Poraba električne energije za razsvetljavo stanovanj se je v zadnjih desetih letih podvojila. Namesto 14 svetil, ki so bile pred leti nameščene v štirisobnem stanovanju, jih danes gori 24.
Večina svetil je še vedno opremljenih z navadno žarnico. Ena navadna žarnica (100 W) pa v enem letu porabi toliko električne energije kot televizor ali računalnik.
Navadne žarnice so svetlobni vir, ki imajo mnogo pozitivnih lastnosti; prijetno svetlobo, ne utripajo, nizka cena. Vendar njihova negativna lastnost pretehta vse pozitivne. Navadne žarnice so velik vir toplote, zato se le 5 do 10% električne energije pretvori v svetlobo, ostali del pa v toploto. Torej imajo navadne žarnice slab izkoristek (do 15 lm/W) in so velik porabnik elektrike.
Precej boljši izkoristek imajo fluorescenčne sijalke, pri katerih svetloba nastaja ob prevajanju električnega toka skozi plin, zaradi česar se precej manj segrevajo, njihov svetlobni izkoristek pa je precej višji (tudi preko 100 lm/W). Poznamo dve vrsti fluoroscenčnih sijalk: cevne (primerne za namestitve v svetilke večjih dimenzij) in kompaktne sijalke (uporaba v stanovanjih). Slaba lastnost sijalk je precej višja cena kot cena navadnih žarnic, vendar pa imajo kompaktne fluorescenčne sijalke v primerjavi z navadnimi žarnicami precej daljšo življenjsko dobo (sijalke: 8.000 ur, navadne žarnice: 1.000 ur). Slabost varčnih sijalk je tudi, da vsebujejo živo srebro, zaradi katerega sodijo med nevarne odpadke in jih je potrebno ustrezno reciklirati.
Tudi žarnice in sijalke morajo biti opremnljene z energijskimi nalepkami. Klasične žarnice so običajno razreda D, E ali celo F. Varčne žarnice pa so praviloma uvrščene v razred A, saj za enak svetlobni tok porabijo približno 70 do 80% manj energije kot navadne žarnice. Pozorni bodite tudi na to, katere blagovne znamke je sijalka. Izdelki ''brez imena'' imajo lahko krajšo življensko dobo in manjši svetlobni tok, s tem pa so tudi prihranki precej manjši.
V priloženi tabeli lahko preverite kakšen prihranek boste imeli če namesto varčnih žarnic uporabite kompaktne fluoroscenčne sijalke. Podani so prihranki na letni ravni, ob predpostavki da se namesto 100 W navadnih žarnic namestijo 23 W sijalke, ki gorijo povprečno 4 ure letno. Upoštevana je cena za el. energijo 0,09817 EUR/kWh.
Vir: Elektro Ljubljana
Ti je članek všeč? Klikni Like in podaj svoj komentar:
Ste kisli ali bazični?
Skoraj vsi strupi v telesu so v obliki kislin, zato jih moramo nevtralizirati. Prvi pogoj je, da na dan popijemo od dva ...
4
Eko lončki za sadike
Za sadike in sejance si naredite lončke iz papirja.
3
10 eko družinskih nasvetov
Predstavljamo vam nekaj preprostih, vendar pomembnih napotkov iz vsakdanjega življenja, ki bi jih morali upoštevati vsi.
2
Ozaveščeni državljani
Slovenija je bila na podnebni konferenci ZN razglašena za državo s podnebno najbolj ozaveščenimi državljani
2