cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Samohranilska družina - 6 finančnih zlatih pravil

clock-img

24.5.2024

Čeprav so samohranilci že itak pravi čarovniki, ko gre za denar, lahko s podrobnim vpogledom v družinske izdatke vedno najdemo še kakšno skrito luknjo, kjer nam odteka preveč denarja.

Samohranilska družina - 6 finančnih zlatih pravil

Biti samohranilka oziroma samohranilec ni težka naloga le čustveno, temveč tudi finančno in preživetveno. Še posebej v tem koronaobdobju.

Zato smo preverili, katera so tista zlata finančna pravila, ki samohranilskemu staršu olajšajo preživetje enostarševske družine.

 

1. Zapisujte izdatke

Nadzor nad prihodki je povsem lahka naloga, toda le malo družin - ne le enostarševskih - ima podroben vpogled v družinske odhodke. V vse tiste majhne in "mimogrede" nakupe, ki ob koncu meseca ne predstavljajo majhnega deleža izdatkov.

Za to, da boste lahko zares optimalno razporejali svoje samohranilske prihodke, je nujno, da si vsaj en mesec zapišete čisto vsak izdatek oziroma plačan račun. Tudi za tisto kavico in rogljiček na bencinski črpalki. 

Šele ob koncu meseca boste lahko pridobili realen vpogled v to, koliko denarja na mesečni ravni potrošite za hrano (za velike in male nakupe), bencin, položnice (redne in izredne), oblačila in druge izredne nakupe, družinske izlete ...

 

PREBERITE TUDI: KVIZ - Ali potrošim preveč denarja za otroke?

 

2. Zreducirajte nepotrebne "skrite" stroške

Čeprav so samohranilci že itak pravi čarovniki, ko gre za denar, lahko s podrobnim vpogledom v družinske izdatke vedno najdemo še kakšno skrito luknjo, kjer nam odteka preveč denarja.

Ali res potrebujemo tri naročnine na mobilni telefon? Zakaj bi plačevali položnico za internet, če lahko na telefonu vklopimo dostopno točko in tako ubijemo dve muhi na en mah? Smo pri mesečnem pregledu ugotovili, da zapravimo preveč denarja za sladkarije? Odlična priložnost za bolj zdravo in varčno družinsko življenje!

Ko se boste lotili redukcije stroškov, k načrtovanju obvezno povabite otroke, saj bodo tako sami dobili občutek, koliko kaj stane, morda sami predlagali kakšno finančno rešitev in se tudi tako učili zdravega odnosa do denarja.

 

3. Pridobite vse oblike pomoči, ki vam pripadajo kot samohranilcu

Ali ste vedeli, da prejemniki socialne pomoči ne rabijo plačevati naročnine na RTV? Tudi za enostarševske družine je na voljo veliko državnih in občinskih oblik pomoči, ki jih vsekakor izkoristite. Nikar se ne počutite slabo, če vam država, občina in delodajalec pomaga, saj v resnici opravljate herojsko delo.

Tukaj preverite datume izplačil socialnih transferjev v letu 2020!

Tudi, ko gre za otrokove obšolske dejavnosti, preverite, ali morda ponujajo kakšen popust za samohranilske starše. V resnici nimate kaj izgubiti, če povprašate, pridobite pa lahko nekaj dragocenih evrov, ki jih boste lahko potrošili za kakšno posebno darilo za otroka, knjigo ali zlato rezervo, ki je v enostarševskih družinah največkrat zelo podhranjena.

 

PREBERITE TUDI: Otroški dodatek v letu 2020 - Izplačila in višina


4. Izkoristite priložnosti za dodaten zaslužek

Morda starejša soseda potrebuje pomoč pri gospodinjstvu ali končno prodate vse tiste reči, ki že leta stojijo v kleti in so še vedno uporabne. Če otroci pogrešajo družbo, se lahko s prijatelji dogovorite, da jim enkrat na teden za nekaj ur počuvate otroke, kar bo za njih predstavljajo zanemarljiv strošek, vam pa prineslo zanesljiv tedenski prihodek. Saj veste, kamen na kamen palača.   

Pri dodatnem zaslužku lahko pomagajo tudi otroci - se lotijo izdelave unikatnih novoletnih voščilnic, sosedu pomagajo pri košnji trave ali najdejo kakšno svojo idejo, kako zaslužiti nekaj denarja. 

 

5. Ne obupajte nad varčevanjem, saj šteje vsak evro

"Če imaš komaj za položnice, pa ja ne moreš varčevati," se pritožujejo nekateri samohranilski starši. To seveda res drži, toda v resnici ni pomembna količina denarja, ki ga privarčujemo, temveč miselnost, ki leži za varčevanjem. Zato cenite vsak evro, ki ste ga dali na stran za zlato rezervo ali kakšen finančni cilj, ki bi ga radi uresničili. 

Ko vam bo varčevanje "prišlo v kri", se boste veliko lažje tudi čemu odpovedali - kosilu v restavraciji (Kdo pa pravi, da si doma ne moremo skuhati recimo mehiškega kosila, pa še bolj zdravo je!), družinskemu izletu (Kako si lahko doma in v bližnji okolici ustvarimo nepozaben dan, poln doživetij in zabave?) ali dopustu na morju (Kopanje v bližnji reki je lahko še bolj avanturistično in manj naporno, saj se lahko zvečer vrnemo v udobje domače postelje!).

 

PREBERITE TUDI: Pravica do krajšega delovnega časa do otrokovega tretjega leta

 

6. Sprejmite ponujeno pomoč, tudi finančno

Sorodnica vam podari rabljena otroška oblačila, prijateljica staro omaro, ki jo lahko z nekaj truda predelate v novo, soseda ima preveč zelenjave, prijatelj pa vam za nekaj dni ponudi uporabo njegovega vikenda. Sama darila, ki so prijazna tudi do vašega družinskega proračuna, zato jih z veseljem in hvaležno sprejmite.

Pogosto ljudje z manj denarja težko sprejmejo takšno pomoč, ker se počutijo kot "reveži". Toda pozabljajo, da se enako obdarujejo tudi bogataši, le da z finančno vrednejšimi darili. In pri tem nimajo prav nobenih občutkov sramu ali krivde. Ker so prepričani, da jim vse to pripada.

Zato se dokončno poslovite ob občutka, da ste revni, četudi ste samohranilka oziroma samohranilec in si drznite vzeti obilje, ki vas obkroža in vam je ves čas na voljo. Tudi v obliki takšnih "nepričakovanih" daril. To je le ena od poti, preko katerih vam vesolje podarja to, kar vam pripada.

news-img

Kako poskrbeti za otrokovo počutje med poletno vročino?

Pravilno in pravočasno se moramo pripraviti na poletje ter poskrbeti za zunanjo zaščito strešnih oken v mansardi. Z njo ne bomo imeli le nižjih računov za elektriko, ampak bomo svojim malčkom zagotovili tudi miren in kakovostnejši popoldanski spanec.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem