Je dojenje po enem letu še koristno za otroka, mamo?
Do kdaj dojiti? Ima dojenje po enem letu še koristi za otroka? Kaj pa za doječo mamico?

Svetovna zdravstvena organizacija svetuje izključno dojenje do 6. meseca starosti dojenčka, ob uvedbi goste hrane pa naj bo otrok dodatno dojen do 2. leta (smernice Svetovne zdravstvene organizacije).
Ali ste vedeli, da dojeni otroci redkeje zbolijo, ker prejmejo mamine imunoglobuline (IgA protitelesa) z mlekom in ogromno mikrohranil, ki jih z moderno prehrano težje zagotavljamo svojim otrokom?
Dojeni otroci imajo statistično manj vnetij srednjega ušesa, astme, alergij, ekcemov, dihalnih obolenj, črevesnih obolenj in sladkorne bolezni.
Dojeni otroci imajo v povprečju višji IQ in redkeje potrebujejo ortodontsko obravnavo zaradi bolje izoblikovane čeljusti in obraznih struktur.
PREBERITE TUDI: Kako poskrbeti, da bo otrok dovolj pil?
Glede na to, da se vzpodbuja dojenje tudi po dopolnjenem 12. mesecu, naj vam zaupamo hranilne vrednosti maminega mleka med 12.-23. mesecem v 448 ml:
- 29 % energijskih dnevnih potreb
- 43 % priporočenega dnevnega vnosa (PDV) proteinov
- 36 % PDV kalcija
- 75 % PDV vitA
- 76 % PDV folata
- 94 % PDV vitaminaB12
- 60 % PDA vitamina C
Prednosti dojenja za mamo pa tudi niso zanemarljive:
- manjša verjetnost depresije,
- lažja izguba telesne teže,
- manjša verjetnost za nastanek raka na dojkah in raka jajčnikov,
- manjša verjetnost za nastanek sladkorne bolezni tipa II in druge.
PREBERITE TUDI: Hoja otroka in (ne)uporaba pripomočkov za hojo
Poleg tega je materino mleko tudi po 12. mesecu otrokove starosti bogato z omega-3 in omega 6- maščobnimi kislinami. V primeru slabe prehrane mame je lahko revno z železom, vitaminom D in kalcijem.
Če iz različnih razlogov ne morete poskrbeti za bolj kvalitetno prehrano vas samih, si lahko pomagate s prehranskimi dopolnili, saj se le-ta izločajo tudi v mleko.
VIR: www.skrbenstars.si
Simona Korenčan, dr. med. je zdravnica, mama in aktivistka na področju osveščanja o nujnosti poznavanja in rednega obnavljanja znanja prve pomoči in oživljanja dojenčkov in otrok. Dve leti je delala na Pediatrični kliniki na oddelku za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo. V tem času so skupaj z ekipo uspešno izvedli več tečajev oživljanja za laike, predvsem vzgojitelje, učitelje in starše, ki jih je sicer zasnoval prim. Vidmar, dr. med. Od leta 2020 je zaposlena na Očesni kliniki v UKC Ljubljana.
Več njenih strokovnih nasvetov najdete >>TUKAJ<<, kjer ne smete spregledati tudi spletnega tečaja NAJSRČEKBIJE - najbolj celovitega spletnega tečaja prve pomoči in temeljnih postopkov oživljanja dojenčkov in otrok.