Prisluhnite Jesper Juulu in drugim Familylabovim sodelavcem, ki se bodo na dvodnevni konferenci Empatija-Odnos-Dialog lotili pomembne teme - empatije. Kako jo razvijati in krepiti pri otroku ter tudi odraslih in zakaj je tako zelo pomembna za družbo?
Vsak človek se rodi s prirojeno sposobnostjo za empatijo.
Ob izidu nove knjige Jesperja Juula in sodelavcev z naslovom Empatija je Familylab Slovenija organiziral dvodnevno konferenco za strokovne delavce in starše EMPATIJA - ODNOS - DIALOG, ki bo posvečena prav tej temi - empatiji.
"Empatija je v zadnjih letih postala ena tistih modnih besed, ki jih radi izrekamo, ne da bi zares razumeli, kakšno idejo nosijo v sebi, še manj, kako naj v skladu z idejo živimo, vse pač v lažnem upanju, da naj bi že samo to prineslo čudežni preobrat. A ponavadi ne gre tako preprosto," ugotavljajo organizatorji konference, ki bo potekala v petek in soboto, 26. in 27. januarja 2018 v veliki dvorani OŠ Brezovica.
Manko empatije
Vse več je staršev in pedagoških delavcev, ki v odnosu z otroki ugotavljajo primanjkljaj empatije tako pri otrocih kot pri sebi in drugih odraslih. Toda, kot ugotavlja Jesper Juul v uvodu knjige Empatije, tako otroci kot odrasli bolj kot karkoli drugega potrebujemo podporo pri krepitvi svoje sposobnosti za notranje umirjanje: "Kolikor bolj je otrok v stiku s sabo, toliko lažje se uči, toliko bolj harmonično odrašča in se razvija."
Kako torej empatijo lahko razvijamo in krepimo ter kako jo zatremo? In kako jo potem v življenju tudi udejanjamo? Kako lahko starši pomagamo otrokom, da jo bodo v obdobju odraščanja in šolanja razvijali, namesto da bi z napačnim vedenjem in odnosom do otrok trli semena empatije, od koder klije? In kaj storiti, če smo ugotovili, da je tudi mi odrasli nimamo dovolj razvite, jo še lahko razvijemo ali smo zamudili pravi vlak? Vse to so vprašanja, na katera bodo na konferenci odgovore iskali tako mednarodni strokovnjaki s področja vzgoje in psihologije kot sodelavci Familylaba Slovenije.
"Empatija in tudi sočutje sta oblika ozaveščenega stika s samim sabo, svojimi občutki, mislimi in čustvi. Kažeta se v naših odnosih do drugih ljudi. Vsakdo ima prirojeno sposobnost za empatijo in za ozaveščeni stik s samim sabo, za svoj notranji mir. To zmožnost lahko otroci in odrasli razvijajo ter jo poglabljajo vse svoje življenje," je spodbuden Jesper Juul.
Več informacij o konferenci najdete tukaj.
BLOG: Kakšen gost je človek?
Kako bi vi sprejeli gosta, ki bi prišel na obisk in vam začel prestavljati pohištvo, rušiti stene, po tleh polivati smrt...
14
Odlog vpisa v prvi razred - da ali ne?
V zadnjih letih se starši in vzgojitelji otrok, ki zaključujejo vrtčevsko obdobje, vse bolj srečujejo z vprašanjem, ali ...
12
Dragi očka, slikaj naju!
Zadnjič sem na telefonu gledala galerijo in ugotovila, da imam na tone slik mojega moža, ki se igra z najinimi otroki, v...
8
V teh časih se prileže ...
... malo pozitive. Ti to imaš!
6