|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?

Kako zaščititi otroško kožo pred rakom

Uredništvo Ringaraja.net, 9.7.2025
Kožni rak je najpogostejša oblika raka pri nas, pogosto povezana z izpostavljenostjo soncu v otroštvu. Preverite, kako prepoznati nevarne spremembe in kako otroka učinkovito zaščititi.

image
Zgodnja zaščita kože v otroštvu pomembno zmanjša tveganje za razvoj kožnega raka v odrasli dobi. (Foto: Freepik.com)
/11


Kožni rak, še posebej nemelanomski, je v Sloveniji najpogostejša oblika raka. Kar 25 odstotkov vseh novo odkritih primerov je kožnega raka. Čeprav se bolezen največkrat razvije v odrasli dobi, so odločilni dejavniki za njen razvoj pogosto povezani s prekomerno izpostavljenostjo UV-žarkom v otroštvu. Zato je zaščita nežne otroške kože pred soncem izjemno pomembna.

 

Zakaj je sonce lahko nevarno?

Ultravijolični (UV) žarki, ki jih oddaja sonce (in solariji), poškodujejo DNK v kožnih celicah. Te poškodbe se kopičijo in lahko po letih privedejo do nastanka kožnega raka. Otroška koža je tanjša, občutljivejša in se hitreje opeče kot odrasla, zato je dolgoročna zaščita še pomembnejša.

 

Kakšni so znaki nevarnih sprememb na koži?

Čeprav se melanom običajno razvije v odrasli dobi, je pomembno, da starši poznajo osnovna pravila za prepoznavanje sumljivih sprememb na koži svojih otrok. To so t. i. ABCDE pravila:

- A (Asimetrija): ena polovica znamenja ni enaka drugi,

- B (Robovi): robovi so neenakomerni ali nazobčani,

- C (Barva): znamenje ima več različnih barv (rjava, črna, rdeča ...),

- D (Premer): znamenje je večje od 6 mm,

- E (Evolucija): znamenje se spreminja po velikosti, obliki ali barvi.

 

Če opazite katerega od teh znakov, je nujen posvet z dermatologom.

 

Kako zaščititi otroka pred UV-žarki?

Najpomembnejše pravilo je, da se soncu med 10. in 16. uro izogibamo. V tem času so UV-žarki najmočnejši. Če se mu ne moremo izogniti, naj otrok nosi pokrivalo s širokim robom, lahka, gosto tkana oblačila in sončna očala z UV-zaščito.

Otroško kožo je treba redno mazati s kremo z zaščitnim faktorjem (SPF) najmanj 30. Kremo nanesite vsaj 30 minut pred odhodom na sonce in nanos ponavljajte vsaki 2 uri, po kopanju ali potenju. Ne pozabite na ušesa, vrat, stopala in ustnice – tudi te dele je treba zaščititi.

Posebno previdnost svetujejo pri dojenčkih do 6. meseca starosti, ki naj se sploh ne izpostavljajo neposrednemu soncu.

 

Kaj pa znamenja pri otrocih?

Večina otrok ima prirojena znamenja, ki so nenevarna. A vsaka sprememba v obliki, barvi ali velikosti je lahko razlog za previdnost. Dobro je, da starši redno spremljajo otrokovo kožo – najbolje po kopanju, ko je otrok gol, in pri dobri svetlobi. Preverite tudi med prsti, za ušesi in lasišče.

Če ima otrok veliko število znamenj, še posebej atipičnih (nepravilnih), ali če ima kdo v družini melanom, je priporočljivo redno dermatološko spremljanje.

 

Dober zgled in zdrave navade

Otroci se učijo z opazovanjem odraslih. Če boste sami dosledno uporabljali zaščitno kremo, nosili pokrivalo in se izogibali soncu, bodo te navade ponotranjili tudi vaši otroci. Tako jim ne boste le varovali kože, ampak jih boste naučili zdravih življenjskih navad.

 

Zdravje se gradi že v otroštvu

Kožni rak je ena redkih vrst raka, ki jo lahko v veliki meri preprečimo. Največ naredimo prav v zgodnjih letih življenja, ko lahko z ustreznim ravnanjem preprečimo dolgoročne poškodbe kože. Vse, kar je danes morda videti kot nedolžna sončna opeklina, se lahko čez desetletja spremeni v resno bolezen.

Zato v teh poletnih dneh poskrbite za zaščito – otrokove in svoje. Sonce naj bo vir veselja in ne nevarnosti.

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Pravice iz naslova krajšega delovnega časa
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas, ki pa mora...
3
Trmast otrok
Čeprav ste šokirani, na otrokovo trmo nikakor ne odgovarjajte z jezo in kričanjem. Najbolje je, da otroku poskušate mirn...
3
Zakaj starši poljubljajo svoje otroke na u...
Odgovornost staršev je, da otroku pokažejo pomembnost poljuba. Poljub je dejanje, s katerim pokažemo, da nekoga ljubimo,...
3
Kdaj je čas za kahlico?
Tako kot na skoraj vseh področjih otrokove vzgoje se tudi pri navajanju na kahlico teorija in praksa skozi čas spreminja...
3



Norice ali vodene koze
photo
Norice ali vodene koze so najpogostejša nalezljiva bolezen z izpuščaji. Bolezen se pojavlja skozi vse leto, v večjem šte...
Zlomi pri otrocih
photo
Pri otrocih so zlomi specifični zaradi posebnosti otroškega skeleta, rastnih plošč in plastičnosti otroških kosti. Edins...




rojstni dan
josephine27

Ste kdaj najeli fotografa, da bi poslikal otroško rojstno-dnevno zabavo?

DA in bi ga še kdaj (4%)

DA sem ga, vendar ga ne bi več nikoli (1%)

NE (84%)

NE ga še nisem ampak sem že razmišljala o tem (10%)


Število vseh glasov: 134

Hvala za glasove. Glasoval/a si že za vse aktualne ankete. Lahko pa ustvariš svojo anketo!