Prisluhnite svojemu telesu, ko vas z bolečino opozarja, da je nekaj narobe.
Potegniti ločnico med delom v službi, delom doma in prostim časom, je težko. Vsakodnevno hitro prehajanje na različna področja delovanja telo izčrpava. Posledica tega so slabo počutje, glavobol, težave s srcem in ožiljem.
Bolečine so neprijeten občutek in eden najpogostejših simptomov bolezni in poškodb. Z bolečinami nas telo največkrat opozori, da je z njim nekaj narobe. Bolečine so v določenih primerih celo koristne ali nujne za preživetje, izzovejo refleksen umik pred škodljivim dejavnikom (na primer vročo likalno ploščo).
Kadar bolečine trajajo kratek čas, jih imenujemo akutne. Te kratkotrajne bolečine imajo svoj biološki smisel. Opozarjajo nas na škodljivo delovanje v telesu ali v njegovi neposredni okolici in imajo varovalni učinek.
Kadar pa bolečine trajajo daljši čas, čeprav pravega vzroka ni več, jih imenujemo kronične. Takrat izgubijo svoj pravi smisel, pogosto se pridružijo še znaki depresivnosti, kar stanje samo še poslabša. Razvije se kronični bolečinski sindrom.
Vse bolečine, tako akutne kot kronične, je treba lajšati. Vedno več je dokazov, da nezdravljene ali slabo zdravljene bolečine organizmu škodijo. Načinov lajšanja bolečin je mnogo, na grobo jih razdelimo na lajšanje bolečin z zdravili in na lajšanje bolečin brez zdravil. Brez zdravil jih lahko lajšamo z različnimi masažami, obkladki (npr. hladen obkladek po padcih in udarcih), hipnozo, akupunkturo …
Katera so varna in učinkovita zdravila za lajšanje bolečin, ki so na voljo brez zdravniškega recepta?
Zdravila za lajšanje bolečin (analgetiki), ki so na voljo brez zdravniškega recepta v lekarnah, največkrat vsebujejo eno samo učinkovino (npr. paracetamol, ibuprofen, acetilsalicilno kislino, naproksen) ali kombinacijo več učinkovin v manjših odmerkih.
Paracetamol je verjetno najpogosteje uporabljeno zdravilo za lajšanje blagih in srednje hudih bolečin ter za zniževanje zvišane telesne temperature. Uporablja se lahko tako pri odraslih kot otrocih. Mehanizem paracetamolovega delovanja je precej drugačen od mehanizma delovanja drugih zdravil za lajšanje bolečin. V nasprotju z drugimi analgetiki ima manj neželenih učinkov, ne poškoduje želodčne sluznice in ima manj učinkov delovanja z drugimi zdravili. Za lajšanje bolečin ga lahko vzamejo tudi tisti, ki že jemljejo zdravila za zniževanje krvnega tlaka ali zmanjšanje vrednosti sladkorja v krvi.
V lekarnah so na voljo brez recepta tudi tablete za lajšanje bolečin, ki se brez uporabe tekočine in žvečenja v ustih hitro razpustijo. Imajo prijeten sadni okus in so preproste za uporabo. Tableto položimo na jezik in ta se v zelo kratkem času (15 sekund) razpusti v suspenzijo (tekočino) sadnega okusa. Tako lahko hitro in učinkovito lajšamo bolečine in znižujemo vročino.
Bolečinski slovarček akuten – kratkotrajen in sorazmerno izrazit analgetik – zdravilo s protibolečinskim delovanjem antipiretik – zdravilo s protivročinskim delovanjem kroničen – dolgotrajen |
Članek je bil objavljen v reviji Otroci
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Beremo: Refleksologija za začetnike
Težave z maternico ter menstrualne in menopavzne težave lahko omilite tudi z refleksno samomasažo.
20
Nuhalna (vratna) svetlina in ultrazvočni p...
Večina mladih mamic in nosečnic v Sloveniji je že seznanjena, da lahko s pomočjo ultrazvočne preiskave v zgodnji nosečno...
20
3D/4D ultrazvočni pregled obraza
Kaj lahko vidimo s 3D/4D ultrazvočnim pregledom obraza pri plodu?
20
Ultrazvočni pregled pri plodu s povečano n...
Pri ultrazvočnem pregledu v 18. do 23. tednu nosečnosti z natančno, usmerjeno preiskavo poskušamo odkriti, do katere mer...
20