cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Dojenje: Materino mleko je SUPER hrana - 6 presenetljivih dejstev

clock-img

1.4.2024

Čeprav se na veliko poudarja, kako je dojenje oz. materino mleko najboljša hrana za dojenčka, lahko brez dvoma trdimo še, da je materino mleko pravi čudež. Materino telo je namreč zmožno prilagoditi sestavo mleka točno določenim dojenčkovim potrebam.

Dojenje: 6 presenetljivih dejstev o materinem mleku

1. Materino mleko se razlikuje glede na spol doječega dojenčka.

Raziskave so pokazale, da mamine prsi proizvajajo različno mleko glede na to ali mamica doji fantka ali punčko. Mleko, proizvedeno za hranjenje ženskih potomcev (različnih sesalcev, tudi ljudi) vsebuje manj maščob in beljakovin kot mleko, s katerim mamice hranijo moške.


Še bolj presenetljivo je, da se pojavljajo tudi razlike v sestavi mleka med otroci različnih spolov, rojenih v različnih kulturah. Leta 2012 je bila v reviji Nature (Narava) objavljena raziskava, ki dokazuje, da podhranjene matere iz Kenije »proizvajajo« bolj mastno, kalorično mleko za deklice kot za dečke. Raziskovalci domnevajo, da je to zato, ker imajo deklice več možnosti, da si bodo z dogovorjenimi porokami s finančno bolje stoječimi moškimi, lahko ustvarile družino in vzgojile potomce.

 

2. Sestava materinega mleka se spreminja z odraščanjem dojenčka.

Prvo mleko je najbogatejše, kolostrum, potem pa se sestava mleka spreminja tako, da ustreza dojenčkovim potrebam pri določeni starosti, kar lahko opazi vsaka doječa mamica.

Glede na rezultate študije objavljene v reviji Pediatrics (Pediater), ima mleko mamic, ki dojijo otroka, starejšega od enega leta, večjo vsebnost maščob in večjo energetsko vrednost kot mleko mamice, ki doji mlajšega dojenčka.


POGLEJTE VIDEO: Materino mleko je pravo tekoče zlato


3. Materino mleko za bolnega dojenčka vsebuje več in močnejša protitelesa.

Ko se dojen otrok prehladi, se v materinem mleku pojavijo zaščitni levkociti, so pokazale raziskave. Še bolj presenetljivo je, kako se informacija o bolezni prenese od dojenčka k mamici: čeprav takšne raziskave potekajo šele kratek čas, obstajajo močne znanstveno dokazljive domneve, da se informacija oziroma signal, da otrok potrebuje protitelesa prenaša prek dojenčkovih ust in materine bradavice.


V dokaz, da je mleko v resnici drugačno, si lahko pogledate sliko, ki jo je neka mamica delila na družabnem omrežju in prikazuje razliko med mlekom pred boleznijo in mlekom, ki si gaje mamica načrpala v času otrokove bolezni. Razlika je očitna! Mleko za bolnega otroka spominja na kolostrum, prvo mleko namenjeno novorojenčku, saj je polno protiteles in levkocitov. Presenetljivo, kajne?



4. Dojenje je zaščita pred boleznimi.

Študije kažejo, da se pri dojenih novorojenčkih oziroma dojenčkih pojavlja manj astme in alergij. Razlog naj bi bil v kratkoverižnih maščobnih kislinah, ki se nahajajo v materinem mleku in so pomembne za uravnavanje pravilnega poteka presnove tudi v dojenčkovem črevesju ter prispevajo k boljši imunski odpornosti dojenčka. Najnovejše študije so celo pokazale, da proteini v materinem mleku pomagajo celo v boju proti rakavim celicam. Ja, prav ste slišali: materino mleko pomaga premagovati raka!


PREBERITE TUDI: Dojenje je zaščita pred boleznimi

 

5. Materino mleko je posebej narejeno za spodbujanje otrokovega razvoja.

Čeprav ženske vseh sesalcev tvorijo oligosaharide v mleku, so človeške mame »proizvajalke« super oligosaharidov z več kot 200 vrstami človeških olisaharidov (Human Milk Oligosaccharides – HMO). Zanimivo in neverjetno pa je, da človeški dojenčki teh preprostih sladkorjev sploh ne moremo prebaviti.

Ne glede na to, da dojenčki oligosaharidov ne morejo neposredno "predelati", so raziskovalci ugotovili, da ti oligosaharidi (HMO) spodbujajo produktivnost dojenčkovega črevesja in pomagajo pri bolj učinkovitem prebavljanju beljakovin in drugih virov energije.

Znanstveniki, ki se ukvarjajo z evolucijo, so prepričani, da človeška vrsta (popolnoma podzavestno) vlaga energijo v proizvodnjo oligosaharidov za večjo spodbudo razvoja svojih potomcev, otrok.

 

6. Materino »nočno« mleko spodbujanja dojenčkov spanec.

Dobra novica za vsako mamo, ki si želi spečega dojenčka, kljub temu da tudi ponoči doji: mleko, ki se tvori v nočnem času vsebuje večjo stopnjo nukleotidov od »dnevnega« mleka in ti nukleotidi dejansko spodbujajo otrokov spanec. Na podlagi te ugotovitve, strokovnjaki priporočajo, da mame, ki si črpajo mleko, tega otroku ponudijo približno v istem času, kot so si ga načrpale.

 

Dojenje ni vedno nekaj samoumevnega in pot do uspešnega dojenja je lahko tudi zelo težka, Dobro pa je vedeti, da boste vsa trud in napor za dojenje dejansko vložili v dojenčkov razvoj, saj je materino mleko res super hrana. Hkrati boste s tem poskrbeli še za veliko čarobnosti, za en pravi mali čudež.


VIR: www.mother.ly

 

 

 

news-img

Dobre prehranjevalne navade je treba privzgojiti

Prehrana otrok bi morala biti, v primerjavi s prehrano odraslih, energijsko bolj bogata, saj otroci še rastejo in se razvijajo ter so neprestano v gibanju. Na njihovem jedilniku naj bodo zato raznolika živila.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem