|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
15.6.2012 23:56:05   
takotako
Imam sina, starega 5 let. Že od kar je v vrtcu ima ''punco'' in to vejo pa res vsi. Men je ful simpatično bilo vse skup-do danes. Naj povem da sem to punčko spoznala in je ful mirna in prijazna.

No danes pride pa sin domov in mi reče takoj da ga je pa ta punca brcnla v koleno. In jaz začudena da kaj je naredu? In mon men reče da je objel neko drugo punco-ki mu je očitno tud všeč ker govori o njej. In jaz njemu da to da ga je brcnila ni prav, sam da pač je bila ljubosumna najbrž blalalala. No nakar mi pride mami povedat da ko je šla na wc ga obrisat da je vidal da ma lulček karvav-oz malo moder na koncu in da ji je reku da ga je tudi v lulčka brcnila.

In jaz itak zgoržena da zakaj se ni branu. Da to že brca v koleno ni bla prav, ampak da ga je pa pol še enkat bi pa mogu se branit. In on meni da je bla neka druga zraven(ki je ful večja od njega) in da če vem kok ga bi pa pol ona udarila...user posted image .
In jaz njemu da če se je tega bal da bi mogu it k učiteljici, sam sem dojela da ni hotu tožarit da ne bi ga ta večja sošolka spet kdaj dobila na samem. In jaz z njim to govorim da ni važno kdo je, da se ne sme pustit tepst da mora vedno na pomoč poklicat če bo še kdaj tako... In na kar on men pove da so ga 4 punce izivale in vključile to njegovo stalno punco, in ker je on eno drugo objel je ta velika sošolka nagovarjala da more ga udarit. In da so vse kao nagovarjale.
In zdaj sem jaz malo zgrožena -ker je to starost 5-6let. In ne morem verjet da se to dogaja?
In kaj lahko naredim? sina imam samo še ta teden v vrcu pa sem se vseen mislna z vzgojitelico pogovort v smislu da naj gleda malo. Rekel mi je da ko so ga izivale da so šle tečt tja k jih učiteljica ni mogla videt.

Potem pa še nekaj v tej skupini je bila prisotna tudi punčka ki se tudi drugače ful družita. In moram rečt da mi ni vseeno da je bila taka do njega v vrtcu, ko pa ni te elite zraven je sta pa skoz skupi. Zdaj sem mu rekla da očitno te punce niso prijatelice z njim in da se naj ne pogovarja z njimi ker si ne zaslužijo...

Uglavnem cela santa barbara pri 5 letihuser posted image , sam to da pa tam neka elitna skupina straši otroke mi pa res ni. Še hujš je ker gre večina skupaj naprej v šolo.

a mi date kak nasvet? Še posebej kako naj sinu dvignem samozavest... da pusti da nekdo grdo dela z njim in potem kar pozabi...

Naj povem da se že rpej ni znal branit in k potem sva bla zmenjena da kdor koli njega udariima pravico udarit nazaj: Naj bi bla to jaz, učitelica kdor koli. In enkrat sem ga po prstih k me je res razkuru in me je nazaj. Potem sem mu razložila za kaj je kaznovan ker je jezikov.

< Sporočilo je popravil Eja RR -- 16.6.2012 18:11:02 >
Neposredna povezava do sporočila: 1
   [Brisano sporočilo]
16.6.2012 23:15:16   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu takotako)
  Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
17.6.2012 7:56:50   
Paštetka
Santa Barbara, ja to so zame malenkosti. Pa daj no, a prvič so se skregali???
Ne vem, jaz bi enostavno rekla, da to res ni nič takega, kaj jih šele čaka v življenju. In delati sceno iz tega in vso stvar poveličevati tako, da bi imela ne vem kake razgovore z otrokom, pa vzgojiteljico, pa ne vem s kom še.
Pač so se sfajtali. Za to je opravičilo z nasprotne strani, vzgojiteljice se verjetno to že uredile, malemu se pa reče, da ni prav, če se pretepa.
Drugače sem pa zagovornik, da otroci sami rešijo take malenkosti, brez nekega stalnega vmešavanja staršev. Zelo lepo znajo to rešiti, samo pustiti jim moramo. Čez pet minut so že prijatelji in se lepo igrajo naprej.
Samozavest... Najbolj jo dvigneš, če mu daš proste roke in mu ne visiš stalno za ritjo, mu govoriš, pridigaš kaj in kako, da mu pustiš, da tudi kako ušpiči in potem nosi posledice sam, brez spet dolgega pogovarjanja itn. Otroci zelo dobro vedo, kaj smejo in kaj ne in kaj je bilo narobe.
Samo ne delati iz otrok invalide. Jaz sem delala to napako, da sem ga branila pred vsemi, posledica, tožarjenje 100/uro, jokcanje, ni se upal izpostaviti... Zdaj me ne zanima, kdo je kriv. Sami naj rešijo med sabo. Pravila so jasna, nikoli ne udari prvi, ker te bo nasprotnik, vedno bolj udaril, pošprical s pištolo....nazaj, poleg tega pa to ni lepo in se pri nas sedi - kazen.
Otroke je potrebno naučiti, da sami nosijo posledice svojih dejanj, in da se znajo tudi sami zase postaviti gor - pripraviti na življenje, ki ni z rožicami postlano.

P.s.
In to tem kar si napisala ,sploh ne vem, če bi lahko rekli taka nasilnost sovrstnikov. user posted image sem pričakovala kaj dosti bolj hujšega, ko sem videla naslov. Naprimer stalno maltretiranje, pretepanje, ignoriranje, ki se ponavlja in meseca v mesec. Ne pa enkratni dogodek. To so otroci.

< Sporočilo je popravil Paštetka -- 17.6.2012 8:05:40 >

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
17.6.2012 8:38:27   
PeggyBundy
Paštetka ti je zelo lepo napisala. Preberi si njen sestavek nekajkrat.

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
17.6.2012 21:44:09   
liliana
Se podpišem pod Paštetko......

(odgovor članu PeggyBundy)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
17.6.2012 22:34:49   
takotako
Naslova nisem dala jaz, ampak so ga popravili.

Vem da zaradi enega prepira ne grem v vrtec težit. Niti ne mislim težit, sam povedala pa bi da so bolj pozorne. Če mi otrok reče da ni nazaj udarila ker je glavna pri njih bila v tej skupini in da če vem kok ta oseba udari. To me je presenetilo. da se ne hodi vzadaj za vrtec kamor ga vabijo ker potem jih počakajo. user posted image


(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 2:33:22   
picola1

IZVIRNO SPOROČILO: Paštetka

Santa Barbara, ja to so zame malenkosti. Pa daj no, a prvič so se skregali???
Ne vem, jaz bi enostavno rekla, da to res ni nič takega, kaj jih šele čaka v življenju. In delati sceno iz tega in vso stvar poveličevati tako, da bi imela ne vem kake razgovore z otrokom, pa vzgojiteljico, pa ne vem s kom še.
Pač so se sfajtali. Za to je opravičilo z nasprotne strani, vzgojiteljice se verjetno to že uredile, malemu se pa reče, da ni prav, če se pretepa.
Drugače sem pa zagovornik, da otroci sami rešijo take malenkosti, brez nekega stalnega vmešavanja staršev. Zelo lepo znajo to rešiti, samo pustiti jim moramo. Čez pet minut so že prijatelji in se lepo igrajo naprej.
Samozavest... Najbolj jo dvigneš, če mu daš proste roke in mu ne visiš stalno za ritjo, mu govoriš, pridigaš kaj in kako, da mu pustiš, da tudi kako ušpiči in potem nosi posledice sam, brez spet dolgega pogovarjanja itn. Otroci zelo dobro vedo, kaj smejo in kaj ne in kaj je bilo narobe.
Samo ne delati iz otrok invalide. Jaz sem delala to napako, da sem ga branila pred vsemi, posledica, tožarjenje 100/uro, jokcanje, ni se upal izpostaviti... Zdaj me ne zanima, kdo je kriv. Sami naj rešijo med sabo. Pravila so jasna, nikoli ne udari prvi, ker te bo nasprotnik, vedno bolj udaril, pošprical s pištolo....nazaj, poleg tega pa to ni lepo in se pri nas sedi - kazen.
Otroke je potrebno naučiti, da sami nosijo posledice svojih dejanj, in da se znajo tudi sami zase postaviti gor - pripraviti na življenje, ki ni z rožicami postlano.

P.s.
In to tem kar si napisala ,sploh ne vem, če bi lahko rekli taka nasilnost sovrstnikov. user posted image sem pričakovala kaj dosti bolj hujšega, ko sem videla naslov. Naprimer stalno maltretiranje, pretepanje, ignoriranje, ki se ponavlja in meseca v mesec. Ne pa enkratni dogodek. To so otroci.


Ok...po eni strani je to res, kar piše in se ful strinjam s tabo...Otroke je treba pustit, da se naučijo sami reševat konflikte med sabo, mogoče jih je treba sam malo usmerjat...
Ampak...kje pa je potem meja med sprejemljivim in nesprejemljivim? A mi našteješ prosim nekaj primerov, kjer pa bi ti ukrepala takoj in ne bi čakala mesece?
Pa zanima me še, kaj narediš oz. bi naredila v primeru, če je tvoj otrok tisti, ki je nasilen pa to npr izveš? A mu tut rečeš npr., da naj se kr sami zmenijo in čakaš, da tamali maltretira nekoga 2 meseca, preden ukrepaš?
Ma, men se zdi mau dvorezen meč tole vse skupej, res...Meni osebno je, priznam, težko presodit, kaj je za ukrepat in kaj ne...in katere stvari na katerih otrocih puščajo posledice in kdaj...

_____________________________

Indijanska prerokba: Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti.

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 6:35:29   
josephine27
ukrepati...neukrepati.

Načeloma sem tudi jaz nekako zato, da se otroci med sabo sami zmenijo. Bi pa ukrepala, če bi videla, da je moj otrok zaradi tega v stiski in tega "problema" ne more sam rešit. Sigurno ne bi čakala dva meseca, če bi videla, da otrok trpi. Mislim, da so otroci različni in različno občutlivi. Eni se hitro naučijo postavit zase eni pa rabijo veliko spodbude. Mogoče ne bi bilo odveč pogledati kako se znate ostali v vaši družini postaviti zase in kako postavljate meje.


_____________________________



(odgovor članu picola1)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 8:18:10   
takotako
PRvo: Jaz to punčko nimam nasilno, ampak mislim da je padla pod vpliv skupine. Ker to smo že imeli v vrcu in ima vzgojiteica probleme.

Drugič: ne mislim da bo pa zdaj vzgojitelica reševala tvari ki so se zgodile prejšni teden ampka da bo bolj pozorna kar se dogaja vzadaj. Oziroma da bo mallo bolj pozorna.

Tretjič: Z otrokom mojim vem da moram sama se zmenit in mu bolj dvignit samozavest. Problem je ker sem prej vedno mu govorila da ne sme drugim jemat, da mora pustit igrače, ne sme udarit, blalala. Sicer on se je postavil zase ko se ni hotel več igrat sam ko ga je brcnila v lulčka ga je bolelo in je imel krvavo pa se ni upal vzgojitelici povedat.

Četrtič: Tako kot je v zadnjem postu napisano ukrepati ali ne. Ker tudi jaz ne vem kje je meja da uskočim. No ampak po tem vikendu sem se odločla da vzgojitelici povem. sicer na skrivaj tok da naj bo pozorna na to navezo.

(odgovor članu josephine27)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 8:53:17   
mamamajča
Ok, paštetka je res lepo napisala, se strinjam z večino napisaega.... ampak, ko ti dete takole pride domov in vidiš zjutraj, s kakšnim odporom gre v vrtec, kakšen izraz ima in se ti tako zasmili, da bi ga objela in objetega držala cel dan, ker veš, da ti hoče dopovedat, da v vrtcu ni varen, je pa druga stvar....

Moj je star tudi 5, med najmlajšimi, je tudi manjši od ostalih, in je stalno na tapeti. Ali mu jemljejo igrače, ali ga tepejo... zadnjič mi je potožil, da dva fanta stalno hodita za njim na stranišče in ko lula, mu ta fantka grabita lulčka, ali ga tepeta po riti.... meni to niso male stvari!
In moj sinko je pač tak, da ne bo nikoli udaril, ampak se stisne v kot in joka.
Jaz sem mu rekla, ko ga takole nadlegujejo na stranišču, naj pokliče vzgojiteljico. In jo, od takrat mu pojejo TEČKA BOJEČKA.
Saj ne vem več, kaj je prav, kaj mu svetovati, da bo pravilno odreagiral.....
Tašča mi je enkrat rekla, če se bo zdaj stiskal v kot in jokal, ga bojo v šoli vsi tepli. Se bojim, da ima prav....

(odgovor članu takotako)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 9:25:28   
Balerina
Nisem brala vseh odgovorov tako da morda ti je že katera podobno odgovorila. Vendar jaz sem proti da se otroke uči udari nazaj če te on uradi. Iz tega potem pride samo nasilje. Otrok se lahko brani tudi na drugačen način. Lahko je pozoren iz že pred udarcem zaostavi njeno nogi/roko, in glasno reče NE jaz tega ne maram,...
Jaz tudi otroka nebi izključila iz te družbe ker potem ga lahko vedno izključiš iz kakršnekoli družbe. Bi pa bila več zraven ko bi se igrali in nadzorovala opazovala. Potem pa sproti reševala situacijo, če je možno in ne pride do atratiranja pa pustila otrokom da se med seboj zmenijo. Kakor pa opazujem so v teh letih punce dosti bolj g''gospodovalne'' kot fantje.

Pa še to jaz če bi bila mama kakšne od teh punc v skupini bi pa to želela vedeti ker tudi puncam pa potrebno povedati zakaj imajo glavo, in da morajo tudi same oceniti če se tako ravna z drugimi in da ne delajo samo po navodilih drugih, pa čeprav večjih in starejših.

(odgovor članu mamamajča)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 9:36:38   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: picola1


Ok...po eni strani je to res, kar piše in se ful strinjam s tabo...Otroke je treba pustit, da se naučijo sami reševat konflikte med sabo, mogoče jih je treba sam malo usmerjat...
Ampak...kje pa je potem meja med sprejemljivim in nesprejemljivim? A mi našteješ prosim nekaj primerov, kjer pa bi ti ukrepala takoj in ne bi čakala mesece?
Pa zanima me še, kaj narediš oz. bi naredila v primeru, če je tvoj otrok tisti, ki je nasilen pa to npr izveš? A mu tut rečeš npr., da naj se kr sami zmenijo in čakaš, da tamali maltretira nekoga 2 meseca, preden ukrepaš?
Ma, men se zdi mau dvorezen meč tole vse skupej, res...Meni osebno je, priznam, težko presodit, kaj je za ukrepat in kaj ne...in katere stvari na katerih otrocih puščajo posledice in kdaj...


Vsakemu staršu je težko presoditi......in najlažje je vse tretirati kot nasilje in na horuk leteti v vrtec ter tam narediti štalo...v stilu, mojega otroka terorizirajo, moj otrok je meni povedal to tako in tako in jaz mu verjamem....

Ta neprijeten dogodek se je zgodil enkrat.....vsaj jaz nisem razbrala, da se gre za konstantno maltretiranje otroka.....

In po mojem mnenju je Santa Barbaro iz dogodka naredila mama.....ker po prebranem sodeč, otroku dogodek ne predstavlja niti približno take travme kot mami.....če pa bo mama dogodek vsakodnevno napihovala pred njim, bo otroku srečanje s skupino deklic tudi začelo predstavljati travmo.....

Pa a se res mi, kot otroci nismo nikoli stepli v vrtcu, v šoli.....zame je vse to del odraščanja in ni vse zgolj nasilje, ko se že kot nasilje tretira vsak ugriz leto in pol starega otroka v vrtcu.....

Ne vem no, meni se zdi, da malo pretiravamo......pustimo otrokom biti otroci....tudi, če se kdaj zravsajo......saj smo se tudi mi, pa nismo zrasli v pretepače zaradi tega....

Malo manjše drame zganjati zaradi našega sončka, za katerega obstaja možnost, da nam doma tudi ne pove vsega in nam ne pove vsega po resnici (starši pa verjamemo le njemu, ker naše dete si ne zmišljuje).....

me je pa v tej zgodbi kar fasciniralo, kako je 5 leten otrok do potankosti opisal dejanje "nasilja", ki se je izvajalo nad njim......kako so ga punce izzivale.....tako dolgo so ga izzivale, da je moral iti z njimi.....

(odgovor članu picola1)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 9:54:05   
liliana
IZVIRNO SPOROČILO: mamamajča

Ok, paštetka je res lepo napisala, se strinjam z večino napisaega.... ampak, ko ti dete takole pride domov in vidiš zjutraj, s kakšnim odporom gre v vrtec, kakšen izraz ima in se ti tako zasmili, da bi ga objela in objetega držala cel dan, ker veš, da ti hoče dopovedat, da v vrtcu ni varen, je pa druga stvar....

Moj je star tudi 5, med najmlajšimi, je tudi manjši od ostalih, in je stalno na tapeti. Ali mu jemljejo igrače, ali ga tepejo... zadnjič mi je potožil, da dva fanta stalno hodita za njim na stranišče in ko lula, mu ta fantka grabita lulčka, ali ga tepeta po riti.... meni to niso male stvari!
In moj sinko je pač tak, da ne bo nikoli udaril, ampak se stisne v kot in joka.
Jaz sem mu rekla, ko ga takole nadlegujejo na stranišču, naj pokliče vzgojiteljico. In jo, od takrat mu pojejo TEČKA BOJEČKA.
Saj ne vem več, kaj je prav, kaj mu svetovati, da bo pravilno odreagiral.....
Tašča mi je enkrat rekla, če se bo zdaj stiskal v kot in jokal, ga bojo v šoli vsi tepli. Se bojim, da ima prav....


Meni tudi ne....in tega konstatnega izživljanja nad šibkejšim, pa vzgojiteljice v vrtcu ne bi smele dovoliti.....in bi recimo lahko vsaj zadržale v igralnici tista dva fantka, ki se na Wcju izživljata vsakodnevno nad tvojim sinom......ker so vzgojiteljice že izgleda seznanjene s tem kaj se dogaja......

Kar se pa tiče tega, da je tvoj sin bolj plah, pa ima tvoja tašča verjetno prav.....ker vedno so obstajali "močnejši" otroci, ki so se izživljali nad "šibkejšimi", ker so jim ti to dovolili......to je pač zakon narave, ki ga ne moremo čisto izbrisati......pa naj se še tako trudimo.....

(odgovor članu mamamajča)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 11:02:37   
ZARA
IZVIRNO SPOROČILO: liliana

Se podpišem pod Paštetko......

Jst tudi. Mojo pupsi je v prvem razredu en sošolec tako "nokautiral", da se ji je kri ulila iz nosu. Pa nisem nobenega haloja delala, pa bi ga z lahkoto. Ker če starši ne ukrepajo, jst nimam kaj narest. Je pa tako, da je ta fantek otrok z odločbo in na Ritalinu, pa ne mislim nič slabšalno, tako, da sem vzela v zakup ta dogodek. Čakajo nas še hujše stvari kot brce v koleno, to mu čimprej (do)povej.

_____________________________

This will take some time depending on
your operating sistem and hardware.
(plačano oglasno sporočilo).

(odgovor članu liliana)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   [Brisano sporočilo]
18.6.2012 12:13:18   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu ZARA)
  Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 12:42:17   
Paštetka
JAz sem govorila o enkratnih majhnih dogodkih, kot je kreganje, udarec bajdovej, ...

Nisem govorila o konstantno ponavljajočih se dogodkih, ali stopnjevanem nasilju, maltretiranju od enega in istega, ki gre tako daleč, da otrok ne želi v vrtec par tednov.

JAz sem odgovorila uporabnici takoktako, kjer sem iz napisanega sklepala, da gre za enkratni dogodek, in da je njen otrok premalo samozavesten.




(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 12:53:41   
mateyka
jaz tud mislim, da smo odrasli tukaj da včasih damo jasne meje do kje se še lahko sami menijo in kdaj grejo predaleč. saj se ne gremo Lord of the flies v vrtcu in OŠ zato, da se bodo otroci naučili "kaj je lajf". treba jih je tud civilizirat in naučit manir.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   [Brisano sporočilo]
18.6.2012 12:57:41   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu Paštetka)
  Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 13:03:01   
Paštetka

IZVIRNO SPOROČILO: Ankica*

Aha, paštetka, razumem.

Vseeno mislim, da ne bi bilo čisto nič narobe, če bi avtorica v vrtcu dogodek omenila, da vsaj vedo, kaj se je zgodilo, potem bodo pa že videli, ali se zadeve ponavljajo ali je šlo za enkratni dogodek.



Jaz ne bi. Sem že zgoraj napisala zakaj. POznam naše vzgojiteljice, jim zaupam in VEM, da bi one v tem primeru se že pomenile z otroci in tudi ustrezno sankcionirale. One so šefice v vrtcu in ne dvomim v njihovo strokovnost, jaz sem pa lahko doma. Vsak ima svoj način vzgoje in otroci točno vedo, kje se lahko kako obnašajo in katera pravila kje veljajo.
Včasih za take malenkosti lahko narediš več škode kot haska.

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 13:05:44   
ronja
Mislim, da so otroci različni in različno občutlivi.

Bingo! Ronja ni več hotela v vrtec, ker jo je ena punčka brcala pod mizo pri jedi... Je kar trajalo, predno je povedala. In to ni ne vem kako nasilje, nisem opazila kakih modric ali kaj takega. Samo njo je ful prizadelo, ker je pač res občutljiva (za moje pojme je bila včasih kar mal preveč, zdaj je boljše; samo ne morem ji rečt, da ne sme bit - taka pač je, ji razložimo in potem šteka in ji je lažje, brez tega se kar zakomplicira včasih pa čeprav zaradi malenkosti). In ko sem zvedela, sem seveda takoj povedala vzg., ki sta se tudi takoj pogovorili in potem je bilo vse ok - Ronja je spet šla rada v vrtec in ni bilo problemov. Ne vem zakaj bi čakala, če se očitno niso znali sami zmenit. Punčka pač ni mogla vedet, da Ronjo to tako zelo prizadane, ona verjetno ni mislila nič slabega, pač otroci nagajajo, ker so otroci;). Zdaj ni Ronji noben problem, lepo pove, kako je bilo v vrtcu, pa vse poroča, kdo je bil priden, pa kdo neuser posted image ,... je to ne frustrira več, ker ve, da če bo zanjo preveč, če ne bo znala rešit, da ji bomo pomagali. In zdaj sama reši.

Pri otrocih, ki nimajo v sebi tistega "te bom pa nazaj" je malo težje, sploh ker zelo resno vzamejo naša navodila o nenasilju. potem jim pa zmanjka metod, ki bi delale, tudi jaz včasih ostanem brez popolnoma nenasilnih idej, ker včasih res ne delujejo... Ko majo občutek, da vedno še obstaja način, pa se ne sekirajo in je vse skup lažje.
Lejla nima problemov: ona pravi, da eni fantje v vrtcu tepejo, pa se reži zraven (čisto sproščeno, ne da bi bila to kaka obramba) - enostavno je to ne prizadane kaj dosti:). pa jo mogoče kateri kdaj bolj poči, samo ona je bolj flegma glede tega, ona tega ne jemlje tako osebno, drug karakter. Pa nobena od njiju baje ni nasilna, pravijo, da ju nikoli ne najdejo v kakih sukobih -baje, da z njima nimajo težav, pa dostikrat vprašam, če je karkoli, da bi lahko rekle, ker sem zagovornik tega, da rešiš problem, dokler je še majhen.

Če vzg. ne vesta, da punce tepejo nekje, kjer jih ne vidita, ne morejo odreagirat in je seveda prav, da jim to nekdo pove, saj ne morejo vsega videt - če jim otrok sam ne upa zaradi ostalih, je vseeno boljše, da to narediš ti kot da nihče... Se pa strinjam,d a ni treba delat ne vem kakega problema glede teag: pač poveš, da brani se lahko, poveš vzg., da so pač pozorne, saj si nobena v svoji skupini ne želi obračunavanja in to ej to.

je pa precej odvisno od okolja: pri nas so vzgojiteljice res fajn in se res trudijo, da v skupinah ne bi bilo nekega obračunavanja in imajo tudi strategije, kako skupino vodit, da ne pride do nekih klanov - recimo, da pri mizi sedijo naključno, ne pa da vedno isti skup itd... če pa si v okolju, kjer vsi učijo otroke: udari nazaj 5x bolj kot je oni tebe in nekateri celo ne vidijo nič slabega v tem, da otrok udari prvi, kaj ga je pa kdo izzival, potem pa je precej težje prit skozi z nekimi nenasilnimi idejami...

mamamajča, če vzg. ne morejo naredit reda, da bi se otrok počutil varnega in če se tole teženje kar nadaljuje in nadaljuje, mu reci, da pač lahko udari nazaj. Jaz sem ful mozgala, kaj naj rečem tamali, ko jo je ena punčka (ne iz vrtca) ves čas porivala, tepla... in na koncu ko ni več nič pomagalo - niti da se je postavila trdno in na glas zahtevala, da naj neha, niti nobena podobna nenasilna reč, sem ji rekla, da naj bo pač bolj groba do nje, kadar je ona groba. Razložila sem ji, zakaj se tista punčka tako vede, da pa to vseeno ni prav in da se mora postavit zase in da je to prav: da se sicer res ne tepemo in doma se vedno ad zmenit drugače, ampak če se pa kdaj s kom res ne da drugače, ga ma pa pravico tudi nazaj, če res ni druge. Mislim, da je še ni udarila, je pa vseeno pomagalo. Ker je vedela, da jo lahko bolj trdno prime, ko jo hoče ona porinit in se tako postavi in enostavno ne pusti več, da bi jo maltretirala: se bolj zadere, da vidimo, če je kaj narobe, itd... Pač bolj se postavi.

liljana, saj če poveš vzg., da se je nekaj zgodilo, pa če so lahko pozorne, ni treba, da delaš štalo;). Lahko omeniš, da ti je otrok to povedal, pa da se boji te osebe in če so lahko pozorne, da odreagirajo ob morebitnih konfliktih. Navadno si vzg. to želijo vedet, ker je seveda lažje reševat na začetku: recimo ona je pozorna, vidi, da se začne neko sukanje vpletenih nekje v kotu, pride tja, reši zadevo in pokaže enemu otroku, da je tako vedenje nesprejemljivo in drugemu, da tega ne bo tolerirala, ad je torej varne in potem nima več problemov. a ni to lažje? Mislim tudi njej? Vsaj tak občutek sem jaz dobila, ko sem jima povedala - sta obe takoj skočili, da to pa res moramo rečt, pa da se bosta pogovorili in so res se in od takrat nimamo več problemov. Meni bi bilo škoa, da otrok noče v vrtec zaradi stvari, ki jo tako enostavno lahko rešimo. Nihče ni tu slab: vzg. se trudijo, otroci, ki nagajajo, so pač otroci in zato pač nagajajo, otroci, ki jim nagajajo so pa včasih malo preveč plašni in ne znajo ustavit nagajanja, ker jih pač učimo, da nasilje ni ok in potem jim zmanjka idej... Priznam, da jih tudi meni, ampak če bi mene kdo takole skoz porival, pa ne bi nehal, ko bi mu rekla, da naj neha, bi ga tudi enkrat porinila nazaj - in sem ji to tudi povedala - potem je bilo pa ok.

balerina, tudi sama sem proti temu, da učimo: pa ga daj nazaj: ker potem to zgleda tako, da se začne en nekaj hecat, drugemu ni všeč, ga frcne, ta ga trešči, ker ga je frcnil in se takoj stepejo. To ni način, ki bi si ga kaka vzg. želela, zato nam tolikokrat rečejo na sestankih, da naj ne učimo otrok, da naj treščijo nazaj, ampak da naj pokličejo njih. In če so vzg. take, da se lahko otrok res zanese nanje, ptoem ta način čisto dela. V šoli pa baje to ne gre več, se mora otrok čisto sam zase postavit, ker baje učiteljice ne rešujejo tako zelo rade teh sporov kot vzg. in ker so otroci med odmori sami... Tako da jaz ju učim tako: najprej probaj vse ostalo, če smo zraven starši ali vzg., nam povej, če pa vse odpove, pa se brani. Odkar sem ji to rekla, ni postala nič bolj nasilna, je pa bolj samozavestna. ker ve, da ima backup plan, prej pa ni mela kaj naredit...

In če se spomnim sebe v OŠ, meni recimo ni bilo preveč do teh ravsanj in se nisem udejstvovala, vendar sem si tudi morala zagotovit mir - dejansko z brco v kolenouser posted image . Pa mi ni bilo čisto nič všeč, da moramo to tako reševat in bi veliko rajši, če bi se lahko drugače zmenili.

Ne vem no, meni se zdi, da malo pretiravamo......pustimo otrokom biti otroci....tudi, če se kdaj zravsajo......saj smo se tudi mi, pa nismo zrasli v pretepače zaradi tega....

S tem ni nič narobe, če ni zato noben otrok res nesrečen. Saj pravim: mam 2 pupi, pa ena se ne sekira 5% za raznorazna porivanja, druga pa (tudi tamala se je enako videvala s tisto punčko, ki je težila ROnji in tudi njej je težila - samo tamala se potem pač ni več hotela igrat z njo, šla je stran in ni hotela bit z njo tudi čez 5 min., ni je pa to obremenjevalo. Ronja je pa ful potrpežljiva, kadar ima koga rada, ma svašta mu pusti, se ji pa nabira in jo mori, če kdo ne dela lepo z njo.)

Čakajo nas še hujše stvari kot brce v koleno, to mu čimprej (do)povej.

No, saj če sem prav razumela, brca v koleno še ni bila vprašljiva, bolj je mamo skrbela brca v lulčka...

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu josephine27)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 13:07:24   
Maya80
Kaj bi pa ve naredile če bi bil vaš otrok tisti, ki bi kdaj katerega udaro?

(odgovor članu mateyka)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 13:16:05   
Paštetka

IZVIRNO SPOROČILO: Maya80

Kaj bi pa ve naredile če bi bil vaš otrok tisti, ki bi kdaj katerega udaro?


jaz ga dam sedet takoj in povem na kratko zakaj bo sedel.
Ko kazen mine se znjim pogovorim, potem pa sledi obvezno opravičilo.

Pri nas se za pretep sedi nekje pol ure. Neglede na to koliko je star.

Pravila poznata ( pri nas se sedi npr. toliko minut, kolikor je kateri star. Za pretepanje, pljuvanje se sedi 1/2 ure, za grde besede (preklinjanje) 15 minut, za kričanje na bratca, sestrico (zmerjanje) 10 minut. )

vprašaj me kolikokrat sta sedela po pol ure? Ne boš verjela, kako pali to pri nas. Točno 3x. Prvič, ker nista vedela, da je to res dolgo. Drugič, ker sta preverjala, če je to res. In mala zadnjič tretjič, po pol leta premora, ker je verjetno preverjala, če še to drži. user posted image .


(odgovor članu Maya80)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   [Brisano sporočilo]
18.6.2012 13:18:07   
Brisani uporabnik
[Vsebina sporočila je bila izbrisana]

(odgovor članu liliana)
  Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 13:18:20   
ZARA
Ja, kazen je nujna, če bi tepla. Normalno, taka ki se jo dete zapomni, ki ga gane, ki je vzgojna in letom primerna.

_____________________________

This will take some time depending on
your operating sistem and hardware.
(plačano oglasno sporočilo).

(odgovor članu Paštetka)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Nasilni sovrstniki v vrtcu. Kaj storiti?
18.6.2012 13:19:52   
ronja
Povedala bi mu, da to ni prav, da obstajajo drugi načini, kako se branit, če te kdo zafrkava (ali karkolipač dela tisti, ki ga je nekdo udaril) oz. če bi to delal iz čistega mira bi se malo vprašala, kaj delam jaz narobe, da je tako jezen, da se mora nekje sprostit... Lahko so to čisto enostavne reči: da je otrok utrujen (lejla rata zoprna ko je utrujena in jo pač prej pošljem počivat, predno bi začela težit Ronji), lačen, (za to lahko na splošno poskrbimo), ljubosumen (pač rabi več pozornosti), itd... potem bi reševala vzrok, pa bi posledica sama izginila.

Če bi nekdo zafrkaval mojega otroka in ga psihično maltretirel, kot bi rekla frodica in mu moj otrok ne bi bil kos, da bi se moral zatekat k telesnemu nasilju, potem bi mu rekla, da naj se že prej obrne na vzg. (ker pač imao srečo z vzg., ki vem, da bi odreagirale).

_____________________________

http://vecna-optimistka.blogspot.com/

(odgovor članu Maya80)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Norice ali vodene koze
photo
Norice ali vodene koze so najpogostejša nalezljiva bolezen z izpuščaji. Bolezen se pojavlja skozi vse leto, v večjem šte...
Zakaj starši poljubljajo svoje otroke na u...
Odgovornost staršev je, da otroku pokažejo pomembnost poljuba. Poljub je dejanje, s katerim pokažemo, da nekoga ljubimo,...




Nos.
пеперутка16

Kako majhnim otrokom čistite nos?