Koliko kave lahko spije nosečnica?
Preverite, kje je tista varna meja popite kave v nosečnosti, da ta razvada ne bo vplivala na večjo verjetnost za spontani splav, omejila možnosti razvoja dojenčka in na splošno na dojenčka v trebuščku delovala preveč stresno.

Aktualna norveška študija je pokazala, da če nosečnica pije prevelike količine kave, lahko ta zelo pogosta razvada nekoliko poveča verjetnost za spontani splav, omeji možnosti razvoja dojenčka in na splošno na dojenčka v trebuščku deluje stresno.
Poleg tega imajo otroci, katerih mame v nosečnosti niso pazile na količino popite kave, večje težave s preveliko telesno težo.
PREBERITE TUDI: Strahovi v nosečnosti
Več kave, težji otrok
V študiji so sledili 50.000 nosečnicam in potem njihovim otrokom. Otroci nosečnic, ki so v nosečnosti popile več kot skodelico kave na dan, so bili ob rojstvu nekoliko manjši, toda so skozi otroštvo pridobili več prekomerne teže.
Otroci nosečnic, ki so med nosečnostjo uživale velike količine kave (približno štiri skodelice), so bili v starosti od treh do 12 mesecev od otrok, katerih mame v nosečnosti sploh niso pile kave oziroma so se ustavile pri skodelici na dan, težji za dobre pol kilograma, kot malčki pa že za dober kilogram. Pri starosti osem let so bili ti otroci težji za kar tri kilograme in pol.
Te številke morda niso videti strašno visoke, ko gre za posameznega otroka, toda iz vidika javnega zdravja gre za zaskrbljujoč podatek.
PREBERITE TUDI: Nosečnice, proč s cigareto!
Koliko kave torej lahko popije nosečnica?
Kot priporočajo skandinavski strokovnjaki, se nosečnici ni treba povsem odpovedati kavi, vendar jo je treba omejiti na 200 miligramov na dan - kar pomeni dve majhni skodelici (kot so včasih kavo pile naše mame) ali eno večjo skodelico kave na dan.
Pri tem pazite, da ta skodelica ni tista ekstra velika in ne pozabite tudi na ves skriti kofein - v čokoladicah, pijačah, čaju in podobno.
In ne pozabite, da otroku v trebuščku ne škodi samo prevelika količine popite kave, temveč tudi druge nezdrave razvade ter prehrana, polna sladkorja in enostavnih ogljikovih hidratov. Vse to namreč predstavlja stres za razvijajočega dojenčka, ki se tudi po porodu slabše odziva na stres v okolju.