|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Dolina zapuščenih mlinov – Mazurinov mlin

Uredništvo Ringaraja.net, 22.3.2010
Delo je opravljal mlinar – gospodar, ki je v jesenskih in zimskih dneh, ko je imel največ dela, mlel tudi ponoči. Kmetje iz okoliških vasi so v mlin prinašali koruzo, pšenico in ječmen, prihajali pa so peš ali z osli.

image
/71


Na reki Dragonji je nekoč delovalo kar 41 mlinov, vzdolž njenega toka pa so mleli že Rimljani, o čemer priča mlinski kamen, ki so ga našli pod vasjo Dilici.


Mazurinov mlin stoji v najlepšem, pa tudi najbolj odročnem delu doline. Star je najmanj 300 let. Danes je edini ohranjeni mlin ob Dragonji, z vso mlevno opremo in sistemom dovajanja vode. Leta 1993 so ga razglasili za kulturno-tehnični in etnološki spomenik. Je preprosta pritlična stavba, grajena iz peščenjaka, ki ga je v okolici v izobilju. Ob zahodni fasadi ima dve vodni kolesi, eno staro leseno in eno novejše in manjše kovinsko kolo. Obe sta imeli lopatice oblikovane na korce, ki omogočajo večjo vrtilno moč. Lepo obnovljeni kolesi lahko vidimo še danes.


In kako so delali mlinarji na Dragonji? Delo je opravljal mlinar – gospodar, ki je v jesenskih in zimskih dneh, ko je imel največ dela, mlel tudi ponoči. Kmetje iz okoliških vasi so v mlin prinašali koruzo, pšenico in ječmen, prihajali pa so peš ali z osli, saj do mlina ne vodi cesta, ampak samo pot. Mlinar se je preživljal tako, da je jemal od vsake mletve merico (mito), ki je znašala 4–6 kg (ali več). Po 2. svetovni vojni je večina mlinov ob Dragonji začela propadati zaradi konkurence električnih mlinov, ostarele delovne sile in verjetno še česa. Mazurinov mlin je mlel do šestdesetih let 20. stoletja.


Če se podamo tja, bomo ob poti srečevali ostanke številnih mlinov, v strugi pa občudovali flišne stopnice, prodišča, slapišča, brzice in tolmune. Pot je zaraščena in slabo označena, tako da predstavlja pravo pustolovščino.

 


Vrsta izleta

Kratek izlet. Pot je lahka, vendar slabo označena. Nadaljevanje poti do Škrlin je izlet, pot je slabo označena in zaraščena. Potrebna je dobra obutev, morda tudi kopalke. Če se po dolini potepamo poleti, je obvezna zaščita proti soncu, s seboj pa imejmo tudi dovolj pijače.

 

Najprimernejši čas

Največ vode ima Dragonja jeseni, od septembra do novembra. Poleti gladina niha, ob močnih plohah se struga sicer napolni z vodo, a hitro odteče. V suši Dragonja popolnoma presahne.

 

Dolžina izleta

Trsek – Mazurinov mlin in nazaj: 1.00 h


V okolici lepo obnovljenega mlina so drevesa, ki nudijo prijetno senco, pa tudi lesene klopi, na katerih lahko v miru preberemo istrsko pravljico o bistrem mlinarju, ki je pretental samega kralja. Pravljico in opis poti si preberite v knjigi: PRAVLJIČNE POTI SLOVENIJE – DRUŽINSKI IZLETI V NARAVO

Knjiga se že v samem izhodišču razlikuje od ostalih vodnikov, saj je kombinacija ljudskih pravljic in pripovedk ter izletov, ki nas popeljejo do krajev, omenjenih v zgodbah. Gre za praviloma lažje in krajše poti oz. sprehode, primerne za družine z otroki in vse tiste, ki v gore ne zahajajo redno. Tudi pri zahtevnejših ciljih je skoraj vedno izbran najlažji dostop. 70 izletov vodi k različnim naravnim znamenitostim po vsej Sloveniji. Obiskali bomo reke, izvire, lažje jame, slapove, znamenita ali redka drevesa, jezera, močvirja in barja ter lažje dostopne in razgledne vrhove. S pomočjo knjige bodo tako otroci kot starši spoznavali naravno dediščino in ljudsko pripovedništvo s številnimi bajnimi bitji vred.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Aplikacija Gorski vodnik – pomoč na poti v...
Več kot 10.000 kilometrov je skupna dolžina planinskih poti, ki so jih posneli z GPS aparati. Podatke so zbirali več kot...
6
Stari grad, razvaline stoterih zgodb
Grad Divja loka je verjetno dobil ime po svoji samotni legi. Datum nastanka ni znan, a velja za najstarejšo srednjeveško...
5
Kako organizirati prvomajske šolske počitn...
Tisti starši, ki med počitnicami nimate na voljo "servisa babic in dedkov", se lahko znajdete tako, da se dogovorite s...
5
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...
4



Z avtodomom po Sardiniji
photo
Piombino je pristanišče na zahodni obali naših gurmanskih sosedov. Na s soncem obsijanem parkirišču smo nestrpno pričako...
Tri najlepše pešpoti ob morju
Sprehodite se po najlepših krožnih pešpoteh ob slovenskem morju, ki pohodnikom omogočajo spoznavanje skritih kotičkov Po...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?