[Brisano sporočilo] (Polna verzija)

Forum >> [Skupnost RR] >> Čvekanje ... v tri dni ...



Sporočilo


Brisani uporabnik -> [Brisano sporočilo] (21.12.2014 13:28:57)

[Vsebina sporočila je bila izbrisana]




liliana -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 13:43:14)

Včasih pride do takih situacij, da pristojni in odgovorni odpovejo.....in moramo starš, ali pa otroci sami, vzeti stvari v svoje roke.....

Eno je teorija, napisana v zakonih in pravilnikih, drugo pa je praksa.....ko ti odrasla in odgovorna oseba reče "to ni več v moji pristojnosti", bodisi ker je končala z delom, bodisi ker se je zgodilo dva metra stran od črte, ki je meja njene pristojnosti.......

In zato se ni potrebno tako vehementno zgražati tako nad starši, kot nad otroci, ki stvari vzamejo v svoje roke, ko nekateri odrasli odpovedo, ker to "več ni v njihovi pristojnosti"......in ti potem išči in letaj od vrat do vrat, da najdeš nekoga v čigar pristojnosti pa je to, dete pa ob tem trpi.....

Niso to tako enostavne zadeve.....in resno nasilje je potrebno obravnavati z vso resnostjo ne pa "to ni v moji pristojnosti" in skomigniti z glavo......samo vrag je, da smo s tem, ko smo začeli tretirati "ena vzgojna po riti je nasilje nad otrokom" povsem izgubili mejo kaj nasilje sploh je.....da vsak medvrstniški ravs tudi ni nasilje, da če mati da otroku eno po riti, ker ji ta pokaže jezik tudi ni nasilje........da je pa to, da se nekaj 12 letnikov na avtobusni postaji ali na hodniku šole spravi na enega 8 letnika, ga pretepa in verbalno zmerja, šikanira, pljuva, da pa to je nasilje in ob tem nimamo kaj obračati glave vstran in se iti "pristojnosti po vrstnem redu....pa počakajmo, da se razrednik vrne z ekskurzije, ravnatelj s seminarja, pomočnica ravnatelja pa z bolniške".......




patrino -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 14:14:08)

Tega je, kot sem že rekla ogromno in verjamem, da se vsake toliko časa odpuli staršem in otrokom.
Vendar je v prvi vrsti treba poiskati rešitev tam kjer je treba. Treba je pritisniti na odgovorne in tam pokazati svojo jezo neomajnost in svoj prav in ne vse skupaj stresti na otroka in povrhu vsega še v šolskih in vrtčevskih prostorih. To je to. Nekaterim se zdi kar prav, da grejo zavihat rokave in male prestopnike sami stiskajo po kotih vrtca ali šole, pa prej sploh ne potrkajo na tista vrata, za katerimi se skrivajo odgovorni.
Nihče se ne bo javil sam od sebe, da bo reševal sr.anje. To sem že napisala. Zato je treba zavoljo svojega otroka, če je žrtev vrstniškega nasilja ukrepati učinkovito in v skladu s predpisi. Šele potem, ko se ( če se) izkaže, da se tako ne da zadeve rešiti, lahko rečemo, da smo vzeli red v svoje roke, ker ga nihče drug ni. Pred tem se pa nimamo pravice zgražati nad pasivnostjo odgovornih, če pa smo vse prešpricali in se šli big bossa tam, kjer to niti pod razno nismo.
In to ni teorija. Osebno sem imela lansko leto s tavečjim podoben problem. Nek mulo se je spravljal nanj med odmori, po pouku- ga dražil, zmerjal in mu skrival zadeve. Mali se je doma parkrat pritožil midva sva ga spodbujala v smislu: " izogibaj se ga, reči mu naj ti da mir, ignoriraj ga, povej učiteljici..."Mali je to upošteval, učiteljica je rekla, naj se sami zmenijo (!!) in naš ga je enkrat , ko mu je dvignilo plafon kresnil na nos. Tisto uro so naju klicali v službo. Odneslo naju je v šolo in moj je čisto požvinil. Na vprašanja , kje so bili prej, so se izmotavali vsi od učiteljice ( ki je predlagala, naj mulčki sami uredijo zadeve) do ravnateljice, ki se je prislikala na najino zahtevo. Ko sva razredničarko opomnila, da je ona sama dopustila da se je zadeva razvila do sem, je farbala in jecljala. Skratka, povedala sva , da ne odobravava mulotovega nasilja, da pa pričakujeva, da oni kot odgovorni reagirajo tako kot je treba in da poskrbijo, da otrok ni prisiljen sam uporabiti sile. Največji hec je bil to, da sta obe predlagali, da naj bi tisti provokator in naš "fajter" dobila isto kazen, ker sta kršila šolski red. Takrat pa sem jim tudi jaz povedala svoje, da naj kar določijo kazen tudi za razredničarko in ravnateljico , ker sta pač tudi onidve krivi. Pa da ne bo kaj mimo zakona, bom sama napisala tudi pismo na ministrstvo, da bodo obveščeni, da sta se že sami kaznovali.[sm=jezicek.gif] Seveda sta potem obe povlekli svoji zahtevi nazaj in ravnateljica je kot mirovnik zaključila , da moramo v bodoče vsi malo bolj paziti v tej smeri in se potruditi, da ne bo do tega več prihajalo. In od lanskega leta je mir.




RIJA* -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 14:23:58)


IZVIRNO SPOROČILO: patrino
. Odneslo naju je v šolo in moj je čisto požvinil.


a daj? a ni šlo po protokolu?[sm=jezicek.gif]
[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]




patrino -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 14:26:39)

Vsde šlo po protokolu. Moj je verbalno požvinil nad odraslo ravnateljico, ker je klobasala neumnosti in ne nad otrokom, tako kot ti[sm=smiley2.gif]




RIJA* -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 14:30:43)


vseeno, ima zametke agresivnosti v sebi...to se je za zamisliti....[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]

jaz sem bila veliko manj agresivna....s tistega pol stavka in enim grdim pogledom [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif] bi rekla samo druga strategija [sm=smiley36.gif]




patrino -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 14:39:55)


IZVIRNO SPOROČILO: RIJA*


vseeno, ima zametke agresivnosti v sebi...to se je za zamisliti....[sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif]

jaz sem bila veliko manj agresivna....s tistega pol stavka in enim grdim pogledom [sm=jezicek.gif][sm=jezicek.gif] bi rekla samo druga strategija [sm=smiley36.gif]

Seveda jih ima in mislim, da ga ni med nami, ki jih ne bi imel.
Vendar je tudi on po protokolu poiskal najprej pomoč pri odraslih. Mogoče bi preprečila treskanje po nosu , če bi takoj ko se je začel pritoževati urgirala in zdivjala v šolo. Vendar imam občutek, da bi potem lahko v šoli kar najela stanovanje in bila ves čas tam.

Glede agresivnosti pa- kdaj boš spoznala, da je velika razlika v tem , da si se ti spravila svojo agresijo stresat nad malega dečka, midva z možem, pa sva pokazala zobe odraslim pedagoškim delavcem, ki so v bistvu tam za to, da skrbijo za red.




RIJA* -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 14:47:07)

ne patrono; vi intelektualno višja, skulirana rasa, nimate kaj požvinit v nobeni situaciji...vi morate celoten postopek speljati hladni kot špricer...od prve do zadnje črke protokola....
izpadi so dovoljeni samo nam, z neandertalskimi nagnjeni....pri vas pa se ne tolerirajo. ali pa takoj zapadeš v kategorijo neandertalcev....

ali si ali nisi....ne samo da si, ko tebi paše [sm=smiley36.gif]

s tem zaključujem s tabo, ker debatirati s tabo ne prinaša nobene nove dodane vrednosti in popoldanski kofe je pri kraju

uživaj v svoji popolnosti, peace sister [sm=zz_wavespin.gif]




patrino -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 14:54:24)


IZVIRNO SPOROČILO: RIJA*

ne patrono; vi intelektualno višja, skulirana rasa, nimate kaj požvinit v nobeni situaciji...vi morate celoten postopek speljati hladni kot špricer...od prve do zadnje črke protokola....
izpadi so dovoljeni samo nam, z neandertalskimi nagnjeni....pri vas pa se ne tolerirajo. ali pa takoj zapadeš v kategorijo neandertalcev....

ali si ali nisi....ne samo da si, ko tebi paše [sm=smiley36.gif]

s tem zaključujem s tabo, ker debatirati s tabo ne prinaša nobene nove dodane vrednosti in popoldanski kofe je pri kraju

uživaj v svoji popolnosti, peace sister [sm=zz_wavespin.gif]

Ne ria, jaz ti nisem kriva, če si se znesla nad otrokom. Get over it.In nikoli nisem napisala, da starš ne sme požviniti zaradi svojega otroka. To si ti lepo obrnila. Zame je neandertalec tisti, ki nima tudi toliko samokontrole, da bi se držal nazaj pred predšolskim otrokom. To, da poveš svoje pedagoškim delavcem, ki se hočejo izogniti svoji dolžnosti in odgovornosti, pa ves čas podpiram.
Zato ti zaradi svojih reakcij ne sodiš v isto kategorijo , kot ostali, ki se koruzijo nad odraslimi strokovnimi delavci, ki ne poskrbijo za varnost naših otrok.
Verjame, da se ti ne da debatirat z mano. Verjetno bi raje mojega otroka stisnila v kot in ga malo oblajala in grdo pogledala[sm=smiley2.gif]




Stanislava_ -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 15:03:17)

IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*

No, nasploh, potem se enkrat v garderobi preobuvam in uni spet začenja tega fantka porivat sem in tja, mi je dojadilo in sem mu rekla, da naj se spravlja na sebi enake. Un spusti tistega fantka, pride do mene in mi vrže očala dol z glave. Meni je dvignilo pritisk, videla sem rdeče (ma karkoli, sam očala mi pa pusti pri miru), in se mi je odpulilo, vstala sem in ga šla pretepst. Kaj se je dogajalo, ne vem, spomnim se samo, da je na koncu ležal v položaju zarodka na tleh, medtem ko sem ga brcala. Edinkrat ko sem se stepla. Je pa bilo tako učinkovito, da je pustil pri miru mene, unega fantka in ni več imel svoje grupe prijateljev, ker je bil pred njimi ponižan. Nisem lih ponosna na un klik takrat, sam je pa učinkovalo.


Tale tvoj je bil nekaj podobnega kot tisti moj.

Pri nas je vse videla še učiteljica, in je postavila piko na i - celemu razredu. Tisti, ki smo se stepli, smo jih itak slišali (najbrž je slišala cela šola, ker je znorela - po moje upravičeno, ker je po razredu letelo vse) in cel razred, ki je to gledal in navijal.

Fantje so se tepli še naprej, v okviru rednih fantovskih manjših pretepov, reveža, ki so ga prej u fino maltretirali, so pustili na miru, rešilca niso klicali nikoli.




liliana -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 17:45:40)

IZVIRNO SPOROČILO: patrino


Nihče se ne bo javil sam od sebe, da bo reševal sr.anje. To sem že napisala. Zato je treba zavoljo svojega otroka, če je žrtev vrstniškega nasilja ukrepati učinkovito in v skladu s predpisi. Šele potem, ko se ( če se) izkaže, da se tako ne da zadeve rešiti, lahko rečemo, da smo vzeli red v svoje roke, ker ga nihče drug ni. Pred tem se pa nimamo pravice zgražati nad pasivnostjo odgovornih, če pa smo vse prešpricali in se šli big bossa tam, kjer to niti pod razno nismo.



No, saj o tem smo eni govorili.......dobro jutro......

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Vsde šlo po protokolu. Moj je verbalno požvinil nad odraslo ravnateljico, ker je klobasala neumnosti in ne nad otrokom, tako kot ti[sm=smiley2.gif]


Nad ubogim otrokom je požviznil tvoj sin....in mu dal eno na nos......ne upam si niti v sanjah predstavljati, kaj bi se recimo zgodilo, če bi mu zlomil nos......




liliana -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 17:49:48)


IZVIRNO SPOROČILO: RIJA*

ne patrono; vi intelektualno višja, skulirana rasa, nimate kaj požvinit v nobeni situaciji...vi morate celoten postopek speljati hladni kot špricer...od prve do zadnje črke protokola....
izpadi so dovoljeni samo nam, z neandertalskimi nagnjeni....pri vas pa se ne tolerirajo. ali pa takoj zapadeš v kategorijo neandertalcev....

ali si ali nisi....ne samo da si, ko tebi paše [sm=smiley36.gif]

s tem zaključujem s tabo, ker debatirati s tabo ne prinaša nobene nove dodane vrednosti in popoldanski kofe je pri kraju

uživaj v svoji popolnosti, peace sister [sm=zz_wavespin.gif]


patrinin mož verjetno ni pedagog......zato on lahko požvizne namesto nje in se spusti na raven višje razvitih neandertalcev.....




patrino -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 17:55:40)


IZVIRNO SPOROČILO: liliana


IZVIRNO SPOROČILO: patrino


Nihče se ne bo javil sam od sebe, da bo reševal sr.anje. To sem že napisala. Zato je treba zavoljo svojega otroka, če je žrtev vrstniškega nasilja ukrepati učinkovito in v skladu s predpisi. Šele potem, ko se ( če se) izkaže, da se tako ne da zadeve rešiti, lahko rečemo, da smo vzeli red v svoje roke, ker ga nihče drug ni. Pred tem se pa nimamo pravice zgražati nad pasivnostjo odgovornih, če pa smo vse prešpricali in se šli big bossa tam, kjer to niti pod razno nismo.



No, saj o tem smo eni govorili.......dobro jutro......

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Vsde šlo po protokolu. Moj je verbalno požvinil nad odraslo ravnateljico, ker je klobasala neumnosti in ne nad otrokom, tako kot ti[sm=smiley2.gif]


Nad ubogim otrokom je požviznil tvoj sin....in mu dal eno na nos......

Lili, si prebrala moj post? Očitno ne oz. zopet tako, da se lahko v prazno duvaš. Moj otrok je enakovreden tistemu, ki ga je spekel na nos. Po starosti in po funkciji. Ria in otrok v vrtcu pa to nista. Bedno se mi zdi, da ti moram ponavljati stvari, ki so pač jasne kot beli dan.
In ne eni - ti in Ria niste govorili o tem. Tebi in njej, je logično , da bi morali učitelji poskrbeti za red, če se tvoj otrok znajde v konfliktu po poti v šolo - dva metra od hiše- po drugi strani, vama je pa normalno, da brez pardona privihrata v vrtec in šolo in se grdo obnašata do otrok. Tudi sama sem starš in nikoli- kot sem že rekla- ne bi dovolila, da se nekdo od staršev v vrtcu ali šoli spravi na mojega otroka. Zakaj? ker je še otrok . Zakaj še? Ker so v šoli zaposleni ljudje , ki so odgovorni, da je moj otrok tam varen. In ker tega ne privoščim svojemu otroku, tega ne počnem tudi tujim.
Zato ponavljam- o tem smo govorili- dobro jutro nazaj.




patrino -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 18:00:54)


IZVIRNO SPOROČILO: liliana


IZVIRNO SPOROČILO: RIJA*

ne patrono; vi intelektualno višja, skulirana rasa, nimate kaj požvinit v nobeni situaciji...vi morate celoten postopek speljati hladni kot špricer...od prve do zadnje črke protokola....
izpadi so dovoljeni samo nam, z neandertalskimi nagnjeni....pri vas pa se ne tolerirajo. ali pa takoj zapadeš v kategorijo neandertalcev....

ali si ali nisi....ne samo da si, ko tebi paše [sm=smiley36.gif]

s tem zaključujem s tabo, ker debatirati s tabo ne prinaša nobene nove dodane vrednosti in popoldanski kofe je pri kraju

uživaj v svoji popolnosti, peace sister [sm=zz_wavespin.gif]


patrinin mož verjetno ni pedagog......zato on lahko požvizne namesto nje in se spusti na raven višje razvitih neandertalcev.....


Patrinin mož je v tem primeru v prvi vrsti starš. Definitivno pa ni neandertalec ki svojo prepotentnost stresa nad otroki potem pa svoje dejanje opravičuje s tem, da nihče drug ni nič naredil za red na šoli. Lahko se še tako zelo norčuješ- dejanje, kjer se odrasel izživlja nad otrokom, ker se ne zna zadržati, je grda pa če jo še tako olepšaš in obračaš. Žalostno zate in za tvojega otroka da pač to podpiraš.




mateyka -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 19:21:45)

patrino, otrokom je treba postavit meje. in to naredimo odrasli, ki so posredno udeleženi, ko in če mu starši zatajijo in ne opravijo primerno svojega posla kot vzgojitelji.




patrino -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 19:49:27)

IZVIRNO SPOROČILO: mateyka

patrino, otrokom je treba postavit meje. in to naredimo odrasli, ki so posredno udeleženi, ko in če mu starši zatajijo in ne opravijo primerno svojega posla kot vzgojitelji.

Sori, vendar kaj natančno si hotela sedaj povedati? [sm=zmeden.gif]
Ko govorim o stresanju svojih hormonov nad otrokom imam v mislih rio in podobne, ki se jim zdi sprejemljivo, da se mimo vseh zakonskih in moralnih zakonov spravijo ustrahovat tujega otroka v javni instituciji.
Postavljanje mej lastnemu otroku in izživljanje starša nad tujim otrokom v vrtcu ali šoli nimata nič skupnega.




LuLu -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 20:51:26)


IZVIRNO SPOROČILO: RIJA*

ne patrono;


[sm=smiley36.gif]

hja... ria [sm=smiley36.gif]




liliana -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 20:52:53)


IZVIRNO SPOROČILO: patrino

In ne eni - ti in Ria niste govorili o tem. Tebi in njej, je logično , da bi morali učitelji poskrbeti za red, če se tvoj otrok znajde v konfliktu po poti v šolo - dva metra od hiše- po drugi strani, vama je pa normalno, da brez pardona privihrata v vrtec in šolo in se grdo obnašata do otrok.


Ne patrino....to si si le ti domišljala.....jaz sem le spraševala, na koga naj se starši obrnemo v tem primeru.....in od tebe dobila odgovor, da v avtobusu na šolo, šola pa "pritisne" na šoferja, ker si šofer tega ne sme dovoliti na avtobusu......na poti v šolo pa predvidevam, da bi se tvoj odogovor glasil, da lahko starši neandertalsko rešujemo probleme (ker si se temu delu vprašanja elegantno izognila, oz. insinuirala (da uporabim izraz enega od naših politikov) na to, da jaz pričakujem, da učitelj in vzgojitelj "rešuje" kot robin hood mojega otroka dva metra od svoje hiše.....

V bistvu me je zanimala zgolj tvoja obrazložitev "neandertalskega vmeševanja staršev"......v šoli in na avtobusu ne, v parku, na pločniku pa izgleda lahko......ker jaz "neandertalsko" rešujem take primere tudi v lastni hiši in prav tako, če se nam obisku.....v obeh primerih sem sposobna grda pogledati in po tvoje "groziti" tako lastnemu kot tudi tujemu otroku, če se eden ali drugi grdo obnašata.......

Tudi sama sem starš in nikoli- kot sem že rekla- ne bi dovolila, da se nekdo od staršev v vrtcu ali šoli spravi na mojega otroka. Zakaj? ker je še otrok . Zakaj še? Ker so v šoli zaposleni ljudje , ki so odgovorni, da je moj otrok tam varen. In ker tega ne privoščim svojemu otroku, tega ne počnem tudi tujim.


Sama si že nekajkrat zapisala, da se nihče od teh odgovornih ne bo vpletal v "nasilje", razen če ga starši v to prisilimo.....

Torej otrok v šoli niti ni tako varen.....najprej mora biti žrtev in običajno še to ni zadosti, da je žrtev.....starši moramo priti v šolo urgirat in dokazovat, da se je to res zgodilo in če nam otrok zaradi ustrahovanja ali česarkoli drugega tega ne pove, ne moremo priti urgirat......strokovni delavci na šoli pa se, po tvojem pisanju, ki ga citiram, ne bodo vmešavali dokler niso prisiljeni......

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Nihče se ne bo javil sam od sebe, da bo reševal sr.anje. To sem že napisala.



Torej otrok v šoli in v vrtcih ni varen.....za varnost mora poskrbeti v prvi vrsti sam oz. moramo za to poskrbeti starši, ali tako da ga "naučimo" braniti se (žvajzniti nazaj), ali pa tako, da gremo učit strokovne delavce v šoli, kako in kdaj naj ukrepajo, ali pa tako, da kakega nasilnega 10 ali 12 letnika za voglom počakamo, če nič drugega ne pali ali pa če bi proces ukrepanja trajal predolgo, ker je pač določena odogovorna oseba ravno takrat na dopustu......

Zato ponavljam- o tem smo govorili- dobro jutro nazaj.


To je pa otročje......malo več izvirnosti sem pričakovala....[sm=jezicek.gif]








liliana -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 21:00:00)


IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Patrinin mož je v tem primeru v prvi vrsti starš. Definitivno pa ni neandertalec ki svojo prepotentnost stresa nad otroki potem pa svoje dejanje opravičuje s tem, da nihče drug ni nič naredil za red na šoli. Lahko se še tako zelo norčuješ- dejanje, kjer se odrasel izživlja nad otrokom, ker se ne zna zadržati, je grda pa če jo še tako olepšaš in obračaš. Žalostno zate in za tvojega otroka da pač to podpiraš.


Norčujem se zgolj iz tvojega načina pisanja......še posebno, ko se s takimi dramatičnimi (pogostu tudi neandertalskimi) izrazi spravljaš name....priznam, da te v tem tudi sama provociram....iz dejanja nasilja se pa ne norčujem.....in mogoče boš, ko boš čez dva dni, brez čustvenega pridiha osebne prizadetosti, prebrala poste, ki sem jih zapisala, to tudi doumela......






patrino -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 21:10:20)

Lili, šalo na stran, samo res ne vem, kje je tukaj dilema[sm=zmeden.gif]
Kot sem že rekla, je takrat za otrokovo varnost, ko je le ta v vrtcu ali v šoli, odgovoren strokovni delavec. Ne starš, ki prihrumi in nahruli drugega otroka, ne nekdo drug izven institucije. Če starši ugotovimo , da za varnost otroka ni poskrbljeno tako kot bi moralo biti, se je potrebno obrniti na odgovorne. To niso otroci. To niso starši razgrajača in pretepača. To je strokovni delavec v instituciji. In če se prvi po hierarhiji ne zgane, je še vedno nad njim drugi, na katerega se obrnemo. Nikakor pa ni logično, da se ob ne dovolj hitri odzivnosti strokovnega delavca zabrišemo na otroka in sami delamo red. Ko dam otroka v vrtec oz. ga pošljem v obvezno OŠ, pričakujem, da bo tam varen. Varen pred nasilnimi sovrstniki in kar nekako v zadnjem času ob branju komentarjev tule gor opažam- varen pred potentnimi starši, ki mislijo, da lahko red delajo povsod kjer se jim sprdne. Mimo vse zakonov in zdrave kmečke pameti.

Na poti v šolo , ko gre tvoja dečva peš, zraven ni nobenega odraslega ( predvidevam). Torej si zanjo in njeno varnost odgovorna ti. Po moje ni zakona, ki bi ti prepovedoval da jih napoješ otroku, ki na poti ves čas teži tvojemu, vendar se jaz tega iz čisto kulturnega in moralnega vidika ne bi šla ( kako bi ti reagirala je tvoja stvar). Bi jo pa najverjetneje mahnila do njegovih staršev. Na poti v šolo nimajo pedagoški delavci iz šole, nobenih dolžnosti in odgovornosti.
Na avtobusu je za varnost odgovoren šofer.
Torej- kje je dilema?




liliana -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 22:25:25)


IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Lili, šalo na stran, samo res ne vem, kje je tukaj dilema[sm=zmeden.gif]
Kot sem že rekla, je takrat za otrokovo varnost, ko je le ta v vrtcu ali v šoli, odgovoren strokovni delavec. Ne starš, ki prihrumi in nahruli drugega otroka, ne nekdo drug izven institucije. Če starši ugotovimo , da za varnost otroka ni poskrbljeno tako kot bi moralo biti, se je potrebno obrniti na odgovorne. To niso otroci. To niso starši razgrajača in pretepača. To je strokovni delavec v instituciji. In če se prvi po hierarhiji ne zgane, je še vedno nad njim drugi, na katerega se obrnemo. Nikakor pa ni logično, da se ob ne dovolj hitri odzivnosti strokovnega delavca zabrišemo na otroka in sami delamo red. Ko dam otroka v vrtec oz. ga pošljem v obvezno OŠ, pričakujem, da bo tam varen. Varen pred nasilnimi sovrstniki in kar nekako v zadnjem času ob branju komentarjev tule gor opažam- varen pred potentnimi starši, ki mislijo, da lahko red delajo povsod kjer se jim sprdne. Mimo vse zakonov in zdrave kmečke pameti.

Na poti v šolo , ko gre tvoja dečva peš, zraven ni nobenega odraslega ( predvidevam). Torej si zanjo in njeno varnost odgovorna ti. Po moje ni zakona, ki bi ti prepovedoval da jih napoješ otroku, ki na poti ves čas teži tvojemu, vendar se jaz tega iz čisto kulturnega in moralnega vidika ne bi šla ( kako bi ti reagirala je tvoja stvar). Bi jo pa najverjetneje mahnila do njegovih staršev. Na poti v šolo nimajo pedagoški delavci iz šole, nobenih dolžnosti in odgovornosti.
Na avtobusu je za varnost odgovoren šofer.
Torej- kje je dilema?




To pričakujem tudi jaz.....vendar potem napišeš ti, ki tam delaš, da ta varnost ni tako pričakovana in samoumevna.....

IZVIRNO SPOROČILO: patrino

Sama si že nekajkrat zapisala, da se nihče od teh odgovornih ne bo vpletal v "nasilje", razen če ga starši v to prisilimo.....



Torej obstaja dilema......ker je tvoj otrok moral najprej po nosu nazaj žvajzniti, da so se odgovorni zganili.....in zganili so se čisto na naroben način.....ker se niso želeli vpletati, dokler ni bilo praktično že prepozno......torej je moral tvoj otrok ukrepati na neandertaski način, da so se odgovorni zganili......in ne mi prosim spet z razliko med tem, da je tvoje dete udarilo drugega otroka in tem, da je odrasel verbalno napel otroku......tvoje dete je prav tako postopalo neandertalsko, ker se je steplo...samo jaz v tem neandertalskem početju ne vidim take grozote kot jo vidiš ti in si nočeš priznati, da si svoje dete ali naučila, da je neandertalec, ali pa ima kot večina drugih to prirojeno......

Pri mojem sodelavcu in kot sem razbrala tudi pri riji, so odgovorni prelagali odgovornost iz enega na drugega.....torej je moral sodelavec tudi ukrepati na neandertalski način.......

In na neandertalski način bi ukrepala tudi jaz, če bi začela iskati starše otroka, ki so ustrahovali mojo hčer, recimo na poti v šolo....ker jih ne poznam, torej ne morem do njih......do njih lahko pridem le, če se grem detektiva......to pa ne mislim početi, ker je dolgotrajno in v tem času je moje dete lahko še naprej ustrahovano.....torej bi komot za voglom počakala tega mulčka, 10 let starega, ki misli, da si lahko vse dovoli, ker že dobro ve, da mu nihče nič ne more....

Torej obstaja dilema......ni tako enostavno, kot želiš ti prikazati......ker se pač ne želi nihče vmešavati.......tisti, ki se pa vmeša mu pa očitamo primitivizem in je skoraj zločinec.......podobno kot to, ko so nas polna usta dobrodelnosti smo pa čisto sposobni stopiti čez človeka, ki ga na ulici zadane kap, češ saj je itak pijanec in mu bo že nekdo drug pomagal, meni se trenutno mudi......




mateyka -> RE: Nasilje v šolah (21.12.2014 23:15:02)


IZVIRNO SPOROČILO: patrino
Postavljanje mej lastnemu otroku in izživljanje starša nad tujim otrokom v vrtcu ali šoli nimata nič skupnega.


ko starš zataji in mej (svojemu otroku) ne postavi, ga bom jaz ustavila, če bo izvajal nasilje nad drugimi otroci. vsi vzgajamo družbo v kateri živimo.




ronja -> RE: Nasilje v šolah (22.12.2014 14:33:29)

Meni se tukaj ne zdi prav huda dilema: ja, otroci so res nevzgojeni, za kar so krivi starši, VENDAR so red in mir na šoli dolžni delat ŠOLNIKI! Ne smejo pustit, da zmlatijo nekoga, samo zato, ker ni od tu doma, no, pa kaj so čisto nori?

Ravnatelj, ki mirno pravi, da se to v tem razredu ves čas dogaja... in nič ne naredi glede tega, je pa zame zanič ravnatelj, pa če je še tako zvest svoji ženi;). Ne moreš delat v šolstvu in ne znat povedat otrokom, kaj je prav in kaj narobe glede takih stvari! Da se spravljaš na šibkejšega NI prav. Tu ni neke strašno hude dileme zadaj.

Strinjam se s psihologom, ki je govoril na koncu - očitno je, da so mulci zrasli staršem čez glavo, šola pa nič ne naredi in to ni prav. Žrtev je treba zaščitit, ne pa prešolat (čeprav bi sama isto pomislila, če bi šlo za mojega otroka - hočeš mu pač dobro) - vendar se strinjam, da to ni sporočilo, ki bi ga želeli dat nasilnežem.

Kje je meja? Ko so take modrice, je krepko presežena! Zame je meja presežena, ko se to pozna otroku: psihično ali fizično. Če otrok noče več v šolo, ga je strah ali sram, itd...

Kaj sem sama naredila, ko se je en fantek spravil na našo? Vprašala za nasvete in ideje, seveda povedala učiteljici in jo prosila, če lahko malo popazi (se je opravičila in mi razložila, da se zelo trudi, vendar da mali hitro izkoristi priliko, ko pogleda stran in da ne more biti ves čas poleg njega ali ga izolirat, kar razumem), razložila tamali in ko so se srečali na hodniku, je lubi povedal malemu v pričo njegovega očeta, da naj tega ne dela (brez groženj;). Malemu je bilo nerodno, njegovemu očetu tudi, tako da to niso neki blesavi ljudje brez vsake empatije. Na srečo ta otrok ni zloben, samo zelo nagajiv in živahen in malo brez občutka in se je dalo zmenit že samo s tem, brez groženj ali česa takega. Sem ravnokar preverila stanje in pravi mala, da fantek še nagaja drugim, njej pa ne več. Ni to ravno rešitev celega sistema, je pa bila rešitev zanjo:). Mislim, da ni nič narobe, če otroci vidijo, da smo za njimi še starši in da glih karkoli ne morejo delat. Pa to ne pomeni, da bomu tolkli tuje mulce po hodniku;). Da rečeš, da to ni prav, se mi zdi pa normalno.

Na zalogi sem imela še idejo, da se pride igrat k nam kdaj, da se malo spoznata in navežega - težje se spraviš na nekoga, ki ti je blizu, ki ga imaš rad... Lubi je imel v rokavu še rijino idejo, samo da jo je mislil malo obrnit - rekel je, da bo če ne bo boljše, bo rekel vpričo fantovega očeta, da bo on zbrcal njegovega očeta, če bo mali zbrcal tamalo;). No, nič od tega hvalabogu ni bilo treba (bi pa najprej probala mojo idejo, to sva bila oba za - če gre zlepa, zakaj bi zgrda;).
Tamali sem povedala, da če se ji kdaj dogaja kaj, kar ji ni všeč, naj opazuje, kako se iz takih situacij izvlečejo drugi in se lahko kaj nauči. NI ona kriva za to, kar se ji dogaja, ji pa lahko znanje/izkušnje drugih koristijo. Povedala sem ji, da se branit vedno sme, ne sme pa ona izzivat in težit, ker potem je bo tudi imel nekdo prej ali slej dovolj.

Mislim, da ni treba ob prvem dogodku naredit haloja, je pa treba REAGIRAT! Otroci - tako žrtev kot nasilniki - morajo videt, da tega ne odobravamo in ne bomo dopustili. Razumem mamo, da ni vedela kaj naredit, vendar moramo starši in šolniki dat vedet otrokom, da bomo to preprečili in da so varni (starši doma, šolniki v šoli, če oni zatajijo, moramo pa starši zatežit v šoli, dokler ne zrihtajo situacije). In morajo nas videt, ko se to trudimo. V tem primeru je bila tudi mama nemočna, kar je grozno. Verjetno se taisti ravnatelj ne bi tako obnašal, če bi mu rija prišla na vrat, ker bi bil njen pristop bistveno drugačen in je ne bi mogel kar tako odpraviti, tu sta pa oba z mulcem boga. Njo je očitek, kakšno mama da je, bolel, rija bi mulcu, ki bi to upal izustit, verjetno na licu mesta eno primazala in ji ne bi nihče več upal tega rečt:D.

Mislim, da je ravno v tem problem, da ne reagiramo dovolj hitro in potem se zadeve razpasejo in razplamtijo čez vse meje. Ker na začetku si vsak rajši reče: eh, saj ni nič takega, bo že, pa si nov, pa je to, pa je ono,... in potem žrtev misli, da ji tako ne bo nihče pomagal in utihne, nasilneži pa dobijo sporočilo, da jih ne bo nihče ustavil, ker se nikomur ne da s tem ukvarjat in lahko torej počnejo, kar si želijo. Saj v odraslem svetu ni kaj dosti drugače.

Sama mislim, da je treba reagirat takoj, ampak najprej prijazno: dajmo otrokom priložnost, da začutijo, da nekaj ni prav v sebi, ker veliko jih še ni tako zelo pokvarjenih in bojo z malo spodbude sami postali boljši. Če ne gre zlepa, pa seveda smo vsi dolžni zaščitit svoje otroke in gotovo ne bom samo gledala, kako nihče nič ne naredi, moj otrok mi pa z modricami domov hodi! MOrala bi sicer že prej reagirat šola!
Če pa je šlo že čez te meje, kot v tem primeru in podobnih, pa strokovna pomoč, vsaj to mislim, da ima šola pravico odredit. Absolutno bi moralo bit pravilo, da bo otrok, ki bo napadal druge (verbalno, fizično ali kakorkoli pač) imel obvezna posvetovanja pri svetovalnih delavcih - če ne drugega bo to nekaterim "škoda časa", ko bo moral tam viset - tudi če vse skup ne bo imelo drugega učinka (pa vseeno upam, da niso čisto vsi svetovalni delavci tako zanič;). Ne pa, da potem ni nič, oni lahko delajo kar čjo!




ronja -> RE: Nasilje v šolah (22.12.2014 14:41:43)

ko starš zataji in mej (svojemu otroku) ne postavi, ga bom jaz ustavila, če bo izvajal nasilje nad drugimi otroci. vsi vzgajamo družbo v kateri živimo.

Se strinjam.

Poleti sem peljala svoja maladva na neko lutkovno predstavo. Ker je bila zastonjska predstava, so prišli tudi vrtci (bilo je dopoldne). Posedli smo se, nakar začne deklica iz enega vrtca, za nami, cukat deklico iz drugega vrtca, ki je sedela blizu mene. KO sem to videla, sem ji rekla, da naj neha, kar je takoj storila, vendar je bila čisto paf, da sem se oglasila in me vprašala: "A je to tvoj otrok? Saj ni tvoja, tvoji nisem nič naredila." Odgovorila sem ji, da ta punčka res ni moja hčerkica, vseeno pa ne bom pustila, da jo bo cukala, ker jo ravno tako boli, tudi če ni moja. Mala objestnica je bila čisto paf. Meni ni bilo jasno: kaj je res tako nenavadno, če se vmešaš, če vidiš, da nekdo dela nekaj zelo narobe? (mala žrtev ni nič izzivala, bila je bolj prestrašena in ni upala niti pisnit, ker so meli bolj strogo vzg. in ji ni upala nič rečt).




patrino -> RE: Nasilje v šolah (22.12.2014 15:16:32)


IZVIRNO SPOROČILO: mateyka


IZVIRNO SPOROČILO: patrino
Postavljanje mej lastnemu otroku in izživljanje starša nad tujim otrokom v vrtcu ali šoli nimata nič skupnega.


ko starš zataji in mej (svojemu otroku) ne postavi, ga bom jaz ustavila, če bo izvajal nasilje nad drugimi otroci. vsi vzgajamo družbo v kateri živimo.

Nihče ne pravi da to ni res in ni stvar v tem . Bistvo je to, da ti nimaš nobene pravice "vzgajat" tujega otroka v šoli, ne da bi prej na zadevo opozorila in urgirala pri strokovnih delavcih šole. Kajti v prvi vrsti so oni tam zato, da naredijo red. In če gre nek starš brez tega, da bi prej z zadevo konkretno pritisnil na vodstvo in ostale odgovorne, kar tako na vrat na nos groziti tujemu otroku v šoli ali vrtcu- temu ne moreš reči vzgoja. Kajti v tem, da se odrasel človek spravi na tujega otroka ne moreš reči vzgajanje temveč izživljanje.




Stran: <<   < Prejšnja stran  3 4 [5] 6 7   Naslednja stran >   >>