Preeklamsija in eklampsija sta zapleta v nosečnosti, ki ogrožata življenje matere in otroka. Najprej pride do porasta krvnega tlaka, sledi nastanek edemov in pojav proteinov v urinu.
Preeklampsija je opredeljena kot pojav hipertenzije (povišanega krvnega tlaka), proteinurije (pojav proteinov v urinu, kar vidi zdravnik na laboratorijskem izvidu urina) ali obojega po 20. tednu nosečnosti. Lahko jo spremljajo še drugi znaki in simptomi kot so edemi (otekanje), motnje vida, glavobol in bolečina v žlički.
Eklampsija je definirana kot zaplet preeklampsije. Ker gre za življenje ogrožajoče stanje nosečnice in ploda, je potrebno aktivno iskanje bližajoče se bolezni v nosečnosti in poskusiti preprečiti napredovanje bolezni v hude oblike.
Ogrožena sta nosečnica in otrok
Preeklampsija ogroža mater zaradi možganskih krvavitev, pride lahko tudi do ireverzibilnih okvar vitalnih organov (možgani, ledvica, jetra, pljuča). Otroka pa ogroža prezgodnji porod, ker je potrebno zaradi ogroženosti matere nosečnost prekiniti.
Vzrok za preeklampsijo je posteljica
Vzrok preeklampsiji je vedno posteljica oz. žile v posteljici, ki so lahko slabo razvite ali pa se zamašijo (ishemija oz.infarkt žil znotraj posteljice) pride lahko do prezgodnje ločitve pravilno ležeče posteljice, intrauterinega (znotraj maternice) zastoja rasti ploda ali do intrauterine smrti ploda.
Do povišanega krvnega tlaka pride zaradi tega, da skozi okvarjene žile v posteljici plod vseeno dobi dovolj krvi in s tem hranljive snovi za svoje preživetje. Preeklampsija je bistveno težja bolezen od povišanega krvnega tlaka. Lahko poteka brez simptomov (asimptomatsko), lahko pa pride do hudih edemov pri nosečnici in zaradi tega do močno prekomernega pridobivanja na teži. Pred tem so včasih prisotni glavobol, motnje vida, iskrenje pred očmi, zmedenost, slabost, bruhanje, občutek težke sape in bolečine v žlički. Na koži lahko opazimo petehije (drobne pikčaste krvavitve iz kapilar), ki kažejo na večjo nagnjenost h krvavitvam. Huda preeklampsija lahko povzroči tudi odpoved organov.
Znaki eklampsije
Eklampsija je pojav generaliziranih krčev pri nosečnicah s preeklampsijo, ki niso posledica epilepsije, možganskega tumorja ali drugih procesov v glavi. Krči so združeni z izgubo zavesti. Znaki, ki napovedujejo pojav eklampsije, so hud glavobol, iskrenje pred očmi in motnje vida, motnje zavesti, bolečina v žlički ali zmanjšano izločanje urina z naraščajočimi edemi.
Zdravljenje
Zdravljenje preeklampsije v fazi povišanega krvnega tlaka brez drugih znakov je počasno zniževanje krvnega tlaka, ki mora biti varno za otroka in mater, saj ne smemo ogroziti prekrvljenosti posteljice. Cilj zdravljenja je tudi podaljševanje nosečnosti, da se prepreči tveganje zaradi nedonošenosti otroka in preprečevanje zapletov (kot sta epilepsija in HELLP sindrom).
Zdravljenje že razvite eklampsije je simptomatsko: zmanjšati je potrebno preveliko aktivnost osrednje živčevja in živahnost refleksov, saj s tem preprečimo nadaljnje krče. Pomembno je tudi nadomeščanje tekočine in popravljanje kislinsko-baznega ravnotežja. Dokončno ozdravitev za nosečnico je takojšnja prekinitev nosečnosti, za katero se zdravniki odločijo v odvisnosti od stanja matere, ploda in starosti ploda.
Zdravniki se trudijo že pred nosečnostjo ugotoviti, katere ženske bodo razvile preeklampsijo. V ogroženo skupino sodijo ženske, ki imajo kronične bolezni in tiste, ki so že v prejšnjih nosečnostih imele preeklampsijo ali zaplete.
Literatura:
1. M.H.Beers, R.S.Porter,T.V.Jones,J.L.Kaplan,M.B.Berkwits; 2006, The Merck Manual, 18th edition, b.k.; Merck Research laboratories
2. M. Pajntar, Ž. Novak-Antolič; 2004, Nosečnost in vodenje poroda, 2.dopolnjena izdaja, Cankarjeva založba – Založništvo d.o.o.
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar: