|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   študentske mamice
9.8.2006 10:38:12   
pikecpokec
Halo!
A je mogoče kakšna študentska mamica tu gor?
Septembra se bom vpisala v absolventski staž in menda ti za materinstvo pripada dodatno leto študija. A je to res?
Kako je pa s štipendijo (imam Zoisovo)? a se izplačuje tudi v podaljšanem letu?
Ali sem upravičena do kakšnega posebnega dodatka, glede na to, da nimam lastnih dohodkov (razen štipendije)?
S fantom nisva poročena in zaenkrat je tudi on še študent, čeprav verjetno samo še nekaj mesecev. A se nama splača prijaviti na skupni naslov ali je boljše da sva prijavljena ločeno (kot mamica samohranilka)?
Vem da je kar veliko vprašanj, ampak če je katera to že dala skozi, mi mogoče lahko kaj svetuje.

_____________________________

Vsak igralec mora sprejeti karte, ki mu jih dodeli življenje.
Ko pa so v rokah, se mora sam odločiti, kako bo igral, da bo zmagal. (Voltaire)
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: študentske mamice
9.8.2006 13:03:45   
malecka_mateja
sicer nisem še študentka amapk ti pa lahko zagotovim da imaš boljše pogoje če si kot mati samohranilka več dobiš!štependija ti odpade dobiš pa veliko porodniško velike otroške in še zato ker si študentka še neki dodatek tako da vse nekje znese na 110.000 do 120.000 sit!dodatno leto študija je odvisno od šole kako se zmeniš nekatere ti dajo nekatere ne!vprašaj!no to je to kar bi ti lahko jaz pomagala!
uživaj!papa

_____________________________

Otrok najbolj potrebuje tvojo ljubezen takrat, ko si jo najmanj zasluzi!!!
Tjaša je dobila brateca po imenu Tin

(odgovor članu pikecpokec)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: študentske mamice
9.8.2006 13:10:34   
Beti S
ojla
Jst sem študentka in mamica 2,5 letne punčke. Midva sva poročena nisva pa prijavljena na skupnem naslovu in rečem ti da bi se najraje ločila (samo na papirju). On ima svoje dohodke jaz ne. Če ne bi bila poročena bi na mesec privarčevali cca 100.000 SIT (dobila bi štipendijo... najvišji otroški dodatek...opravičena do plačila vrtca.)
Če vama poroka nič ne pomeni je bolje da se ne poročita, in da se ne prijavita na skupni naslov. Žalostno user posted image ma je res, kdo bi si misliv da bomo kdaj račnali če sem nam splača poročit in imet skupni naslov.

Glede absolventa pa: za vsakega otroka naj bi ti absolventa podaljšali za eno leto.
Za zoisovo pa ne bi vedela, pozanimaj se na zavodu.
Če te še kaj zanima mi lahko pišeš na ZS.

Pa lepo user posted image ti želim


_____________________________

Lp Beti

(odgovor članu pikecpokec)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: študentske mamice
9.8.2006 13:12:51   
x_srečka_x
Če bosta prijavljena vsak na drugem naslovu bo tvoj mogel plačevati preživnino, ker imava tudi midva s tem probleme ker nisva prijavljena na istem naslovu. Definitivno pa dobiš več če si prijavljena kot mati samohranilka.

(odgovor članu malecka_mateja)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: študentske mamice
9.8.2006 13:20:43   
Anonimen
hmm.. jaz naprimer nimam statusa študenta, ker sem prijavljena na zavodu in dobivam socialne 40.000

če bi mela otroka bi se mi pa bolj izplačalo imeti status študenta al kako??

(odgovor članu x_srečka_x)
  Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: študentske mamice
9.8.2006 13:28:30   
pina-1
glede mame samohranilke se dobro pozanimaj, ker so se stvari malce spremenile. ČE se prijaviš kot mati samohranilka in ima otrok priimek od očeta,morata na CSD-ju podat izjavo da ne živita skupaj in pol gresta na sodišče kjer se določi preživnina. Potem se ti ta preživnina povsod šteje kot tovj dodaten prihodek ( tako pri plačilu vrtca, kot pri otroškem dodatku). Če pa ne želita določiti preživnine moraš podati povsod tudi njegove podatke.
Tako da ni večkot enkrat ko si lahko kar tako prijavil samohranilstvo. Pozanimaj se.

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: študentske mamice
9.8.2006 13:32:24   
Anonimen
biba12, seveda bi se ti bolj splačalo imeti status študentke, kot pa brezposelne. Imaš več ugodnosti in prejemaš malo več denarja.

Beti S, a če si poročena študentak ti ne pripada štipendija? Mene to čudi, ker moja sošolka je poročena, njen mož je redno zaposlen, ona pa reden študent, pa je prejemala najvišjo možno štipendijo, res pa je da ni imela najvišji otroški dodatek. Čudno?!

Lp, jjasna

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: študentske mamice
9.8.2006 13:35:03   
Anonimen
Kot študentki mamici ti pripada dodatno leto študija na vseh fakultetah ki so pod univerzo. So pa sedaj spremenili pogoje in moraš za uveljavljanje te ugodnosti priložiti roj. list otroka in ne materinske knjižice kot včasih. Štipendija ti pripada v primeru da jo za tisti letnik še nisi prejemala. Če si status absolventa že izkoristila in dobivala štipendijo jo sedaj ne boš v nasprotnem primeru pa.
Se ti pa v vsakem primeru splača da nista poročena in prijavljena na istem naslovu.

Veliko veselja z user posted image  želim!

(odgovor članu pina-1)
  Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: študentske mamice
9.8.2006 13:39:59   
krfjolca
A štipendija se poviša, ali kako? Če imaš otroka? Jaz bom tudi vpisala rednega absolventa letos. Imam pa kadrovsko od ministrstva.

Je pa res, glede samohranilstva. Meni je kar malo žal, da sva se že poročila.

_____________________________

Anžetko Bosopetko in Sarica Košarica :D



(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: študentske mamice
9.8.2006 14:12:04   
digi
Hm kje naj začnem?! Tudi jaz sem študentka, 9.10. pričakujemo naraščaj, sem zoisova štipendistka. Zdaj to je ahlik zadeva.... Za štupendijo piše vsepovsod tako, da je materinstvo opravičljiv razlog za ponavljanje oziroma za dodatno študijsko leto. tu ni debate, vendar ti naj ne bi pripadal štipendija, ko podaljšaš absolventa- kljub vsemu. Zato sem jaz anredila tako, da sem dala na faksu prošnjo za ponavljanje 4. letnika, čeprav imam opravljene vse obveznosti za vpis v absolventa (vendar imam rizično nosečnost, tako da so mi to zaradi tega odobrili). To pomeni, da bom prejemala sedaj namesto enega leta štipendijo, dve leti. Drugo leto, ker je rizična nosečnost opravičljiv razlog za ponavljanje in potem v absolventu, ki bo moj prvi redni. Če pa bi se kaj zataknilo, bi imela pravico podaljšat absolventa zaradi materinstva, vendar potem več ne bi dobivala štipendije. KAr se pa tiče vsega ostalega, pa ti pove vse to, da je država f****. Če ne bi bila, ne bi bilo lažnih samohranilk.... Torej, midva se ziher ne bova skupaj prijavla oziroma poročila dokler ne diplomiram....

Pa pa


_____________________________

Irgendwie, irgendwann, irgendwo...

Timon ti si moj sonček!!!

(odgovor članu krfjolca)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: študentske mamice
9.8.2006 14:29:15   
jezika
POZDRAVLJENA. TUDI JAZ SEM ŠTUDENTKA IN SEM SE PRED POROKO POZANIMALA, KAKO JE Z DENARJEM IN SEM ŠLA NA CSD. TAM MI JE POVEDALA, DA NE GLEDE NA TOO KAKŠEN STATUS IMAM TUDI ČE SEM ŠTUDENT, IN NE GLEDE NA TO ALI SI POROČEN ALI NE, DOBIŠ OKOLI 40.000 PORODNIŠKE VSAK MESEC. SEM JO VPRAŠALA ČE IMAJO ŠTUDENTJE KAJ VEČ IN JE REKLA DA NE!!! ŠTIPENDIJA SE TI MED LETOM PAVZIRANJA-PORODNIŠKE PREKINE, IN LAHKO POTEM NORMALNO NASLEDNJE LETO ZAPROSIŠ ZA NJO. TAKO DA UBOGI ŠTUDENTJE NIMAMO JNIČ OD TEGA. SAMA Z MOŽEM SVA PRERAČUNALA ČE DOBIŠ KAJ VEČ, KOT MATI SAMOHRANILKA, PA SMA UGOTOVILA, DA JE VSE SKUPAJ ZA NIČ. NA KONCU LETA TE LAHKO DA ČE SI POROČEN ZA DAVČNO OLAJŠAVO TEBE IN OTROKA IN LAHKO TAKO NA TAKŠEN NAČIN DOBI MALO VEČ DOHODNINE. L.P

(odgovor članu digi)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: študentske mamice
9.8.2006 14:44:14   
Anonimen
Samo tako za informacijo če si prijavljena doma, nisi poročena, stara do 26 let in študentaka so starši dolžni plačevat preživnino tudi zate in moraš to z njimi uredit. Skupaj dobiš okoli 70.000 sit, vendar ko urediš preživnino s starši in očetom otroka ti navadno ostane (ker se to od osnovnega zneska odšteva) tam 40.000 sit.

(odgovor članu pikecpokec)
  Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: študentske mamice
9.8.2006 14:54:48   
Anonimen
Samo tako za informacijo če si prijavljena doma, nisi poročena, stara do 26 let in študentaka so starši dolžni plačevat preživnino tudi zate in moraš to z njimi uredit. Skupaj dobiš okoli 70.000 sit, vendar ko urediš preživnino s starši in očetom otroka ti navadno ostane (ker se to od osnovnega zneska odšteva) tam 40.000 sit.
IZVIRNO SPOROČILO: Anonimen


Lahko pa greš na upravno enoto in si urediš lastno gospodinjstvo na naslovu staršev in ......

(odgovor članu Anonimen)
  Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: študentske mamice
9.8.2006 14:57:41   
X 500
Tukaj imaš dva linka za info. Kako pa kaj je pa najbolje da se pozanimaš na svoji upravni enoti in pa na šoli.

http://www.studentskedruzine.com/ 
http://www.csd-lj-siska.si/prejemki/starsevskiDodatek.asp

Lp
X

_____________________________

Nia naju je osrečila 26.12.2006

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: študentske mamice
9.8.2006 15:00:39   
Beti S

jjasna- štipendijo dobiš glede na dohodek, če presegaš ni pomembno al imaš otoka al ne. Mi dobimo otroškega dobrih 6.000 SIT, skor isto kot da ga nebi.



_____________________________

Lp Beti

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: študentske mamice
9.8.2006 15:23:50   
digi
Zoisovi štipendisti so neodvisni od dohodka... torej, štipendijo dobiš tudi, če presegaš cenzus, je pa odvisno od dohodka kako visoka bo štipendija. Kar se tiče dohodkov tudi ni razlike, če si poročen, je pa razlika oziroma večja razlika pri odhodkih:) Žal, samo premislimo koliko stane vrtec....

_____________________________

Irgendwie, irgendwann, irgendwo...

Timon ti si moj sonček!!!

(odgovor članu Beti S)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: študentske mamice
9.8.2006 15:24:56   
digi
Jaj pa zakaj ne bi dobil štipendije, ko dobiš otroka oziroma tisto leto? Saj se vendar vpišeš! Zakaj se pa ne bi? Saj zato pa ti pripada dodatno študijsko leto!

_____________________________

Irgendwie, irgendwann, irgendwo...

Timon ti si moj sonček!!!

(odgovor članu digi)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: študentske mamice
9.8.2006 21:26:21   
razigrana
Tudi jaz sem študentka in decembra pričakujem prvega user posted image . Zanima pa me nekaj. V primeru, da se prijavim kot mati samohranilka in starši zame plačujejo preživnino, ali moji starši še vedno dobivajo otroški dodatek zame ali ne?

Hvala in lahko noč!

(odgovor članu digi)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: študentske mamice
10.8.2006 9:34:59   
Strawberrie Cherrie
Idi v študentsko posvetovalnico...ali pa PIP...

Drugače pa iz prve roke (sicer nisem Zoisova štipendistka, tko da za to ne vem) - status študenta se ti za 1 leto zamrzne - v tistem letu lahko normalno opravljaš izpite, hodiš na predavanja, drugače pa o tehle 110.000-120.000sit lahko samo sanjaš - porodniške dobiš 40000sit, 22000sit otroškega dodatka -skupaj nanese 62.000sit, oz.nekaj čez - in je popolnoma vseeno ali ti prekineš študentski staž ali si tisto leto študent - z fantom se bosta mogla prijavit na isti naslov, kajti drugače bo mogel tvoj fant plačevati preživnino, kar se ti odšetje od otroškega dodatko, se pravi, ga boš dobivala ok14000sit - in vse skupaj nanese le nekaj tisočakov več ali MANJ...dobiš pa dodatne bone za otroka, 'kao' tale tvoj otročiček prav nič ne more s tami 3 ali 4 boni več na mesec, in pa ti obdržiš vse ostale bonitete študenta - dodatni popust pri nekaterih frizerjih (kot da imaš denar da si ga lahko privoščiš), pa v nekaterih prodajalnah oblačil - ki mislim, da ti tut prav tako ne bodo kaj prida več obiskane zaradi tega in še nekaj podobih kozlarij...sicer pa kot študent dobiš nekaj preko vzajemne - glede tega pa pojma nimam, bi mogla tudi sama počasi malo poklicati naokoli. poleg 'paketa od csd' dobiš nekaj malega še kot starš študent oz starš pavzer...vsekakor deep shit od strani naše ljube male države, ki tako VESTNO skrbi za vse svoje znanja želeče ljudi! Je pa to zdej po novem, tko da tiste, ki so rodile še lani, so imele pa res tam okoli 100000sit mesečno...

(odgovor članu razigrana)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: študentske mamice
10.8.2006 10:31:55   
karmy
ja ti pripada dodatno leto, za štipendijo ga moraš izkoristiti že isto leto po porodu, kar se pa faksa tiče, lahko pa tudi kasneje... user posted image jaz sem tudi študentska mamica, in po porodu nisem dobivala nič večje štipendije...

_____________________________

~Ladies, if a guy ever tells you, he wants to cover you from head to toe in honey, and lick it all off inch by inch, that's the man who hasn't done it before. ~ Love you CT ~

(odgovor članu Strawberrie Cherrie)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: študentske mamice
10.8.2006 22:38:13   
Anonimen
Starševskemu dodatku 40.000 SIT in otroškemu dodatku 21.000 SIT prišteješ še 14.000 SIT socialne pomoči, 14.000 SIT dodatka za enostarševsko družino (če si samohranilka), preživnino za otroka (če si samohranilka) in svojo štipendijo.
In prideš na krepko večji znesek kakor 100.000 SIT, sploh pa, če si "kvazi samohranilka", če istočasno še delaš preko Študentskega servisa (ko partner pazi otroka) in če plačo ali kakršenkoli drug dohodek prinese v hišo še partner (vseeno, ali je študent ali zaposlen).
Kje so potem še vse enkratne pomoči ob rojstvu in kasneje 2x letno, brezplačni vrtci, zastonj paketi hrane in oblačil in še marsikaj.
Ja, prav lepo se da živeti na račun države. Celo brez statusa študenta.

(odgovor članu Strawberrie Cherrie)
  Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: študentske mamice
10.8.2006 23:54:18   
pat
oj!
mamica 7, 5 mesečne punčke.
v 2 letniku (bimogla bit 3, vmes en prepis).
iz  prve roke naj povem, da nič kej ne profitiraš....
že zgoraj omenjeni boni ( jih je pa 5, opa!) - itak ne morš nikamor it, dostave pa so omejene?!
40 000 na mesec dobijo vse mamaice v sloveniji v prvem letu - torej to ni lih olajšava za študuente
21 000 otr. dodatka - ta je itak vezan na dohodek, spet nič za študente
in še največja fora - vsaj meni.... ker sva poročena (mož študent-zaradi vseh bedarij je zdaj pustil študij in se bo zaposlil, vmes je bil na zavodu)so same komplikacije. nič bolje menda ne bi bilo, če bi bila smaohranilka, pravijo na csd. ker sem stara manj kot 26 in študiram, so mi mogli STARŠI (jaz pa poročena in živimo drugje) podpisat list - v bistvu sklenit z mojim možem dogovoruser posted image , na katerem se obvezujejo, da me preživljajo (pa me v bistvu seveda neuser posted image ), da smo lahko zaprosili za otr. dodatke za tamalo. največja ironija v vsem tem pa je, da starši, kljub temu, da me kao preživljajo in ah in sploh, ne dobivajo otr. dodatkov (kar pa bi mogli user posted image ) in je na csdju rekla, da je kao lukna v zakonuuser posted image mislim?!user posted image
seveda sem napisala pritožbo na ministrstvo za družino...in naj bi mi odg. v 3 mesecih - minilo je pa 10 mesecev.... user posted image user posted image BEDNO.....

me za nekaj zanima: a ti faks v vsakem primeru da dodatno št. leto, kljub temu, če si ponavljal (sem mogla zaradi prepisa)? kako pa pol z zoisovo?


_____________________________

http://rebeka.moj-album.com
ugodno oblačila na http://rebeka-prodaja.moj-album.com

(odgovor članu Anonimen)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: študentske mamice
11.8.2006 0:09:15   
bobek05
1. da, pripada ti dodatno leto študija (jaz sem zanosila v absolventu in ko sem rodila sem podaljšala absolventa, ki se mi pravkar izteka)

2. ne, mislim, da se ti v podaljšanem letu Zoisova štipendija ne izplačuje (jaz sem jo imela od Ministrsva za šolstvo, pa je nisem dobivala - meni je v tem letu, ko sem podaljšala absolventa štipendija mirovala, drugače bi morala vračat denar)... si pa lahko zrihtaš republiško štipendijo (ni bogve kaj, nekaj pa je - jaz je nisem imela)

3. tako kot vsem brezposelnim mamicam, ti pripada starševski dodatek (dobivaš ga 1 leto) - znaša pa cca. 40 jurjev, dobiš tudi otroški dodatek, ki je seveda višji, če si mati samohranilka in prijavljena na svojem naslovu (vendar več kot 30 jurjev ziher ni - mislim, da je cca. 25 jurjev maximum), dobiš tudi pomoč ob rojstvu otroka (paket ali denar v vrednosti 57 jurjev ali nekaj takega), nekatere občine tudi nekaj prispevajo ob rojstvu otroka (pozanimaj se če tudi v tvoji občini), pripada ti več bonov, če sta oba študenta oz. tudi ti sama kot študentka imaš prednost pri štud. sobah oz. štud. stanovanju, če sta oba starša študenta

4. svetujem, da sta prijavljena ločeno (vsaj 1 leto) - boš dobila več otroš. dodatka

_____________________________

Najin sonček Anej se je rodil 16.6.2005.

(odgovor članu pikecpokec)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: študentske mamice
11.8.2006 0:11:08   
Anonimen
Pat... tukajle v tvojem primeru pa nekaj krepko smrdi...

Prvič - če si poročena, potem po dohodkovni strani s svojima staršema nimaš nič več. Še posebej pa, če nisi samo poročena, ampak si tudi poročena mati. Dohodki tvojih staršev nimajo ne s tabo, ne s tvojim možem, ne z vajinim otrokom nobene povezave. Ne glede na to, ali sta vidva študenta, brezposelna ali zaposlena in ne glede na to, ali živite s tvojimi starši ali pa na svojem.To je prva stvar, ki jo reši. In brez skrbi - tako je v zakonu.
Drugič - tvoja starša nista dolžna ne na CSD ne kjerkoli drugje podpisati nobenega dogovora o tem, da te preživljata. Po zakonu sta te dolžna preživljati, dokler se redno šolaš, če pa se med študijem poročiš, se dolžnost preživljanja prenese na moža, ne glede na to, ali te je sposoben preživljati ali ne. Če te ni, ne more nihče več od tvojih staršev zahtevati, da te preživljajo še naprej. Si odrasla, poročena mati, samostojna, in se obrneš lahko samo še na CSD za pomoč. Od kod pa njim na CSD takšna ideja, se mi pa niti sanja ne. Povprašaj jih malo.
In tretjič - si mislila otroški dodatek zate ali za tvojega otroka? Predvidevam, da zate. Če ne bi bila poročena in če ne bi bila mati, študentka pa vseeno, potem tvojima staršema pripada otroški dodatek zate. Če se kot študentka poročiš, še obstaja izjema, da tvoji starši dobijo otroški dodatek zate (tukaj je potem v igri tisti čudni dogovor o preživljanju), čim pa rodiš otroka, pa tega ni več. Razen seveda v primeru, da bi bila ti mladoletna mati, kar pa očitno nisi.

Pritožba se pošlje na MDDSZ, zato predvidevam, da si jo tudi ti poslala tja. Poslana mora biti s priporočeno pošiljko in (mislim da) v roku 15-ih dni od pravnomočnosti neke odločbe. Pritožba spada pod upravni postopek, za katerega je skrajni rok 60 dni. Tistih 10 mesecev je samo še za v smeti. Če ste vi na CSD kljub vsemu podpisali dogovor o tem, da te starša preživljata (čeprav je to skregano z zakonodajo) in če je bil tisti podpis "kao" poglaviten za to, da tvoja starša še naprej dobivata zate otroški dodatek, potem bi ga morala dobiti. Je pa seveda tudi ta opcija, da so na MDDSZ takrat, ko so videli odločbo, ugotovili, da je v neskladju z zakonom (o čemer pa bi morala biti tvoja starša pisno obveščena) in zato ni nakazil. V tem primeru pa je najbolje, da vi prekličete dogovor o preživljanju. Z njim imaš samo nevšečnosti in manjše finance.

Če te pa še kaj zanima, pa vprašaj.

(odgovor članu pat)
  Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: študentske mamice
11.8.2006 0:11:24   
bobek05
To sem 1x že prilepla, ampak naj bo še 1x, ker dostop do te strani nekaj zafrkava:

PRAVICE ŠTUDENTSKIH DRUŽIN
user posted image PREŽIVNINSKA OBVEZNOST: Da bi kot študent - starš lahko na centru za socialno delo zaprosil za republiške denarne pomoči, ki so naštete v nadaljevanju, si moraš najprej urediti preživljanje zase s strani svojih staršev (če si mlajši/mlajša od 26 let) in preživljanje svojega otroka s strani njegovega očeta/matere, če niste prijavljeni kot dvostarševska družina. Preživninska obveznost izhaja iz starševske pravice, ki zagotavlja otroku, da ga starši preživljajo do njegovega 18. leta, če pa se redo šola, ga morajo starši preživljati do 26.leta. In ker morajo po zakonu najprej starši preživljati otroka, šele če starši otroku ne morejo zagotoviti dovolj sredstev za preživljanje, je le-ta upravičen do pomoči s strani države. Novi zakon je stopil v veljavo 1.maja 2004. Dogovor o preživnini zase (če si starejši od 18 let in mlajši od 26 let), lahko skleneš skupaj s starši pri notarju - če ste glede zneska preživnine sporazumni. Če pa nastane glede zneska spor, moraš pri pristojnem okrožnem sodišču vložiti tožbo za preživnino. Glede preživnine za svojega otroka pa se pri notarju ne boš mogel dogovoriti (ker tvoj otrok še nima 18 let), zato moraš za določitev preživnine svojega otroka vložiti (enako kakor zase) tožbo za določitev preživnine pri pristojnem sodišču.
Ko dobiš na sodišču potrdilo, da je postopek sprožen, odneseš to potrdilo na center za socialno delo, kjer to potrdilo upoštevajo kot dokaz, da preživnine še ne prejemaš in zato je tvoja pomoč toliko višja. Ko je preživnina enkrat določena, se ti le-ta upošteva kot dohodek in tako je znesek državne pomoči enak maksimalnemu znesku, zmanjšanemu za dohodke (kamor spada tudi preživnina).

user posted image   DODATNO ŠTUDIJSKO LETO :  Vsaki mamici študentki pripada dodatno študijsko leto za vsakega živorojenega otroka v času študija. To nam zagotavlja 70. člen Zakona o visokem šolstvu. V praksi to pomeni, da lahko mamica študentka ali dvakrat ponavlja ali podaljša absolventski staž za eno leto več kot ostali študenti, saj zakon ne določa, kdaj mora mamica pravico do dodatnega študijskega leta izkoristiti.
user posted image   REPUBLIŠKA ŠTIPENDIJA: Politika dodeljevanja republiških štipendij študentskim družinam je opredeljena predvsem v 12. in 42. členu Pravilnika o štipendiranju, ki pravita, da se »v primeru zakonske zveze kandidata ali v primeru, ko ima kandidat otroka…dohodek staršev ne upošteva« in pa, da »štipendija za tekoče šolsko oziroma študijsko leto miruje in se ne izplačuje, če štipendist ni izdelal letnika in mu je dovoljen ponovni vpis v isti letnik, razen če letnika ni izdelal iz opravičljivih zdravstvenih razlogov ali materinstva;…«. Poleg tega je še možnost, da študent-starš svojo vlogo za pridobitev republiške štipendije vloži tudi med letom (30 dni od otrokovega rojstva), saj z rojstvom otroka večina kandidatk/ov staršev izpolnjuje materialni pogoj za pridobitev štipendije.
user posted image   POMOČ ZA OPREMO NOVOROJENCA:  Denarna vrednost pomoči za novorojenca znaša v letu 2005 57.190, 00 sit, toda paketov še niso spremenili, zato so v primeru, da se odločijo za paket, upravičeni tudi do izplačila razlike v denarju. Višina se usklajuje enkrat letno z indeksom rasti cen življenjskih potrebščin.  Pravico uveljavlja mati ali oče pri centru za socialno delo, ki je krajevno pristojen po materinem stalnem prebivališču (oziroma, če ga mati v RS nima, uveljavlja pravico oče). Za pridobitev opreme potrebujejo potrdilo ginekologa o predvidenem datumu poroda, fotokopije osebne izkaznice oziroma potnega lista, davčne številke, EMŠO in bančne kartice. Vlogo za pridobitev pomoči ob rojstvu otroka morajo vložiti v času od 60 dni pred porodom in 90 dni po njem.
user posted image   STARŠEVSKI DODATEK: Pravico do starševskega dodatka ima vsaka mati, ki ne izpolnjuje pogojev za dodelitev denarnega nadomestila za čas porodniškega dopusta ali drugega nadomestila plače in je državljanka Republike Slovenije s stalnim prebivališčem v Sloveniji. To je nekakšno nadomestilo porodniške za vse nezaposlene matere, torej tudi študentke. Trenutno znaša starševski dodatek 40.030,00 sit mesečno in traja 365 dni. Izplačevanje se začne, ko na CSD pošljete otrokov rojstni list. Vse ostale priloge sovpadajo s tistimi, ki ste jih vložili za pridobitev opreme za novorojenca. Na CSD povprašaj ali je potrebno ta dokazila prinesti znova ali lahko uporabijo že pridobljena.
user posted image   OTROŠKI DODATEK: Otroški dodatek pripada otroku,če ima stalno bivališče v Republiki Sloveniji (v določenih primerih tudi, če tega nima) in je slovenski državljan oziroma če ni slovenski državljan ob pogoju vzajemnosti in če dohodek družine na družinskega člana ne presega 99% povprečne plače iz koledarskega leta pred vložitvijo zahtevka. Za otroški dodatek zaprosite na Centru za socialno delo v občini otrokovega stalnega bivališča z izpolnjenim obrazcem za otroški dodatek, ki ga dobite v vsaki papirnici. Z vlogo zahtevka ne odlašajte- če ga vložite, preden otrok dopolni tri mesece, vam pripada dodatek od otrokovega rojstva, če kasneje, pa od prvega dne naslednjega meseca, v katerem je bil zahtevek vložen. V skladu s 66. členom Zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih lahko uveljavljate pravico do povišanega otroškega dodatka, v kolikor otrok ni v vrtcu. Znesek otroškega dodatka se poveča za 20%. Omenjeno pravico uveljavljate na pristojnem Centru za socialno delo, s podano izjavo, da vaš otrok ni v vrtcu. Pravico do povišanega otroškega dodatka lahko uveljavljate tudi, kadar otrok živi v enostarševski družini. Če otrok živi v enostarševski družini, se posamezni znesek otroškega dodatka poveča za 10%. Enostarševska družina je skupnost enega od staršev z otroki, kadar roditeljsko pravico, skladno s posebnim zakonom, izvršuje sam. Pravico do otroškega dodatka lahko uveljavlja otrok sam, če je starejši od 18 let, in ne živi s starši v skupnem gospodinjstvu, ampak v lastnem gospodinjstvu. Pozorni bodite na datum poteka pravice (novo vlogo je treba vložit preden stare poteče). Zneski se gibljejo med približno 3.000,00 in 21.000,00 sit.
user posted image   DODATEK ZA NEGO OTROKA, KI POTREBUJE POSEBNO NEGO IN VARSTVO: Ta dodatek jim pripada v primeru, da je  otrok hudo bolan ali telesno prizadet ali otrok z motnjami v telesnem in duševnem razvoju in je namenjen kritju povečanih stroškov, ki jih imaš z nego in oskrbo otroka. Obrniti se morajo na Center za socialno delo v občini stalnega bivališča otroka, s seboj morajo imeti tudi mnenje izvedenske komisije o bolezni oz. motnji v telesnem in duševnem razvoju, ki ga dobijo na Zavodu za zdravstveno varstvo. Mesečna višina  dodatka za nego otroka znaša 18.000,00. Za otroke s težko motnjo v duševnem razvoju in težko gibalne otroke , ki potrebujejo posebno nego in varstvo, znaša dodatek 36.000,00 sit.
user posted image    DENARNA SOCIALNA POMOČ:  Do denarne socialne pomoči so upravičene osebe, ki zase in za svoje družinske člane ne morejo zagotoviti sredstev v višini minimalnega dohodka iz razlogov, na katere ne morejo vplivati. Med takšne razloge spada tudi redni (dodiplomski) študij. Ker so študente v času študija dolžni preživljati starši, velja to žal tudi za študentske družine. V praksi to pomeni, da si morajo študenti starši urediti preživnino od svojih staršev, za kar je (spet) pristojen center za socialno delo v občini stalnega prebivališča. Pomembno je vedeti, da se višina preživnine določi glede na potrebe samih študentov staršev, ne pa tudi njihovih otrok. Višina denarne socialne pomoči za družino se določi kot razlika med seštevkom minimalnih dohodkov, ki po tem zakonu pripadajo posameznim družinskim članom, in seštevkom lastnih dohodkov, ki se ugotovijo, kot to določa zakon. Minimalni dohodek za posameznega člana se v razmerju do osnovnega zneska določi po naslednjih merilih:

  • prva odrasla oseba v družini 1
  • vsak naslednji družinski član 0,7
  • otrok do 18 let oz. starejši od 18 let, a se redno šola 0,3
    Višina minimalnega dohodka za enostarševsko družino se poveča za 30 odstotkov osnovnega zneska minimalnega dohodka. V lastni dohodek se štejejo : dediščine, darila, dohodki, preživnine in prejemki, ki so viri dohodnine ter vsi drugi dohodki in prejemki, čeprav niso obdavčljivi, in sicer v obdobju treh mesecev pred mesecem vložitve vloge. Pojdi na Center za socialno delo v občini stalnega bivališča in prosi za obrazec za dodelitev denarne socialne pomoči. Tega doma izpolni, priloži vsa potrebna dokazila in odnesi na center za socialno delo do 20. v mesecu. Denarna socialna pomoč se izplačuje enkrat mesečno, prvič pa se dodeli največ za tri mesece. Po izteku te dobe je treba zanjo ponovno zaprositi, če se okoliščine niso spremenile. Ponovno se lahko dodeli za največ šest mesecev.
    user posted image VRTEC: Na podlagi 32. člena Zakona o vrtcih (Ur. l. RS, št. 12/96) ter 4. in 19. člena Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o socialnem varstvu (Ur. l. RS, št. 26/01) so »… Starši, ki prejemajo denarni dodatek po predpisih o socialnem varstvu, plačila oproščeni.«
    V papirnici kupiš obrazec, ga izpolniš, priložiš vsa potrebna dokazila ter fotokopijo odločbe za denarno socialno pomoč in vse skupaj odneseš na občino, na oddelek za socialno varstvo.

    user posted image BIVANJE V ŠTUDENTSKEM DOMU: Kot študent/ka z otrokom imaš določene ugodnosti pri sprejemu in bivanju v študentskem domu (ŠD):

  • pri obravnavi prošnje za sprejem v ŠD se ne upošteva materialni položaj staršev prosilca/ke
  • pri sprejemu v ŠD se študentki materi ali študentu očetu, ki bo imel/a med študijem otroka pri sebi, k skupnemu številu točk prišteje še 100 točk
  • ne glede na rok za oddajo prošenj za sprejem v ŠD (10. avgust) lahko za sprejem v ŠD zaprosi študentska družina, če je bil otrok rojen po tem roku (prav tako tudi zaradi kakšnih drugih dejavnikov, ki vplivajo na socialni položaj družine in so se zgodili po tem roku)
  • študentske družine so nastanjene v apartmajih, katerih število je omejeno
  • v skladu z dodatnim študijskim letom ima študentka mati pravico do podaljšanja bivanja v ŠD zaradi materinstva (eno leto ne glede na število otrok).

    user posted image   BONI ZA PREHRANO: Vsaka študentska družina je upravičena do nakupa 5 dodatnih bonov na mesec, če pa ima družina dva otroka, je upravičena do 10 dodatnih bonov (tisti, ki se prijavijo na razpis Solidarnostnega sklada za Pomoč v obliki plačila stroškov prehrane za celotno študijsko leto, morajo vzeti vse študentske bone naenkrat, za celi mesec vnaprej).
    user posted image   LETO POKOJNINSKE DOBE: Po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je država dolžna plačevati prispevek za obvezno pokojninsko zavarovanje od zneska minimalne plače za enega od staršev, ki skrbi za novorojenega otroka v prvem letu njegovega življenja, če:

  • ta roditelj ni obvezno pokojninsko zavarovan po drugi pravni osnovi
  • ima stalno prebivališče v Sloveniji
  • je otrok slovenski državljan
    Trenutno Republika Slovenija plačuje prispevke avtomatično vsem, ki so upravičeni do starševskega dodatka (vsem materam, ki so slovenske državljanke in imajo stalno prebivališče v Republiki Sloveniji, ki nimajo pravice do denarnega nadomestila za čas porodniškega dopusta ali drugega nadomestila plače, na podlagi pisnega dogovora z materjo pa tudi očetom po 105 dneh, če izpolnjujejo iste pogoje kot mati).
    Kako do te pravice?
    Prošnjo za uveljavitev te pravice se odda na območni enoti Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje na obrazcu Zahteva za ugotovitev pokojninske dobe , ki ga dobite na Zavodu. Obrazcu je potrebno priložiti potrdilo upravne enote o otrokovih rojstnih podatkih (vključno z njegovo EMŠO ter podatki o starših), potrdilo o otrokovem državljanstvu in otrokovem stalnem prebivališču v Republiki Sloveniji v prvem letu njegove starosti. Upravna enota potrdila izda na že pripravljenih obrazcih. Na Zavod je treba prinesti tudi delovno knjižico, kamor vam vpišejo zavarovalno dobo.

    user posted image SOCIALNOVARSTVENE STORITVE: Če imajo kakršnekoli težave, ki bi jih lahko uvrstil v socialno problematiko, se lahko oglasijo na Centru za socialno delo po prvo socialno pomoč, katere namen je predvsem izluščiti problem in jih usmeriti na pristojne službe- lahko tudi izven Centra za socialno delo. Če imajo znotraj družine kakršnekoli probleme v medosebnih odnosih, pri vzgoji otrok,…se lahko obrnejo na Center za socialno delo po pomoč družini na dom, ki obsega strokovno svetovanje, pomoč pri urejanju odnosov med člani ter pri skrbi za otroke. Na Center za socialno delo se lahko obrnejo tudi po pomoč pri hišnih in drugih opravilih, če so ob rojstvu otroka mamice prepuščene same sebi in tega ne zmorejo (socialni servis).
    user posted image   Opozarjamo vas na SOLIDARNOSTNI SKLAD ŠOUM, fundacijo, ki podeljuje različne finančne pomoči. Ena teh (neposredna socialna pomoč)je namenjena tudi študentskim družinam. Za vse informacije jih lahko pokličete v času uradnih ur: v ponedeljek med 09.00-13.00 uro, v sredo med 11.00-14.00 uro ter v petek med 12.00-15.00 uro na telefonsko številko 02/234-2142. Za vsa vprašanja in informacije jim lahko pišete na: solidarnostni.sklad@soum.si Več informacij lahko poiščete na njihovi spletni strani www.solidarnostnisklad.si 
    user posted image   Ne pozabite na Zavod PIP, kjer vam bodo pomagali pri vaših vprašanjih pravne ali drugačne narave in ki ga lahko obiščete osebno (poleg trgovine Noč in Dan) na Gosposvetski cesti 82, 2000 Maribor. Predlagamo vam, da prej pokličete na telefonsko številko 02/234-21-46, jim poveste zakaj potrebujete njihovo pomoč in oni vas bodo naročili za točen termin.

    _____________________________

    Najin sonček Anej se je rodil 16.6.2005.

    (odgovor članu bobek05)
  • Neposredna povezava do sporočila: 25
    Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
    Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
    Pojdi na:





    Glivična okužba nožnice – pogost vzrok nep...
    Čeprav večinoma mine brez posebnosti, je glivična okužba nožnice ali bakterijska vaginoza precej pogost vzrok za neplodn...
    Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
    Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
    Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
    Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
    Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
    Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
    Živilo, ki preprečuje pojav alergij pri ot...
    Znanstveniki iz Nove Zelandije so prišli do zanimivega odkritja, da lahko samo z enim samim živilom v prehrani otroka zm...




    Nos.
    пеперутка16

    Kako majhnim otrokom čistite nos?