cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Strije v nosečnosti

Nosečniške strije ali strije distenze utrpi približno 90 odstotkov nosečnic. Izrazitejše strije se pojavijo pri ženskah, ki so bile pred zanositvijo izjemno vitke.

Strije v nosečnosti

Kaj so strije in kako nastanejo?

Strije so vzdolžne razpoke na koži, ki se pojavijo zaradi delovanja hormonov in prekomernega raztezanja kože. Lahko se pojavijo v puberteti, pri hitrem pridobivanju telesne teže ter pri določenih hormonskih obolenjih. Njihov nastanek opažamo predvsem v nosečnosti.


Pojav strij v nosečnosti

Nosečniške strije ali strije distenze utrpi približno 90 odstotkov nosečnic. Izrazitejše strije se pojavijo pri ženskah, ki so bile pred zanositvijo izjemno vitke. Prve strije ponavadi opazimo po 6. mesecu nosečnosti.

Pojavljajo se predvsem na predelih, kjer se koža najbolj razteza zaradi rasti in obračanja ploda, širjenja medenice, večanja žleznega tkiva dojk ali pa zaradi hitrega pridobivanja teže. Opazimo jih torej na trebuhu, bokih, dojkah ter stegnih.

Ob nastanku so strije modrordeče barve. V tej fazi so za večino nosečnic moteče predvsem zaradi kozmetičnega vzroka. Kadar se modrordeče črte pojavljajo po nogah in predelu spolovila, je treba pomisliti na varice oziroma razširjene povrhnje vene, ki se ravno tako pojavljajo v nosečnosti in zahtevajo obravnavo pri zdravniku. Za razliko od varic nosečniške strije kasneje pobledijo. Sprva spremenijo barvo iz modrordeče v rumenobelo, sčasoma postanejo kožne barve ter s tem tudi slabše opazne.

 

PREBERITE TUDI: Kakšen je v resnici seks v nosečnosti?

 

Kako preprečiti nastanek nosečniških strij?

Kljub napredku medicine ne poznamo ukrepov, ki bi nosečnice stoodstotno zaščitili pred nastankom nosečniških strij. Dovolj je že en sam obrat plodu proti koncu nosečnosti, ob katerem se koža prekomerno raztegne in povzroči nastanek strij. Vseeno pa k manjšemu nastanku veliko pripomore ustrezna nega kože. S pravo izbiro toaletnih sredstev in negovalnih izdelkov ter z masažo, ki naj bi jo nosečnica izvajala 2-krat dnevno po 5–10 minut s krožnimi gibi, naredimo kožo bolj voljno in odporno.

Izogibati se je treba gelom za tuširanje in šamponom, ki sušijo kožo. Bolje je uporabiti tako imenovane sindete oziroma oljna toaletna sredstva, ki jih prodajajo v lekarnah. Obstajajo posebna oljna toaletna sredstva za tuširanje ter posebna za kopanje. Posebnost teh sredstev je, da oljna faza ostane na koži tudi po končanem tuširanju oziroma kopanju, ki je ne smemo pobrisati z brisačo, marveč ostanke vode z njo le popivnamo, potem pa ostanek olja z rokami vtremo v kožo. Vmasiramo še olje za telo, mastno negovalno kremo ali losijon za telo, ki vsebuje 10 odstotkov uree. Urea namreč zadržuje vodo in blagodejno deluje na kožo. Uporabljati jo smemo izključno na nepoškodovani koži, sicer povzroča pekoč občutek. Uporaba mleka za telo ni priporočljiva, saj prekomerno izsuši kožo. Na izbiro je tudi večje število različnih krem in olj, ki jih reklamirajo kot uspešne pri preprečevanju strij.

 

In če kljub redni skrbi vendarle nastanejo nosečniške strije?

Nosečniške strije lahko zdravimo s kremami, ki vsebujejo tretinoin ali vitamin C. V uporabi je tudi zdravljenje z laserjem. Vendar žal nobena od omenjenih metod ni stoodstotno učinkovito.

 

PREBERITE TUDI: Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih


DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem