Savnanje v nosečnosti: da ali ne?

clock-img

15.2.2024

Ali lahko nosečnica obiskuje savno? Ali je savnanje nevarno zanjo ali za plod? Odgovoril nam je mag. Stanko Pušenjak, dr. med., ginekolog in porodničar.

Savnanje v nosečnosti: da ali ne?

Navodila in priporočila nosečnicam glede savnanja in kopanja v vročih kopelih so zelo različna in se gibljejo od popolne prepovedi (kar je najenostavneje) do popolnega banaliziranja možnih težav in zapletov ob tem, odvisno od tega, kdo takšna priporočila daje. Dejstvo je, da vročina v savnah in vročih kopelih nima kratkoročnih škodljivih učinkov niti na nosečnico niti na plod, vprašanje pa je, kolikšni temperaturi in koliko časa je še primerno izpostavljati nosečnico, pravi mag. Stanko Pušenjak, dr.med., ginekolog in porodničar.

 

Kaj bi vi svetovali nosečnicam? Naj se savne izogibajo? Ali lahko s savnanjem v začetku nosečnosti nadaljujejo?

Vročina v savni telesu onemogoča običajno oddajanje lastne toplote s sevanjem in konvekcijo in še dodaja dodatno toploto od zunaj, zato se telo od znotraj začne segrevati. To sproži fiziološke mehanizme za pospešeno ohlajanje telesa, zlasti znojenje. Znojenje je zelo učinkovit mehanizem, saj voda izhlapeva in za to porabi 2,2 MJ energije/kg izhlapljene vode.

Stranski učinek borbe proti ogrevanju telesa je močno povečanje krvnega pretoka skozi kožo, to pa zahteva zelo močno razširitev tamkajšnjega ožilja. Posledica tega je upad krvnega tlaka, ki je pri nosečnicah že tako večinoma nižji kot pri nenosečih. Tudi v nogah se razširijo zlasti vene, ki se spremenijo v velik rezervoar in tam zadržana kri postane slabo dostopna sistemu. Nosečnica je zaradi tega lahko vrtoglava, poslabša se počutje in lahko se tudi nenadoma onesvesti, omedli, pade in se poškoduje.

Savnanje nosečnicam zato raje odsvetujemo, ni pa prepovedano z veliko mero zmernosti in nadzora. Normalen, zdrav organizem, tudi pri nosečnici se namreč v savni redko zagreje na več kot 38 stopinj C, če se, pa le za kratek čas in se ohladi takoj, ko zapustimo savno. Plod torej ne moremo resno pregreti, kar je sicer glavna skrb nosečnic, pri čemer pa neredko pozabljajo na lastno počutje in zdravje.

 

PREBERITE TUDI: Dovoljeno in prepovedano v nosečnosti

 

Ali proti koncu nosečnosti savnanje odsvetujete? Lahko tudi nosečnica, ki je v zadnjem trimesečju včasih obišče savno?

S trajanjem nosečnosti se seveda spreminjajo tudi obremenitve krvotoka in dihal pri nosečnici. V tretji tretjini nosečnosti je zaradi velikega pretoka krvi skozi maternico, ki dosega tudi 1 L/ minuto oziroma do 1/5 celotnega minutnega črpalnega volumna srca, zaradi močno prenapolnjenega trebuha pa je skoraj negibna tudi trebušna prepona, izven nosečnosti glavna dihalna mišica. Vse dihanje visoko noseča ženska izvaja s prsnimi mišicami in to ne gre brez napora. Oboje pomeni, da je srce že v normalnih okoliščinah precej obremenjeno, prav tako dihala in v zadnjih tednih nosečnosti nosečnica že v mirovanju težje skrbi za zadostno količino kisika tkivom.

V pogojih visokih temperatur se potreba po kisiku še poveča in s tem potrebno delo ob dihanju, prav tako se še dodatno pospeši krvni obtok, zato se savnanje nosečnicam v napredovali nosečnosti še bolj odsvetuje.

Savnanje naj bo torej tudi v nosečnosti le način izboljšanja počutja, morda tudi del družbanega dogodka in vsekakor pri zdravem organizmu, nikakor pa to ni metoda hujšanja ali preverjanja vzdržljivosti.

 

PREBERITE TUDI: Zeliščni čaji v nosečnosti niso priporočljivi


Ali lahko gre v savno nosečnica, ki ima težave z zatekanjem ali s krčnimi žilami? Katerim nosečnicam savnanje povsem odsvetujete?

Nosečnica, ki ima težave s krvožiljem, visok krvni tlak, težave z delovanjem ščitnice, motnje srčnega ritma, kakršnekoli težave z dihanjem, oteka ali ima močno izrazite krčne žile, pa naj se savnanju raje izogne.

 

Vprašanje o nosečnosti in porodu lahko zastavite Ringarajinim strokovnjakom TUKAJ.

news-img

Miti o dojenju in mlečnih formulah

V svetu starševstva se pojavlja neskončno vprašanj, dvomov in dilem, še posebej ko gre za prehranjevanje dojenčkov. V poplavi informacij so starši lahko izgubljeni, zato je ključno imeti na voljo zanesljive vire informacij.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem