V povprečju večini žensk, ki ima s partnerjem redne nezaščitene spolne odnose, uspe zanositi po 6 mesecih. Če ženska ne zanosi po 1 letu, se jo diagnosticira kot neplodno, kar pa še ne pomeni, da ne bo mogla imeti otrok.
Pri 4 od 5 neplodnih žensk je razlog za neplodnost možno odkriti.
Simptomi
Primarni simptom neplodnosti je otežena zanositev. Katerakoli od navedenih težav je lahko vzrok:
• Neredna ovulacija je v 20% primerov vzrok za neplodnost. Med najpogostejše razloge za neredno ovulacijo sodijo razne obremenitve telesa, kot npr. motnje hranjenja, prekomerna telesna vadba, hitra izguba telesne teže, nizka telesna teža in debelost. Nekatere hormonske motnje in motnje delovanja žlez lahko preprečujejo izločanje jajčec iz jajčnikov. Ciste na jajčnikih lahko povzročajo bolečine v medeničnem predelu in ovirajo normalno ovulacijo.
• Poškodba jajcevoda lahko onemogoči zanositev, kadar ovira jajčece na poti proti maternici. Težave z jajcevodi predstavljajo 30% vseh primerov neplodnosti. Poškodbe se lahko pojavijo kot posledica preteklih kirurških posegov, zunajmaternične (ektopične) nosečnosti, endometrioze, ali raznoraznih vnetij.
• Poškodbe maternice predstavljajo skoraj 20% vzrokov za žensko neplodnost. Tumorji in polipi lahko povzročajo močne menstrualne krvavitve, bolečine in spremembe oblike maternice. Brazgotine se pojavljajo kot posledica spontanih ali umetnih splavov, infekcij in kirurških posegov. Tovrstne poškodbe lahko povzročajo neredne menstruacije ali zmanjšan pretok menstrualne krvi.
Diagnoza
Pri odkrivanju razlogov za neplodnost je prvo potrebno določiti, ali je ovulacija redna. Kadar se iz jajčnika izloči jajčece, se v telesu spremeni razmerje spolnih hormonov. Hormonske spremembe lahko spremljamo s pomočjo merjenja bazalne telesne temperature, z opazovanjem cervikalne sluzi ali z urinskimi testi za napovedovanje ovulacije.
Zdravnik po pregledu vagine odvzame vzorec sluzi (bris) materničnega vratu in vagine, ki se testira za morebitne infekcije. Po potrebi se opravi še krvni test, kjer se preverja prisotnost hormonov v določenem obdobju menstrualnega ciklusa - npr. koncentracija progesterona po ovulaciji.
Ostali testi za ugotavljanje ženske neplodnosti so:
• Rentgenski pregled oblike in notranjosti maternice, s katerim se preverja prisotnost polipov ali tumorjev. Preverja se tudi, ali so jajcevodi delno, oz. popolnoma zamašeni.
• Ultrazvočna preiskava, ki razkrije obliko maternice in morebitno prisotnost cist, ne more pa potrditi, ali so zamašeni jajcevodi.
• Histeroskopija, kjer se s pomočjo majhne video kamere pregleda medenične organe.
Pri 4 od 5 neplodnih žensk je razlog za neplodnost možno odkriti in nadaljevati z ustreznim zdravljenjem.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Nuhalna (vratna) svetlina in ultrazvočni p...
Večina mladih mamic in nosečnic v Sloveniji je že seznanjena, da lahko s pomočjo ultrazvočne preiskave v zgodnji nosečno...
8
3D/4D ultrazvočni pregled obraza
Kaj lahko vidimo s 3D/4D ultrazvočnim pregledom obraza pri plodu?
8
Ultrazvočni pregled pri plodu s povečano n...
Pri ultrazvočnem pregledu v 18. do 23. tednu nosečnosti z natančno, usmerjeno preiskavo poskušamo odkriti, do katere mer...
8
Ovulacija in plodni dnevi
Kaj je ovulacija? Kako izračunati kdaj ovulacija nastopi? Načini ugotavljanja ovulacije.
4