Rok, kakšno pa je tvoje mnenje glede fluoriranih past za tamale? A so res tako nevarne? Sem danes iskala v trgovini eno otroško brez fluora, pa je kljub veliki izbiri past, niso imeli
Se bom kar malo širše razpisal o tej temi.
Glede tega fluora se mi zdi da tudi med zobozdravniki vlada ena zmeda. Zadnjič, ko sem Mino peljal k pediatrinji zaradi unega padca s sušilca, sem jo spraševal ravno o tem. Ne vem če sem vam o tem že pisal, se oproščam, če se ponavljam. Skratka, spraševal sem jo o fluorovih tabletkah. Ona je rekla, da je spraševala vse mogoče zobozdravnike in vsak ji je povedal drugače. Eni so ful za, eni pa ful proti, tako da potem res ne veš kako in kaj. Je tudi rekla, da slovenska zobozdravniška organizacija (al kako se že imenuje?) noče izdat nobenih smernic glede te teme, zato tudi taka zmeda. Zato sem potem šel tudi sam malo na net in našel zelo različne informacije. Naletel sem na cel kup enih kvaziznanstvenih strani, na katere sem kar malo alergičen, med katerimi jih je bilo tudi par slovenskih. Fluor obtoževali za vse nevemkakšne bolezni od raka do nižjega IQ pri otrocih. Pri tem so navajali ful enih dr. iz nevemkakšnih inštitutov po svetu, vendar seveda samo v tekstu, dejansko ni bilo nobenih referenc, tako da sem hitro obupal in šel med svoje članke, kar je pa tudi zelo mukotrpno delo, saj je bilo zelo malo preglednih člankov. Vtis, ki sem ga dobil je, da je sporno predvsem fluoriranje vode, ne vem če sem prav razumel ampak fluoridni ioni naj bi izpodrivali svinec iz svinčenih cevi al nekaj takega, kar pa ni OK. Poleg tega pri fluoriranju vode ne uporabljajo fluoridov, temveč silikofluoride, ki naj bi pomembno inhibirali nekatere encime v telesu. Nisem pa našel nobenega epidemiološkega podatka, iz katerega bi razbral koliko je to dejansko nevarno, zato nimam nekega posebnega mnenja glede tega.
Fluor je dejansko res celični strup, smrtni odmerek mislim da je okrog 2g. Vendar ga je v zobnih pastah tako malo, da to ne bi smel biti problem. Poleg tega otroške paste vsebujejo dosti manj fluorida kot paste za odrasle, okrog 0.5 mg. Sem pa tudi našel podatek, da ne priporočajo uporabo fluoriranih past pred drugim letom otrokove starosti. Količina zobne paste ki naj bi jo dali otroku do sedmega leta naj ne bi bila tako velika, da bi segala čez celo ščetko ampak naj bi bila to zgolj ˝kapljica˝, skratka po pameti z zobnimi pastami.
Eya, še naprej išči zobno pasto brez fluorida, še dobre pol leta. Midva itak še ne misliva uporabljat zobne paste, saj se nama zelo upira in si noče umivat zob, k sreči jih ima še zelo malo.
Aja, pa še to kot zanimivost.....naredili so raziskavo, kjer so ugotovili, da tudi umivanje pred jedjo zmanjša pogostost kariesa.
Zdaj pa hitim delat.
_____________________________
Ever stopped to think ...
then forgot to start again?