Steklenička

clock-img

24.1.2010

Ste vedeli, da obstaja več oblik cucljev in več velikosti odprtinic na cuclju? Ne glede na to za kaj boste uporabljali stekleničko - naučite se izbrati tisto "ta pravo".

Steklenička

Stekleničko za dojenčka je pametno imeti doma, pa čeprav ste že pred porodom sklenili, da boste polno dojili. Kajti zgodi se, da bo na dojenčka tu in tam popazil kdo drug. Če si boste izbrizgali nekaj mleka, ga bo lahko nahranil v vaši odsotnosti po steklenički tudi očka. Nekateri dojenčki tudi pijejo vodo po steklenički, čeprav se sicer dojijo. Ne glede na to, za kaj boste stekleničko uporabljali vi - ali veste, kako izbrati stekleničko?


Vrste stekleničk

Na policah trgovin z otroško opremo sta dve vrsti stekleničk: steklene in plastične. Steklene se uporabljajo predvsem za čisto majčkene dojenčke, ki še ne držijo stekleničke sami, za večje pa ne, ker se lahko po nesreči razbijejo. Prednost plastične stekleničke je tudi v tem, da je zelo lahka, kar je pomembno za majhne ročice, ki bodo že kmalu same držale svojo stekleničko.

Stekleničke imajo lahko ročaj, eden ali dva, ali pa so brez ročaja. Ročaj je potreben tedaj, ko prične držati dojenček svojo stekleničko sam. Stekleničke so v dveh velikostih: 125 ml in 250 ml. Manjše so praktične za odhod od doma, ko imate s seboj več različnih vrst tekočin, večje pa so praktične za nočno hranjenje.

Tako ali tako pa boste kmalu ugotovili, da je dobro imeti več stekleničk. Z nakupom več stekleničk pa je bolje počakati, dokler se ne pokaže, kakšne so vaše resnične potrebe.


Vrste cucljev

Najpomembnejši del stekleničke je cucelj. Cuclji na stekleničkah so lahko iz lateksa ali pa iz silikona. Silikonski cuclji so prozorni (kasneje se obarvajo, ne izgubijo pa oblike), iz kavčuka pa rumeno rjavi. Posebnost cucljev iz kavčuka je, da lahko velikost luknjice za večji pretok tudi sami povečujemo z iglo, ki jo razgrejemo nad ognjem, vendar je pametneje kupiti novega, ki ima pač večjo odprtino, saj sam težko narediš ravno prav veliko luknjico. Ali je odprtinica prevelika, boste ugotovili tako, da bo iz na glavo postavljene stekleničke kar teklo. Moralo bi kapljati!

Pri izboru cucljev bodite pozorni na kvaliteto. Dober cucelj ima dodatno odprtinico, ki omogoča prehod zraka. To je pomembno zato, da se sproti, ko otroček izsesava tekočino iz stekleničke, v steklenički izravna pritisk. Ali dobro deluje, boste vedeli tako, da se ob sesanju sproščajo mehurčki, ki hitijo od cuclja navzgor. Če jih ni, potem bo vaš dojenček ob hranjenju pogoltnil veliko zraka, kar je lahko razlog za bolečine v trebuščku. Kupite drug cucelj!


Velikosti cucljev in odprtinic

  • Velikost: Cuclje izdelujejo v dveh velikostih. Morali boste preveriti, kaj vašemu dojenčku bolj ustreza. Če je večja velikost zanj prevelika, boste vedeli tako, da boste sprožili refleks bruhanja, ko bo cucelj sprejel v usta. Izrival ga bo ven.
  • Oblika: Cuclji so dveh oblik. Eni imajo bolj poudarjeno in bolj plosko »sesalno češnjo« (tako se reče vrhu cuclja). Takšna oblika je primerna za dojenčke, ki so vajeni na enako obliko cuclja na dudici. Preverite sami, kaj ustreza vašemu dojenčku.
  • Odprtinica: Cuclji imajo odprtinice v treh velikostih. Velikost luknjice izberemo glede na to, kaj bomo dojenčku v steklenički ponudili: čaj, mleko ali hrano? Za čaj ali vodo izberemo majhno luknjo. Za mleko srednjo luknjo, za hrano pa veliko luknjo. Velikosti ni težko razlikovati med seboj, ker so običajno še dodatno označene na cucljih. Poglejte na rob cuclja! Največja velikost, tista, ki se uporablja za tekočo hrano, pa ima običajno odprtino križne oblike.


Dodatna oprema

Dodatna oprema za stekleničke so sterilizator (zelo praktično!), krtače za čiščenje (nujno!), nastavki, s katerimi pritrdimo stekleničko na voziček (uporabno!) in termos steklenica za shranjevanje stekleničk, kar je zelo uporabno za poletna potepanja, ko bi se v naprej pripravljena hrana na vročini lahko pokvarila.

Vsi ti pripomočki vam bodo zelo olajšali življenje, seveda pa nobeden izmed njih ni nepogrešljiv.


Higiena

Higiena je pri uporabi stekleničke zelo pomembna. Stekleničko in cucelj je pred vsako uporabo in po njej nujno temeljito očistiti, najbolje s ščetko za stekleničke, pa čeprav je bila v steklenički le čista voda. Večkrat jo tudi oplaknite.

Za dodatno čiščenje lahko uporabite velik ščepec drobne soli, s katero se stekleničko prav lepo zdrgne.

Čisto stekleničko je nato treba še sterilizirati. To je najlaže opraviti v sterilizatorju. Lahko bi jo tudi prekuhali, toda ob vsem delu, ki ga imate z dojenčkom, se vam kaj lahko zgodi, da boste na lonec vrele vode pozabili in se bo steklenička poškodovala. Kasneje, ko pa se bo vaš malček že plazil in bo poskusil marsikaj, recimo, lizanje tal v predsobi ali grizenje očkove teniške copate, bo malček že veliko manj občutljiv. Tedaj zadostuje, da stekleničko dobro operete z vročo vodo.


Pozor, škodi!

Ko je otrok večji, stekleničko uporablja sam. Odlaga, vzame, če jo rabi, nosi s seboj. Prav je, da ima otroček takšno možnost samostojnega odločanja, vendar bodite pozorni. Stekleničko s postanimi tekočinami in hrano redno odstranjujte, da ne bi prišlo do driske. Nikar ne dovolite, da se otrok igra ali spi s stekleničko v ustih, med zobmi, kajti to lahko privede do poškodbe zobovja, napačnega ugriza in celo stekleničnega kariesa, zgodnje oblike poškodbe zob. Malček naj pije ali je, potem pa stekleničko za nekaj časa odstranite iz njegovega dosega.

Naroči se in spremljaj razvoj svojega otroka!

Brezplačne tedenske e-novičke, ki podrobno spremljajo razvoj tvojega otroka.

Tvoj e-mail

Predvideni datum poroda / rojstni dan

calc-img

Izračunaj datum poroda

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem