Ideja za vikend: Izdelajmo hišico za žuželke

clock-img

26.6.2020

Čeprav so žuželke najštevilčnejša živalska skupina je njihov obstoj ogrožen. S postavitvijo hišice za koristne žuželke priskrbimo skrivališčažuželke, ki skrbijo za naravno ravnotežje, saj uničijo večino škodljivcev.

Ideja za vikend: Izdelajmo hišico za žuželke

Koristne žuželke v naravi same poskrbijo za naravno ravnotežje, saj uničijo večino škodljivih žuželk. Človek s prekomerno uporabo pesticidov in drugih kemičnih sredstev, posega v njihovo okolje in ruši ravnotežje v naravi. Z izgradnjo cest, urejanjem številnih igrišč in parkov v mestih izginjajo stara drevesa, grmovja, travnate površine, kjer žuželke odlagajo svoja jajčeca. Prenekatere koristne žuželke so zato na robu izumrtja in hudo ogrožene.

 

S postavitvijo hišice za koristne žuželke priskrbimo skrivališča za pikapolonice, divje ose in čmrlje, strigalice, pajke, mravlje, murne, morda v hiši prezimi celo krastača.

 

PREBERITE ŠE: 10 nasvetov, kako vzgojiti eko otroka

 

Katere žuželke želimo privabiti na svoj vrt?

Pikapolonice so koristne, saj dnevno pojedo veliko število listnih uši.
Čebele, divje čebele in čmrlji so opraševalci. Divje čebele se pri opraševanju zadržujejo dalj časa, kot domače čebele. Čmrlji so vzdržlijvejši od čebel, dlje časa letijo, niso občutljivi na mraz in so spomladi med prvimi opraševalci.
Strigalice jedo listne uši, pršice, jajčeca insektov, ki škodujejo zelenjavi, sadnemu drevju, krastače poskrbijo za polže, ki na vrtu lahko naredijo veliko škodo.

 

Izdelajmo hišico zanje - navodila

Za izdelavo hišice uporabimo:

Stare opeke, drobne vejice, lupine lešnikov, orehov, kapice želodov,zemljo, storže, mah, drevesni panj (vanj navrtamo luknje), zemljo, liste suhe koruze, palice trstike ali bambusove palice, slamo, večje veje, odpadlo listje z dreves, kamne z vdolbinami, uporabimo lahko tudi plastične lončke od rož, konzerve, plastenke, zamaške …

 

Izdelavo hišice za žuželke prepustimo domišljiji in kreativnosti, za več idej pa si lahko pogledate slike v galeriji zgoraj.

Pri izdelavi naj sodelujejo otroci, tako mlajši, kot tudi malo večji. Mlajši poskrbijo za manjše prostore v hišici, saj jih dosežejo le mali prstki, večji otroci pa hišico lahko v celoti postavijo povsem samostojno. V veliko pomoč nam bodo tudi pri vrtanju lukenj v panje, zabijanju žebljev pri postavitvi ogrodja in z idejami, ki jih imajo na pretek.

 

PREBERITE ŠE: Kako razvijati otrokov čut za ekologijo?

 

Hišica je lahko polkrožna ali štirioglata, dobro je, da ozadje hišice obložimo s slamo in suhimi listi koruze. Oba materiala sta odličen izolator v mrzlih zimskih dneh. V bližini hišice postavimo tudi nizko posodo z vodo, kjer se bodo napajale žuželke.

 

Hišico za koristne žuželke postavimo na sončno lego, zaščiteno pred vetrom in dežjem. Obkrožajo naj jo rastline, ki imajo nektar, saj je ta hrana večini koristnih žuželk. Vhodi za žuželke naj bodo obrnjeni v smer jugovzhod.

 

Poseljeno hišico v toplih dneh opazujmo s povečevalnim steklom. Spoznali bomo čisto nov svet, te drobne živali so pomemben člen v verigi narave.

 

Prispevek je bil objavljen v reviji Eko knjiga.


Naroči se in spremljaj razvoj svojega otroka!

Brezplačne tedenske e-novičke, ki podrobno spremljajo razvoj tvojega otroka.

Tvoj e-mail

Predvideni datum poroda / rojstni dan

calc-img

Izračunaj datum poroda

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem