Aktivno vodenje portfelja vzajemnih skladov

Volatilnost na finančnih trgih je v zadnjih letih pokazala na pomembnost predvidevanja cikličnih sprememb in pomen ustreznega odzivanja nanje.

Aktivno vodenje portfelja vzajemnih skladov

Na nepredvidene spremembe dolgoročnih trendov se vnaprej zastavljena naložbena strategija ne more ustrezno odzivati, kar posledično zvišuje nihajnost in znižuje donosnost naložbenega portfelja vzajemnih skladov v obdobju varčevanja.

 

Upoštevajte tri ključne postavke

 

Temu se lahko izognemo z pristopom aktivnega vodenja portfelja vzajemnih skladov. S takšnim pristopom lahko ustvarjen donos ohranimo s pomočjo prilagajanja strukture naložb ob upoštevanju tveganja, ročnosti vlaganja in sprememb na trgu.

 

Ključna prednost aktivnega vodenja portfelja je stalen nadzor nad stanjem sredstev in gibanji trgov, predvsem pa spreminjanje naložbene strukture portfelja glede na spremembe časovnega horizonta ter drugih naložbenih spremenljivk.

 

Proces aktivnega vodenja portfelja

 

V primeru aktivnega vodenja portfelja gre za dinamičen proces prehajanja med podskladi različnih naložbenih skupin znotraj istega krovnega sklada z namenom zmanjševanja tveganja, doseganja optimalnih donosov in zavarovanja dobičkov.

 

Začetna sestava portfelja vzajemnih skladov naj bo dolgoročna, a ne dokončna in jo oblikujemo glede na naš finančni profil. Izhodiščna sestava portfelja se redno spremlja in prilagaja glede na trenutne razmere na finančnih trgih in glede na pričakovanja o gibanju trgov v prihodnje tako, da so sredstva v vsakem trenutku glede na pričakovanja optimalno razporejena med različne naložbene strukture (delnice, obveznice, depozite) in najperspektivnejše geografske regije in sektorje.

 

Prilagajanje portfelja v obdobju varčevanja

 

V kolikor se odločimo varčevati za uresničitev dolgoročno zastavljenih ciljev, lahko v prvih letih varčevanja večji del portfelja plasiramo v bolj tveganih in visoko donosnih delniških in panožnih vzajemnih skladih, ker bomo imeli na voljo več časa za povrnitev morebitnih izgub, ki bi nastale zaradi kratkoročnih nihanj. V obdobju negotovosti povečujemo deleže obvezniških naložb, v obdobju rasti pa deleže delniških naložb.

 

S približevanjem koncu naložbenega obdobja pa deleže iz bolj tveganih delniških skladih postopoma umikamo v manj tvegane obvezniške sklade in sklade denarnega trga. S tem zavarujemo ustvarjene donose pred morebitnimi izgubami, ki bi jih lahko utrpeli pri večjih padcih tečajev, in tako preprečimo scenarij, kjer bi za dosego svojega cilja morali varčevanje podaljšati. 

 

Kam po nasvet

V primeru dodatnih vprašanj in želje po storitvi aktivnega vodenja portfelja vzajemnih skladov naročite finančno svetovanje, pokličite na brezplačni naložbeni telefon 080 35 08 ali pošljite vprašanje finančnim svetovalcem Vzajemcev d.o.o..

Naroči se in spremljaj razvoj svojega otroka!

Brezplačne tedenske e-novičke, ki podrobno spremljajo razvoj tvojega otroka.

Tvoj e-mail

Predvideni datum poroda / rojstni dan

calc-img

Izračunaj datum poroda

news-img

DOGODKI za OTROKE v JULIJU 2025

Pripravili smo seznam dogodkov, kamor se lahko s svojimi otroki odpravite v mesecu juliju – od festivalskih do kina, ustvarjalnic in prostovoljnih programov.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem