cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Priznanje očetovstva: kdaj je to potrebno in kdaj ne?

clock-img

30.7.2024

Neporočeni pari, ki pričakujete otroka v skupni zvezi, morate pred ali po porodu urediti tudi priznanje očetovstva za svojega otroka. Statistike kažejo, da se največ takšnih parov odloči za ureditev tega birokratskega postopka še pred rojstvom.

Priznanje očetovstva: kdaj je to potrebno in kdaj ne?

Priznanje očetovstva je najbolj enostavno, če sta starša še nerojenega otroka poročena. V nasprotnem primeru, ki jih ni tako malo, pa bo moral očka uradno priznati otroka, da bo lahko izkoristil očetovski dopust, bo moral najprej uradno priznati očetovstvo.


Za očeta otroka, ki ni rojen v zakonski zvezi, velja tisti, ki otroka prizna za svojega ali čigar očetovstvo se ugotovi s sodno odločbo, je uradno pojasnilo.

Oče lahko prizna otroka za svojega pri centru za socialno delo ali pred matičarjem ali v javni listini ali v oporoki. Očetovstvo lahko prizna oseba, ki je sposobna razumeti pomen in posledice priznanja ter in stara najmanj petnajst let.


Priznanje očetovstva je najlažje urediti že med nosečnostjo

V času, ko se bosta pripravljala na prihod novorojenčka, boste pari, ki uradno niste poročeni, najlažje uredili tudi priznanje očetovstva.

S partnerjem se oglasita na upravni enoti ali centru za socialno delo, kjer bosta podpisala obrazec za prizanje očetovstva. Eno od vprašanj v postopku bo tudi glede spola otroka, vendar je to zgolj informativno, tako da tudi če tega ne veste ali boste rodili otroka drugaga spola, kot ste navedli v izjavi, ne bo težav.


Pri postopku morata biti prisotna oba hkrati, vse skupaj pa vam bo vzelo le nekaj minut. Strokovni delavec centra vam bo prebral pravice in dolžnosti ob očetovstvu in sestavil zapisnik o priznanju očetovstva, skupaj s soglasjem matere.

Ko bo CSD prejel obvestilo o rojstvu otroka (vključno z osebnimi podatki in krajem rojstva), bo center za socialno delo priznanje skupaj s podatki o otroku posredoval pristojni upravni enoti. Na podlagi tega boste po odhodu iz porodnišnice na dom prejeli otrokov rojstni list, na katerem bodo izpolnjeni tudi očetovi podatki.


PREBERITE TUDI: Odgovorno očetovstvo


Urejanje priznanja po rojstvu otroka

V kolikor priznanja ne podpišete pred rojstvom, je tudi po njem še čas, da uredite to birokratsko zadevo in izjavo podpišete naknadno. Če tega ne bosta naredila samoiniciativno, vaju bo k temu pozval CSD.

Postopek priznanja očetovstva na centru za socialno delo se lahko začne na podlagi prejema prijave rojstva iz upravne enote. Takrat CSD pokliče mater, naj izjavi, koga šteje za očeta svojega otroka.

Če domnevni oče ne želi priznati otroka za svojega ali pa s tem ne soglaša otrokova mati, ju napotijo na pristojno sodišče, kjer bo vložena tožba na ugotovitev očetovstva.

Če imena očeta iz kakršnega koli razloga ne veste, bo prav tako stekel postopek za ugotavljanje očetovstva.


S priznanjem očetovstva se mora strinjati otrokova mati

Priznanje očetovstva velja in se vpiše v matični register samo, če se s tem priznanjem strinja otrokova mati.

Če se mati ne strinja s tem priznanjem ali če ne da izjave v enem mesecu po prejemu obvestila, lahko tisti, ki je priznal otroka za svojega, vloži tožbo pri sodišču na ugotovitev, da je on otrokov oče. Tožba se lahko vloži v enem letu po prejemu obvestila, da se mati ne strinja s priznanjem očetovstva, vendar le v petih letih po rojstvu otroka.

V primeru, da se očetovstvo priznava za osebo, ki je že dopolnila 15 let, potem se mora tudi ta strinjati s priznanjem, v kolikor je sposobna razumeti pomen in posledice soglasja k priznanju. 


PREBERITE TUDI: Kakšen očka bo?


Največ očetov prizna očetovstvo pred rojstvom otroka

Po podatkih Statističnega urada RS so bila v letu 2021 podana priznanja očetovstva za 10.423 otrok. Pri 84 % teh se je to zgodilo že pred njihovim rojstvom in ta delež je najvišji doslej.

Za 12 % otrok so očetje to storili takoj v prvem mesecu po rojstvu. Pri 99 % otrok je bilo priznanje očetovstva tako podano do njihovega prvega leta starosti, 120 otrok pa je bilo priznanih pri enem letu ali pozneje (najstarejši so bili stari že več kot 40 let). 


Priznanj očetovstva je bilo za 236 oz. za 2 % več kot leto prej, navajajo v Statističnem uradu RS. Očetje, ki so podali priznanje očetovstva, so bili stari povprečno 33,8 leta. Tisti, ki so to storili pred rojstvom otroka, so bili v povprečju nekoliko mlajši (33,5 leta). 27 med vsemi očeti, ki so priznali otroke za svoje v 2021, je bilo starih 60 ali več let.


priznanje očetovstva

Priznanj očetovstva je bilo v letu 2021 za 236 oz. za 2 % več kot leto prej. (VIR: Statistični urad RS)


Za 36 otrok je bilo očetovstvo ugotovljeno v ustreznem postopku, 40 otrok je bilo posvojenih (23 iz tujine), so še javno zabeleženi podatki za leto 2021.

news-img

ABC Šport: Migamo, igramo in fino se imamo že 25 let!

ABC Šport že 25 let ponuja pestre in netekmovalne vadbe za otroke od 1. do 16. leta. Programi so prilagojeni starosti in potrebam otrok – od telovadbe za najmlajše do atletike za šolarje. Pridružite se nam in odkrijte svet športa na zabaven način.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem