cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Prsna črpalka: vse kar morate vedeti

clock-img

15.4.2024

Marsikatera nosečka se odloči za nakup prsne črpalke še pred dojenjem, ko prične z dojenjem pa ugotovi, da črpanje mleka ne gre. Ali je sploh smiselno kupiti prsno črpalko? Kakšne so najpogosteje težave pri uporabi črpalke in kako jih rešiti?

Prsna črpalka: vse kar morate vedeti

Na seznamu nosečniških nakupov je pogosto tudi prsna črpalka, za katero mislimo, da jo bomo nujno potrebovali v času dojenja. Kot nam je povedala Andreja Zalokar, ki se že vrsto let posveča črpanju mleka in uporabi tega pripomočka za dojenje, črpalka resnično ni nujen pripomoček, ki ga bo mamica pri dojenju potrebovala.

Z Andrejo, ki že od leta 2019 izobražuje in svetuje o črpanju materinega mleka in hranjenju s stekleničko na spletni strani www.mlekarica.net in družabnih omrežjih, smo odkrivali najpogostejše zmote o črpanju mleka, hkrati je Andreja delila veliko koristnih nasvetov za nakup črpalke, ki bo dejansko služila svojemu namenu.


Ali je smiselno kupiti prsno črpalko? Kdaj - pred ali po porodu?

Prsna črpalka ne sodi na seznam stvari, ki bi jih morale družine nujno kupiti pred porodom. Načeloma imajo vse slovenske porodnišnice možnost uporabe prsne črpalke, prav tako se tri podjetja ukvarjajo z izposojo. Slednja je smiselna predvsem v primerih, ko je črpanje mleka predstavlja prehodno obdobje pri vzpostavljanju dojenja.

Pri začetnem navalu mleka je povsem dovolj silikonska prsna črpalka.

Bolj od opreme je pred porodom smiselno pridobivanje znanja o črpalkah in črpanju mleka ter informacij, kam se obrniti, ko/če bo črpanje mleka potrebno.

 

POGLEJTE TUDI: Črpanje mleka brez prsne črpalke (VIDEO) 

 

Kako nam lahko prsna črpalka pomaga pri vzpostavitvi dojenja in kasneje?

Uporaba prsne črpalke je smiselna, kadar se pojavijo težave z dojenjem oz. če dojenje takoj po rojstvu ni možno. Povedano natančneje: če gre zgolj za kratkotrajne težave v prvem tednu po porodu, jih lahko rešujemo tudi z ročnim iztiskanjem mleka ali s silikonsko črpalko. Oba pristopa se zaradi kolostruma in manjših količin mleka takoj po porodu izkažeta kot bolj učinkovita, še posebej pri prvorodkah. Po prvih dneh je smiselno, da v igro stopi kakovostna prsna črpalka.

 

Pri svojem delo opažam, da se mame predolgo izogibajo uporabe prsne črpalke ob pojavu težav z dojenjem. K meni pridejo, ko neučinkovito dojenje traja že kak mesec ali več. Takrat je za povečanje količine potrebno veliko več predanosti in vztrajnosti. Zato vsem toplo svetujem, da v primerih resnih težav z dojenjem podporno strategijo s črpalko uvedejo čim prej.

 

Drugi razlogi za uporabo prsne črpalke so kratkotrajne narave, npr. črpanje mleka v primeru odsotnosti ali ločenosti (npr. bolnišnično bivanje mame ali otroka), pri pojavu zatrdlin ali mastitisa, pri odstavljanju.

 

Kakšne so najpogosteje težave pri uporabi prsne črpalke in kako jih rešiti?

Poglavitna težava na področju uporabe prsnih črpalk je slaba dostopnost informacij. Sama sem z načrtnim širjenjem splošnega znanja pričela leta 2020 v skupini Mlekarica – skupnost mam, ki črpajo mleko in takrat sem ugotovila, da moram najprej razširiti čiste osnove: čemu so namenjene posamezne vrste prsnih črpalk in kako prsno črpalko sploh pravilno uporabljamo. Čaka me veliko dela, saj so zmote o črpanju in črpalkah, ki so se oblikovale v preteklosti, še vedno globoko zakoreninjene.

 

PREBERITE TUDI: Učinkovita metoda za črpanje mleka 


V praksi se pri uporabi prsne črpalke pojavljajo mnoge težave. Mame se najpogosteje srečujejo z neučinkovitim črpanjem oz. majhno količino izčrpanega mleka, bolečinami in poškodbami kolobarja ali bradavice, zatrdlinami, celo z mastitisom. Rešitev za večino od naštetih težav je prilagoditev črpalke z izbiro ustrezno velikega nastavka za dojko in izvajanje pravilne tehnike črpanja.

 

V primeru izključnega črpanja mleka se lahko spekter težav poveča. Kakovost prsne črpalke in nadomestni deli predstavljajo precejšen strošek. Organizacijskim težavam se pogosto pridruži psihično ali čustveno breme, saj ženske način hranjenja otroka doživljajo kot poraz. Če kdaj, potem pri izključnem črpanju mleka matere ne smejo biti prepuščene tavanju v temi, ampak potrebujejo strokovno podporo, včasih tudi ves čas, od začetka do prenehanja s črpanjem.

 

prsna črpalka

Približno 90 % žensk pri črpanju uporablja nastavek napačne velikosti. Nastavek neustrezne velikosti je vodilen vzrok za slab rezultat črpanja mleka in "krivec" za oblikovanje dveh zelo popularnih zmot: da črpanje mleka boli in povzroča mastitis. (FOTO: Mlekarica.net)

 

Kako izbrati ustrezno črpalko zase?

Glavno vodilo pri izbiri prsne črpalke naj bo namen. Najprej moramo vedeti, za kaj in kako dolgo bomo prsno črpalko uporabljale.

Za reševanje manjših težav, povezanih z dojenjem, bo dovolj silikonska črpalka ali ročna črpalka z možnostjo menjave nastavka.

Električne črpalke so namenjene aktivnejši rabi. Enojne so mišljene kot pripomoček pri dojenju, bodisi za pomoč pri vzpostavljanju laktacije ali zagotavljanje mleka v primeru odsotnosti/ločenosti.

Dvojna električna črpalka je narejena za izključno črpanje mleka, saj je praviloma vzdržljivejša, prihrani veliko časa, hkratno črpanje pa izdatno spodbuja nastajanje mleka.

 

Katere so bistvene lstnosti, ki jih mora imeti črpalka? 

Izbiranje po znamki ne bo nujno obrodilo sadov, saj je le-ta pri izbiri postranskega pomena. Bistveno je, kaj vse črpalka omogoča.

V ospredju naj bodo naslednje lastnosti:

- polnilna baterija

- možnost menjave posameznih delov

- širok spekter nastavitev

- velikost

 

Kako določim ustrezno velikost nastavka?

Izbira ustrezno velikega nastavka predstavlja temelj učinkovitega črpanja s prsno črpalko. Izpostavljam, da se velikost ne izbira na podlagi velikosti dojk oz. košarice, ampak je bistven premer obeh bradavic. Velika dojka ne pomeni nujno zelo širokega nastavka. Glede na premer bradavice, ki jo izmerimo v naravnem stanju pred črpanjem, izberemo premer nastavka. Ta mora biti nekje dva do tri milimetra širši. Primer: če bradavica meri 17 milimetrov, bo po vsej verjetnosti ustrezal nastavek s premerom 21 milimetrov.

 

črpanje mleka Primer merjenja premera bradavice (FOTO: Andreja Zalokar, Mlekarica.net)

 

Veliko je odvisno tudi od oblike bradavic. Prilagajanje nastavkov je bistveno težje v primeru ploskih, vdrtih ali elastičnih bradavic. V tem primeru je priporočljivo sodelovanje z osebo, ki se spozna na merjenje in prilagajanje.

 


 

andreja zalokarAndreja Zalokar je učiteljica, ki jo je življenje preusmerilo v svet prsnih črpalk in stekleničk.

Od leta 2019 izobražuje in svetuje o črpanju materinega mleka in hranjenju s stekleničko.

Njene vsebine najdete na spletni strani www.mlekarica.net, v skupini Mlekarica – skupnost mam, ki črpajo mleko na Facebooku in na profilu @mlekarica_hranjenjeotrok na Instagramu.

 

 

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem