zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (Polna verzija)

Forum >> [Partnerstvo] >> Družinska zakonodaja



Sporočilo


ajataja -> zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (3.8.2011 20:42:55)

Moj možek ima možnost it delat v Avstrijo in kar resno razmišlja o tem ,ker bi pač trikrat več zaslužil in tud od doma je samo eno uro vožnje,zdaj se pa itak tudi vozi dobre pol ure.Ok vem da dobi gor 14 plač letno to so mu tudi povedali,nič pa ne vema o tem oziroma še nisva nič kaj vprašala kako je pa še z ostalimi ugodnostmi gor,recimo kot je pri nas otroški dodatek a to tudi kaj dobiš gor za otroke če si gor zaposlen,oziroma kak napotek na kaj je potrebno bit pozoren bi bil dobrodošel.




Kerensa* -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (3.8.2011 20:45:39)

Vloga za otroški dodatek se pravilnoma oddaja na CSD-ju otrokovega stalnega bivališča oz. v eventuelno na CSD-ju, kjer je stalno bivališče tistega od staršev, ki oddaja vlogo (če le ta nima istega stalnega bivališča, kakor otrok).
Ne ti, ne tvoj partner, ne vajin otrok - nihče nima stalnega bivališča v Avstriji, torej tam ne morete niti zaprositi za otroški dodatek, kaj šele, da bi ga dobili. Nenazadnje pa ga dobivate že v Sloveniji - in v dveh državah naenkrat ga ne morete, četudi bi imel otrok ali kdo od vas dvojno državljanstvo.
Edino, kar se bo upoštevalo pri otroškem dodatku, bo partnerjeva 3x višja plača (če bo tudi uradno prikazana v takšnem znesku). To pomeni omembe vreden nižji otroški dodatek v Sloveniji.




NTS -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (3.8.2011 22:05:06)

pa upoštevati je treba tudi to da plača v avstriji je samo plača, nadomestil za prehrano in prevoz ni - razen če gre za dnevnice !
to vem ker moj ati dela že 35 let v avstriji.




ajataja -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (3.8.2011 22:25:55)

IZVIRNO SPOROČILO: NTS

pa upoštevati je treba tudi to da plača v avstriji je samo plača, nadomestil za prehrano in prevoz ni - razen če gre za dnevnice !
to vem ker moj ati dela že 35 let v avstriji.

Ja sej to pa vem ,ampak to kar gre za prehrano in prevoz je pri taki plači drobiž.
Kerensa to vem da oboje ni združljivo,zato pa me zanima kako je sploh gor s tem,čeprav bo lepa plača pri treh otrocih ni nikoli evrčkov preveč sploh pa če ti pripada.pri menjavi službe pa padema za dva razreda pri nas, ja logično,pa nič zato ,slišala sva pač kako je za otroke poskrbljeno v Avstriji ,ampak res izgleda samo za tiste ki tam tudi živijo.




Ribica ** -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 0:06:30)

Pa saj to je menda ja logicno, da so koristi le za drzavljane oz. tam zivece ljudi, ne pa za tiste, ki so tam le zaposleni [sm=zmeden.gif]




Dubraska -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 8:32:49)

Tu bi se pa jaz oglasila. Moj mož dela v Avstriji že dvajset let. Otroški dodatek SE dobi, ne glede na to, da ni delavec tam prijavljen. Dobi se enkrat na leto za leto nazaj. Dobiš pa razliko. Npr. tu imaš otroške recimo 20 €. Gori je za vse enako ne glede na stan. Vsak otrok dobi okrog 180 € na mesec. Torej bi za en mesec dobil okrog 160€ razlike. Se pravi celo leto ti dobiš ( pišem za primer 20 €) 240€. Mož v januarju uveljavlja v Avstriji in dobi za vsak mesec razliko 160 €, se pravi 1920 €. Dobiš pa papirje na UE izpolniš in pošlješ na centralni CSD v LJ. Tam ti poštempljajo in napišejo točne zneske in potem odnese mož na Finanzamt v mestu, kjer ima zaposlitev. Čakaš pet tednov približno in dobiš nakazilo. Edini pogoj je, da sta poročena in živita na istem naslovu ( v Sloveniji). Pišem iz lastnih izkušenj, saj mi živimo tako že pet let.




Tutan -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 8:43:54)



IZVIRNO SPOROČILO: Dubraska

Tu bi se pa jaz oglasila. Moj mož dela v Avstriji že dvajset let. Otroški dodatek SE dobi, ne glede na to, da ni delavec tam prijavljen. Dobi se enkrat na leto za leto nazaj. Dobiš pa razliko. Npr. tu imaš otroške recimo 20 €. Gori je za vse enako ne glede na stan. Vsak otrok dobi okrog 180 € na mesec. Torej bi za en mesec dobil okrog 160€ razlike. Se pravi celo leto ti dobiš ( pišem za primer 20 €) 240€. Mož v januarju uveljavlja v Avstriji in dobi za vsak mesec razliko 160 €, se pravi 1920 €. Dobiš pa papirje na UE izpolniš in pošlješ na centralni CSD v LJ. Tam ti poštempljajo in napišejo točne zneske in potem odnese mož na Finanzamt v mestu, kjer ima zaposlitev. Čakaš pet tednov približno in dobiš nakazilo. Edini pogoj je, da sta poročena in živita na istem naslovu ( v Sloveniji). Pišem iz lastnih izkušenj, saj mi živimo tako že pet let.


Drži.... enako imata naša bližnja prijatelja. Če ima mož možnost dobiti službo v Avstriji - go for it! Resno.... brez razmišljanja [sm=smiley1.gif]




Kerensa* -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 8:44:52)

Se pravi, da Avstrija daje otroški dodatek vsem, ki so v Avstriji zaposleni in ob tem sploh ni nujno, da so avstrijski državljani in/ali tam tudi živijo? [sm=smiley3.gif]

Kje pa si potem (po avstrijski zakonodaji) davkoplačevalec - v Avstriji ali v Sloveniji?




Tutan -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 8:45:22)


IZVIRNO SPOROČILO: Ribica **

Pa saj to je menda ja logicno, da so koristi le za drzavljane oz. tam zivece ljudi, ne pa za tiste, ki so tam le zaposleni [sm=zmeden.gif]


Ne, ni logično, namreč njihov sistem je drugačen od našega, nemški sistem je drugačen od našega, prav tako francoski itn. Tako kot je zdravstvo drugače urejeno, tako so tudi socialni transferji.




Kerensa* -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 8:49:28)

Kje se potem odda dohodnino - v SLO ali v AVS?




Tutan -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 8:49:54)


IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

Se pravi, da Avstrija daje otroški dodatek vsem, ki so v Avstriji zaposleni in ob tem sploh ni nujno, da so avstrijski državljani in/ali tam tudi živijo? [sm=smiley3.gif]

Kje pa si potem (po avstrijski zakonodaji) davkoplačevalec - v Avstriji ali v Sloveniji?


nisem 100%, vendar mislim, da se plačuje razlika (od tega koliko si davkov plačal pri njih in koliko bi jih moral pri nas) - v okviru dohodnine. malo pobrskaj po netu, mislim da je o tem ogromno napisanega.




Kerensa* -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 8:52:21)

Bi pobrskala... če bi vedela, kaj konkretno sploh iskati. Ampak me pa tale "logika" res zanima.

Koliko davkov si plačal tam? Kako jih pa sploh plačuješ oz. katere? Kako je torej tam z akontacijo dohodnine, recimo?




Tutan -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 8:57:25)


IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

Bi pobrskala... če bi vedela, kaj konkretno sploh iskati. Ampak me pa tale "logika" res zanima.

Koliko davkov si plačal tam? Kako jih pa sploh plačuješ oz. katere? Kako je torej tam z akontacijo dohodnine, recimo?


Logika pri nas je, da če prineseš malo bolj pol piskerček domov, bodo naši (DURS) ziher še svojega zraven pristavili, torej bodo želeli nekaj od tega. Drugače pa je, če si ti prijavljen gor (davčni rezident al neki takega, ne vem, ker tega (še) nisem prakticirala), potem plačuješ samo njihove davke. Dokler pa se voziš domov, uporabljaš slovenske šole, zdravstvo itn -> plačuješ pač višino našega davka (čisto po zdravi kmečki logiki, al kako že [sm=smiley36.gif])....
Koliko je to na letni ravni pa si poglej po dohodninski lestvici. Išči pa pod delo v Avstriji, davki, dohodnina, pa glej po letu 2008, ko se je zakon spremenil (s tem, da se je še nekaj spreminjalo aprila ali maja letos).




Kerensa* -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 9:00:33)

"Davčni rezident v Avstriji" je torej nekdo, ki je tam zaposlen, ni pa avstrijski državljan in tam ne živi?




Dubraska -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 9:00:45)

Dohodnie se v Sloveniji ne plačuje, trgajo dovolj že gori. So morali leta 2005, pa so bili potem tisti shodi.... Sedaj so pa itak vse vrnili. Meni ni logično, da bi moral tu plačevati dohodnino, če si je moral sam iskati zaposlitev, ni len, ne živi od sociale... Pač volja do dela je nekatere gnala gor. Itak pa večino plače zapravi tu, doma.




Kerensa* -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 9:02:22)

Še to? [sm=smiley3.gif]

Torej SLO državljanu, ki živi v SLO, dela pa v AVS, v SLO po zakonu ni treba plačati dohodnine?

A v AVS mu pa mesečno, od plače, trgajo... kaj? Akontacijo dohodnine? Al' mora 1x letno posebej kaj plačat' v AVS?




Tutan -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 9:06:17)


IZVIRNO SPOROČILO: Dubraska

Dohodnie se v Sloveniji ne plačuje, trgajo dovolj že gori. So morali leta 2005, pa so bili potem tisti shodi.... Sedaj so pa itak vse vrnili. Meni ni logično, da bi moral tu plačevati dohodnino, če si je moral sam iskati zaposlitev, ni len, ne živi od sociale... Pač volja do dela je nekatere gnala gor. Itak pa večino plače zapravi tu, doma.


Potem pa še bolje. [sm=smiley36.gif]
A lahko vprašam o kakšni približno neto plači je govora, če ni skrivnost?




Kerensa* -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 9:07:25)

Pa še moje (dodatno) vprašanje.

Kako je v AVS s plačilom potnih stroškov za "davčnega rezidenta" (f*ck, no, kako smotan izraz)?




Tutan -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 9:11:12)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

"Davčni rezident v Avstriji" je torej nekdo, ki je tam zaposlen, ni pa avstrijski državljan in tam ne živi?


Ni avstrijski državljan, vendar tam živi in dela [sm=smiley1.gif]




Kerensa* -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 9:13:06)

Ja kaj pa tisti, ki nimajo stalnega bivališča v AVS?




liliana -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 9:18:44)

IZVIRNO SPOROČILO: Kerensa*

Še to? [sm=smiley3.gif]

Torej SLO državljanu, ki živi v SLO, dela pa v AVS, v SLO po zakonu ni treba plačati dohodnine?

A v AVS mu pa mesečno, od plače, trgajo... kaj? Akontacijo dohodnine? Al' mora 1x letno posebej kaj plačat' v AVS?


V avstriji plačuje dohodnino po njihovih predpisih.....samo tam je okrog 1000 EUR neto minimalna plača in je tudi precej manj obdavčena kot je v Sloveniji obdavčen 1000 EUR neto.....

V Sloveniji pa morajo ti delavci oddati davčno napoved z bruto plačo, plačanimi prispevki in davki......uveljavljajo tudi stroške prevoza in malice, ker se ti v Avstriji ne izplačujejo.......prizna pa se jim tudi posebna davčna olajšava zaradi že prej omenjene prevelike razlike v dohodninah v Avstriji in Sloveniji.......





Dubraska -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 9:27:01)

Tega zakona ni več, da bi morali plačevati davek. Trgajo od plače akontacijo in konec. Imajo tak sistem. Najnižja netto plača je res 1000€. Potni stroški se pa tudi vračajo enkrat letno za razdaljo od meje pa do kraja v Avstriji v eno smer. Ne dobijo pa jih za vožnjo po Sloveniji do "meje".




ajataja -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 9:27:45)

IZVIRNO SPOROČILO: Dubraska

Tu bi se pa jaz oglasila. Moj mož dela v Avstriji že dvajset let. Otroški dodatek SE dobi, ne glede na to, da ni delavec tam prijavljen. Dobi se enkrat na leto za leto nazaj. Dobiš pa razliko. Npr. tu imaš otroške recimo 20 €. Gori je za vse enako ne glede na stan. Vsak otrok dobi okrog 180 € na mesec. Torej bi za en mesec dobil okrog 160€ razlike. Se pravi celo leto ti dobiš ( pišem za primer 20 €) 240€. Mož v januarju uveljavlja v Avstriji in dobi za vsak mesec razliko 160 €, se pravi 1920 €. Dobiš pa papirje na UE izpolniš in pošlješ na centralni CSD v LJ. Tam ti poštempljajo in napišejo točne zneske in potem odnese mož na Finanzamt v mestu, kjer ima zaposlitev. Čakaš pet tednov približno in dobiš nakazilo. Edini pogoj je, da sta poročena in živita na istem naslovu ( v Sloveniji). Pišem iz lastnih izkušenj, saj mi živimo tako že pet let.

Evo to je to,kar sva nekaj slišala o tem,da dobiš enkrat na leto nekaj za otroka pa nisva vedela kako in kaj.Poročena sva na istem naslovu tudi imava pa tri otroke in glede na to da tukaj ne bo visok otroški dodatek bo tale razlika kar velika če je res okrog 180e za enega otroka.[image]http://www.ringaraja.net/forum/smileys/bravo.gif[/image]




Dubraska -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 9:32:25)

Ja Ajataja...Dobila bi v Avstriji za tri otroke na mesec okrog 540 €. Lahko si izračunaš, koliko dobiš tu in potem razliko, ki ti jo bi naslednje leto nekje februarja vrnili.




Tutan -> RE: zaposlitev v avstriji in njihove ugodnosti (4.8.2011 9:34:37)

No, še zdaj ne vem, o kakšnih neto plačah je govora (približno)? Za njihovo minimalno vem...




Stran: [1] 2 3 4   Naslednja stran >   >>