Več kot 800 parov copatk za novorojenčke
V okviru projekta Prve osebne zavarovalnice Dan prihodnosti so v dveh mesecih 200 parov copatk napletli starostniki iz DEOS centrov starejših, 600 parov pa je iz ostankov blaga za poročne obleke sešila modna kreatorka Vesna Knifič Levič.

Ob letošnjem dnevu prihodnosti, ki ga vsako leto obeležujemo 14. decembra, je v ljubljanski porodnišnici potekala predaja več kot 800 parov copatk za novorojenčke, ki so nastali v okviru projekta Prve osebne zavarovalnice v medgeneracijskem sodelovanju s starostniki in prostovoljci.
Presegli vsa pričakovanja
Starostniki iz DEOS centrov starejših so tako v dveh mesecih napletli kar 200 parov copatk, ki so jih pospremili z modro mislijo oz. pismom sebi v mladosti, v katerem so slovenskim novorojenčkom predali spoznanja, ki menijo, da so za življenje zares pomembna.
Akciji pa se je samoinciativno pridružila še modna kreatorka Vesna Knifič Levič, ki je iz ostankov blaga za poročne obleke, ki so simbol novega začetka, zašila še 600 parov copatk.
"S tem je naš projekt presegel vsa pričakovanja, saj smo sprva načrtovali, da bomo s copatki obdarili toliko novorojenčkov, kot se jih bo rodilo na današnji dan prihodnosti. Vsem starostnikom ter vsakemu posamezniku posebej, ki si je vzel čas in spletel copatke oz. sodeloval pri tem projektu, se iz vsega srca zahvaljujemo za sodelovanje, saj smo s skupnimi močmi spodbudili razmislek o medgeneracijskem sodelovanju in odgovorni prihodnosti," je povedal Janez Kranjc, izvršni direktor Prve osebne zavarovalnice.
Pletle in obujale spomine
Kot nam je zaupala Špela Podvratnik, terapevtka v DEOS centru starejših Trnovo, ki je starostnike bodrila pri pletenju in kvačkanju, v njihovem domu ni bilo niti ene stanovalke, ki bi znala plesti ali kvačkati in pri projektu ne bi želela sodelovati. Pletle so namreč le ženske. "Večinoma so pletle skupaj in z veliko iskro v očeh, saj so med pletenjem spominjale, kako je bilo včasih, kako so si težko privoščile drago volno za pletenje in kako so nekatere napletle copatke za novorojenčke za vso vas," je dodala Podvratnikova.
![]() |
Časi so se vendarle spremenili, toda to še ne pomeni, da mladi in stari ne moremo sodelovati. Kar sta dokazala tudi ambasadorja projekta, slovenska zvezdnika iz priljubljene serije Usodno vino - igralka Teja Glažar in Matic Jamar. "Od mladih se lahko naučimo radovednosti in veselja do življenja, pa tudi novih tehnologij," je povedala Glažarjeva, ki včasih ni vedela, kaj pomenijo besede "šerati", "lajkati" in podobno, toda danes lahko povsem suvereno sodeluje v pogovorih z mladimi. Četudi Facebooka pa vendarle nima, toda zanalašč, ker kot pravi, je bolj staromodne sorte in ne želi, da drugi preveč vedo o njej.
Praznična presenečenja
Več kot 800 parov mehkih copatk bodo prejeli novorojenčki oz. njihove mamice v devetih slovenskih porodnišnicah: v Ljubljani, Celju, Kranju, Murski Soboti, Jesenicah, Novem mestu, Slovenj Gradcu, Izoli in Brežicah. Vsak novorojenček, rojen na dan prihodnosti, pa bo poleg copatk z modro mislijo prejel tudi dobropis za 40 evrov na varčevalnem računu Prve osebne zavarovalnice.
Prva osebna zavarovalnica pa je v tem prazničnem času presenetila še z enim presenečenjem. Na dan prihodnosti so Porodnišnici Ljubljana, v kateri se rodi tretjina vseh slovenskih otrok, podarili tri tisoč evrov za projekt Slojenčki, ki novorojenčkom omogoča varnejši in prijetnejši prihod na svet.
![]() |
Ček za 3.000 evrov je od Janez Kranjca, izvršnega direktorja Prve osebne zavarovalnice,
prejela dr. Nataša Tul Mandić, predstojnica kliničnega oddelka za perinatologijo.