Dehidracija je zelo resna zdravstvena težava, ne le v vročih mesecih, ampak skozi vse leto. Tako otroci kot odrasli moramo za pravilno delovanje telesa v telo vnesti dovolj tekočine.
Zelo pomembno je, da otroku ponudimo veliko za piti.
(Freepik.com)
Dehidracija je zelo resna zdravstvena težava, ne le v vročih mesecih, ampak skozi vse leto. Tako otroci kot odrasli moramo za pravilno delovanje telesa v telo vnesti dovolj tekočine. Najbolj primerna za pitje je voda ali nesladkan čaj.
Povprečne potrebe otroka po tekočini so naslednje:
Dojenček 0-4 mesecev: 620 ml (dojenje/ adaptirano mleko)
Dojenček 4-12 mesecev: 400 ml
Otroci 1- 4 let: 820 ml
Otroci 4-10 let: 950 ml
Otroci 10-15 let: 1200-1300 ml
Otroci 15- 19 let: 1500 ml
Veliko otrok ne pije dovolj, zato smo za vas pripravili nasvete, s katerimi boste lahko poskrbeli, da bo vaš otrok popil dovolj vode (ali nesladkanega čaja).
1) Naj bo ZABAVNO. Uporabite zabavne stekleničke, zanimive slamice, hladne ali naredite kreativne kocke iz ledu (zvezde, srčke itd.)
2) Dodajte ji okus. V vodo dodajte delčke mandarine, kapljico limone ali meto.
3) Omogočite jim DOSTOP do vode. Ali imajo vaši otroci svoje steklenice za vodo? Ali lahko sami dostopajo do tekočine?
4) Dajte zgled - naj vas vidijo, kako pijete vodo.
5) Ne uporabljajte pretirano besede ZDRAVO - zanje se sliši kot nekaj, kar morajo storiti, namesto da bi to želeli. Predvsem zato, ker nas poslušajo, kako bi morali jesti bolj zdravo, ne pa: želim si jesti bolj zdravo.
6) Poudarite VODO. Smernice za prehranjevanje poudarjajo, da namesto sladkih pijač pijemo več vode. Najlažje je, če doma nimate sokov ali sladkih pijač na voljo, tako jih tudi otroci ne bodo poskušali dobiti od vas.
7) Če jim že date sok - RAZREDČITE ga z vodo. Pitje svežega soka sicer ni problem, problem je v tem, da je boljšega okusa in jim boste težko nato dali vodo ali nesladkan čaj. Če želite, da dobijo vitamine, naj jedo pomaranče, namesto da pijejo njihov sok.
8) Razložite test lulanja svojim otrokom - razložite jim to kot igro: če je urin temne barve, morajo več piti, če je svetle barve pijejo dovolj.
VIR: www.skrbenstars.si
Simona Korenčan, dr. med. je zdravnica, mama in aktivistka na področju osveščanja o nujnosti poznavanja in rednega obnavljanja znanja prve pomoči in oživljanja dojenčkov in otrok. Dve leti je delala na Pediatrični kliniki na oddelku za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo. V tem času so skupaj z ekipo uspešno izvedli več tečajev oživljanja za laike, predvsem vzgojitelje, učitelje in starše, ki jih je sicer zasnoval prim. Vidmar, dr. med. Od leta 2020 je zaposlena na Očesni kliniki v UKC Ljubljana.
Več njenih strokovnih nasvetov najdete >>TUKAJ<<, kjer ne smete spregledati tudi spletnega tečaja NAJSRČEKBIJE - najbolj celovitega spletnega tečaja prve pomoči in temeljnih postopkov oživljanja dojenčkov in otrok.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
5 tipov mam – katera si ti?
Vsaka mama se vedno sprašuje, ali je dobra mama, ter znova in znova premleva svoje metode in slog starševstva. Se morda ...
6
Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
5
Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...
5
Norice ali vodene koze
Norice ali vodene koze so najpogostejša nalezljiva bolezen z izpuščaji. Bolezen se pojavlja skozi vse leto, v večjem šte...
5