Prvo kopanje dojenčka

Dojenčkovo oziroma plodovo naravno okolje do poroda je vodno okolje. Ravno zato ni presenetljivo dejstvo, da imajo dojenčki kopanje večinoma radi, saj so na vodo navajeni in v njej uživajo.

Prvo kopanje dojenčka

Marsikaterega od staršev je prvega kopanja dojenčka malce strah, saj se jim zdi njihov otrok tako drobcen in ranljiv, potem pa še vsa tista voda in milo in polzenje. Po navadi se vsaj očetom zdi to popolnoma neobvladljiv položaj. Vendar temu še zdaleč ni tako in je vsak strah pred kopanjem dojenčka popolnoma odveč.


Prvo kopanje - pomoč patronažne sestre

Ko mama in novorojenček prideta domov iz porodnišnice, kmalu pride na obisk patronažna sestra. Prvo kopanje vam bo torej pokazala patronažna sestra, zato je strah popolnoma odveč. Preden boste dojenčka prvič skopali, morate biti pozorni, da je popek zaceljen, oziroma, da je popkovina odpadla. Dokler se to ne zgodi, novorojenčka ne smete kopati.


PREBERITE ŠE: Kopanje dojenčka (video)


Kad ali čebriček?

Za kopanje dojenčkov imate na voljo otroško kad ali pa čebriček. Zaradi lažjega nadzorovanja otroka in boljšega nadzora nad dojenčkovo glavico je bolj priporočljiva uporaba otroške kadi, kot pa čebrička. Še posebej pri novorojenčku in manjšem dojenčku, ki ima še slabo kontrolo glave, je pokončen položaj v čebričku prezahteven.



Pred kopanjem

Preden začnete kopati dojenčka, si pripravite vse stvari, ki jih boste potrebovali za kopanje in za po kopanju. Pomembno je tudi, da ogrejete prostor v katerem se bo dojenček kopal.


PREBERITE TUDI: Kako odpravimo temenca?


Kopanje

Ko dojenčka slečete in preden ga daste v vodo je zelo pomembno, da ga rahlo ovijete v bombažno plenico, da mu bo prvi stik z vodo prijetnejši in da se bo počutil bolj varnega ter sigurnega. Ko je enkrat že v vodi, lahko plenico odstranite. Kdaj boste dojenčka namilili ni tako pomembno, lahko ga namilite preden ga daste v vodo ali pa ga namilite potem ko je že v vodi, odločite se po svoji presoji in kar vam je lažje. Je pa zelo pomembno kako dojenčka v kadi držite in v kakšnem položaju ga imate.

 

 Položaj za kopanje:

Najboljši položaj za kopanje dojenčka je položaj na boku. V tem položaju ni nevarnosti, da bi ga z glavo potopili v vodo in lahko ga dobro umijete tako po hrbtu kot po trebuščku. Tudi glavico v tem položaju lahko čisto dobro umijete. Ko izpirate glavico, to delate tako, da jo polivate in ne tako, da jo v hrbtnem položaju nagibate nazaj v vodo.


V bočnem položaju dojenčka držite obrnjenega z obrazom stran od sebe. Z eno roko podpirate dojenčka pod tisto ramo, ki je na spodnji strani. Med tem je dojenček obrnjen na bok in ga z dlanjo iste roke držite za njegovo zgornjo rokico (za dojenčkovo nadlaket). Položaj dojenčkove glavice pa nadzirate s svojo nadlaktjo. Ko dojenčka tako držite, imate drugo roko popolnoma prosto za umivanje. Če dojenčka držite v hrbtnem položaju ga z eno roko zopet držite za njegovo nasprotno ramo in s svojo podlaktjo nadzirate in podpirate glavico na njenem najširšem delu.


Čeprav ni potrebno, pa ga lahko primete tudi v trebušni položaj, pri čemer seveda pazite, da otrokovega obraza ne potopite v vodo. To naredite tako, da ima dojenček obe roki iztegnjeni naprej čez vašo roko, ki ga drži za nasprotno ramo. Če v tem položaju dojenček preveč izteguje glavico nazaj, ni priporočljivo, da ga dajete v ta položaj.



Po kopanju

Ko dojenčka skopate in umijete ga vzamete iz kadi in ga hitro zavijete v toplo brisačo. Ko ste ga obrisali in je suh, ga lahko po predelih, kjer je ponavadi koža bolj suha, namažete z otroškim oljem ali mlekom za telo. Tudi za miljenje dojenčka uporabljajte mila, ki so posebej prilagojena za občutljivo dojenčkovo kožo.

Ko dojenčka zavijete v pleničko in ga oblečete, mu ne pozabite na glavico nadeti kapice, vsaj za par minut. Kajti po kopanju je dojenček razgret in nikakor ne želimo, da bi se prehladil.
  


Špela Gorenc Jazbec je diplomirana fizioterapevtka razvojno-nevrološke obravnave in avtorica priročnika o Pravilnem ravnanju z dojenčkom ter spletne strani www.baby-handling.com.


Naroči se in spremljaj razvoj svojega otroka!

Brezplačne tedenske e-novičke, ki podrobno spremljajo razvoj tvojega otroka.

Tvoj e-mail

Predvideni datum poroda / rojstni dan

calc-img

Izračunaj datum poroda

news-img

Ko srbi ni šala: Kako premagati naglavne uši?

Naglavne uši so pogosta nadloga, še posebej med otroki v vrtcih in šolah. Čeprav ne prenašajo bolezni, povzročajo neprijetno srbenje in nelagodje. Prenašajo se s tesnim stikom, njihovo odstranjevanje pa zahteva potrpežljivost in natančnost.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem