|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Grad Bogenšperk

Katarina Vinšek, 10.2.2015
Grad Bogenšperk leži v občini Šmartno pri Litiji. Grad je dvonadstropna stavba s štirimi raznorodnimi trakti, ki povezujejo stolpe in obdajajo notranje dvorišče.

image
Vhod v grad Bogenšperk (Foto: wikipedia)
/41


Lahko bi rekli, da v središču Slovenije, na severnih obronkih dolenjskega gričevja, na nadmorski višini 412 m, ob glavni cestni povezavi Dolenjske in Zasavja, leži renesančni grad Bogenšperk, eden najpomembnejših kulturnih spomenikov na Slovenskem.


Že leta 1689 ga je v svoji knjigi Slava vojvodine Kranjske opisal znameniti raziskovalec in polihistor Janez Vajkard Valvasor, ki je na tem gradu preživel dvajset let svojega življenja (1672 – 1692): »V deželnem jeziku se grad in gospostvo Wagensperg imenuje Bogenšperk; leži na Dolenjskem, štiri milje od Ljubljane. Ta grad je še eden tistih starih gorskih gradov, sezidanih na visokem hribu sredi gozdov. Ima razgled daleč na visoke snežnike proti Koroški in Štajerski, čist in zdrav zrak, sicer ne ravnine, kljub temu pa polja po hribih, preizvrstno sadje vsake vrste – češnje so štiri ali pet na enem peclju – v bližini vinske gorice in nedaleč od gradu lep črn in rumen marmor, ki sem ga na svojem mestu že popisal.«


Danes je ta renesančni grad lepo obnovljen. V njem prirejajo poroke, koncerte, razstave, različne prireditve (noč čarovnic, Valvazorjeve viteške igre, otroško poletje, …), predavanja in podobno.


Najstarejši del gradu je severovzhodni stolp, ki je prvotno stal samostojno in služil tudi kot bivalni prostor. Preko lesenega mostu je bil kasneje povezan z jugovzhodnim stolpom, ki je služil kot obrambni stolp in je bil mnogo višji od ostalega gradu (leta 1759 je strela na njem zanetila požar, ki je objekt močno poškodoval, tako da nikdar ni bil obnovljen v prvotni višini). Grad je pozidan na skali, ena od zanimivosti pa je tudi globok vodnjak, izklesan v živo skalo.


Grad je po vsej verjetnosti v sedanji obliki začela graditi plemiška rodbina Wagen po znamenitem potresu leta 1511. V tem potresu je bil močno poškodovan bližnji grad Lihtenberk, last Boltežarja Wagna. Po smrti Jurija, zadnjega člana družine Wagen leta 1630 je grad zamenjal več lastnikov in ga je končno leta 1672 kupil Janez Vajkard Valvasor. Temeljito ga je obnovil in opremil. V njem je imel grafično delavnico, knjižnico in zbirko kuriozitet. Zaradi ogromnih stroškov pri izdaji knjige »Slava vojvodine Kranjske«, natisnjene v nemškem jeziku, se je močno zadolžil, prisiljen je bil prodati dragoceno knjižnico in grad s posestvi 1692 ter se z družino preseliti v Krško, zato se je na gradu zopet zamenjalo več lastnikov.


Leta 1972 se je začela sistematična obnova gradu, ki jo je prva leta vodil umetnostni zgodovinar Milan Železnik. V prenovljenih prostorih so sedaj: muzejske zbirke (Valvasorjeva delovna soba in rekonstrukcija tiskarne, Vraževerje in čarovništvo, Ljudske noše, Geološka zbirka domačina Blaža Zarnika (zbrane so vse kamnine iz občine Šmartno pri Litiji), Geodetska zbirka, Lovska zbirka), poročna dvorana, rekonstruirana kapela in gostinski lokal. Zelo lepo je urejen tudi park ob gradu.

 


Odkrivajte čudovito Slovenijo z Ringaraja.net!

"Čudovita Slovenija" je sklop prispevkov o svetovno znanih, o še neodkritih in o drugih zanimivih delih naše čudovite deželice - prispevki so namenjeni spoznavanju najlepših delov domovine in hkrati izvrsten seznam izletniških točk.

Zasavje

 



 

 

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Lizbona – otrokom prijazno mesto
Prve štiri mesece nosečnosti sem preživela pri družini v migrantski soseski v okolici Lizbone. Zato (in ker je Lizbona p...
11
Divaška jama
Divaška jama je dolga 700 metrov, od tega je 300 metrov urejenih za turistični ogled. Pri ogledu jame se spustimo do glo...
4
Mobilna aplikacija za načrtovanje izletov
Prebivalcem in obiskovalcem Slovenske Istre in Srca Slovenije je na voljo mobilna aplikacija e-Turist. Ta uporabniku na ...
4
Celjski grad
Je znan tudi po tragičnih zgodbah. Ena izmed teh je o Veroniki in Frideriku. Friderikov oče je bil Herman 2. Celjski in ...
3



5 TOP destinacij za letošnje poletne počit...
Še ne veste, kam bi se letos odpravili na poletne počitnice? Pripravili smo vam 5 TOP predlogov, pri katerih lahko izkor...
Družinsko potepanje: Lignano
photo
Lignano je italijansko letoviško mestece, primerno za enodnevni družinski izlet ali za podaljšan konec tedna. Nudi velik...




.Če ugotovite..
пеперутка16

..da nosite trojčke, kaj bi naredili?