Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (Polna verzija)

Forum >> [Družinsko življenje] >> Naše zdravje



Sporočilo


malania -> Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (2.1.2010 20:41:04)

Pozdrav!

Zadnje čase se počutim tako ''napihnjeno'', prebava mi ne deluje najbolje.. No pa mi je slučajno prišla v roke knjiga Marjana Videmška, ki se ukvarja s postenjem in tovrstnim načinom življenja. Sicer sem o postenju razmišljala že v preteklosti ampak imam zdaj občutek, da mi telo že samo kliče naj naredim nekaj dobrega zanj, prej pa sem samo nekaj odlašala.

Zanima me predvsem, če je tukaj kdo od vas, ki se s tem ukvarja. Lepo bi bilo, da bi si lahko izmenjali kakšno mnenje, sama bi se v post namreč podala prvič (kljub temu, da imam nekoga v družini, ki se je že enkrat postil, dodatna priporočila ne škodujejo).

Brala sem tudi knjigo o prehranjevanju zgolj s presno hrano - ali kdo od vas to prakticira?

Vesela bom vsakršnega mnenja!
Lep pozdrav!




miapia -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (2.1.2010 21:02:25)

Situacija me je pripeljala do tega, da sem svoje hude zdravstvene težave, ki jih je porod še potenciral, začela uspešno odpravljati s prehrano, tj. z načinom prehranjevanja. Nad samim postom nisem ravno navdušena oz. vsaj skoraj leto dni nazaj nisem bila, ker moraš biti za to izredno močno psihično pripravljen, lotiti pa se ga moraš pravilno, ker v nasprotnem primeru sebi le škoduješ.
Na hitro ti lahko svetujem naslednje stvari, zaradi katerih se boš zelo hitro počutila mnogo bolje oz. manj napihnjeno.

1. Iz svoje prehrane izloči sladkorje, predvsem belega, in kar se da omeji njegovo uporabo. Pazi tudi na sadeže, ki imajo veliko vsebnost sladkorja
2. Odpovej se mleku in mlečnim izdelkom (predvsem mleku, ki ga odrasel človek zelo težko prebavlja)
3. Odpovej se žitaricam, predvsem beli moki in produktom iz nje - kruh, testenine, pšenični zdrob... Žitarice namreč močno napihujejo
4. Pazi na vnos ogljikovih hidratov v telo, saj je produkt le teh sladkor.
5. Zaužij čimmanj konzervirane in predelane hrane
6. Posluži se prehranskih dodatkom: probiotiki, prebiotiki, klamatske alge...
7. Voda, voda, voda...

Če te še kaj zanima, me lahko vprašaš na ZS.




malania -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (2.1.2010 23:53:36)

Hvala za odgovor miapia. Moram priznati, da imam najraje ravno stvari, ki niso priporočljive: sladko (predvsem mlečno čokolado) ter testenine, pa tudi kruh (bolj je bel, bolj mi je všeč [sm=smiley1.gif]).
Ker skoraj ne jem sadja, sem si kupila sokovnik, saj s pomočjo le-tega vsaj popijem nekaj sadja, kajti da bi ga morala jesti.. no go (sploh mi ne gre). Večkrat sem si namesto večerje naredila sok oziroma nekakšno kašo in to zmešala z jogurtom (Ego). A potemtakem tudi probiotičen jogurt ni ravno priporočljiv?




symona -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (3.1.2010 10:57:13)

miapia, tudi jaz se zanimam za post, zanima pa me, kaj sploh lahko jem'




zmajaz -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (3.1.2010 11:00:36)

IZVIRNO SPOROČILO: malania
A potemtakem tudi probiotičen jogurt ni ravno priporočljiv?


Jogurt naj bi bil vseeno v redu, ker praktično ne vsebuje za človeka neprebavljive laktoze, saj je tu že vsa predelana.




Ana009 -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (3.1.2010 11:20:20)

Jaz sem se pred skoraj tremi leti posluzila posta in potem sem jedla presno hrano dokler nisem zanosila. Na postu sem bila 60 dni, potem pa presna hrana se ene par mesecev... post je bil super in ga vsakomur toplo priporocam.

Nekaj literature:
http://www.presnisvet.net/
http://www.svet-je-lep.com/
blog ene punce, ki se je postila in je presno hrano:
http://irena.grasic.net/index.php?paged=3

Veliko, obsirno in poucno ima napisano Alois Kolar, ki se je veliko ukvarjal s tem, sam tako zivi.. samo negov slog je malo mim.. no vsaj meni. Pa ce bos iskala infomracije je ustanovil drustvo Naravnega zdravja, ima sedez v Celju.
Drugace pa nameravam letos tudi it na post in sicer bom zacela na isti dan kot se zacne krscanski post, 17.2., nameravam pa se postit na razredcenih pomarancnih oz. grenivkinih sokovih (kot priporoca Kolar), pisati svoj blog, pa brati veliko literature, ker to pomaga. Seveda pa moras med postom vsak dan tudi teci (kolikor pac lahko), da ti srce ne upesa in pa moras se klistirat prvih nekaj dni, ker drugace se lahko zastrupis..

moram rect, da komaj cakam, ker je pocutje med postom in na presni nekaj cudovitega..




miapia -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (3.1.2010 14:56:22)


IZVIRNO SPOROČILO: malania

A potemtakem tudi probiotičen jogurt ni ravno priporočljiv?


Ti jogurti so super, je pa vprašanje, koliko probiotičnih kultur sploh vsebujejo, kar si lahko pogledaš na Zvezi potroš. Slovenije, ko so naredili raziskavo.
Meni pač bolj ustrezajo kapsule, ker vem, koliko kultur dejansko res pojem. Pa še trenutno ne uživam mleka in mlečnih izdelkov.
So pa mlečni izdelki boljši od samega mleka, saj so "zoreni" oz. predelani. Na splošno pa mleko in produkti napihujejo, sploh kakšni siri (ki jih sama sicer obožujem, Jih pa trenutno niti ne pogrešam.)




malania -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (3.1.2010 16:54:10)

Jaz imam trenutno v branju naslednje knjige:
Ernst Gunter: Živeti brez bolezni
Majan Videmšek: Post za zdravje
Paavo O. Airola: Post ob sokovih
Pa še spletna stran zavoda preporod, ki med drugim izdaja tudi svojo revijo: http://www.zavod-preporod.si/

Pa še eno vprašanje za tiste, ki ste že postile oz. se prehranjujete s presno hrano. Kako se vam uspe zadržati, da ne pojeste tistega, kar se ''ne sme''???? [sm=zmeden.gif] Bojim se, da me bo premamilo, da nisem sovolj močna [sm=smiley13.gif]




miapia -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (3.1.2010 19:29:40)

Če boš šla s tehtnim premislekom in trezno glavo v to, potem ti bo uspelo - pa ne dieta, ampak živeti na bolj zdrav način, ki pa nikakor ne pomeni, da se sem pa tja ne smeš pregrešiti. Važno je, da veš, koliko si se pregrešila in kaj to pomeni.

Jaz osebno sem bila v tako slabem zdravstvenem stanju, da sem morala poskusiti. Stanje se mi je tako močno izboljšalo, da me je še bolj motiviralo.




katipi -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (3.1.2010 19:38:01)

Ana 009, kako to misliš, da se lahko zastrupiš, če se ne klistiraš?  Kaj brez klistiranja ne gre?





mateyka -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (3.1.2010 20:26:58)

malania, ne se zadrževat v kuhinji in gledat kako drugi jejo, brskat pr hrani in podobne stvari. večino časa moraš biti "bizi", da ne blodiš z glavo po hrani ali pa celo zaideš v kuhinjo in odpiraš hladilnik ipd.
v glavnem se z "vnosom snovi" [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley2.gif[/image] ukvarjaš neosebno ampka natančno in samo takrat, ko je čas za to. drugače ne diraj teh zadev ali pa jih celo odstrani iz kuhinje, če imaš to možnost (to ni mogoče, če imaš še celo družino, ki se ne posti). in čimmanj premišljuj o hrani. zato dostikrat priporočajo razno branje - meni se zdi najbolj pametna kaka knjiga za duhovno rast, ker te tudi notranje čisti (obenem s telesom). to je pa tudi point posta imho.




katipi -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (4.1.2010 0:57:39)

Kako pa je pri postu z limoninim sokom in javorovim sirupom, ki naj bi trajal deset dni? Je tudi pri tako kratkem postu potrebno klistiranje? A je katera že probala tega? [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Mene namreč zelo mika...




malania -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (4.1.2010 11:32:18)


IZVIRNO SPOROČILO: katipi

Kako pa je pri postu z limoninim sokom in javorovim sirupom, ki naj bi trajal deset dni? Je tudi pri tako kratkem postu potrebno klistiranje? A je katera že probala tega? [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image] Mene namreč zelo mika...


Jaz za to vrsto posta osebno še nisem slišala.
V knjigi pa sem prebrala, da če se ne klistiraš, vsi ''odpadki in strupi'' ostanejo v telesu, kar lahko povzroči samozastrupitev. S pomočjo klistiranja pa pomagamo telsu, da vse to izloči, saj med postenjem ne prihaja do naravnega gibanja črevesja, zato je to mogoče izločiti le s klistiranjem.
Vsekakor pa tudi glede tega obstajajo deljena mnenja.




malania -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (4.1.2010 11:39:08)


IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

malania, ne se zadrževat v kuhinji in gledat kako drugi jejo, brskat pr hrani in podobne stvari. večino časa moraš biti "bizi", da ne blodiš z glavo po hrani ali pa celo zaideš v kuhinjo in odpiraš hladilnik ipd.
v glavnem se z "vnosom snovi" [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley2.gif[/image] ukvarjaš neosebno ampka natančno in samo takrat, ko je čas za to. drugače ne diraj teh zadev ali pa jih celo odstrani iz kuhinje, če imaš to možnost (to ni mogoče, če imaš še celo družino, ki se ne posti). in čimmanj premišljuj o hrani. zato dostikrat priporočajo razno branje - meni se zdi najbolj pametna kaka knjiga za duhovno rast, ker te tudi notranje čisti (obenem s telesom). to je pa tudi point posta imho.




Ja, to bo najbrž kar hudo, zaradi sindroma ''ko ne veš kaj bi'' in greš u hladilnik pogledat kaj se dogaja. [sm=smiley36.gif]
Sicer pa se moj partner normalno prehranjuje, zaradi česar bom jaz normalno kuhala, vsekakor pa njega nočem prepričevati v tovrstno prehranjevanje, glede na to, da v to sploh ni zainteresiran. [sm=smiley1.gif]
Poleg tega sama že na splošno nerada jem meso, partner pa ga ima zelo rad. Meni seveda ni problem skuhati zanj meso, zame pač kaj drugega ali nič, ampak iz tega seveda nastane konflikt, ker se on ''počuti slabo'', ker samo on je' meso.
Kako ste te zadeve rešili v družini? To me tudi muči namreč.
Npr. ko imaš otroke in rečejo: ''Zakaj pa mami ne je' tega???'' [sm=zmeden.gif]




Ana009 -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (4.1.2010 11:41:52)


IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

malania, ne se zadrževat v kuhinji in gledat kako drugi jejo, brskat pr hrani in podobne stvari. večino časa moraš biti "bizi", da ne blodiš z glavo po hrani ali pa celo zaideš v kuhinjo in odpiraš hladilnik ipd.
v glavnem se z "vnosom snovi" [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley2.gif[/image] ukvarjaš neosebno ampka natančno in samo takrat, ko je čas za to. drugače ne diraj teh zadev ali pa jih celo odstrani iz kuhinje, če imaš to možnost (to ni mogoče, če imaš še celo družino, ki se ne posti). in čimmanj premišljuj o hrani. zato dostikrat priporočajo razno branje - meni se zdi najbolj pametna kaka knjiga za duhovno rast, ker te tudi notranje čisti (obenem s telesom). to je pa tudi point posta imho.



se zelo strinjam z Mateyko.. zaposlit se je treba in post je namenjen primarno temu da se mentalno in dusevno ocistis, hujsanje je samo stranska posledica..
nekateri, ki se postijo ali ki zacenjajo s presno prehrano imajo na zacetku lage zdravstvene tezave (glavobol ali pa zgaga) in te stvari minejo tako, da ne obupat. Nikakor pa ne smete jemat zdravil med postom, ker je lahko hudo.

klistiranje in zastrupitev -
ko jes, se z blatom izlocajo tudi strupi iz crevesja. Ko pa si na postu, pa nimas blata in moras te strupe sklistirat. ker se strupi izlocajo tudi skozi kozo, se je treba tusirat in s krtaco zdrgnit.. pa se skozi materino mleko se izlocajo tako, da ce dojite, se ne postite, ker bodo dojencki vse pokasirali.

Zacnemo skupaj 17.2.?





Ana009 -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (4.1.2010 11:51:22)

IZVIRNO SPOROČILO: malania
Poleg tega sama že na splošno nerada jem meso, partner pa ga ima zelo rad. Meni seveda ni problem skuhati zanj meso, zame pač kaj drugega ali nič, ampak iz tega seveda nastane konflikt, ker se on ''počuti slabo'', ker samo on je' meso.
Kako ste te zadeve rešili v družini? To me tudi muči namreč.
Npr. ko imaš otroke in rečejo: ''Zakaj pa mami ne je' tega???'' [sm=zmeden.gif]


kaj pa reces otroku, ko te vidi, da pijes vino in bi on tudi? :) Mi gremo na iskrenost. Poves, da pac mama tako je in da se dobro pocutis.. saj so pametni in bodo razumeli.

Samo prve dni je malo tezav s hrano (3. in 4. dan je najhujsi), pol pa sploh nisi lacen. Takrat, ko sem bila lacna, sem si enostavno stisnila pomaranco ali grenivko, razredcila z vodo v razmerju 1:2 in popila toliko, da je lakota minila. :)
Moj je bil tudi na zaceetku proti in rekel, da on ze ne bo sel na post, na koncu je bil en teden z mano na postu, pol sva pa skupaj jedla presno par mesecev :)




mateyka -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (4.1.2010 22:10:23)

kaj pa reces otroku, ko te vidi, da pijes vino in bi on tudi? :)


heh, vidiš, mi ga sploh ne konzumiramo, niti ne kadimo, tako da nam ni treba razlagat zakaj mama jemlje drogo in on ne sme [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]

Npr. ko imaš otroke in rečejo: ''Zakaj pa mami ne je' tega???'' user posted image


ne jemo nič takega kar dete ne bi smelo, razen kavica in pravi čaji - hm, to je pa sicer smešno; ve da je to za "mamico" in "pappa" in sploh ne skuša probat. mislim, da je tako da če nekaj furaš od začetka, se jim zdi dosti samoumevno. ok, ona je uber zbirčen otrok, ki trenutno živi na robu strada (hoče menjat kosilo za musli, ne mara pizze, pohanja, hrenovk, paštete.. in vsega ful male količine [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/zmeden.gif[/image] dietni otrok [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/jezicek.gif[/image] ), ampak nevermind [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]
jaz sem vedno iskrena, skušam pa bit razumljiva za specifično dobo. jaz ne jem svinjine, ker mam rahlo alergijo in četudi ona še ne sme svinjine (do 3 leta naj ne bi - tudi vrtci npr. majo tak jedilnik), ji je ne bom dajala niti kasneje. če bo jedla v vrtcu ok (čeprav nisem glih za), samo doma pa ne. če bo vprašala, bom povedala zakaj jaz ne. če bo pa hotla neki pujstastega, jo bomo pa ven peljal,mogoče tud skuhal - ne vem, bomo videli [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]
rečeš npr. da ti ne paše, ker ti naredi slabo v telesu (če je to razlog) in sem sigurna da bi razumeli. če ne ješ zaradi prepričanja, pač to tako na simpl poveš. da ne moreš jest mesa, ker ti je škoda živalc. a veš, tako - simpl, pa ne neki travmirat in dramatizirat in big deala delat iz tega. pa je vse kul [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley1.gif[/image]


aja,malanija; mislim, da bi bla kriza met post in delat v menzi ali kuhinji. vohat tisto fajno ornk hrano, ti pa vsa eterična - kriiiizaaaa [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]




malania -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (4.1.2010 23:11:38)


IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

aja,malanija; mislim, da bi bla kriza met post in delat v menzi ali kuhinji. vohat tisto fajno ornk hrano, ti pa vsa eterična - kriiiizaaaa [image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/smiley36.gif[/image]


Ja, še sreča, da ne delam v menzi. [sm=smiley36.gif] Že tako je težko.
Sicer pa komaj čakam, da pridem domov (sem na dopustu pri starših) do mojega sokovnika, da začnem. Vsekakor bom poročala kako mi bo šlo vse skupaj. [sm=smiley1.gif]




malania -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (5.1.2010 22:06:16)


IZVIRNO SPOROČILO: Ana009


Nikakor pa ne smete jemat zdravil med postom, ker je lahko hudo.
Zacnemo skupaj 17.2.?





Ana009, zakaj se ne sme jemati zdravil. Sprašujem zato, ker sama jem tablete (dnevno), zato me zanima ali naj jih preneham jemati ob postu? Kaj pa kontracepcijske, tudi?

Jaz bi sicer rada pričela kaj prej, vendar glede na to, da se nam v družini obetajo kar 3 rojstni dnevi zapored, ne vem če mi bo uspelo. Ppoleg tega mi najbrž ne bo ravno prijetno, ko me bo vsak spraševal... zakaj pa ti ne ješ in pomodroval po svoje??




Ana009 -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (6.1.2010 22:48:23)

Malania - glede zdravil ti ne bom znala prav dobro napisat. Vsekakor ni priporocljivo, da se jih je med postenjem, ker se telo cisti in bi bil lahko velik sok za telo. Ce jemljes tablete vsak dan, bi se jaz najprej posvetovala z zdravnikom, glede kontracepcijskih tudi.. jaz nisem jemala nobenih tablet... Vec informacij bos gotovo dobila v litaraturi od posta.

Jaz zal ne morem it prej na post, ker se tamali se obcasno doji. Se bom pa pripravila na post z Diamondovo dieto.. po knjigi "Ziveti zdravo"




malania -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (7.1.2010 0:04:58)

Hvala za informacijo Ana009, glede zdravil predhodno sploh nisem razmišljala... [sm=zmeden.gif]
Veš kaj, saj ni važno, da gremo skupaj, se pač vsaka po svoje pripravimo, kar najbrž ne bo ravno enostavno (vsaj zame [sm=smiley1.gif]), izkušnje pa si lahko delimo tukaj gor. Ko pričnem sporočim [sm=smiley1.gif]

Lep pozdrav!




Ana009 -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (7.1.2010 11:05:17)

Super.. ti kar zacni te bomo spodbujale... :)
pa se to moras vedet glede kil in hrane: kile gredo takoj dol, ampak se jih po pravilu dobi nazaj (vsaj nekaj).. telo ima doloceno tezo, ki jo hoce obdrzat in ce gres med postom pdo njo, jih bos dobila nazaj...
in pa se glede hrane... kolikor casa se postis toliko casa potem nazaj uvajas hrano... recimo 7 dni postenja... 7 dni uvajanja... da te ne premami takoj prvi dan kaksna klobasa :).. ker je potem lahko stala... zacnes seveda s sadjem, po presnojedsko...

Jaz sem pa drugace imela namen bit se nekaj casa presnojedec,, ampak sem zanosila in se mi ni dalo ukvarjat s tem, ko mi bodo vsi tezili, yzakaj sem presnojedka in kaj delam dojencku... so mi pa ves cas posta tezili, zakaj ne jem.. sem se najraje doma in zase drzala med postom .. pa se bolj mi je pasalo..
ce poslusas svoje telo in ga upostevas bo vse OK:. srecno!




malania -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (8.1.2010 20:22:45)

Hej! Ja, tudi jaz razmišljam, da bi počakala, da minejo ti rojstni dnevi mimo (kar nekaj sorodnikov ima zdaj roj. dan), ker se mi enostavno ne da poslušat in razlagat zakaj pa jaz ne jem. Bom počakala, da bo mir in se posvetim sama sebi. Glede presnojedstva pa me moj partner sploh ne podpira (že pri izločitvi mesa, ki ga že zdaj pojem zelo malo), tako da bom tudi po samem postu presnojedka... bomo videli.. [sm=smiley1.gif]




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (10.1.2010 11:12:27)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




malania -> RE: Postenje / Prehranjevanje s presno hrano (13.1.2010 20:19:23)

No, nisem še začela s postom, se pa počasi pripravljam. In sicer sem si danes za večerjo naredila nek sok/frape v upanju, da bo to moja večerja [sm=smiley1.gif]. Vendar pa sem še zmeraj lačna, sploh ne vem kaj naj naredim, saj se bojim da bom vsak čas popustila čarom hladilnika oz. polne omare. [sm=zmeden.gif]




Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>