Z dojenčkom se pogovarjajte "dojenčkasto"
Bebljanje (gaga, gege, baba, …) oziroma govor na dojenčkast način pomaga pri razvoju govora, je pokazala nedavna študija.

Dolgo je veljalo napačno prepričanje, da je otroško govorjenje slabo za otrokov razvoj – da bebljanje, čebljanje, enozložne besede in drugo bebetanje otrok ne naučijo pravilnega načina govora.
Toda nove raziskave kažejo, da so naši starševski instinkti, da uporabljamo otroški govor, ko govorimo z dojenčki, najverjetneje pravilni. Zakaj? Ker otroški govor uvaja otroke v svet govora na način, ki ga lahko in zmorejo posnemati.
V študiji, ki je bila izvedena na Univerzi na Floridi in je bila objavljena v Journal of Speech, Language, and Hearing Research, so strokovnjaki ugotovili, da šest- do osemmesečni dojenčki raje slišijo otroški govor kot način govora odraslih. Pravzaprav so raziskovalci ugotovili, da so otroci "pokazali močno in jasno naklonjenost govoru z resonancami, ki določajo vokalni trakt, ki je po velikosti in dolžini podoben njihovemu."
Znanstveniki verjamejo, da dojenčke privlači otroški govor (ki ga imenujejo govor, usmerjen v dojenčka), ker poslušajo, kako bi morale zveneti njihove prve besede, ko pridejo iz lastnih ust.
Mlajši dojenčki, stari štiri do šest mesecev, v niti enem primeru niso imeli radi zvokov – raziskovalci verjamejo, da je to zato, ker še niso razmišljali o tem, kako narediti zvoke, podobne besedam.
Zdi se, da bebljanje dejansko spodbuja motorično govorno produkcijo, ne le zaznavanje govora. Ni samo gu-gu ga-ga.
Z drugimi besedami, otroški govor otrokom omogoča, da se naučijo govoriti na začetni ravni. Zaradi tega jim je govor blizu.
Pripravite svojega dojenčka, da začne spuščati lastne glasove. Bebljajte z njim!
VIR: Ringeraja.ba