So deklice res pametnejše?
Že štiriletne deklice so prepričane, da so pametnejše od dečkov. Da res so veliko bolj pridne in delavne, so ugotovili britanski znanstveniki v eni svojih študij.
Že štiriletne deklice menijo, da so pametnejše od dečkov, prepričane so, da se znajo veliko lepše obnašati. Enakega mnenja pa so tudi dečki od sedmega leta starosti dalje. Znanstveniki menijo, da so za takšno mišljenje 'krivi' tudi starši in učitelji, saj dečkom dopovedujejo, naj se obnašajo lepše, naj sedijo pri miru, tako kot to znajo deklice.
POGLEJTE TUDI VIDEO: 12 izvirnih pričesk za male dolgolaske
Tudi dečki menijo, da so deklice pametnejše in bolj olikane
V raziskavi, ki so jo opravili britanski znanstveniki, je sodelovalo 238 otrok, starih od štiri do deset let. Vsem so dali enako nalogo. Pokazali so jim fotografijo dečka in fotografijo deklice. Otroci so jima morali dodati lastnosti, kot so: ta je bolj pameten, ta sedi tiho in mirno, ta se lepo obnaša …
Deklice, stare od štiri do deset let, so menile, da so one tiste, ki so pametnejše in se znajo lepo obnašati, vse lepe lastnosti so dodelile deklici na fotografiji. Dečki, stari od štiri do sedem let, so obema fotografijama dali približno enake lastnosti. Dečki, starejši od sedem let, pa so bili enakega mnenja kot deklice. Te naj bi bile po njihovo pametnejše in bolj olikane.
Znanstveniki opozarjajo, naj starši in učitelji ne bi primerjali dečkov in deklic, saj imajo tako prvi kot drugi vrednote, ki jih je potrebno ceniti in spodbujati, nikakor pa ne primerjati.
PREBERITE TUDI: Drugačno materino mleko za dečke kot za deklice
Deklice so neustavljive. Vse več jih danes uresničuje svoje sanje.
Ob svetovnem dnevu deklic, ki ga obeležujemo vsako leto 11. oktobra, pa UNICEF poudarja drugo izjemno lastnost deklic. Deklice v sebi nosijo izjemno moč in energijo, s čimer lahko uresničijo svoj polni potencial, če imajo enake možnosti. Deklice so neustavljive in vlaganje vanje pomembno prispeva k razvoju celotne družbe.
Kot ugotavljajo na UNICEF-u je opazen napedek pri vključevanju deklic v izobraževanje in obenem tudi zmanjševanju zgodnjih porok zelo mladih deklet. Vse več deklic hodi v šolo in zaključi izobraževanje, manj se jih poroči in v času otroštva postanejo matere, vse več jih pridobi veščine, potrebne za delovne izzive v prihodnosti. OB tem navajajo spodbudne podatke:
• Delež mladih žensk, ki so se poročile v otroštvu, se je v zadnjem desetletju zmanjšal za 15 % (približno ena na pet deklic se poroči v otroštvu, prej je bilo to razmerje ena na štiri deklice).
• Stopnja rodnosti pri mladostnicah se je zmanjšala s 65 rojstev na 1000 deklet, starih med 15 in 19 let, leta 1995, na 43 rojstev na 1000 deklet, starih med 15 in 19 let, v letu 2018.
• Število nepismenih mladih žensk, starih med 15 in 24 let, se je med letoma 1995 in 2016 zmanjšalo za približno 42 odstotkov.
• Delež deklic, ki so podvržene obrezovanju spolnih organov se je zmanjšal: leta 2017 je bila 1 od 3 deklet, starih med 15 in 19 let, v 30 državah, deležna te uničujoče prakse, v primerjavi z 1 od 2 deklet leta 1990.
11. oktober je za svetovni dan deklic razglasila Generalna skupščina ZN-a leta 2011
z namenom priznanja pravic deklicam in prepoznavanja edinstvenih izzivov pred njimi.
Še vedno se milijonom deklic otroštvo prezgodaj konča
Kljub pozitivnim spremembam na bolje, na milijone deklic po vsem svetu še vedno nima možnosti, da bi uresničile svoj potencial. Vsako leto je 12 milijonov deklic, mlajših od 18 let, prisiljenih v poroko. S tem so prikrajšanje za otroštvo in pogosto tudi opustijo šolanje, zaradi česar imajo ta dekleta nižjo stopnjo izobrazbe kot tista, ki se poročijo kasneje, kar 130 milijonov deklic med 6 in 17 letom starosti pa šole sploh ne obiskuje. Več deset tisoč deklic je prisiljenih sodelovati v oboroženih skupinah, pogosto kot spolne sužnje, še opozarjajo na UNICEF-u.