Medenična vstava 37.teden
Oznake: porod,medenična,vstava
6.6.2014
Spoštovani!
Sem 22-letna 2. rodka, prvi porod bp (trajal 20h, rojen otrok bp 4250g, 54cm, 33,5cm-brez epiduralne itd.-samo "smejalna" maska- skratka porod ostal v res lepem spominu).
Tudi ta nosečnost sicer potekala/poteka bp, razen od 6,5m nosečnosti dalje precej pogosti krči kljub Buscopanu in magneziju, cervix sicer zaprt-skratka brez posebnosti. V 32. tednu na pregledu z G vidive, da je mali v medenični vstavi.
Prejšnji teden bila v porodnišnici, hospitalizirana 3 dni zaradi bolečin v "ledvenem" predelu, ki so po izpustu domov počasi izvenele (UZ nič posebnega-sicer izrazito dilatirana desna ledvica, nekolikšen zastoj vode v tej ledvici, ob uriniranju nikakršne pekoče bolečine, urin bp, razlog za dilatirano ledvico ni bilo možno določiti-tako piše v izvidu).
Danes bila pri dr. Kavšku na kontroli-UZ, ker je bilo vse uredu-dovolj plodovnice, popkovinica ni bila zavita okoli vratu, skratka vse tipi topi, se je dr. odločil za ZO, ki pa žal ni uspel.
Danes je točnp 1 mesec do poroda (čeprav imam 2. termina-vem nič nenavadnega pa vendarle, PDP po ZM je 25.6., PDP po UZ v 20t. je 3.7. -ampak je potem rekla G, da je malo večji za svoj teden-seveda zastopim odstopanja glede teže itd. glede na vsakega posameznika).
V glavnem, prejšnjo soboto 24.5. je bila teža ploda, pri sprejemu v porodnišnico 2874g, danes pa so mere v 36. 6/7 tednu naslednje:
GV-92
gibi-precej čutni
HC-33,3 (oz. 333 kakor piše v mat.knjižici)
AC-32,2
FL-72
OTT-3000
(upam da nisem česa pozabila)
Skratka po ZO je dr. Kavšek dejal, da glede na 1. porod in težo malega, bi seveda lahko poskusila vaginalni porod-česar se že sama zavedam in verjemite si tega tudi najbolj želim. Zavedam se tudi, da je še vedno čas, da se otrok obrne.
Rahlo ironično-glede na to da sem med.sestra, ampak enostavno odkar vem, da je v med. vstavi, sem zaradi "hormonov" in vsega že malo na koncu z živci-vem, da ko bo vse za mano bom na zadevo gledala drugače ampak trenutno me je najbolj strah-verjamete ali ne, ampak CR zaradi splošne narkoze. Zato Vas sedaj sprašujem (včeraj sem namreč imela pregled pri svoji G ta mi je dala napotnico za CR-kar se mi po eni strani kljub vsemu zdi za otroka v tem primeru najbolj varna rešitev-priznam pa, da sem precej zmedena in nevem ali naj probam ali raje CR):
1.) Kakšno je Vaše mnenje glede na napisano, mislite, da bi vaginalen porod v tem primeru uspel? Zavedam se namreč, da mi tega za 100% nihče ne more potrditi, konec koncev so razni zapleti in CR možni tudi pri glavični vstavi.
2) Ker je 2. porod načeloma hitrejši ali se je možno ob sprejemu v porodnišnico (seveda v kolikor še nisem nevem koliko odprta) dogovarjat za epiduralno, spinalno-čeprav do danes nisem še ničesar podpisovala ali imela posveta pri anesteziologu-ker smo pač upali, da ne bo potrebno (priprave na CR imam v čet. in pet.)?
3) Približno koliko vaginalno vodenih porodov v medenični vstavi se v Lj. porodnišnici konča s komplikacijami kot sta izpahnjeni kolki ali zlomljena ključnica otroka ali zastoj glavice? Poudarjam, da me zanima samo približen odstotek (ker se zopet zavedam, da se oboje lahko prav tako zgodi tudi pri glavični vstavi).
Najlepše se Vam že vnaprej zahvaljujem za vse odgovore in hkrati opravičujem za "paničarjenje", ki se že meni osebno ne zdi na mestu, pa vendarle bi lagala, če bi rekla, da ni strahu.
Hvala še enkrat.
Lp.
Anja
ODGOVOR:
mag. Irena Virant, dr.med. spec. gin. in porodništva | 20.6.2014
Pozdravljeni!
Glede na opisano, je zelo velika verjetnost da bo vaginalni porod v medenični vstavi potekal gladko. Koliko zapletov imajo v Ljubljani pri porodu v medenični vstavi ne vem, mislim pa da zelo malo, saj se za poskus vaginalnega poroda odločijo pri tistih, pri katerih ni kakršnih posebnih motečih oz. rizičnih dejavnikov. Sicer pa se pri vaginalnem porodu v medenični vstavi, porod vodi čim bolj spontano in se v primeru zastoja poroda hitro odločimo za dokončanje s carskim rezom.
Pogoji uporabe
Odgovori strokovnjakov so informativnega značaja in ne morejo nadomestiti obiska pri zdravniku in
osebnega posveta z njim. Ne gre za strokovno diagnozo, temveč le za odgovor, ki je podan na podlagi
vprašanja in navedenih informacij uporabnika. Določene informacije s področja zdravstva lahko
zastarajo, kar upoštevajte pri prebiranju starejših odgovorov. Pri zastavljanju vprašanja je zagotovljena
tajnost osebnih podatkov, ki jih posredujete ob registraciji. Strokovnjaki si pridržujejo pravico, da na
določeno vprašanje ne odgovorijo. Pridržujemo si pravico do lektoriranja vprašanja.