Zdravljenje ženske neplodnosti
Testiranje plodnosti ponavadi traja več mesecev, saj je potrebno opraviti številne preizkuse, ki so vezani na določeno obdobje v menstrualnem ciklusu. Tudi zdravljenje zahteva precej časa, skrbno načrtovanje in več obiskov pri ginekologu.

Čas, ki ga zahteva zdravljenje neplodnosti, lahko mnogim ženskam vzbuja skrbi, saj je v večini primerov za njimi že eno leto neuspelih poskusov zanositve. Potrebno se je zavedati, da ima lahko v tem obdobju neploden par normalne spolne odnose, in da tudi brez kakršnekoli zdravniške pomoči obstaja 3% verjetnost uspešne zanositve v vsakem menstrualnem ciklusu.
Preventiva
Na žensko plodnost negativno vplivajo naslednji dejavniki:
- Pretirana telesna vadba – če telovadite tako intenzivno, da to vpliva na vaš menstrualni ciklus, to neposredno vpliva tudi na vašo plodnost
- Nezdrava (prekomerna ali prenizka) telesna teža
- Alkohol, kajenje, kofein (več kot ena skodelica kave na dan) in droge
- Nekatera zdravila, kot npr. steroidi, zdravila za ščitnico, depresijo, hipertenzijo, epilepsijo, astmo
Če razmišljate o starševstvu, je pomembno, da za svoje zdravje poskrbite tako, da se ogibate pitju alkohola, da se seznanite z morebitnimi stranskimi učinki zdravil, in da začnete uživati 400 mikrogramov folne kisline na dan vsaj nekaj mesecev pred zanositvijo.
Zdravljenje
Zdravljenje je odvisno od postavljene diagnoze. Nekatere vrste neplodnosti imajo točno določeno zdravljenje, npr. odstranitev tumorja, ali uporaba določenih zdravil. Zdravila za reguliranje ovulacije najpogosteje vsebujejo hormone, ki pa imajo lahko stranske učinke – npr. ob njihovi uporabi se pogosteje zaplodijo dvojčki. Večina zdravil za plodnost stimulira proizvodnjo jajčec tako, da jajčniki izločijo več jajčec naenkrat.
Po zdravljenju s hormoni, lahko jajčeca pustimo, da potujejo po jajcevodu do maternice, ali pa jih odvzamemo za zunanjo oploditev in s tem zagotovimo večjo verjetnost oploditve. Od teh metod je najbolj znana t.i. in-vitro oploditev, kjer odvzeta jajčeca oplodimo v laboratoriju in jih ponovno vsadimo v maternico.
Danes so na voljo metode, s katerimi lahko načrtujemo odvzem in hrambo jajčec za kasnejšo uporabo. Najpogosteje se iz jajčnikov odvzamejo in zamrznejo jajčeca, ki se lahko kasneje oplodijo in ponovno vstavijo v materino telo. To je predvsem pomembno pri zdravljenju raka s pomočjo obsevanj in kemoterapije, saj tovrstne terapije lahko povzročajo neplodnost.
Kdaj poiskati strokovno pomoč?
Čeprav po enem letu neuspelih poskusov še vedno obstaja velika verjetnost zanositve, je priporočljivo, da po tem obdobju poiščete strokovno pomoč. Če ste starejši od 35 let in si želite zanositi, je priporočljivo, da pomoč poiščete po 6 mesecih, saj verjetnost zanositve po 35. letu hitro vpada.
Kaj pričakovati?
Verjetnost uspešne zanositve je odvisna od vzroka neplodnosti. Več kot polovici parov, ki poišče strokovno pomoč, uspe ustvariti novo življenje.