|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem

Otrok in ločitev

Petra Mauer, 3.9.2010
Ločitev je nedvomno boljša odločitev, kakor vztrajati v nezdravem odnosu. Starši pa morajo biti do otrok iskreni in jim povedati, da se med seboj ne razumejo.

image
/11


»Največjo napako starša naredita, ko mislita, da morata ves svoj čas podrediti otroku, saj mu s tem pokažeta, da je vse mogoče, da se je potrebno prilagajati oz. podrejati vsem, še posebej tistim, ki jih imamo radi. Ta misel je toliko bolj prisotna, kadar se starša pričneta prepirati in pričenjata razmišljati o ločitvi, vendar le-to velikokrat raje ne izvedeta predvsem zaradi otrok, saj sta mnenja, da mora imeti malček v hiši oba starša, ne glede na to, kako se razumeta,« pojasni Milan Kranjc Pavlica, krizni svetovalec, ki je prepričan, da je vsekakor bolje stopiti na ločitveno pot, kakor vztrajati v nezdravem odnosu, polnemu frustracij, stresa, kreganj in poniževanj …

 

Iskren pogovor pomaga

Sogovornik svetuje, da je najpomembneje, da so starši do otrok iskreni in da jim povedo, da se med seboj ne razumejo. Najbolje, da jim to razložijo kar na konkretnem primeru, ki so ga otroci doživeli s prijatelji, ko so se na primer skregali oz. so se odločili, da se z nekom ne želijo več videti, družiti … V tistem trenutku je pomembno, da se oče in mama z otrokom predvsem pogovarjata o čustvih, tako da govorita o svojih in ob tem otroku pustita, da pove vse tisto, kar čuti.

»Ker je obdobje ločitve enako, kot obdobje slovesa, gre za naporno čustveno obdobje, kar pomeni, da potrebujemo oporo. Pomaga veliko pogovora, seveda pa je odvisno v kakšnem odnosu sta starša in zakaj se ločujeta. Zagotovo pa ne smeta izrabljati otrok, kar se največkrat zgodi!« opozori na (pre)pogosto napako Milan Kranjc Pavlica in nadaljuje: »V ločitvenem procesu je običajno vsaj eden od staršev malo bolj priseben od drugega in tako naj tisti starš prevzame pogovore z otrokom. Pogovor mora biti iskren, vendar ne sme biti nobenega obrekovanja in prenosa krivde in odgovornosti na drugega partnerja, kajti takrat se pogosto zgodi, da ravno otroci prevzamejo občutek, da so oni krivi za ločitev.«

 

Zaupajmo otrokom

Z otrokom se lahko pogovarjamo kot z odraslo osebo, kot s prijateljem, lahko mu zaupamo in ni se jim potrebno posebej prilagajati. Ne glede na to, koliko so stari se lahko z njimi normalno pogovarjamo. To sicer sprejemajo na svoj način, vendar začutijo, da jih jemljemo sebi enake, jim zaupamo in smo iskreni. Takrat bo otrok tudi v času ločitve sprejel in razumel dejstvo, da se poti mame in očeta razhajajo. »Seveda je potrebno poudariti, da lahko pride do čustvenih izbruhov, jeze, odmaknjenosti ..., vendar gre za prehodno obdobje, zato mora vsaj eden od partnerjev ostati dovolj priseben,« še pojasni sogovornik.

 

Poiščimo pomoč

V kolikor starša menita, da ločitvenega procesa ne bosta mogla speljati sama oz. se z njim ne bosta mogla normalno soočiti, je najbolje, da si poiščeta zunanjo pomoč; vendar ne tesnih prijateljev, temveč neodvisno osebo, po možnosti kakšnega strokovnjaka iz področja družinske terapije. Le tako bosta dobila ustrezno mnenje in usmeritev, hkrati pa jima bo kot neka svetilka v temi, v kateri sta se znašla. V kolikor si zunanje pomoči ne moreta privoščiti, je morda dobro poiskati pomoč pri osebi, ki jo oba smatrata za avtoriteto (lahko je to daljni prijatelj ali sorodnik), samo toliko, da dobijo neko mnenje iz tretje strani, ki ni preveč čustveno vpletena v odnos.

 

Preberite še Koliko si moramo prizadevati po ločitvi?

Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:

Kako lahko tudi najcenejši avtosedeži reši...
Najboljše razmerje med ceno in kakovostjo pri izbiri avtosedeža. Naj gre za lupinico za dojenčka ali otroški sedež - var...
9
Banini mafini s kvinojo in čokolado
Ti bananini mafini so ne le slastna sladica, temveč jih lahko v zdravi različici - z naravnimi sladili in ekološkimi ses...
7
Zakaj moj otrok še ne hodi?
Kdaj naj bi otrok shodil, kateri so lahko razlogi, da zdrav otrok še ne hodi in kako ga pravilno spodbujati, da bo samos...
6
Otroke uspavam zgodaj
Moji otroci so vedno šli zgodaj spat. Zapadli smo v rutino, ko so smo se odrekli dnevnemu spancu, približno tretje ali č...
6



Trmast otrok
Čeprav ste šokirani, na otrokovo trmo nikakor ne odgovarjajte z jezo in kričanjem. Najbolje je, da otroku poskušate mirn...
Besede, ki jih morate kot starši uporabiti...
Kar otroku govorimo starši, ostane za vedno, zato preverite, katere stvari morate otroku izreči čim večkrat.




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?