Starši otroka, ki grize, so pogoste zaradi tega zelo zaskrbljeni, nemalokrat se počutijo nelagodno ali celo osramočeno. Zato je dobro vedeti, da otroci ne grizejo, ker bi imeli slabe starše, temveč ker doživljajo notranjo stisko.
Ali vaš otrok grize? (FOTO: Freepik.com)
Grizenje je le način izražanja notranjega nemira.
Grizenje je pogost pojav pri otrocih od prvega, pa vse do tretjega leta starosti, ko ponavadi še ne znajo sami staršem povedati, da so se znašli v neki neprijetni in stresni situaciji. Zato svoja negativna čustva izrazijo z dejanjem, ki pa je lahko za njegove 'žrtve' precej boleče. Pogosto se dogaja, da starši z jezo odreagirajo na takšno otrokovo vedenje, svojo pozornost pa namenijo ugrizenemu. Žal pa s tako gesto nehote svojemu malčku povzročijo še hujši stres. Raje kot da bi okregali otroka, ki grize, mu razložite, da to ni lepo dejanje, poleg tega pa zelo boli, zato naj tega ne počne več.
S pogovorom pa še ne boste odpravili glavnega razloga. Za to, se boste morali poglobiti v otroka. Ne bo lahko, saj je grizenje zelo težko odpraviti, zato si le vzemite čas in ostanite potrpežljivi in grizenje se bo postopoma nehalo.
Ugotovite, kdaj otrok grize in lažje boste odpravili vzrok
Zgodi se, da otrok grize le v določenih situacijah. Najpogosteje se to dogaja mlajšim otrokom, kmalu po vstopu v vrtec oziroma jasli. Če vaš malček grize sovrstnike ali celo vas, ko se od njega zjutraj poslavljate, potem je najverjetneje doživel stresno situacijo ali pa vas je začel močno pogrešati. Pomanjkanje vaše bližine in pozornosti, je le eden od možnih razlogov.
Preberite tudi: Vzgoja brez udarcev
Kako pomagati otroku, ki grize?
Vzemite si čas in ga posvetite izključno malčku. Ko boste vzpostavili toplo in prijazno vzdušje, načnite pogovor o otrokovem dnevu v vrtcu. Začnite s prijetnimi temami. Nato predvidite možne scenarije dogajanja in jih začnite opisovati. Morda vam bo skozi telesno mimiko vaš mali nadebudnež lahko 'povedal', kaj je glavni vzrok njegove tegobe, vi pa boste lažje našli način, kako pomagati.
Največkrat otroci potrebujejo le več starševske topline in pozornosti, katerih ne prejmejo dovolj zaradi sodobnega tempa življenja. Službene obveznosti so seveda najpogostejši razlogi za to. Predlagamo vam, da kljub temu najdete čas in ga kakovostno preživite v krogu vaše najožje družine. Pa naj to ne bo le v popoldanskih urah in med vikendi. Otroku bo zagotovo veliko pomenilo, če boste podaljšali jutranji ritual odhoda v vrtec. Vzemite si čas tudi v še nekoliko zaspanem delu dneva in ga posvetite malčku. V miru se oblecita, pogovorita, se morda kakšno minutko tudi zaigrajta. Poskrbite za to, da si boste tudi ob prihodu v vrtec vzeli čas, za umirjeno preoblačenje in prijetno slovo. Vašemu malčku bo zagotovo veliko pomenilo in se bo tudi lažje poslovil od vas, če se vam ne bo mudilo.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Prihaja nova serija logopedskih Lahkonočnic
Evropski dan logopedije je namenjen ozaveščanju o jeziku, govoru, komunikaciji, motnjah požiranja in vlogi logopedov. Sl...
9
Odlog vpisa v prvi razred
Starši lahko vložimo predlog za odlog vpisa v prvi razred tudi v primeru, ko za to odločitev ni zdravstvenih razlogov te...
9
BLOG: Ko ti gredo otroci vse bolj na živce...
Ne morem več, je kričalo vse v meni. Nimam vam več kaj dati, je odzvanjalo v meni. Pa sem se še kar gnala. Nisem hotela ...
9
5 tipov mam – katera si ti?
Vsaka mama se vedno sprašuje, ali je dobra mama, ter znova in znova premleva svoje metode in slog starševstva. Se morda ...
6