cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

VIDEO: Novorojenček se rodi s posebnim nagonom, da se sam priplazi do dojke (breast crowl)

Ste vedeli, da se novorojenčki rodijo z nagonom, ki jim omogoča takojšnjo prisesanje na dojko, ne da bi otroka mati pristavila sama, ali bi ga k dojki pristavil kdorkoli drug?

Mogoče se sliši neverjetno, vendar se veliko novorojenčkov, po porodu, ko se jih po rojstvu položi na materin trebuh ali prsni koš (stik koža na kožo), brez kakršne koli pomoči priplazi do prsi, najde bradavico in se prisesa ter tako prične s hranjenjem.

Z angleškim izrazom to poimenujemo breast crawl in gre za poseben nagon, prisoten pri sesalcih, ki novorojenim bitjem omogoči, da najdejo vir hrane. Pri tem je novorojenčkovo glavno vodilo vonj. Areola (kolobar) namreč diši podobno kot plodovnica, kar otroka privlači.


Pri premikanju ne rabi mamine pomoči, samo božanje

Gibi se začnejo nekje 10 do 45 minut po rojstvu, čemur sledi spontano dojenje v 25 do 70 minutah po rojstvu. Dobro je, da je mamica v ležečem ali pol ležečem položaju, dojenčku pa pomaga zgolj z božanjem. Ta proces je namreč njegov in prav je, da mu ga omogočimo in ga pri tem ne oviramo, ga priganjamo ali mu pomagamo s prestavljanjem/pristavljanjem. Le tako bo otrok izživel svojih devet instinktivnih faz (požiranje in jok, sprostitev, prebujanje, aktivnost, počitek, plazenje, spoznavanje, dojenje/sesanje in spanje).

 

PREBERITE TUDI: "Mozoljčki" na bradavicah imajo pomembno vlogo


Pomembno tudi za dojenčke, rojene s carskim rezom

Breast crawl oziroma različico le tega lahko izvajajo tudi mamice po carskem rezu, le da ob tem potrebujejo malce pomoči partnerja ali nekoga drugega, ki je takrat na voljo. V tem primeru je razlika samo ta, da se glavo novorojenčka položi na vrh prsnega koša, njegovo telo pa čez eno ramo mamice.


Pomembni pozitivni učinki breast crawl- inga: za novorojenčka in mamico

Breast crawl prinaša veliko pozitivnega, tako za mamico kot za novorojenčka.

- Zagotavlja boljše vezi med materjo in dojenčkom.

- Otroku je topleje, njegov srčni utrip in dihanje se lažje in hitreje normalizirata.

- Otrok je mirnejši.

- Otrok začne dobivati kolostrum (prvo mleko oziroma mlezivo), ki ima visoko koncentracijo protiteles in nudi zaščito pred okužbami ter je pomemben za dojenčkovo preživetje.

- Pomaga pri krčenju maternice in hitrejšemu porodu posteljice/placente.

- Zmanjša materino izgubo krvi in preprečuje anemijo.


Včasih se breast crawl in devet instinktivnih faz ne zgodi (v navedenem časovnem in zaporednem okviru). Navadno je to takrat, ko je novorojenček zelo utrujen, po zelo dolgem in/ali težkem porodu ali pa v primerih medikaliziranih porodov.

 

PREBERITE TUDI: Koliko mleka popije dojenček?


Poglejte si še video razlago tega instiktivnega vedenja pri novorojenčku (video je v ang. jeziku).


Ana Stubelj je obporodna spremljevalka in članica združenja Moja dula in B doula ter voditeljica RAZVI(A)JALNICA za starše, skupaj s Tita Rojstvo Čutenja.
news-img

Novi obraz zaščite pred soncem

Zaščitite svojo kožo z inovativnim Avene Ultra fluidom, ki ščiti pred UVA- in UVB-žarki ter visokoenergijsko vidno modro svetlobo.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem