Nosecniska sladkorna (Polna verzija)

Forum >> [Nosečnost] >> Prehrana nosečnic



Sporočilo


maca83 RR -> Nosecniska sladkorna (29.4.2018 14:50:24)

Odpiram novo temo, ker je prejsnjsa stara iz zelo dolga. Meni so ga odkrili 14 dni nazaj. Doma sem se navodil drzala 100%, cez praznike smo pa bolj mobilni in je tezje. Nosim ovsene kosmice in jogurt s seboj v termovki na izlete :) Zaenkrat sem dobila samo palcke, na katere lulam 2krat na dan, po pregledu bomo pa videli.




Michonne RR -> RE: Nosecniska sladkorna (14.9.2018 14:56:04)

Morda kateri prav pride tale članek, kjer je razloženo vse o sladkorni bolezni v nosečnosti.
Pa čim manj nevšečnosti vam želim [sm=pikapoka2.gif]
http://www.ringaraja.net/clanek/sladkorna-bolezen-v-nosecnosti_4979.html?page=3#





minanaa -> RE: Nosecniska sladkorna (14.9.2018 16:11:57)

Meni so jo odkrili že zelo zgodaj, na prvem potrditvenem pregledu v nosečnosti sem imela namreč povišan KS (5,3) in sem dobila napotnico za diabetološko ambulanto. V 11. tednu sem tako opravljala OGTT in padla (druga vrednost je bila rahlo povišana). Od takrat sem na dieti in spremljam vrednosti, zdaj sem 23. teden. Vrednosti so večinoma ok, ampak v vsem tem času so konstantno vmes tudi povišane, brez nekega vzorca (neodvisno od diete in telesne aktivnosti).
Čez 10 dni imam ponovno OGTT, potem pa bomo videli kako naprej. V diabetološki niso kaj preveč obremenjeni, pravijo da ni panike, ginekologinja pa me je kar prestrašila, da bo treba na inzulin. Na morfologiji je namreč dete bilo zmerjeno na zgornji meji, jaz pa sem v vsem tem času pridobila zgolj 1 kg (od tega je že plod skoraj 600g plus pol litra plodovnice, posteljica, itd.), tako da v bistvu hujšam. Mali parazitek me zažira [sm=smiley36.gif]. Bomo videli, kaj bodo rekli v diabetološki.




betty85 -> RE: Nosecniska sladkorna (17.9.2018 8:52:54)

Meni so jo odkrili v 8. tednu, ko sem šla na krvne preiskave (KS 5,3)... Nato so me poslali v diabetološko in od takrat (zdaj sem 21.teden) sem na dieti in spremljam vrednosti, prej 6x na dan, zdaj 3x na dan (merim KS z tistimi iglicami in listki). Vrednosti so OK, tu pa tam so povišane, včasih celo pade pod 4... Diabetologinja pravi, da so vrednosti normalne. Sem pa do sedaj pridobila 7 kil... Kaj šele bo [sm=smiley36.gif]




Jetkarmak00 -> RE: Nosecniska sladkorna (23.9.2018 9:02:58)

Punceeee, a na prvem pregledu so vam merili krvni sladkor?
Meni so vzeli samo kri.. nič mi niso izmerili sladkorja!!?? zdaj sem 14 teden, pa mi ga še vedno niso... a ste imele mogoče kakšne znake, da so vam šli to merit?
a so kakšni znaki, po katerih bi lahko ''prepoznal''sladkorno?[sm=zmeden.gif]




minanaa -> RE: Nosecniska sladkorna (23.9.2018 10:14:09)

Saj sladkor ti izmerijo tako, da daš kri :). Je pa odvisno kakšne preiskave vse naroči ginekolog - mislim, da KS ni nujna, jo pa mnogi vseeno kar standardno naročijo že na prvem pregledu.
Si mogla biti tešča za prvi pregled? V tem primeru so ti skoraj gotovo kontrolirali tudi za KS. Sicer pa se KS v nosečnosti kontrolira med 24 in 28 tednom, takrat so rezultati OGTT tudi najbolj merodajni.




wyanet -> RE: Nosecniska sladkorna (10.8.2022 20:52:22)

Mene pa zanima, kam vse se lahko prijavimo za pregled za nosečniški diabetes? Lahko h kateremkoli diabetologu? Če ima morda katera informacijo za okolico Nove Gorice? Menda ni treba v Lj?
Pa malo me zanima za naprej..Na prvem pregledu sem imela na tesce 5,1, jutri se slišim z ginekologinjo in me bo verjetno poslala naprej. Bom zdaj kar celo nosečnost vodena kot gest.diabetes ali te kasneje pustijo na miru, če so vrednosti ok?
Je v tem primeru tudi treba na ogtt, če imaš že na tešče povišano? 

Veliko vprašanj 😁 hvala!




Ele3 -> RE: Nosecniska sladkorna (11.8.2022 11:33:25)



IZVIRNO SPOROČILO: wyanet

Mene pa zanima, kam vse se lahko prijavimo za pregled za nosečniški diabetes? Lahko h kateremkoli diabetologu? Če ima morda katera informacijo za okolico Nove Gorice? Menda ni treba v Lj?
Pa malo me zanima za naprej..Na prvem pregledu sem imela na tesce 5,1, jutri se slišim z ginekologinjo in me bo verjetno poslala naprej. Bom zdaj kar celo nosečnost vodena kot gest.diabetes ali te kasneje pustijo na miru, če so vrednosti ok?
Je v tem primeru tudi treba na ogtt, če imaš že na tešče povišano? 

Veliko vprašanj 😁 hvala!


Jaz sem dobila napotnico za diabetologa od ginekologinje. Medtem ko dobiš napotnico lahko izbiraš kam boš šla😊 ko si enkrat pri diabetologu moraš potem vsak mesec hodit tja na preglede, kjer ti preverjajo težo, kri, vodo in vrednosti, ki jih vsakodnevno zapisuješ..če je povišan KS te na OGTT ne pošljejo...zelo je pomembno da se držiš obrokov, ješ na 2-3 ure 6 obrokov na dan (zajtrk, kosilo, večerja + malice+povečerjek- ta je zelo pomemben ker velikokrat zaradi tega zjutraj nimaš povišanega sladkorja jaz velikokrat pojem jogurt) upam da sem kaj pomagala😊




Pulet -> RE: Nosecniska sladkorna (11.8.2022 21:02:34)

Jaz jo imam. Ugotovili v 8.tednu.  Dali so mi napravo za merjenje sladkorja in lističe za ketone. Na podlagi rezultatov sem dobila inzulin za čez noč.
Nimam nekega obcutka da vodim svoj diabetes, ker smo dobili veliko premalo informacij. Težavo imam tudi pri tem sestavljanju 6tih obrokov. Po taksni kolicini obrokov se pretirano redim, zato sem to opustila.  Jem ko sem lačna in ne podrejam vsega mojega zivljenja sestavljanju obrokov. Sladkor pa je včasih visok kar tako, brez nekega razloga v hrani. Odkar jemljem zvečer inzulin je običajno dopoldne precej nizek, proti večeru pa ob glavnem obroku naraste.
Še čakam na kakšno bolj pametno informiranje, ker se mi zdi bolano se 7 mesecev nervirat zaradi vseh teh meritev in hranjenja preko dneva. Sem tudi  poskusila z natancno dieto in ni bilo nic boljše. Le pod stresom si koliko štručke smeš kdaj pojesti in potem ob točno doloceni uri merit sladkor in potem sper jesti...




wyanet -> RE: Nosecniska sladkorna (12.8.2022 10:26:41)

Hvala za vse informacije:)Jaz sem si že prej sama občasno merila, pa imam doma vedno ok vrednosti in na tešče in po obroku. Tudi na dan testa, ko sem imela v laboratoriju 5,1, sem imela doma 4,9, nato se mi je pa do prihoda v laboratorij povišalo (nisem nič jedla). Verjetno malo stresa, malo hoja do laboratorija in se je glukoza povišala.Diabetolog te že na prvem pregledu pošlje na ogtt, če so vrednosti na tešče ok? Tudi že tako zgodaj, torej pred tistim klasičnim 24. tednom, ko pošljejo vse nosečnice?Mene tudi obremenjuje to, da bi se morala tolikokrat na dan špikat in preverjat, pa vse obroke tako planirat, tudi s službo to težko uskladim - delam s pacienti in ga ne morem ven nagnat, ker moram jaz jesti ali pa si preveriti vrednosti ob točno določeni uri. Pa še v službo bi si morala nositi 3 dodatne obroke. Saj ne rečem, da bi to trajalo nekaj tednov, ampak do konca nosečnosti je še dolga (trenutno sem v 11.t) 🙄




wyanet -> RE: Nosecniska sladkorna (12.8.2022 10:27:34)

Pulet, kakšne vrednosti si pa imela, da so ti tako hitro dali inzulin, če smem vprašat? 




Ele3 -> RE: Nosecniska sladkorna (12.8.2022 11:03:05)



IZVIRNO SPOROČILO: wyanet

Pulet, kakšne vrednosti si pa imela, da so ti tako hitro dali inzulin, če smem vprašat? 


Tudi jaz imam inzulin..dobila sem ga pa ko sem imela nekajkrat 5.4 pa 5.5..drugače ni tok grozno use skup..men je blo to neki najhujšega ampak zdej je pa vredu..trenutno sem v 34 tednu😊 razumem to z obroki..jaz delam v vrtcu in dokler sem hodila v službo so bile vrednosti višje zdaj so pa vredu..res so pomembni obroki..povečerjek pa sploh za katerga si niti ne bi mislila..OGTT test delaš v vsakem primeri po 20 tednu..pred tem ti samo kri pregledujejo zraven pa spada KS😊 




Ele3 -> RE: Nosecniska sladkorna (12.8.2022 11:08:53)

Drugače pa nič ne gledam kaj moram jest..pač normalno jem in vrednosti so ok..najem se da nisem lačna če na primer preveč pojem in me tišči v trebuhu pol tut KS ni vredu..tko da pač res se ne smeš preveč s tem obremenjevat kaj boš jedla😊




wyanet -> RE: Nosecniska sladkorna (12.8.2022 14:20:39)

Ele3 hvala, si me malo pomirila, da ni tako slabo in da se očitno da :) Ali hodiš prb enkrat mesečno k diabetologu? Kako dolgi pa so ti pregledi, gre pol dneva za to ali kasneje hitreje opraviš?Sedaj si na bolniški, da ne delaš več? Zaradi diabetesa ali drugih razlogov? 




Ele3 -> RE: Nosecniska sladkorna (12.8.2022 20:06:13)



IZVIRNO SPOROČILO: wyanet

Ele3 hvala, si me malo pomirila, da ni tako slabo in da se očitno da :) Ali hodiš prb enkrat mesečno k diabetologu? Kako dolgi pa so ti pregledi, gre pol dneva za to ali kasneje hitreje opraviš?Sedaj si na bolniški, da ne delaš več? Zaradi diabetesa ali drugih razlogov? 



Ja enkrat mesečno..traja pa odvisno kok majo dela v ambulanti..nazadnje sem bila v 20 min konec😊 ja trenutno imam bolniško, konec meseca pa že nastopim porodniški dopust...malo zaradi diabetesa pa malo tudi zaradi "nosečniškega išiasa"😊 res sem normalno jedla nisem bila nikol lačna, tudi s kilogrami gre počas, do zdaj sem jih pridelala približno 3kg..pač v diabetološki ti razložijo katera hrana je primerna, ampak glede na to da imam doma še dva otroka pač ne moreš vedno gledat kaj boš jedel, tako da sem jedla vse isto kot ostali vrednosti KS pa so bile vredu😊




Pulet -> RE: Nosecniska sladkorna (18.8.2022 5:38:34)

Kakšen inzulin pa dobivaš? Dolgega ali kratkega? Meni so dali dolgodelujocega za zvečer, pa imam vseeno po vsaj eno, do dve (če je kaksna stresna situacija) rdeči stevilki popoldne (zjutraj je ok) in bi rada dobila se kratkodelujočega da lahko to bkorigiram še čez dan...




Pulet -> RE: Nosecniska sladkorna (18.8.2022 5:42:05)

Vrednosti na tešče obicajno okoli 5,7, največja pa tudi 7.4.
Jaz sem kar vesela da sem dobila inzulin, ker teh rdečih številk ni lepo gledat...
Sedaj z inzulinom imam na tešče med  4 in 4.4.




Ele3 -> RE: Nosecniska sladkorna (18.8.2022 6:21:48)



IZVIRNO SPOROČILO: Pulet

Vrednosti na tešče obicajno okoli 5,7, največja pa tudi 7.4.
Jaz sem kar vesela da sem dobila inzulin, ker teh rdečih številk ni lepo gledat...
Sedaj z inzulinom imam na tešče med  4 in 4.4.
jaz dobivam dolgodelujočega zvečer...maš pa lepe številke zjutraj...jaz imam občasno takšen rezultat..večinoma 4.8..dajem si 5 enot...v septembru naj bi imela zadnjič pregled, če ne bom prej rodila, glede na to da so mi dali 10 dni pred PDP datum..okrog 20 tedna sem imela zaradi inzulina še dodatno morfologijo za srce otroka, mi je ginekologinja priporočala zato ker sem na inzulinu pa je blo vse ok..koliko enot pa dobivas? 




Ele3 -> RE: Nosecniska sladkorna (18.8.2022 6:23:37)

Čez dan si probi privoščit navadne borovnice, ker neverjetno nižajo sladkor😊




Pulet -> RE: Nosecniska sladkorna (19.8.2022 7:54:33)

Ja, nam so razložili da stevilo enot prilagajamo vrednostim zjutraj. Idealno je med 4 in 4.5. In če imam višji sladkor od tega 3 dni zapored, si dam eno enoto več.če je pa nižji pa eno enoto manj. Trenutno imam 8 enot (kar je bila tudi zacetna vrednost s katero so nas uvajali)Vmes sem sla na 9, pa sem imela zjutraj vrednosti 3,7. 8 enot je zame trenutno ok. Sem pa v 15.tednu. tako da imam še dooooolgo.😜




Ele3 -> RE: Nosecniska sladkorna (19.8.2022 8:45:20)

Aha..men je moja diabetologinja rekla naj imam pod 4.9, je pa čist odvisno katerega diabetologa imaš pomoje, ker v prejšnji nosečnosti sem imela samo dieto..sej bo hitro😊😃 drugače je pa men moja ginekologinja rekla da do 20 tedna se vsi otročki isto razvijajo😊




Pulet -> RE: Nosecniska sladkorna (3.11.2022 9:34:35)



IZVIRNO SPOROČILO: Ele3

Drugače pa nič ne gledam kaj moram jest..pač normalno jem in vrednosti so ok..najem se da nisem lačna če na primer preveč pojem in me tišči v trebuhu pol tut KS ni vredu..tko da pač res se ne smeš preveč s tem obremenjevat kaj boš jedla😊



Sedaj si že rodila. Mi poveš kako je šlo, v povezavi s sladkorno. Koliko je bil/ bila težka?So ti porod sprožili predčasno? Koliko prej?
Lepo se cartajta 😊🐣🍀




Ele3 -> RE: Nosecniska sladkorna (3.11.2022 13:45:48)

Rodila sem zdravega fantka, težkega 3800g😊 na CTG so mi rekli da naj pridem 10 dni pred rokom v bolnico da mi bodo porod sprožili..ker sem bila že dovolj odprta so vsi mislili da bom prej rodila ampak je blo pač tako da so mi na dogovorjeni dan v bolnici predrli mehur in čakali na moje popadke, sta bila pa samo dva popadka tako da so mi po eni uri dali umetne popadke, rodila sem v roku dveh ur..malo mi je škoda da ni šlo vse naravno tako kot pri prejšnjih dveh porodih ampak važno da je bilo vse ok😊 takoj po porodu so otroku preverili sladkor v krvi in nato se enkrat v roku 4 ur..drugi dan po porodu pa so meni preverili sladkor v krvi na tešče in to je bilo to😊 




Pulet -> RE: Nosecniska sladkorna (3.11.2022 16:28:21)

Bravo Ele3. Sem vesela da se je vse uredilo in je s tamalim in tabo vse v redu.  A vedno pri sladkornih bolnicah prej sprožijo porod? Od česa je to odvisno?Imajo 10 dni prej rojeni otroci drugače kaksne tezave? Recimo pri dojenju, ali kaj drugega?




Ele3 -> RE: Nosecniska sladkorna (3.11.2022 19:43:09)



IZVIRNO SPOROČILO: Pulet

Bravo Ele3. Sem vesela da se je vse uredilo in je s tamalim in tabo vse v redu.  A vedno pri sladkornih bolnicah prej sprožijo porod? Od česa je to odvisno?Imajo 10 dni prej rojeni otroci drugače kaksne tezave? Recimo pri dojenju, ali kaj drugega?




Hvala😊 v drugi nosečnosti sem imela samo dieto in niso nič sprožili poroda..zdej ker je bil pa inzulin pa jih je zanimalo koliko enot si dajem itd in so samo pač zato ker sem bila na inzulinu sprožili porod, drugače ne bi. Preko UZ ti tudi bolj spremljajo težo otroka, nimajo pa otroci načeloma nobenih težav glede dojenja ali česarkoli drugega..edino kar sem povezala sem to da mogoče če je otrok 10 dni prej rojen, da ima večjo možnost da gre pod fototerapijo, zaradi tega sem bila dva dni dlje v bolnici prav tako je bilo pri prvem otroku, ne vem če je to povezano, drugi otrok se je rodil 3 dni pred rokom pa ni bilo nobenih težav. Kar se dojenja tiče ima otrok lahko težave zaradi priraščenega jezika, to ima moj otroček ampak nama vseeno gre zelo super, težo sva zelo fajn pridobila(mu bodo jeziček prerezali čez en mesec). Pri dojenju moraš biti res zelo vztrajna, tudi če otrok noče vlečti moraš bit kar "posilena", pol pa to kar samo steče..z dojenjem je vse povezano (pridobivanje teže, hitrejše izločanje mekonija..)😊




Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>