Otrokov razvoj: Igrajmo se

Za živahne dojenčke
Dojenčki obožujejo živahne igrice, kot so jahanje na hrbtu ali guganje na stopalu, ki jih bodo pospremili z glasnim smehom. Čas je pravi, da ga seznanite tudi z žogo, če ga še niste. Naj bo mehka, po možnosti iz blaga. Z njo se lahko žogate, ali pa mu jo skrivate, ali pa jo vržete na drug konec sobe, otročiček pa naj jo prinese nazaj. Seveda pa še vedno najbolj uživa v glasnih igricah. Na razpolago mu dajte kuhinjske lonce in pokrovke, po katerih bo tolkel z lesenimi kuhalnicami in ob različnih glasovih neizmerno užival. Pokažite mu tudi, kako naj manjše predmete, npr. kocke ali desertne žličke zloži v lonec in iz njega. Seveda pazite, da ti predmeti ne bodo premajhni. Lahko jih da v usta in pogoltne.
Čas za risanje
Nastopil pa je tudi že čas, ko otroku lahko ponudite debel svinčnik ali barvice (v trgovinah lahko kupite posebne debele barvice ali flomastre, namenjene dojenčkom (take lažje prime v svoje okorne rokice) in list papirja. Z risanjem in slikanjem že pri majhnem otroku spodbujamo razvoj domišljije.
Milni mehurčki
… so zabava ne le za male dojenčke ampak tudi za starejše otroke. Lahko jih naredite doma. Z vami delimo recept za »domače« milne mehurčke:
90 ml tekočega detergenta za pomivanje posode zmešajte z 9 dcl vode. Dodajte 120 ml glicerina , da bodo mehurčki obstojnejši.

1-4 TEDNE
1 MESEC
2 MESECA
3 MESECE
4 MESECE
5 MESECEV
6 MESECEV
7 MESECEV
8 MESECEV
9 MESECEV
10 MESECEV
11 MESECEV
12-17 MESECEV
18-23 MESECEV
2 LETI
3 LETA
4 LETA
5 LET
6 LET
7 LET
8 LET

1-4 tedne
Dobrodošel med nami, dragi dojenček!

Novorojenček se prilagaja na življenje zunaj maternice in v tem obdobju je izredno občutljiv in popolnoma odvisen od skrbi in nege staršev. Prvi mesec je obdobje spoznavanja in prilagajanja družine na novega družinskega člana. To je izredno lepo in čustveno obdobje, je pa tudi naporno obdobje.
Prvo leto, od rojstva do dopolnjenega prvega leta življenja, imenujemo obdobje DOJENČKA. Prve štiri tedne življenja še dodatno ločimo in jih označimo kot obdobje NOVOROJENČKA. Enega imate ravnokar v svojem naročju!

Preberi več
1 mesec
Nič več ne bo, kot je bilo, od kar imate dojenčka! Vse bo samo še lepše!

Dojenček potrebuje miren in nežen starševski pristop. Ker je tok modernega življenja hiter, je za dojenčkovo dobro počutje potrebna prilagoditev življenjskega stila staršev. Upočasnite tempo! Tako boste prej in bolje opazili drobne signale, s katerimi vam dojenček sporoča svoje želje in potrebe. Z odgovorom nanje boste prispevali k razvoju zdravega odnosa in navezanosti. Je pa to tudi začetek komunikacije med vami in dojenčkom.

Preberi več
2 meseca
Dojenje, previjanje, dojenje in neskončno dolgi sprehodi bodo še nekaj časa vaša glavna opravila.

Zdaj je še prezgodaj, da bi lahko govorili o razvajanju dojenčka, saj so njegove želje zaenkrat še enake njegovim potrebam. Torej, če boste odgovorili na njegov jok in ga potolažili, ga s tem ne boste razvadili.
Dojenček potrebuje vsaj eno ljubečo osebo, s katero lahko razvije poseben odnos, ponavadi je to mama. Ljubeč odnos in skrbna nega mu omogočita, da se počuti varnega in sprejetega. Hkrati pa je v prvem letu ljubeč odnos potreben tudi za ugoden socialni, čustveni in mentalni razvoj. Zapomnite si, zgodnje pozitivne izkušnje so nenadomestljiva popotnica za življenje.

Preberi več
3 mesece
Dojenček je središče vašega sveta, a ne pozabite na partnerja!

Za dojenčka je najboljša hrana materino mleko, ki v prvih štirih do šestih mesecih zadovolji vse dojenčkove potrebe, razen potrebe po vitaminu D, ki ga je potrebno dodajati za preprečitev rahitisa. Tekom vsakega posameznega hranjenja se sestava mleka spreminja: na začetku je mleko bolj vodeno, da se dojenček odžeja, sledi pa gostejše, kalorično bogatejše mleko, ki dojenčka nasiti. Zato je pomembno, da dojenček ob vsakem dojenju čim bolj izprazni dojko, hkrati pa se s tem tudi spodbuja tvorba mleka. Če ne dojite, ker dojenje ni steklo, ali vam je usahnilo mleko, se ne sekirajte! Tudi vaš otročiček bo kljub temu zrastel v zdravega in čudovitega človeka, kot že mnogi!

Preberi več
4 mesece
Malo manj lepa plat starševstva: pomanjkanje spanja!

Dojenček razlikuje med dnevom in nočjo, več spi ponoči (okrog 10 ur), potrebuje pa še tri, približno dvourne dremeže čez dan. Večina dojenčkov (predvsem dojenih) se ponoči zbuja enkrat do dvakrat za hranjenje, nekateri pa že spijo 6 ur skupaj. V tem mesecu boste verjetno opazili, da si je dojenček oblikoval svoj ritem spanja in budnosti. Dnevne počitke ima ob približno istem času vsak dan, tudi zvečer ima svojo uro za spanje in zjutraj svojo uro za zbujanje. Kadar je zelo aktiven v času, ko naj bi že nekaj časa spal, vedno razmislite, če ni mogoče preutrujen, saj je njegova nenavadna dinamičnost lahko posledica utrujenosti. Zelo utrujeni dojenčki pogosto težje zaspijo in tudi bolj nemirno spijo.

Preberi več
5 mesecev
Posvečajte dojenčku obilo pozornosti in nežnosti. Ne bojte se, da bi zato postal razvajen!

Nasmeh vašega dojenčka ni več "brezzobi"? Če mala usteca že krasi kakšen nov zobek, jih začnite takoj umivati. Seveda naj umivanje poteka kot igra, tako mu boste umivanje zob približali in dojenček se bo naučil, da je to pomambno vsakodnevno opravilo.Otročiček naj si poskuša zobke umiti sam, starši pa naj čiščenje dokončajo. Pri izbiri zobne ščetke upoštevajte navodila proizvajalcev, si pa lahko pri prvih zobkih pomagate kar z gazo, ovito okoli prsta.

Preberi več
6 mesecev
Kdaj ste si nazadnje vzeli čas samo zase?

Zaupanje staršem je najpomembnejši temelj čustvenega in socialnega razvoja vsakega otroka. Brez zaupanja se otrok namreč ne more počutiti varnega in ljubljenega. Za razvoj kvalitetnega odnosa in zaupanja pa se je potrebno truditi od rojstva naprej in sicer z zadovoljevanjem dojenčkovih osnovnih potreb. Če se starši odzovejo na jok, ga nahranijo in skrbno negujejo, se dojenček počuti varnega in ljubljenega. Tako začne staršem zaupati. Dojenček se ne rodi ljubeč, ob rojstvu ne ve niti, da sta z mamo ločeni osebi. Se pa sčasoma nauči ljubiti starše z odločno in neomajno strastjo, ki se ne more primerjati z nobeno drugo ljubeznijo.

Preberi več
7 mesecev
Ku-ku!

V osmem mesecu življenja je že potrebno ob mleku dodajati tudi druga živila. Seveda ob uvajanju mešane hrane nadaljujemo z dojenjem oziroma s hranjenjem po steklenički. Priporočljivo je uvajanje živil v majhnih količinah, uvajamo jih ločeno. V prehrano dodamo le eno novo vrsto živila, oziroma novo živilo dodamo k že preizkušenim na 3 do 4 dni, da ob morebitni reakciji na hrano takoj vemo, kaj je povzročitelj. V prvem letu zelo omejimo uporabo soli in dodajanje sladkorja.
Alergija na hrano se lahko kaže z reakcijo prebavil (slabost, bruhanje, driska), kožnimi spremembami (izpuščaji po koži) ter redko tudi s težavami pri dihanju (vodeni nahod, težko dihanje).

Preberi več
8 mesecev
Le kakšno je bilo življenje pred dojenčkom?

Pri osmih mesecih začne dojenček intenzivneje kazati svoja čustva, zelo uživa v objemanju in božanju. S kombinacijo glasu, gibov in obrazne mimike izraža nezadovoljstvo, jezo, veselje, zanimanje, strah, presenečenje… Veselje pokaže tudi z glasnim smehom in cviljenjem. Skupen čas namenite pogovoru, poslušajte svojega otročička in mu odgovarjate z besedami kadarkoli se oglasi ali zasmeji. Vesel bo, če boste skušali ponavljati njegove glasove.

Preberi več
9 mesecev

Vaš dojenček se že začenja zadovoljno premikati po prostoru, zato je čas za igrače, ki jih lahko potiska pred seboj ali vleče za sabo (žoge, valji, igrače na kolesih…). Sicer pa so mu najbolj zanimivi predmeti, ki jih najde pri raziskovanju ob plazenju. Pazite, da odstranite vse potencialno nevarne predmete, zaprete vrata ter zaščitite stopnišča. Posebej pozorni bodite tudi na odpiranje predalov, da si ne preščipne prstkov.
S skupnim branjem, mu poskušajte približati knjige. V tej starosti so primerne kartonke, še posebej boste pritegnili otrokovo pozornost s knjigicami z zavihki, saj mu bo dvigovanje zavihkov zbudilo radovednost. Izberite take z jasnimi in pisanimi slikami, na slikah naj bodo stvari, ki jih otrok pozna in so mu zanimive. Pripovedujte mu o stvareh in ljudeh iz knjig, z velikim zanimanjem vas bo poslušal.

Preberi več
10 mesecev
Kako neusmiljen je čas! V službo bo treba!

Otrok se začenja osamosvajati, zaveda se svojih vedno večjih sposobnosti, zato se lahko prične upirati vaši pomoči, vse želi narediti sam. Še vedno pa ne zmore vsega, kar si želi, kar pogosto pokaže z razburjenjem in jezo, pojavi se tudi trma. Otrok, ki se ob starših počuti varnega, se v novih situacijah obrne po pomoč in se zgleduje po starših. Če starši reagirajo s strahom in zaskrbljenostjo, bo verjetno tudi otrok prestrašen in bo zajokal. Otrok, ki zaupa staršem in ima z njimi topel in dober odnos, razvije zdravo samozavest in se zna ceniti. To mu omogoča sprejemanje izzivov v življenju in dobro sodelovanje z okolico.

Preberi več
11 mesecev
Vas boli hrbet? Ne skrbite, še malo, pa bo otročiček shodil...

Vsekakor je v tem obdobju otroka že potrebno vzgajati in ga učiti reda. Čeprav otrok razume pomen besede NE, ne pričakujte, da jo bo vedno upošteval. Pomembno pa je, da se ob tem, ko otroka opomnite, da nečesa ne sme in uporabite besedo NE, ne smejite in da mu kmalu zatem ne popustite, saj bo s tem beseda, s katero izražate prepovedi in omejitve, izgubila na pomenu.

Preberi več
12-17 mesecev
Prvič v vrtec? Ne jokaj, mamica....

Do 18. meseca malček uporablja od pet do dvajset smiselnih besed, razume pa jih veliko več. Večina komunikacije je še vedno neverbalna. Pri zdravem otroku se govor razvija spontano, sočasno z duševnim in motoričnim razvojem, če le živi v okolju, v katerem dobi dovolj primernih govornih spodbud in razumevanja. Znanstveniki in pediatri si niso enotni, kdaj lahko pričakujete prve besede in kdaj je pozno, če otrok še ne govori. Otrokovo prvo besedo lahko pričakujete v starosti od 7. do 15. meseca, izjemoma tudi pozneje; 50 besed med 18. do 30. mesecem in kombinacije besed med 16. do 30. mesecem. Prve smiselne besede se pojavljajo ob prvem letu pa vse tja do 18. meseca starosti, dve besedi skupaj pa se najpogosteje pojavita pri 14. mesecih.

Preberi več
18-23 mesecev
Ste opazili, da že dooolgo niste več šef v vaši družini? Tako majhni, pa tako odločni!

Vaš otrok pije iz stekleničke? Če je odgovor da, jo napolnite z vodo, ne s sokom ali mlekom. In poskusite ga čim prej odvaditi te razvade. Škodljivo je predvsem, če otrok zaspi s stekleničko v ustih. Poleg tega, da se mu lahko pošteno zaleti, sladka tekočina iz stekleničke počasi mezi v otrokova usta, se tam zadržuje, razgrajuje, spreminja v kislino in povzroča steklenično zobno gnilobo, oziroma karies zgodnjega otroštva. Če otroku še ne umivate zob, je skrajni čas, da jih začnete. Skozi igro naj se nauči pomembnosti redne ustne higiene.

Preberi več
2 leti
Dvoletniki so neskončno naporni. A še prehitro bo nastopila puberteta, ko si boste svojega malčka zaželeli nazaj.

Za dvoletnike je včasih veljalo splošno mnenje, da so naporni. Če jim bomo pomagali odkrivati svet, bomo pridobili vsi, starši in naši malčki. V tem letu namreč otrok doživlja pospešen intelektualni, socialni in čustveni razvoj. Ne bo le spoznaval sveta, ampak bo ta zanj dobil tudi pravi smisel.
V tretjem letu življenja otrok pridela le kake »tri štruce kruha«. Zredil se bo za približno dva kilograma ter zrasel šest do osem centimetrov.

Preberi več
3 leta
Ste že kdaj prešteli, koliko "zakajev" vam dnevno postavi malček? Sploh znate šteti tako daleč...

Otroci zelo radi rišejo. Izrabijo vsako priložnost ali bolje rečeno vsako površino za risanje. Tudi kakšno sveže prepleskano steno. Najprej morate razumeti, zakaj otrok želi risati po steni. Po eni strani zato, ker obožuje risanje in želi pobarvati vse, kar mu pride pod roke. Po drugi strani pa mu razvitost telesa omogoča boljši nadzor nad roko, če jo ima pred sabo, kot pa če jo ima pod sabo, na primer takrat, ko sedi za mizo. Če ima roko pred telesom, njegova koordinacija med očmi in roko deluje mnogo bolje. To zanj pomeni, da bodo umetnine na steni narisane bolj natančno in lepše kot na papir, ki je na mizi.

Preberi več
4 leta
"Mamica, kako sem prišla ven iz trebuščka, če pa ne vidim luknjice?"

To je čas, ko bo vašega otroka začelo zanimati, od kod je prišel, kako je prišel v mamin trebušček in seveda, kako je prišel ven. Otrokova radovednost narašča in neprestano postavlja vprašanja, od kod prihajajo otroci. Malček potrebuje natančno in pravilno razlago, ki mu jo morate posredovati z umirjenim glasom. Lahko si pomagate s knjigami. Pomembno je, da ste z otrokom vedno skupaj, ko jih gledate. Ne pustite ga samega, ker si vsebine ne bo znal pravilno razlagati in bo samo še bolj zmeden.

Preberi več
5 let
"Mami, ti me sploh ne poslušaš in ne slišiš!" Mnogokrat žalostna resnica.

Z otrokom se pogovarjajmo tako, da se bo počutil ljubljenega, saj sprejema vse, kar vidi, sliši in čuti. Naša dejanja in način, kako kaj storimo ali izrečemo, pustijo na otroku dolgoročen učinek in velik pečat. Je kot goba, ki srka vase. Včasih je bolj kot to, kaj rečemo, pomembno, kako rečemo. Starši moramo otroka sprejeti takega, kot je, ne pa takega, kot bi želeli, da bi bil. Ne primerjajmo ga z drugimi vrstniki, saj bo dobil občutek, da ga ne maramo. Če se bodo primerjave pogosto vrstile, se lahko zgodi, da bo otrok odrasel v osebo, ki bo neprestano iskala in potrebovala potrjevanja drugih ljudi. Pokažite mu, da ga imate radi, tudi če ne naredi nič posebnega in mu s tem sporočite, da se mu za ljubezen ni treba dokazovati.

Preberi več
6 let
Čestitamo! Šolarja imate!

Veliko otrok ima pri šestih letih še vedno težave z občasnim ali celo rednim močenjem postelje. Med njimi je več fantkov, kot punčk. Težava pri močenju je predvsem v tem, da spodkopava otrokovo samozavest in samozaupanje. Otroka je močno sram, zato ne bo želel ostati čez noč pri prijatelju ali iti na tabor, v kolonijo. Če bo namreč zmočil posteljo med svojimi vrstniki, bo to lahko nanj izredno slabo vplivalo.

Preberi več
7 let
Se sploh še spomnite, da je bil tale korenjak nekdaj mali nebogljeni dojenček?

Če vam otrok še ne pomaga pri gospodinjskih opravilih, je zadnji čas, da ga navadite na domače delo. Seveda opravila poskušajte narediti zabavna, zraven poslušajte glasbo ali skupaj z otrokom zapojte. Otrok vam lahko pomaga razvrščati perilo, pripraviti in pospraviti mizo, oglaša naj se na telefon, zlaga posodo v pomivalni stroj in iz njega, zaliva rože, odnaša smeti, pobira pošto ... Ne pozabite pa se otroku za pomoč zahvaliti, mu povedati, kako pomembna je za vas njegova pomoč in ga spodbuditi, naj vam pomaga tudi v prihodnje.

Preberi več
8 let
Še včeraj dojenček, danes pa že tako odrastel ...

Kljub temu, da so otroci že »veliki«, še vedno potrebujejo dovolj spanja za pravilen razvoj. Koliko, je seveda odvisno od posameznika, obvezno pa je, da je odhod v posteljo vsak večer ob isti uri. Načeloma naj bi potrebovali od 9 do 11 ur intenzivnega nočnega počitka. Otroci, ki ne spijo dovolj, zaostajajo v rasti, so živčni, slabe volje in nedružabni. Dosegajo slabše uspehe v šoli, saj njihovi možgani niso dovolj spočiti in je zmožnost pomnenja manjša. Če imate težave s spancem otroka, razmislite, če se otrok dovolj giba na svežem zraku. Popoldanska telovadba ali dolg sprehod včasih naredita čudeže.

Preberi več