cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Ko otroku jezik uhaja med zobe

V predšolskem obdobju se otrok najbolj intenzivno celostno razvija in takrat lahko otrok določene glasove izgovarja na napačen način.

Ko otroku jezik uhaja med zobe

Otroci že od rojstva, sprva z oglašanjem in nebesedno komunikacijo, kasneje tudi z govorom, izražajo svoje potrebe, želje, opozarjajo nase, iščejo razlage in se učijo postajati aktivni člani naše družbe. Kadar se na področju govorno jezikovne komunikacije pojavijo težave, se otroci različno odzivajo ali vključujejo v širše socialno okolje.

V predšolskem obdobju se otrok najbolj intenzivno celostno razvija in takrat lahko otrok določene glasove izgovarja na napačen način. Govorimo o dislaliji ali napačni artikulaciji (izreki) enega ali več glasov. Delež govorno-jezikovnih težav v predšolskem obdobju je kar 30-40 odstoten.

 

Medzobni sigmatizem

Ena bolj pogostih artikulacijskih težav je interdentalni ali medzobni sigmatizem. Gre za distorzijo ali napačno izreko sičnikov (glas S, Z in C) in šumnikov (glas Š, Ž in Č). Otrok omenjene glasove izgovarja tako, da jezik pretirano poriva naprej med zobe. Temu načinu izreke pravimo tudi »sesljanje«. Lahko gre za napačno rabo vseh omenjenih glasov, lahko zgolj za napačno rabo sičnikov in so šumniki pravilni, redkeje obratno.

 

Kakšni so vzroki za nepravilno izgovorjavo sičnikov in/ali šumnikov?

Vzroki so lahko različni:

- stalno neprehoden nos ali povečana žrelnica, ki rezultira dihanje skozi usta, le-ta pa

so zato pogosto odprta,

- zelo intenzivna ali predolga uporaba dude in/ali stekleničke,

- sesanje prsta,

- nepravilni griz (zob),

- težave zaradi centralne ali govorne hipotonije,

- drugo.

 

Kako pravilno oblikujemo sičnike in šumnike?

Pogoj za pravilno izreko sičnikov je, da jezično konico položimo za spodnje sprednje zobe, robovi jezika se pri tem dvignejo, usta pa gredo rahlo v nasmeh. Pri šumnikih je jezik obrnjen rahlo navzgor in nazaj. Ustnice so bolj okrogle, v tako imenovani “šobici”. Tako pri sičnikih kot šumnikih je pomembno, da ob pravilno nastavljenem jeziku, zobeh in ustnicah, pridobimo pravilen sredinski izpih.

 

Kaj storiti, ko opazite, da je otrokov govor drugačen od vrstnikov?

Lahko se zgodi, da že okrog tretjega leta starši opazijo, da je otrokov govor drugačen, pa to opravičujejo s tem, da je otrok še majhen. Vendar, dlje kot otrok določene glasove izgovarja napačno, večja je verjetnost, da bo napako avtomatiziral in zato tudi težje odpravil. Priporočljivo je, da se po nasvet in pomoč k logopedu obrnemo že po 3.letu.

 

Ali duda škoduje govorno-jezikovnemu razvoju otroka?

Duda v zgodnjem obdobju ne predstavlja bojazni, da bo otrok zaradi kratkega obdobja njene uporabe pridobil govorno motnjo, medtem ko pretirana oziroma dolgotrajna uporaba povzroči, da jezik, ki ob zaprtih ustih sega proti trdemu nebu, prisilno pritiska na ustno dno oziroma spodbuja k sesanju in ne k drugim veščinam, ki so pomembne za hranjenje (npr. grizenje, žvečenje). Prav tako se malček ob uporabi dude ne more igrati s svojimi govorili in se učiti izgovarjanja prvih besed, ki se navadno pojavijo okoli prvega leta.

Svetujemo, da z odvajanjem dude pričnete čim prej, saj se otrok nanjo hitro navadi, odvajanje pa je lahko dolgotrajno. Iz logopedske prakse je razvidno in priporočljivo, da starši dudo odstavite med 12. in 18. mesecem, saj s tem ne ogrozite rasti zob ter otrokovega govornega razvoja.

 

Zakaj k logopedu?

Logoped bo ugotovil glavni vzrok napačne izreke ter podal ustrezne nasvete in vaje. Kadar logoped ugotovi, da je vzrok v sesanju stekleničke, dude ali prsta, vam bo svetoval, kako čim hitreje omenjene razvade opustiti. Prav tako bo svetoval pregled pri otorinolaringologu ali avdiologu, kadar iz pogovora s starši in opazovanja otroka ugotovi pretirano dihanje na usta, pogosto neprehoden nos, stalne prehlade, angine, pogosta vnetja ušes, kar lahko nakazuje sum na povečano žrelnico ali slabši sluh.

 

Kako poteka terapija?

V terapiji upoštevamo starost otroka. Manjši kot je otrok, bolj se poslužujemo vaj preko igre. Sprva nastavljamo pravilno pozicijo govoril (zob in jezika), pravilne izpihe preko različnih pihalnih vaj, idr. Ko otrok pravilno usvoji izpih posameznega glasu, nadaljujemo z vezavo glasov v vokale in ga s tem učimo izreko zlogov. Nadaljujemo z izreko besed ter na koncu stavkov. Z logopedsko terapijo zaključimo, ko ocenimo, da otrok pravilno izreko sičnikov in šumnikov ves čas uporablja v vsakodnevnih situacijah in spontanem (po)govoru.

 

Kaj lahko storite starši?

Starši bodite pozorni na govor svojega otroka in se pravočasno posvetujte s pediatrom ali z logopedom, ki vam bo dal prve usmeritve. Ko ste s svojim otrokom v procesu terapije, se morate zavedati, da to predstavlja aktivno sodelovanje in vašo pripravljenost, da z otrokom dnevno izvajate nekaj minutne vaje. Predšolski otrok povsem samostojno ne zmore pravilno izvajati logopedskih vaj, vsaj ne v začetni fazi terapije, zato je starševska vloga na tem mestu ključnega pomena. In ne bodite neučakani - za uspešen rezultat, tj. pravilno izgovorjavo motenih glasov v spontanem govoru je potreben čas in praviloma več obiskov pri logopedu.

Kadar starši, vzgojitelji ali pediatri dovolj hitro prepoznajo morebitne težave na področju artikulacije in otroka pravočasno napotijo k logopedu, omogočijo, da do vstopa v šolo moteno izreko uspešno odpravi.

_________________________________________________________________________________________________________

Spletni logopedski portal GingoTalk je namenjen spodbujanju komunikacije, govora in jezika vseh otrok. Ponuja brezplačne informacije, nasvete, prispevke, zvočne pravljice, logopedske videe, didaktične materiale in gradiva. Z nudenjem izobraževanj in strokovno zasnovanih izdelkov zagotavlja pomembno podporo staršem, vzgojiteljem, učiteljem, pedagogom in drugim strokovnjakom, ki želijo na področju govorno-jezikovnega razvoja pridobiti več informacij ali pomagati otrokom pri razvoju komunikacijskih spretnosti.

V spletni trgovini najdete didaktične logopedske pripomočke in E-gradiva, ki so oblikovani in razviti s strani izkušenih logopedinj, Mete Dolinar in Petre Kavšek Vrhovec - Logopetka. Izdelki so rezultat njunega strokovnega znanja in praktičnih izkušenj ter so zasnovani tako, da učinkovito podpirajo razvoj govorno-jezikovne komunikacije predšolskih in šolskih otrok.

news-img

Miti o dojenju in mlečnih formulah

V svetu starševstva se pojavlja neskončno vprašanj, dvomov in dilem, še posebej ko gre za prehranjevanje dojenčkov. V poplavi informacij so starši lahko izgubljeni, zato je ključno imeti na voljo zanesljive vire informacij.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem