Nadomestilo plače za nego bolnega otroka
V času otrokove bolezni običajno eden od staršev koristi bolniški dopust za nego otroka.

V času otrokove bolezni običajno eden od staršev koristi bolniški dopust za nego otroka. Pravico do nadomestila plače zaradi nege ožjega družinskega člana ima roditelj, ki je v rednem delovnem razmerju, ki samostojno opravlja gospodarsko ali poklicno dejavnost, ki je lastnik zasebnega podjetja ali ima status kmeta, in je obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovani, pod določenimi pogoji pa tudi v primeru brezposelnosti. Za otroke do sedmega leta starosti traja bolniški dopust v posameznem primeru največ do sedem delovnih dni, do 15 delovnih dni pa za duševno in telesno prizadetega otroka.
Če otrokovo zdravstveno stanje zahteva še nadaljnjo nego, vam lahko pristojni zdravnik podaljša pravico do bolniškega nadomestila največ do 30 delovnih dni za otroka do sedmega leta starosti. Osnova za izračun nadomestila je povprečna mesečna plača in nadomestila za plačilo prispevkov v koledarskem letu pred letom, ko je nadomestilo potrebno. Za primer zadržanosti od dela zaradi nege bolnega otroka pa znaša nadomestilo 80 odstotkov osnove.
Opozoriti velja tudi na druga nadomestila, kot so nadomestila za brezposelnost, starševska nadomestila in nadomestila, izplačana v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja. V osnovo za izračun pa se ne štejejo honorarji in nagrade za pogodbeno delo in nagrade za dolgoletno delo, prejemki, ki pomenijo povračila stroškov, kot so dnevnice, potni stroški, terenski dodatek, dodatek za ločeno življenje, regres za letni dopust, prejemki v naravi, ki niso sestavni del plače in od njih niso bili plačani prispevki, in poračuni plač v tekočem letu za obdobje, iz katerega je osnova.
vir: ZZZS