piksli (Polna verzija)

Forum >> [Družinsko življenje] >> Tehnika



Sporočilo


nynna -> piksli (11.9.2005 12:15:03)

ali mi lahko kdo pove če je slika velika 100×100 pikslov, koliko je to v centimetrih. Sej ne vem, lahko da je to zelo butasto vprašanje. . Rada bi eno sliko zmanjšala na 5×5 cm pa ne vem koliko je to pikslov.




TNT -> piksli (11.9.2005 13:05:14)

ni butasto vprašaje...

pikslov ne moreš primerjati s centimetri, ker je to le oznaka barvne točke in ne velikost točke.
na primer: če določiš sliki, ki ima 100*100 pikslov naj bo velika 5*5 cm, bo tako velika. in če ji določiš naj bo velika 10*10 cm, bo zopet tako velika. še vedno pa bo imela 100*100 pikslov, le velikost teh pikslov bo večja, zato bo kvaliteta slike nižja (večje barvne točke). in če bi sliko 100*100 pikslov raztegnila na 100*100 cm, bi bila velikost piksla že recimo 1 cm.

zato se v programih za obdelavo slik navadno določa, koliko pikslov na centimeter (oziroma navadno na inč) naj ima slika. da pa je za uporabnike lažje, lahko navadno določiš, koliko cm naj ima sprintana slika, program pa ostalo opravi sam...


sm ti pa naložu... bo?

tnT




Anonimen -> piksli (11.9.2005 21:00:38)

In s katerim programom lahko reguliras dejansko velikost slike (v cm-jih?)




TNT -> piksli (11.9.2005 21:06:49)

programov je veliko... mogoče najbolj razširjen je paint shop pro

tam enostavno določiš, kako velika naj bo sprintana slika in kakšna naj bo gostota točk (recimo za foto izpis naj bo 180 pikslov/inč)




Joe -> piksli (12.9.2005 21:30:24)

Pravkar sem preizkusil še enostavnejšo možnost:

V MS Wordu odpreš nov dokument, izbereš Vstavi - Sliko (Insert - Picture) ter željeno sliko. Ko se pojavi na dokumentovi strani, desnoklikneš nanjo in izbereš Format Picture (žal ne vem, kako se glasi naš prevod). V odprtem okencu izbereš kartonček Velikost (Size) in nastaviš cm (lahko kar vtipkaš).

In je! Dela. Če ne verjamete, lahko preverite še z Predogledu tiskanja (Print Preview), ni pa nujno. Natisnite stran in obrežite sliko.




Anonimen -> piksli (12.9.2005 22:37:39)

Uuuu, grem sprobat




Joe -> piksli (13.9.2005 21:35:56)

Fishi je zgornji postopek tako všeč, da še danes printa slikice za denarnico.

Pozabil sem dodati: preko MS Worda sploh ne prideš do ukvarjanja s piksli, ampak kar cm. Zelo pripravno, če želite le natisniti sliko s toliko in toliko cm.




Anonimen -> piksli (14.9.2005 16:13:59)

Ne, nisem še sprintala nič Ker nimam časa pa ne lup se mi po CD v sobo Si pa printam za na/v mesečno




Stran: [1]