cookie-img

Spletno mesto uporablja piškotke

za zagotavljanje spletne storitve, analizo uporabe, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotov ne bi mogli nuditi. Z nadaljnjo uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Toksoplazmoza: So za okužbo res krive mačke?

clock-img

29.2.2024

Toksoplazmoza je okužba, ki jo povzroča parazit Toxoplasma gondi. Čeprav večina misli, da se lahko s parazitom nosečnica okuži preko mačk, je najpogostejši vir okužbe nepreverjena hrana. O bolezni smo se pogovarjali z mag. Stankom Pušenjakom.

Toksoplazmoza: So za okužbo res krive mačke?

Toksoplazmoza je okužba, ki jo povzroča parazit Toxoplasma gondi. Bolezen je razširjena po vsem svetu, tudi pri nas. Če se nosečnica okuži s toksoplazmozo, lahko zajedalci preidejo skozi posteljico in okužijo zarodek. Otroci, ki se rodijo okuženi s toksoplazmozo imajo lahko že ob rojstvu ali kasneje resne težave z zdravjem. Pojavijo se lahko poškodbe oči ali možganov.

O toksoplazmozi smo spregovorili z mag. Stankom Pušenjakom, specialistom ginekologije in porodništva.


Ali je okužba nevarna za plod, če je bila ženska že pred nosečnostjo okužena s toksoplazmozo?

Za nosečnost je pomembna le prva okužba, če in kadar se zgodi v nosečnosti. Okužba pred nosečnostjo je garancija, da se plod ne more več okužiti.


Če se okuži nosečnica, ali okužba vpliva na plod?

Če gre za takšno okužbo v nosečnosti je pomembno, kdaj se zgodi. Prenos na plod se zgodi redko. Po literaturi sodeč je delež na videz visok (v prvem trimesečju okrog pet odstotkov, v drugem trimesečju okrog 20 odstotkov in v tretjem trimesečju okrog 50 odstotkov), vendar so posledice pri otroku obratno sorazmerne s trajanjem nosečnosti ob okužbi. Manj ko je nosečnica noseča ob okužbi, hujše so posledice, so pa dovolj hude vsaj do konca drugega trimesečja. Najpomembnejše spremembe ob okužbi se zgodijo na plodovih možganih in očesnem ozadju, mrežnici. Dejanski delež okužbe ploda oziroma prenosa toksoplazmoze na plod pri nas je bistveno nižji od omemb v literaturi in znaša skupaj manj kot odstotek. Zakaj tolikšna razlika ne vemo, dejstvo pa je, da ta razlika je, kajti pojav spremljamo sistematično že vsaj desetletje in smo registrirali več kot 500 primerov svežih okužb in utemeljenih sumov na svežo okužbo, med katerimi je bilo le nekaj primerov dokazanih okužb plodov.

 

PREBERITE TUDI: Nosečnost in hišni ljubljenčki


Kako zdravite sveže okuženo nosečnico?

Vse sveže okužene nosečnice spremljamo posebej ter zdravimo z antibiotiki proti toksoplazmi. Najpogosteje uporabljeni antibiotik je rovamicin, ki sicer lahko povzroča spremembe na jetrih pri nosečnici, a se je tudi izkazal za relativno varnega.


Kolikokrat v nosečnosti se opravi test za toksoplazmozo? Je ta test zanesljiv?

Test na toksoplazmozo pri nas se rutinsko opravi trikrat (v vsakem trimesečju enkrat) pri nosečnici, ki še ni bila okužena. Pri že v preteklosti preboleli nosečnici, pa se testov ne ponavlja več. Test ni 100-odstoten oziroma bolje rečeno, obstaja vrsta izjem, kjer pozitiven test ne pomeni sveže okužbe oziroma obstajajo situacije, kjer lahko v najboljšem primeru postavimo sum na svežo okužbo, čeprav dejansko gre za staro okužbo. Zanesemo pa se lahko na negativen test, torej, kadar je test negativen, do teden dni pred tem okužbe zagotovo ni bilo.


Je res bolje, da ženska, ki zanosi in še ni bila okužena, ne boža mačk, se jih izogiba?

Najpogostejši način okužbe v urbanem okolju ni neposredno preko mačke, ampak preko nepreverjene hrane, zlasti nepreverjenega suhega ali surovega mesa in mleka oziroma mlečnih izdelkov ter morebiti tudi slabo oprane zelenjave z vrta. Problem glede toksoplazmoze so zlasti mladi mački, stari manj kot šest mesecev. Stare, odrasle živali pa izjemno redko še izločajo parazita v iztrebkih. Naravni ciklus toksoplazmoze namreč ni večen in v mačjem črevesu vztraja manj kot tri mesece. Okužbi z mačko se torej lahko izognemo zelo preprosto tudi tako, da po vsakem rokovanju pred hranjenjem temeljito umijemo in/ali razkužimo roke, sploh pa je nevarnost okužbe z odraslo mačko minimalna in visoko precenjena.

 

PREBERITE TUDI: Cepljenje za nosečnice in doječe matere: DA ali NE?


NASVET!

Če ste noseči in še niste bili okuženi s toksoplazmozo, lahko najbolje poskrbite za zaščito tako, da si pred vsako jedjo temeljito umijete roke. Prav tako si umijte roke pred vsakim stikom s peskom, zemljo, surovim mesom, neoprano zelenjavo. Pomembno je, da zaužijete le meso, ki je dobro toplotno obdelano, izogibajte se surovemu mesu. Pri delu na vrtu uporabljajte rokavice, roke po končanem delu dobro umijte.


news-img

HiPP praznuje 125 let!

HiPP že 125 let skrbi za dobrobit naših najmlajših. Vabimo vas, da praznujete z nami in sodelujete v veliki HiPP SMS nagradni igri z bogatimi nagradami.

favorite-img

Oglasno sporočilo

DARILNI PAKETI

article-img

Vsak mesec podarjamo bogata darila nosečkam, družinam z novorojenčki, malčki in otroki, parom, ki si želijo otroka in ženskam, ki bi se razvajale.

Klikni in izberi svoj darilni paket!

Darilni paketi - Prijava Nosečka
Darilni paketi - Prijava Novorojenček, dojenček
Darilni paketi - Malček (od 1 do 3 let)
Darilni
Darilni paketi - Želiva si otroka
Darilni paketi - Ženska sem