25 let (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


Stanislava_ -> 25 let (23.12.2015 18:38:53)

Od plebiscita in samostoje države Slovenije.

Od druge Švice so ostali samo računi na Švicarskih bankah in krediti v švicarjih.

Kako smo švicali ostali v teh 25-ih letih?




nejcko -> RE: 25 let (27.12.2015 12:13:29)

Očitno odlično, glede na to, da so jamraške teme ponavadi mnogo bolj produktivne in obsežnejše [sm=jezicek.gif]




liliana -> RE: 25 let (27.12.2015 12:27:54)


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

Od plebiscita in samostoje države Slovenije.

Od druge Švice so ostali samo računi na Švicarskih bankah in krediti v švicarjih.

Kako smo švicali ostali v teh 25-ih letih?


Še vedno si nismo ravno na jasnem, da brez švicanja ne moremo biti druga Švica......

Drugače pa živimo sorazmerno vredu......starši so nam postavili in pustili nepremičnine, če se nam nijihova nepremečnina zdi staromodna, smo si omislili svojo, najeli kredit za 30 let (se malo hudovali na državo in EU, ko se je tečaj frank/EUR spremenil, sedaj smo se že navadili na višji obrok), avtov na trgu je malo morje in človek je ja nor, če ne izkoristi super lising ponudbe in se dodatno zakreditira (pa lising se ti še pri otroških in vrtcu nikjer ne vidi), res si nor, če si ne nabašeš še enega obroka kakih 150 EUR za vsaj 7 let......tudi gužvo zadnji mesec dni kaže, da je precej ljudi dobilo božičnico, ker so vsi nonstop v trgovinah.......sem pa našla nišo ha....in grem v šoping ob 19.30, ker dobim parkplac sorazmerno blizu vhoda trgovine in se ne zaletavam z vozičkom kot z onimi avti v lunaparku.......





liliana -> RE: 25 let (27.12.2015 12:30:15)

IZVIRNO SPOROČILO: nejcko

Očitno odlično, glede na to, da so jamraške teme ponavadi mnogo bolj produktivne in obsežnejše [sm=jezicek.gif]


To pa zato, ker že dolgo nismo obdelovali javnega sektorja in iztrošenih učiteljic pri 35 letih[sm=jezicek.gif],.......tam se je ponavadi jamralo tako zelo, da se je švicalo zaradi jamranja........




Stanislava_ -> RE: 25 let (27.12.2015 13:28:43)


IZVIRNO SPOROČILO: nejcko

Očitno odlično, glede na to, da so jamraške teme ponavadi mnogo bolj produktivne in obsežnejše [sm=jezicek.gif]


Glede na (ne)vloženi trud zgleda trenutno še predobro.

Žalostno.




nejcko -> RE: 25 let (28.12.2015 1:36:19)


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_


IZVIRNO SPOROČILO: nejcko

Očitno odlično, glede na to, da so jamraške teme ponavadi mnogo bolj produktivne in obsežnejše [sm=jezicek.gif]


Glede na (ne)vloženi trud zgleda trenutno še predobro.

Žalostno.


Meni je od vsega najbolj žalostno to, da sta 25-letnico plebiscita, ko smo se Slovenci vendarle (končno spet) združili, spet zaznamovali dve proslavi, ki sta ju priredila dva politična vrhova, kar jasno kaže, da je od naše enotnosti ostalo bore malo. Od samostojnosti pa itak že dolgo ne nič.

Ko pa gledam na ostale zadeve, se mi vseeno nekako zdi, da smo ostali nekje v zakonu povprečja. Kakorkoli obračamo in se primerjamo z ostalimi državami EU, smo približno tam-tam; ene nas je sezulo prej, druge sezuva zdaj, dejstvo je, da bomo na koncu bosi vsi. No, seveda je ta percepcija zelo odvisna, na kateri strani igre smo se znašli in kdaj smo se znašli. Kot posamezniki. Tisti, ki smo že nekaj časa na strani "jebenih" strank, smo trenutno lahko res samo še nemi opazovalci konca, kajti začetek konca smo že okusili, tisti, ki ste na drugi strani, ga morda še boste ali pa tudi ne. Vse je odvisno od vaše osebne sposobnosti kameleonstva in tega, kar današnji čas od vas zahteva - da ste fleksibilni, tržno usmerjeni, se znate prodati ... Če te veščine obvladate, lahko še tak gnoj spremenite v zlato. Konkurenca je sicer še kar močna, ampak naj zmaga najboljši ... in najmočnejši. Morda pa celo res tisti, najbolj "zašvican". [sm=smiley1.gif]




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (29.12.2015 21:21:02)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




nejcko -> RE: 25 let (29.12.2015 23:27:44)

Draga Christian, zelo površno si prebrala moj post.

Še enkrat si ga preberi in boš videla, da sem med jebene stranke tega sistema uvrstila tudi sebe, saj sem pisala v 1. osebi. Komot rečem, da se uvrščam med nefleksibilne, neambiciozne, nepodjetne in luzerske osebke, ki jih današnji sistem izvrže. Zato pa sem tudi tu, kjer sem - že tri leta brezposelna.
Ti si ponosna na to, da si bila v vsem tem času zelo malo časa brezposelna, jaz pa sem na nek način ponosna na to, da se ne "prostituiram". Priznam, zaenkrat se mi še ni teba, hvala bogu, nekako zvozimo samo z moževo plačo, sem ter tja tudi sama kaj zaslužim in gre. Ja, tudi na račun dediščine. Priznam. Drugače bi se pač morala "prostituirati" kot ti in mnogi drugi. In nikjer ne piše, da se nekoč vendarle ne bom morala tudi sama. Ampak dokler se lahko upiram temu sistemu, se mu pač bom.

Toda če zdaj vprašava nekatere tukaj gor, si ti super truper ... trudiš se, boriš, prodajaš se, **** stranka si, ponižana in povožena do konca, vstaneš in greš dalje. V njihovih očeh si pridna, fleksibilna, borka in oh in sploh ... simbol carnkarjanske matere, bi lahko temu rekli. Verjemi, mnogo Slovencev ti ploska, mnogo več kot meni, ki svoj upor zoper sistem kažem tako, da nočem duše prodati hudiču. Dokler mi ni treba, opa, to treba poudariti.

Vendar vedi, vsak, ki ti ploska, hkrati podpira izkoriščevalski sistem, podpira, da mora človek z minimalcem, da preživi, hoditi na RK po pakete hrane. Podpira, da se za njihove otroke zbirajo zamaški. Saj hkrati sočutno in samovšečno zmajuje z glavo, češ, kakšna krivica, vendar v trenutku, ko ti aplaudira, podpira sistem. In konec koncev tudi ti podpiraš tak sistem in tistoče drugih, ki delajo za minimalca in v nemogočih razmerah. Vem, začaran krog je to, vprašanje je le, kdo ga bo prekinil. Od elite je to težko pričakovati, od unih, ki jim je kolikor toliko fajn, tudi ne, ergo ...

Zdaj pa si še enkrat preberi moj post, in boš morda razumela, kaj sem v resnici želela povedati.





nejcko -> RE: 25 let (29.12.2015 23:50:19)



Draga Christian, zelo površno si prebrala moj post.

Še enkrat si ga preberi in boš videla, da sem med jebene stranke tega sistema uvrstila tudi sebe, saj sem pisala v 1. osebi. Komot rečem, da se uvrščam med nefleksibilne, neambiciozne, nepodjetne in luzerske osebke, ki jih današnji sistem izvrže. Zato pa sem tudi tu, kjer sem - že tri leta brezposelna.
To ne pomeni, da nočem delati, pomeni samo to, da bi rada delala v skladu s svojimi znanji in sposobnostmi, da bi v delu kolikor toliko uživala, saj menim, da bi šele takrat lahko bila dobra delavka, in da bi bila dostojno plačana. dostojno zame pomeni, da bi s plačo lahko preživela, ne životarila, in si kot vsak pošten delavec (in človek) vsaj enkrat na leto privoščila tudi kakšen bombonček. Enkrat na leto.

Ti si ponosna na to, da si bila v vsem tem času zelo malo časa brezposelna, jaz pa sem na nek način ponosna na to, da se ne "prostituiram". Priznam, zaenkrat se mi še ni teba, hvala bogu, nekako zvozimo samo z moževo plačo, sem ter tja tudi sama kaj zaslužim in gre. Ja, tudi na račun dediščine. Priznam. Drugače bi se pač morala "prostituirati" kot ti in mnogi drugi. In nikjer ne piše, da se nekoč vendarle ne bom morala tudi sama. Ampak dokler se lahko upiram temu sistemu, se mu pač bom.

Toda če zdaj vprašava nekatere tukaj gor, si ti super truper ... trudiš se, boriš, prodajaš se, **** stranka si, ponižana in povožena do konca, vstaneš in greš dalje. V njihovih očeh si pridna, fleksibilna, borka in oh in sploh ... simbol carnkarjanske matere, bi lahko temu rekli. Verjemi, mnogo Slovencev ti ploska, mnogo več kot meni, ki svoj upor zoper sistem kažem tako, da nočem duše prodati hudiču. Dokler mi ni treba, opa, to treba poudariti.

Vendar vedi, vsak, ki ti ploska, hkrati podpira izkoriščevalski sistem, podpira, da mora človek z minimalcem, da preživi, hoditi na RK po pakete hrane. Podpira, da se za njihove otroke zbirajo zamaški. Saj hkrati sočutno in samovšečno zmajuje z glavo, češ, kakšna krivica, vendar v trenutku, ko ti aplaudira, podpira sistem. In konec koncev tudi ti podpiraš tak sistem in tistoče drugih, ki delajo za minimalca in v nemogočih razmerah. Vem, začaran krog je to, vprašanje je le, kdo ga bo prekinil. Od elite je to težko pričakovati, od unih, ki jim je kolikor toliko fajn, tudi ne, ergo ...

Zdaj pa si še enkrat preberi moj post, in boš morda razumela, kaj sem v resnici želela povedati.







nejcko -> RE: 25 let (30.12.2015 0:23:12)



Draga Christin, zelo površno si prebrala moj post.

Še enkrat si ga preberi in boš videla, da sem med jebene stranke tega sistema uvrstila tudi sebe, saj sem pisala v 1. osebi. Komot rečem, da se uvrščam med nefleksibilne, neambiciozne, nepodjetne in luzerske osebke, ki jih današnji sistem izvrže. Zato pa sem tudi tu, kjer sem - že tri leta brezposelna.
Ti si ponosna na to, da si bila v vsem tem času zelo malo časa brezposelna, jaz pa sem na nek način ponosna na to, da se ne "prostituiram". Priznam, zaenkrat se mi še ni teba, hvala bogu, nekako zvozimo samo z moževo plačo, sem ter tja tudi sama kaj zaslužim in gre. Ja, tudi na račun dediščine. Priznam. Drugače bi se pač morala "prostituirati" kot ti in mnogi drugi. In nikjer ne piše, da se nekoč vendarle ne bom morala tudi sama. Ampak dokler se lahko upiram temu sistemu, se mu pač bom.

Toda če zdaj vprašava nekatere tukaj gor, si ti super truper ... trudiš se, boriš, prodajaš se, **** stranka si, ponižana in povožena do konca, vstaneš in greš dalje. V njihovih očeh si pridna, fleksibilna, borka in oh in sploh ... simbol carnkarjanske matere, bi lahko temu rekli. Verjemi, mnogo Slovencev ti ploska, mnogo več kot meni, ki svoj upor zoper sistem kažem tako, da nočem duše prodati hudiču. Dokler mi ni treba, opa, to treba poudariti.

Vendar vedi, vsak, ki ti ploska, hkrati podpira izkoriščevalski sistem, podpira, da mora človek z minimalcem, da preživi, hoditi na RK po pakete hrane. Podpira, da se za njihove otroke zbirajo zamaški. Saj hkrati sočutno in samovšečno zmajuje z glavo, češ, kakšna krivica, vendar v trenutku, ko ti aplaudira, podpira sistem. In konec koncev tudi ti podpiraš tak sistem in tistoče drugih, ki delajo za minimalca in v nemogočih razmerah. Vem, začaran krog je to, vprašanje je le, kdo ga bo prekinil. Od elite je to težko pričakovati, od unih, ki jim je kolikor toliko fajn, tudi ne, ergo ...

Zdaj pa si še enkrat preberi moj post, in boš morda razumela, kaj sem v resnici želela povedati.





liliana -> RE: 25 let (30.12.2015 0:37:55)

Nejcko, sem prebrala tvoje poste.....vendar ti moram reči, da se sama ne pocutim kot prostitutka, ker delam......svojega delodajalca tudi ne gledam kot grdega izkoriščevalca......on meni nekaj da, jaz nekaj dam njemu......

Sedaj pa eno vprašanje.....a vaša družina tudi hodi na RK po stvari? Namreč omenila si, da na RK hodijo tisti z minimalno plačo? Ker dve minimalni plači naneseta toliko, kot prostituirani denar tvojega moža, da se ti lahko šlepaš, ker si tako načelna.....razen, če je seveda tvoj mož VIP prostitutka......





nejcko -> RE: 25 let (30.12.2015 1:32:29)


IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Nejcko, sem prebrala tvoje poste.....vendar ti moram reči, da se sama ne pocutim kot prostitutka, ker delam......svojega delodajalca tudi ne gledam kot grdega izkoriščevalca......on meni nekaj da, jaz nekaj dam njemu......

Sedaj pa eno vprašanje.....a vaša družina tudi hodi na RK po stvari? Namreč omenila si, da na RK hodijo tisti z minimalno plačo? Ker dve minimalni plači naneseta toliko, kot prostituirani denar tvojega moža, da se ti lahko šlepaš, ker si tako načelna.....razen, če je seveda tvoj mož VIP prostitutka......






He he, liliana, prav tebe sem čakala [sm=smiley36.gif]

Ne, naša družina ne hodi na RK. Zaenkrat. Na srečo nam dediščina (lahko dodaš še socializma, po želji) toliko odnaša, da nam na RK ni treba hoditi, če dediščine ne bi bilo, pa bi verjetno res morali. Moj mož je prostitutka, ni pa vip prostitutka. Žal.

Moj "ponos" plačuje tudi moja družina. Če temu pravzaprav sploh lahko tako rečemo. Zavoljo mojega "ponosa" smo se pač odpovedali smučariji, znamkam oblačil (na katere tudi v svojih sončnih dneh nisem nič dala), nepotrebni navlaki, ... ja, zadnji čas tudi ljubljenim potovanjem. Nismo lačni, položnice so plačane, In to je to. Živimo. Ne dobro, slabo pa tudi ne. Pač prioritete.

Bi pa o današnji "prostituciji" lahko debatirali na dolgo in široko. Stvar je taka, ti pač tega ne veš, ker ti, hvala bogu, ni niti treba vedeti, da je "prostitutk" veliko, klientov pa malo manj. Torej ni prostora za vse. Zlasti za vse tiste, ki ne ustrezamo zahtevam klientov. Lahko se prostituiraš še tako zelo, če ni klienta, ki bi ti plačal, pač ni kupčije, a ne [sm=smiley1.gif]








nejcko -> RE: 25 let (30.12.2015 1:50:35)


IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Nejcko, sem prebrala tvoje poste.....vendar ti moram reči, da se sama ne pocutim kot prostitutka, ker delam......svojega delodajalca tudi ne gledam kot grdega izkoriščevalca......on meni nekaj da, jaz nekaj dam njemu......



Odlično. Vedno sem za, če sta obe strani zadovoljni.

Bi delala za svojega delodajalca za isto plačo tudi ob nedeljah in praznikih?
Bi delala za svojega deloajalca za isto plačo tudi po 10, 12 ur na dan?
Bi delala za isto plačo za svojega delodajalca s tem, da ti ne bi plačeval prispevkov?

Če so vsi trije odgovori pritrdilni, potem se lahko meniva dalje [sm=smiley1.gif]




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (30.12.2015 7:56:18)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




liliana -> RE: 25 let (30.12.2015 8:07:14)

Razen zadnjega vprašanja so druga vpršanja zavajajoča.......če si kelnar ali medicinska sestra delaš nedelje in praznike in tudi po 12 ur, vendar si potem kak cel dan fraj..če si učiteljica si vse nedelje in praznike. fraj, delaš pa le nekaj ur na dan......

Se strinjam, imamo podjetja, ki niso plačevala prispevkov, vendar so sedaj to malo poostrili, vendar se še vedno najde kdo, ki ima veze in poznanstva na dursu.....tudi tu se žal nacionalni interes pokaže kot slab....moraš pa vedeti, da vsa podjetja niso vsa taka.......

In predhodnica ti je omenila prej, da službo najde praktično tskoj in jo tudi isto takoj zapusti, če ji to ni všeč......

Zdaj pa, če si se ti odločila, da se ne boš prostituirala in iskala službe ( fajn se namreč da zaslužiti tudi s fušanjem iin tu se potem tudi pojavi tisto, zakaj mogočče delodajalec ne plača prispevkov , če pa drugi kar na roko, brez plačila česarkoli državi lahko živijo)....drugi tega razkošja nimajo in se pač odločijo, da si iščejo službo, oz. se po tvoje prostituirajo, kot tvojj mož, da si ti lahko ponosno načelna....stvari so večplastne......

In poznam kar nekaj ljudi z minimalno plačo, pa nihče od njih ne hodi na RK.....zato ne zavajaj s takimi.....zato sem te tudi vprašala, če vaša družina hodi na RK......




Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (30.12.2015 12:25:16)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




liliana -> RE: 25 let (30.12.2015 13:52:50)

Nejcko je zapisala, da živimo v državi, kjer so ljudje z minimalno plačo prisiljeni hoditi na rdeči križ po življenjsko nujne potrebščine, da preživijo......




nejcko -> RE: 25 let (30.12.2015 14:22:21)

Vidim, da je debata zašla v popolnoma napačno smer. Ok, priznam, da sem tudi sama kriva za to, pa vendar.

Če se vrnemo na izhodiščno vprašanje - kako smo kaj zadovoljni z našo "drugo Švico". V svojem prvem postu sem napisala, kako jaz vidim to zadevo in jo postavila v luč oz. ob bok sistemu, katerega del smo postali, pa če ga imenujemo turbokapitalizem, neoliberalizem, kakorkoli pač, neke skupne točke imamo skoraj vse države, ki smo se znašle v tem mlinu.
Nadalje sem napisala, kdo je v tem sistemu v najboljši poziciji. Ni to na mojem zeljniku zraslo, to so dejstva, ki jih lahko danes preberemo, vidimo, slišimo skoraj na vsakem koraku, sploh če smo se znašli na strani tistih, ki smo iz takih ali drugačnih razlogov izpadli iz sistema (pa se skušamo vanj vrniti ali pa ne).

Christin je potem moj post komentirala takole:



IZVIRNO SPOROČILO: CHRISTIN

Meni pa se ne zdi res tako kot pravi moja predhodnica, vsi ne moremo bit uspešni in nimamo vsi super duper poslovnih idej. Smo tudi taki ali pa so taki ki, beri- morajo/ moramo delat za minimalca,in če nimas hiše staršev ali pa stanovanja pri starših si en navadn revež, zalostno je pa to da smo/ so slovenci ali tiho kot riti ali pa kradejo. In zalostno je to da se ne znamo zase postavt ( js sm sicer za svojo rit vedno probala poskrbet cimbolje in tudi da nebo pomote, za ljudi okoli sebe, naj bojo to sodelavci, druzina ali pa frendi) zalostno res da se pustimo je***** oni se nam pa u glavo režijo. Še bolj žalostno, zelo, mogoce za nekoga rasisicna izjava ali pa bizarna je pa vseeno resnična, za slovenske otročke zbiramo pokrovčke,



V bistvu je potrdila moje trditve, Sploh z boldanim stavkom. Torej potrdila je mojo trditev, da tistim, ki niso inovativni, fleksibilni, poslovni, tržno usmerjeni, ki znajo izstopiti iz povprečja in so oh in sploh ipd. ostane bore malo možnosti za boljše življenje.
In v bistvu je tudi sama napisala, da je žalostno, da smo tiho kot riti, se ne znamo postaviti zase itd.

Jaz sem potem samo napisala, kakšen je moj osebni upor zoper ta sistem, sistem, kjer posameznik ni vreden nič več, je samo še delovna sila, velikokrat izkoriščana do onemoglosti, slabo plačana, v negotovih oblikah zaposlitve, celo okradena in predvsem prestrašena, da izgubi še to malo, kar ima. In kot taka še mnogo lažja žrtev.

Vsekakor je res, da niso vsi delodajalci taki, da najdemo tudi poštene, nekateri so celo izredno dobri in človeški, toda tukaj ni govora o posameznikih, ampak o sistemu kot takem. O sistemu, ki gleda samo na profit, o sistemu, ki v delavcu ne vidi več dodane vrednosti , ampak strošek.

Čeravno ne hodimo na RK ali ne poznamo nikogar, ki bi tja hodil, to še ne pomeni, da ljudje ne hodijo na RK. Tudi zaposleni. Edino če mediji lažejo. Edino če laže Anita Ogulin [sm=zmeden.gif]

In osebno mi je grozno, da živim v državi in sistemu, kjer se dogaja to, o čemer je bil zadnjič članek v enem od medijev:
- družina A, oba zaposlena na minimalcu
- družina B, oba nezaposlena

in na koncu mnogo bolje pride čez familija B. Za kozlat.

Komu naj torej tukaj ploskam?
Možu in ženi družine A, ki pošteno delata za minimalca in životarita? Ja, moj poklon za pridnost in poštenost. Vendar ploskanje? Čemu? Saj vendarle izpadeta kot dva navadna cepca. Naj torej ploskam neumnosti? Ali naj raje ploskam sistemu, ki iz ljudi dela budale?

Če ploskam družini B, jim lahko dejansko ploskam zaradi njune iznajdljivosti. In hkrati ploskam tudi sistemu, ki to njuino iznajdljivost nagrajuje. Ne, ploskala ne bom, ker bi s tem še bolj ponižala zakonca A in hkrati pristajala na sistem, ki vse to podpira.

Če pa potegnem črto, zakonca B živita v skladu s sistemom - sta iznajdljiva, tržno usmerjena in inovativna (iz nič dobiti nekaj), sta drzna (ali pač predrzna) ... skratka sta vse tisto, kar sistem hoče in nagrajuje.

Kakorkoli jaz živim ali pa Christin, nima veze, vsaka na svoj način skušava v tem svetu preživeti. Najbolj pomembno od vsega je, da imava obe čisto vest. In jaz jo imam, za Christin pa tudi verjamem. Razlika med nama je samo v tem, kako se katera odziva in spopada v sistemu, v katerega smo vrženi.

In za konec še ena lepa misel italijanskega filozofa Nuccia Ordina:
" Še vedno mislim, da lahko utopična gesta posameznika, na videz nepotrebna in nekoristna, ustvari verigo, ki bo spremenila svet."





liliana -> RE: 25 let (30.12.2015 15:24:06)


IZVIRNO SPOROČILO: nejcko

Vidim, da je debata zašla v popolnoma napačno smer. Ok, priznam, da sem tudi sama kriva za to, pa vendar.




Seveda je krivda tudi tvoja......[sm=jezicek.gif]

V bistvu je potrdila moje trditve, Sploh z boldanim stavkom. Torej potrdila je mojo trditev, da tistim, ki niso inovativni, fleksibilni, poslovni, tržno usmerjeni, ki znajo izstopiti iz povprečja in so oh in sploh ipd. ostane bore malo možnosti za boljše življenje.
In v bistvu je tudi sama napisala, da je žalostno, da smo tiho kot riti, se ne znamo postaviti zase itd.


Jaz bi rekla temu, da ne živijo tako kot zakonca, ki sta ustvarila telefonsko igrico Toma ali Akrapovič.....živijo pač življenje povprečnega, kar pa ne pomeni, da živitoraji, da komaj preživjo......in tistih povprečnih je vedno največ.....potem so pa tisti, ki izstopajo navzgor ali navzdol, vendar je tistih bistveno manj, kot povprečnih.......tisti, ki izstopajo navzgor so itak neoliberalne svinje, tisti ki izstopajo navzdol pa se ponujajo po medijih kot življenje povprečnega Slovenca v 25 letih.......revež, ki hodi na RK in Karitas, ker država ne poskrbi zanj.......

Jaz sem potem samo napisala, kakšen je moj osebni upor zoper ta sistem, sistem, kjer posameznik ni vreden nič več, je samo še delovna sila, velikokrat izkoriščana do onemoglosti, slabo plačana, v negotovih oblikah zaposlitve, celo okradena in predvsem prestrašena, da izgubi še to malo, kar ima. In kot taka še mnogo lažja žrtev.

Vsekakor je res, da niso vsi delodajalci taki, da najdemo tudi poštene, nekateri so celo izredno dobri in človeški, toda tukaj ni govora o posameznikih, ampak o sistemu kot takem. O sistemu, ki gleda samo na profit, o sistemu, ki v delavcu ne vidi več dodane vrednosti , ampak strošek.


Vsak delodajalec vidi poleg stroška (in delavec, še posebno v Sloveniji, je velik strošek) v delavcu tudi dodano vrednost.....in dodana vrednost mora biti, tako poenostavljeno povedano, večja od stroška.......torej delavec je eno in drugo, strošek in dodana vrednost......

Čeravno ne hodimo na RK ali ne poznamo nikogar, ki bi tja hodil, to še ne pomeni, da ljudje ne hodijo na RK. Tudi zaposleni. Edino če mediji lažejo. Edino če laže Anita Ogulin user posted image


Seveda lahko hodijo......pred desetimi leti ni bilo problem dobiti kretitov in lisingov za skoraj celo plačo.....še po RR so dekleta svetovala, kjer brez problema talajo kredite....na kateri banki ne komplicirajo.....in krediti ostanejo......človek pač živi po svojih zmožnosti, vsi ne moremo imeti vsega enako in naenkrat.......

In osebno mi je grozno, da živim v državi in sistemu, kjer se dogaja to, o čemer je bil zadnjič članek v enem od medijev:
- družina A, oba zaposlena na minimalcu
- družina B, oba nezaposlena

in na koncu mnogo bolje pride čez familija B. Za kozlat.


Tu se meni tudi kozla....samo ti se verjetno tudi nisi odpovedala višjim otroškim dodatkom, ker nisi zaposlena, ampak si izkoristila ta sistem.....šla si celo tako daleč, da si forumašico, ki je rekla, da dela, proglasila za neumno oz. da uporabim tvoje besede:

Toda če zdaj vprašava nekatere tukaj gor, si ti super truper ... trudiš se, boriš, prodajaš se, **** stranka si, ponižana in povožena do konca, vstaneš in greš dalje. V njihovih očeh si pridna, fleksibilna, borka in oh in sploh ... simbol carnkarjanske matere, bi lahko temu rekli. Verjemi, mnogo Slovencev ti ploska, mnogo več kot meni, ki svoj upor zoper sistem kažem tako, da nočem duše prodati hudiču. Dokler mi ni treba, opa, to treba poudariti.


Sama sebe pa si proglasila za borko proti sistemu......? Aja.....? Zavarovana po možu, mož te uveljavlja kot davčno olajšavo, na račun B grupe od zgoraj prejemaš višje otroške dodatke (se opravičujem, če si se jim kot borka za pravice odpovedala), in (tu pa tam sicer[sm=smiley2.gif]) fušaš da si "familija finančno opomore".......v bistvu si izkoristila vse to, ob čem se ti kozla v sistemu.....izkoriščaš vse to, kar kritiziraš, v bistvu pa živiš ravno na račun tega.....in to mene zmoti.....

Komu naj torej tukaj ploskam?
Možu in ženi družine A, ki pošteno delata za minimalca in životarita? Ja, moj poklon za pridnost in poštenost. Vendar ploskanje? Čemu? Saj vendarle izpadeta kot dva navadna cepca. Naj torej ploskam neumnosti? Ali naj raje ploskam sistemu, ki iz ljudi dela budale?


Nihče ne pričakuje od tebe, da ploskaš.......nekoga, ki pa dela in ne izkorišča sistema, pa tudi ni treba zmerjati s cepcem.......

Če pa potegnem črto, zakonca B živita v skladu s sistemom - sta iznajdljiva, tržno usmerjena in inovativna (iz nič dobiti nekaj), sta drzna (ali pač predrzna) ... skratka sta vse tisto, kar sistem hoče in nagrajuje.


Kot ti....v bistvu precej bolj sovpadaš s sistemom kot jaz ali Christin........[sm=smiley2.gif] in pod krinko "upora" izkoriščaš vse "dobrobiti" sistema.......

In za konec še ena lepa misel italijanskega filozofa Nuccia Ordina:
" Še vedno mislim, da lahko utopična gesta posameznika, na videz nepotrebna in nekoristna, ustvari verigo, ki bo spremenila svet."


Vendar to ni taka gesta, da posameznik izkorišča sistem, ki ga kritizira........




Stanislava_ -> RE: 25 let (30.12.2015 20:19:34)


IZVIRNO SPOROČILO: nejcko


Bi delala za svojega delodajalca za isto plačo tudi ob nedeljah in praznikih?
Bi delala za svojega deloajalca za isto plačo tudi po 10, 12 ur na dan?
Bi delala za isto plačo za svojega delodajalca s tem, da ti ne bi plačeval prispevkov?




Ne glede na plačo ne bi delala, če prispevki ne bi bili plačani. To je osnovna kultura, ali higiena, kakor hočeš.

Vse ostalo je stvar moje odločitve, lahko za isto plačo delam petek in svetek, če mi tako paše in seveda, če je toliko dela. Nisem se pa pripravljena delati da delam samo zato, da zapolnim kvoto ur.




Stanislava_ -> RE: 25 let (30.12.2015 20:22:01)

IZVIRNO SPOROČILO: liliana


IZVIRNO SPOROČILO: nejcko

In za konec še ena lepa misel italijanskega filozofa Nuccia Ordina:
" Še vedno mislim, da lahko utopična gesta posameznika, na videz nepotrebna in nekoristna, ustvari verigo, ki bo spremenila svet."


Vendar to ni taka gesta, da posameznik izkorišča sistem, ki ga kritizira........


Ma ne glede na sisteme so to vedno odnosi daj dam v obe smeri...





Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (30.12.2015 22:05:14)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




nejcko -> RE: 25 let (30.12.2015 23:46:05)


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_


IZVIRNO SPOROČILO: nejcko


Bi delala za svojega delodajalca za isto plačo tudi ob nedeljah in praznikih?
Bi delala za svojega deloajalca za isto plačo tudi po 10, 12 ur na dan?
Bi delala za isto plačo za svojega delodajalca s tem, da ti ne bi plačeval prispevkov?




Ne glede na plačo ne bi delala, če prispevki ne bi bili plačani. To je osnovna kultura, ali higiena, kakor hočeš.

Vse ostalo je stvar moje odločitve, lahko za isto plačo delam petek in svetek, če mi tako paše in seveda, če je toliko dela. Nisem se pa pripravljena delati da delam samo zato, da zapolnim kvoto ur.



Bravo, Stanislava, pošten odgovor na pošteno vprašanje [sm=bravo.gif]




nejcko -> RE: 25 let (30.12.2015 23:47:32)


IZVIRNO SPOROČILO: Stanislava_

IZVIRNO SPOROČILO: liliana


IZVIRNO SPOROČILO: nejcko

In za konec še ena lepa misel italijanskega filozofa Nuccia Ordina:
" Še vedno mislim, da lahko utopična gesta posameznika, na videz nepotrebna in nekoristna, ustvari verigo, ki bo spremenila svet."


Vendar to ni taka gesta, da posameznik izkorišča sistem, ki ga kritizira........


Ma ne glede na sisteme so to vedno odnosi daj dam v obe smeri...




In še eno pošteno razmišljanje [sm=bravo.gif]




nejcko -> RE: 25 let (31.12.2015 0:21:11)

Liliana,

ja, po eni strani lahko rečeva, da izkoriščam sistem, čeprav sem sama nasprotnega mnenja. SSKJ pravi:

izkoríščati -am nedov. (í) 1. delati, da se kaj funkcionalno, namensko izpolnjuje: ljudje so izkoriščali podzemeljske jame za bivanje; dobro izkoriščati prostor / prav izkoriščati prosti čas 2. delati, da kaj opravlja svoj namen: dobro izkoriščati krmo; izkoriščati stroje / izkoriščati gorivo 3. delati, da kaj prinaša ugodnosti: izkoriščati položaj na tržišču / izkoriščati ugodne priložnosti // delati, da kaj neupravičeno prinaša ugodnosti: izkoriščal je svoj službeni položaj / izkoriščali so njeno dobroto 4. neplačano si prilaščati proizvode tujega dela: izkoriščati delavce 5. uporabljati kaj v gospodarske namene: izkoriščati gozdove, rudnike, zemljišča izkoriščajóč -a -e: izkoriščajoč ugodno priložnost, so partizani napadli postojanko;

Kakorkoli obračam, ničesar nisem naredila z namenom, da bi mi prineslo kakšno ugodnost ali da bi pridobila s tem kakšno priložnost. Ne izkoriščam socialnega sistema naše države, je pa res, da ga koristim. Kot pač vsak povprečen državljan.

Med višino otroškega dodatka v času, ko sem bila v službi, in zdaj, ko sem brez, je en razred gor. Med višino plačila vrtca zdaj, ko sem bila brez službe, in časom, ko sem v službi bila, je en razred dol.
Imam namreč nepremičnine, ki jih ne morem oz. nočem skriti. Lahko bi jih in ja, potem bi lahko rekla, da izkoriščam sistem. Tako pa naše stanje prikazujem ves čas povsem realno in tam gor naračunajo, kakor pač naračunajo. Nikoli se nisem na nobeno odločbo pritožila, pa verjemi, da je bilo vmes obdobje, ko smo kar gagali. ampak sem vse pošteno plačala cesarju, kar je cesarjevega, a hkrati hvaležno sprejela, kar so mi namenili.

Tudi zdravstveno zavarovanje - ko sem ostala brez službe, sem se šla prijavit kot samoplačnik, pa je bilo prvo vprašanje, če sem poročena. Ker sem poročena (tudi tega ne skrivam in ne tajim), sem se MORALA zavarovati po možu. Tak je sistem. Nisem si ga jaz izmislila, nisem ga jaz zahtevala. Tako so odločili uni gor. Če bi odločili drugače, bi pač plačevala, kakor tudi plačujem dodatno zdravstveno zavarovanje. Redno in brez zamud. Vsak mesec, čeprav nimam rednih prihodkov.

Mogoče izpadem v tej debati res čudna, vendar dokler se nobena tukaj gor ne bo javila, ki je v podobni situaciji kot jaz, niti nima smisla debatirati. Z menoj se pač ne more primerjati ena 40-letnica z (predvidevam) zanesljivo službo, še manj ena manj kot 30-letnica, ki išče službo. Enostavno se ne more in pika.

Nikakor nikogar nimam za cepca ali bedaka, ker dela in rinta za minimalca jaz osebno, ima ga pa za cepca sistem. Pa če to priznate ali ne. Jaz to pač tako vidim. Ker vidim ljudi, kako dejansko izgorevajo na šihtih in životarijo, ničesar si ne morejo privoščiti, kar bi po mojem mnenju si moral privoščiti vsak človek, ki pošteno dela, in vidim ljudi, ki ne delajo nič, pa si privoščijo mnogo več od oni prej omenjenih. Ne, nikogar nimam jaz za cepce, za cepce jih dela sistem.

Jemanje kreditov - omiljena tema lilijane. Kdo je in kdo danes pravzaprav lahko sploh vzame kredit? Večinoma so to ljudje s povprečno plačo, definitivno ne človek na minimalcu. Še nisem slišala za človeka na minimalcu, ki bi si omislil avto na lizing/kredo za 20 000 ali 30 000 evrov. Sem pa jih spoznala kar nekaj, ki spadajo v t. i. srednji sloj. Kdo je torej tukaj najbolj poguben po lilijanino?

Še zadnjič - nikakor ni to, da nočem delati. Bolj kot vse si želim delati, vendar si želim delati delo, za katero sem usposobljena ali delo, ki bi me veselilo. Kajti samo tako sem lahko za delodajalca dodana vrednost. V vsem nasprotnem sem mu dejansko samo strošek, pa še tečna, nezadovoljna in sitna delavka bom.
Vendar me je sistem izvrgel. Ker sem prestara, ker se ne znam prodajati, ker ne znam lagati in tajiti (če bi želela delati kot čistilka, bi namreč morala narediti točno to), ker rabim pomoč in podporo. To pa je za sistem čisto predrago. Sistem je pogruntal (ali pa naredil tako), da ovčice čakajo v vrsti.




Stran: [1] 2 3 4 5   Naslednja stran >   >>