cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Zunanji obrat v nosečnosti

clock-img

29.3.2024

Zunanji obrat v nosečnosti se izvaja, kadar plod ni v glavični vstavi. Izvaja se ga s prijemom na plod skozi trebušno steno nosečnice. Z njim lahko preprečijo porod v medenični vstavi in carski rez.

Zunanji obrat v nosečnosti

Porodnišnica Kranj je ena izmed porodnišnic pri nas, kjer izvajajo tudi zunanji obrat. Kako poteka, je nevaren za plod, je boleč, smo vprašali dr. Tihomirja Riznerja, specialista ginekologije in porodništva.

 

Kaj je zunanji obrat?

ZO (zunanji obrat) je obračanje ploda iz zadnjične vstave v glavično vstavo. Izvaja se s prijemom na plod skozi trebušno steno nosečnice.

 

Zakaj se ga izvaja?

Pri večini nosečnic je plod zadnje tedne pred porodom v glavični vstavi. Ta lega je za porod najugodnejša, ker je glavica največji in najtrši plodov del in se zato po porodu glavice brez težav porodi tudi telo.

Z zunanjim obratom zmanjšujemo pogostost medeničnih vstav in posledično porodov v medenični vstavi ter pogostost carskega reza zaradi medenične vstave. S tem tudi zmanjšamo tveganje za plod in za mater, ki bi bila zaradi takšne vstave ploda izpostavljena tveganju, ki ga prinaša carski rez.

 

Kako poteka priprava na ZO?

Zunanji obrat v naši bolnišnici izvajamo že od leta 1975. Pri vsaki nosečnici kontroliramo z UZ lego oz. vstavo ploda v 34. do 36. tednu nosečnosti in če ugotovimo medenično vstavo, sledi kontrola čez en teden ali pa predlog za takojšnjo hospitalizacijo v primerih, kjer ne pričakujemo več spontanega obrata ( če je manj plodovnice, zadnjica globoko v medenici). V času hospitalizacije, ki traja običajno tri dni, nosečnica dobiva zdravila, s katerimi zmanjšamo tonus maternice in pomirimo nosečnico, tekom take priprave se tudi lahko plod sam obrne na glavico.

 

PREBERITE TUDI: So protibolečinska sredstva med porodom res varna?

 

Kako poteka ZO?

Na dan zunanjega obrata mora imeti nosečnica pred posegom prazen sečni mehur in prazen želodec. Skupina, ki sodeluje pri zunanjem obratu sestavljajo običajno dva porodničarja in babica, ki pripravi nosečnico za postopek. Babica snema najprej CTG (kontrola srčnega utripa ploda, tonus maternice) cca 10 do 20 minut. Nastavimo intravenozni kanal, potem intravenozno počasi vbrizgavamo zdravila, s katerimi dodatno zmanjšamo tonus maternice in pomirimo nosečnico. V tem času spremljamo stanje ploda s CTG. Ko končamo z vbrizgavanjem zdravil prenehamo snemati CTG. Kožo na trebuhu nosečnici namažemo z jedilnim oljem, da s tem olajšamo drsenje rok oz. zmanjšamo prenos naše moči na maternico oz. plod. Z UZ aparatom ugotovimo položaj ploda, lego posteljice in ugotovimo količino plodovnice. Od tu naprej asistent med obračanjem ploda nadzoruje s tipalom srčno akcijo in položaj ploda. Če ni asistenta, dela to babica. Zunanji obrat začnemo z mobilizacijo zadnjice. Z eno roko primemo zadnjico, z dlanjo druge roke pa glavico. Če je zadnjica premakljiva jo takoj odrivamo lateralno navzgor, levo ali desno. Z drugo roko istočasno potiskamo glavico navzdol. Po posegu ponovno za pol ure snemamo CTG zaradi kontrole srčnih utripov ploda in aktivnosti maternice.

 

Ali obrat nosečnico boli?

Zunanji obrat nosečnice zelo različno prenašajo, ker je prag bolečine pri vsaki nosečnosti zelo različen.

 

Ali lahko zaradi ZO pride do komplikacij v nosečnosti in katere so te?

Noben zdravniški poseg ni brez tveganja. Kljub temu, da poseg velja za varnega, lahko v redkih primerih pride med in po njem do zapletov. V takih sicer zelo redkih primerih je treba narediti urgentni carski rez, zaradi prezgodnje ločitve posteljice ali hude upočasnitve srčnih utripov ploda. Občasno pride med posegom do prehodne upočasnitve utripov ploda, ki ni nevarna. Lahko se pojavi manjša krvavitev, ravno tako lahko pride do prezgodnjega poroda.

 

Ali ZO vedno uspe, ali ga, če ne uspe, poskušate narediti ponovno?

Zunanji obrat ni vedno uspešen. Na uspešnost obrata vplivajo lega in velikost ploda, količina plodovnice, konstitucija pacientke in sodelovanje pacientke. Ne glede na višino nosečnosti in pariteto je uspeh zunanjega obrata v naši ustanovi 73 odstoten, pri prvesnicah je 66 odstoten, pri mnogorodnicah pa 86 odstoten. Če zunanji obrat ne uspe prvič, po dogovoru s pacientko podaljšamo hospitalizacijo za nekaj dni (dva dni) in ponovno poskusimo zunanji obrat.

 

PREBERITE TUDI: Tudi pri porodu s carskim rezom rodi ženska

 

Kdaj ZO ne pride v poštev?

Za zunanji obrat upoštevamo kontraindikacije, tako s strani matere kot ploda. Absolutne kontraindikacije pri materi so: predležeča posteljica, huda preeklampsija (hudo zvišan krvni tlak) že vnaprej podana indikacija za carski rez, bolezni pri katerih je tokoliza kontraindicirana (srčne bolezni) in relativne kontraindikacije pri materi individualno vplivajo na odločitev na zunanji obrat: krvavitve iz nožnice v tretjem trimesečju, predhodne operacije maternice (carski rezi, miomektomija, metroplastika) razvojne nepravilnosti maternice. Absolutne kontraindikacije pri plodu: večplodna nosečnost, predčasni razpok jajčnih ovojev, perzistentni patološki CTG. Relativne kontraindikacije pri plodu so: UZ ugotovljene razvojne nepravilnosti ploda, intrauterini razvoj ploda, oligohidramni, začetek poroda.

 

Kaj bi svetovali nosečnici, ki se boji ZO in zaradi tega raje želi carski rez?

Nosečnici bi pojasnili prednosti in slabosti obeh postopkov. Ob primerni razlagi o vzrokih in možnih zapletih, nosečnice ne zavračajo zunanjega obrata.

 

Ali je ZO za plod nevaren, so zdravila, ki jih nosečnica dobi pred ZO za plod nevarna?

Pri zunanjem obratu se moramo zavedati tudi nevarnosti za mater in plod, ker so možni in nezaželjeni učinki zdravil pri materi, ki se uporabljajo za tokolizo, manj pa pri plodu. Lahko tudi pride do poškodbe ploda zaradi grobosti med obratom. Vendar teh poškodb in hujših nezaželjenih učinkov zdravil pri nas nismo registrirali.

 

PREBERITE TUDI: Vaje, ki pomagajo plodu, da se obrne


news-img

Kako lahko tudi najcenejši avtosedeži rešijo življenja?

Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo pri izbiri avtosedeža. Naj gre za lupinico za dojenčka ali otroški sedež - varnost je vedno na prvem mestu.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem