tem času ne bi pripadalo nič. To je možno?




petea -> RE: nadomestilo za nego in očetovski (8.3.2012 8:59:18)


IZVIRNO SPOROČILO: cipicips

IZVIRNO SPOROČILO: petea

1. Ker sem brezposelna, bom prvih 105 dni opravičena do nadomestilo za porodniški dopust? JA
2. Ali ima moj partner, kot s.p., po izteku 105 dni mojega nadomestila za porodniški dopust pravico, uveljavljat dopust za nego in varstvo otroka naslednjih 270 dni? NE, ampak lahko ti samostojno, on samostojno ali pa v skladu z dogovorom med vama oba kombinirano (sočasno tako, da je seštevek vajinih ur 8 / dan) ali izmenično (npr. najprej nekaj tednov en, potem nekaj tednov drug) koristita 260 dni za nego in varstvo otroka
Saj to sva mislila, da bi on samostojno koristil 260 dni za nego in varstvo....meni v tem času ne bi pripadalo nič. To je možno?


Moj NE se je nanašal predvsem na število dni; drugi del dopusta traja namreč 260 in ne 270 dni; drugače pa - če oče koristi dopust, ti nimaš ničesar, si njegov vzdrževan član.




Stran: [1]