cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Zakaj je dobro imeti novorojenčka v porodnišnici pri sebi tudi čez noč?

clock-img

22.3.2024

Po rojstvu pride malo bitjece iz varne notranjosti mamine maternice v popolnoma drugo okolje. Zato je zanj izjemno pomembno, da mu ta prehod poskusimo čim bolj olajšati, tudi s tem, da ga imamo v porodnišnici vedno ob sebi. Zakaj je to tako pomembno?

V porodnišnici naj bo novorojenček skupaj z mamo

Devet mesecev si nosila svoje dete pod srcem, božala trebušček in se z njim globoko povezovala vso nosečnost, zdaj, po porodu, pa je to malo bitje prijokalo na mrzel svet. Težko si predstavljamo, kako velik preskok je to, kako velik šok je to za to drobceno bitje, ki je bilo devet mesecev vajeno samo varne topline.

 

V porodnišnicah je praksa glede bivanja novorojenčka in mamice skupaj v sobi različna. V nekaterih porodnišnicah dajo mamici možnost izbire, da ima novorojenčka ob sebi tudi čez noč ali ne, v drugih porodnišnicah svetujejo, da je novorojenček vsaj nekaj ur ločen od mamice, da si ta lahko malce odpočije od napornega poroda.

 

PREBERITE TUDI: Kako po porodu čim prej okrevati?

 

Kaj je bolje, da novorojenček tudi prve dni v porodnišnici ostane z mamico v sobi ali da ga za nekaj ur odpeljejo? Psihoterapevtka, svetovalka mamicam pred in po porodu, Tara Hughes je na svojem družabnem profilu Čustvena priprava na porod delila sedem dejstev, ki govorijo v prid temu, da je za novorojenčka najbolje, da v porodnišnici tudi čez noč ostane ob mamici.

 

1.

Devet mesecev dojenček ni poznal druge alternative kot to, da živi ZNOTRAJ mamice. Mama je edini svet, ki ga pozna, ki mu daje občutek varnosti - zato je pomembno, da ostaneta novorojenček in mama zelo blizu tudi v času, ko se otrok spoprijema z novo resničnostjo.

 

2.

 Vajina bližina vpliva na hormonalne ravni v vajinih telesih – novorojenčka vaša bližina pomirja, spodbuja sesalni refleks, vam pa njegova bližina viša oksitocinske ravni, zaradi katerih se lepo krči maternica (zaželeno je, da se čim prej vrne v normalno velikost), spodbuja nastajanje mleka in zmanjšuje verjetnost za hujša in daljša hormonalna nihanja, ki se odražajo na maminem počutju.

 

3.

Ste se kdaj vprašali kdo in na kakšen način poskrbi za vašega novorojenčka, medtem ko vi mirno počivate? Mamice smo zelo zaščitniške, zato tudi v teh prvih nočeh ne pozabite: ne da se primerjati, kako skrbno in ljubeče nagovarjate svojega novorojenca vi, z načinom nekoga, ki to opravlja vsak dan. Pa ne gre za kritiko osebju, temveč za dodano vrednost, ki jo s svojo ljubeznijo do otroka doprinesemo starši/sorodniki.

 

4.

Več kot imate stika z novorojenčkom, večja je verjetnost, da boste otročka pogosteje pristavljali. To so pomembni faktorji pri čakanju na naval mleka, saj naše telo deluje po sistemu »ponudba – povpraševanje«, torej, več kot dojenček sesa, hitreje in več bo mleka.

 

POGLEJTE SI VIDEO: Neverjeten odziv novorojenčka, ki je prvič v objemu mamice

 

5.

Pogosto pristavljanje (na pobudo novorojenčka) ni le hrana, ampak ima tudi pomirjevalni učinek. Veliko novorojenčkov v porodnišnici neutolažljivo joče. Če boste imeli z njim več telesne bližine v kombinaciji z dojenjem, bo otroku najbrž veliko lažje zdržati napetost, ki ga muči.

 

6.

Ko ga osebje odpelje stran od vas, obstaja večja verjetnost, da mu bodo ponudi tudi dodatek, kar lahko povzroči sesalno zmedo.

 

7.

Čeprav se na prvi pogled zdi, da se boste lažje pomirili, če boste sami, je za marsikatero žensko izjemno stresno ostati brez dojenčka, zato je lahko vaša raven stresa povsem enaka ali se celo zviša.

 

Tara Hughes je ustanoviteljica Čustvene priprave na porod. Doštudirala je psihoterapevtsko znanost na dunajski univerzi Sigmunda Freuda ter se specializala iz integrativne geštalt psihoterapije. Vzporedno je dvakrat "doktorirala" v pridobivanju lastnih porodnih izkušenj in tako postala mamica dvema čudovitima fantkoma. Kot učiteljica za pripravo na lepši porod je pomagala že več kot sto dojenčkom in staršem, ki jih je pripravljala ali v skupini ali individualno. Več o njej najdete TUKAJ >>> 

 

news-img

5 stvari za zadovoljnega dojenčka v vročih dneh

Pripravili smo izbor izdelkov, ki jih letos potrebuje vsak dojenček, da bosta kljub vročim dnevom, ki prihajajo, letošnja pomlad in poletje polna čudovitih dogodivščin.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem