Kako zagotoviti kakovostno gradnjo
Gradnja stanovanj in drugih nepremičnin je projekt, ki zahteva veliko načrtovanja, študij, primerjanja in iskanja najboljših rešitev. Vsa stanovanja morajo biti zgrajena po najvišjih merilih, vendar kakovostna in varna gradnja zahteva visoko ceno.

Seveda pa kljub vsemu lahko pride tudi do težav in napak, kar je pokazal primer stanovanjskega naselja Novi Dragomelj. »Žal smo se pri projektu Novi Dragomelj morali soočiti s težavami, ki so nastale pri gradnji. Pri tem nas najbolj žalosti dejstvo, da so to najbolj občutili naši kupci. Pa vendarle smo se odgovorno lotili reševanja in težave poskušamo odpraviti. Najpomembneje je, da se stanovalci v stanovanjih, ki so jih prevzeli od nas, dobro počutijo in najdejo svoj dom,« pravijo na SSRS. Kupci skladovih stanovanj natanko vedo, kaj kupujejo, saj so vsem pogodbam priloženi tehnični opisi gradnje in stanovanj ter okolice, ob tem pa imajo možnost, da se med gradnjo dogovorijo z izvajalci za posamezne spremembe opreme stanovanj in postavitev predelnih sten, vendar morajo o tem obvestiti sklad.Individualnost in prilagodljivost sta seveda mogoči v okviru predpisov, ki so za vse enaki, poudarjajo na skladu.
Kaj pa o kakovosti gradnje stanovanj v Sloveniji menijo nekateri strokovnjaki? Kako naj kupec stanovanja ve, kaj kupuje, in ali je cena kvadrat-nega metra res skladna s kakovostjo, ki jo predstavlja investitor?
Jasnih pravil in standardov kakovostne gradnje v Sloveniji še ni. Obstajajo le minimalni predpisi in standardi gradnje, ki naj bi jih izpolnjevali vsi investitorji ne glede na to, ali gradijo za trg ali ne. Ocenjevanje tistega, kar investitor ponudi kot dodano vrednost stanovanja (denimo tako imenovana nadstandardna gradnja), za zdaj še neurejeno. Napake se lahko pojavijo pri vsaki gradnji, pomembno pa je, da jih izvajalci sproti odpravljajo. Kljub vsemu pa se včasih šele čez leta pokaže, da je bila gradnja nekakovostna. Anton Kožar, sekretar združenja za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije, pravi, da je stanje podobno kot v tujini, »razlike so v velikosti naselij in njihovem številu. Zdi se mi, da se v tujini gradi večje število srednjih in večjih naselij. Ob tem opozarja, da je kakovost odvisna od tega, kolikšen delež cene kvadratne-ga metra stanovanja gre za stroške same gradnje.
V Sloveniji v zadnjih letih dobivamo vse več standardov, predpisov, normativov, smernic, na trgu je vse več novih materialov in rešitev izvedb ter tudi izvajalcev, ki pa niso vsi enako kakovostni. Na žalost je prevečkrat izbran tisti izvajalec oziroma tista rešitev izvedbe, ki je najcenejša, kar pa ne pomeni, da je tudi najboljša. Velikokrat na kakovost gradnje vpliva tudi dejstvo, da so izvajalci še neizkušeni, pa tudi roki so zelo kratki. V zadnjem času je čedalje večji problem tudi pomanjkanje kvalificirane delovne sile v gradbeništvu.