|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1]
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   4-urni delavnik - kje v zakonu najdem??
16.4.2008 21:04:50   
beba76
Halo!

Zanima me, kje v zakonu je navedeno, da če enkrat prekineš polovični delovni čas, da ga pol več ne moreš še enkrat na novo zaprosit.
Prijateljica namreč piše seminarsko na to temo, pa ji ne znam točno povedati, kje to najde. Tu ste pa take "maherce" za te zakone, da sem prepričana, da mi boste na hitro pomagale.


1000x HVALA!
Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: 4-urni delavnik - kje v zakonu najdem??
16.4.2008 21:29:59   
Olivija
Kolikor je meni znano lahko ponovno uveljavljaš skrajšani delovni čas - verjetno misliš tega, ki je v Z A K O N u
O STARŠEVSKEM VARSTVU IN DRUŽINSKIH PREJEMKIH?

Če gre pa za navadni polovični delovni čas, pa poglej v Zakon o delovnih razmerjih.




< Sporočilo je popravil Olivija -- 16.4.2008 21:31:43 >

(odgovor članu beba76)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: 4-urni delavnik - kje v zakonu najdem??
16.4.2008 22:04:13   
beba76
Ja, mislim ta skrajšani delavnik, ki ti pripada za enega oz. več otrok do 6. leta najmlajšega. Pa mi je nekdo nekje enkrat rekel, da če enkrat sklenem pogodbo in jo pol prekinem, je fertig in več ne morem ponovno zaprosit za skrajšani delavnik, čeprav moj otrok še ni star 3 leta.

Jaz mam zdaj pogodbo za skrajšani delavnik do leta 2012. In če bi si zdaj jaz premislila in šla delat poln delavnik, pol več nimam pravice si premislit in spet delati 4 ure. Ali pa ni tako??user posted image

(odgovor članu Olivija)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: 4-urni delavnik - kje v zakonu najdem??
16.4.2008 22:46:56   
Olivija
Jaz sem prekinila in nameravam septembra to pravico spet uveljavljati. To so mi lani potrdili tudi na CSD. Me bodo pa zato v naši kadrovski požrli. user posted image

IV. PRAVICA STARŠEV DO KRAJŠEGA DELOVNEGA ČASA IN DO PLAČILA PRISPEVKOV ZA SOCIALNO VARNOST ZARADI STARŠEVSTVA

48. člen
(pravica staršev do krajšega delovnega časa)
Eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico delati krajši delovni čas.
Eden od staršev, ki neguje in varuje težje gibalno oviranega otroka ali zmerno ali težje duševno prizadetega otroka, ima pravico delati krajši delovni čas tudi po tretjem letu starosti otroka, vendar ne dlje kot do 18. leta starosti otroka.
V primerih iz prvega in drugega odstavka tega člena delodajalec delavcu zagotavlja pravico do plače po dejanski delovni obveznosti, Republika Slovenija pa mu zagotavlja do polne delovne obveznosti plačilo prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela minimalne plače. Republika Slovenija plačuje prispevke zavarovanca in delodajalca za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavarovanje za primer brezposelnosti, za starševsko varstvo, za zdravstveno zavarovanje pa prispevke za primer bolezni in poškodbe izven dela, za pravice do zdravstvenih storitev, povračila potnih stroškov, pogrebnino in posmrtnino. Republika Slovenija plačuje prispevke po stopnjah, določenih z zakonom, ki določa stopnje prispevkov za socialno varnost.
Krajši delovni čas mora obsegati najmanj polovično tedensko delovno obveznost.
48.a člen
(pravica do plačila prispevkov za socialno varnost)
Eden od staršev, ki si na podlagi svoje dejavnosti plačuje prispevke za socialno varnost za najmanj 20 ur tedensko, ter neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, ima pravico do plačila prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela minimalne plače.
Eden od staršev, ki si na podlagi svoje dejavnosti plačuje prispevke za socialno varnost za najmanj 20 ur tedensko, ter neguje in varuje težje gibalno oviranega otroka ali zmerno ali težje duševno prizadetega otroka, ima pravico do plačila prispevkov za socialno varnost od sorazmernega dela minimalne plače tudi po tretjem letu starosti otroka, vendar ne dlje kot do 18. leta starosti otroka.
Plačilo prispevkov za socialno varnost zaradi starševstva po tem členu zagotavlja Republika Slovenija. Republika Slovenija plačuje prispevke zavarovanca in delodajalca za obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zavarovanje za primer brezposelnosti, za starševsko varstvo, za zdravstveno zavarovanje pa prispevke za primer bolezni in poškodbe izven dela, za pravice do zdravstvenih storitev, povračila potnih stroškov, pogrebnino in posmrtnino. Republika Slovenija plačuje prispevke po stopnjah, določenih z zakonom, ki določa stopnje prispevkov za socialno varnost.

48.b člen
(pravica pri negi in varstvu dveh otrok)
Eden od staršev, ki neguje in varuje dva otroka, ima pravico iz prvega odstavka 48. člena oziroma iz prvega odstavka 48.a člena tega zakona podaljšati do dopolnjenega šestega leta starosti mlajšega otroka.
 

< Sporočilo je popravil Olivija -- 16.4.2008 22:50:39 >

(odgovor članu beba76)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: 4-urni delavnik - kje v zakonu najdem??
17.4.2008 12:04:24   
marty5
Vem, da lahko kadarkoli vzameš krajši delovni čas do 3. oz. 6. leta - se pravi, lahko delaš tako 3 mesece, pa potem delaš nekaj mesecev normalno, pol pa spet greš na krajši delovni čas. Ni enkratna pravica, ampak jo lahko kadarkoli uveljavljaš, dokler izpolnjuješ pogoje.

Jaz sem tako delala skoraj eno leto in ker nisem vedela točno do kdaj bi, sem sproti podaljševala - sem imela za pol leta, pol še za 3 mesece in pol še za dva meseca. Nikoli ni bil problem - vsakokrat sem sicer dobila novo pogodbo, ampak itak je bilo potrebno le datume spreminjat na njej.

Zanima pa tudi mene glede prekinjanja - to, da lahko potem kadarkoli spet vzameš krajši delovnik ne dvomim, bolj me zanima, če so težave s prekinitvijo, ker imaš le pogodbo in najbrž se more delodajalec strinjat - mora bit dvostranski dogovor, ne? No, ravno zaradi tega, sem jaz raje sproti podaljševala....

_____________________________

Ko je volja, se vedno najde tudi pot. Ko pa volje ni, prosto pot dobijo izgovori.

(odgovor članu Olivija)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: 4-urni delavnik - kje v zakonu najdem??
17.4.2008 15:46:03   
Olivija
IZVIRNO SPOROČILO: marty5

Vem, da lahko kadarkoli vzameš krajši delovni čas do 3. oz. 6. leta - se pravi, lahko delaš tako 3 mesece, pa potem delaš nekaj mesecev normalno, pol pa spet greš na krajši delovni čas. Ni enkratna pravica, ampak jo lahko kadarkoli uveljavljaš, dokler izpolnjuješ pogoje.

Jaz sem tako delala skoraj eno leto in ker nisem vedela točno do kdaj bi, sem sproti podaljševala - sem imela za pol leta, pol še za 3 mesece in pol še za dva meseca. Nikoli ni bil problem - vsakokrat sem sicer dobila novo pogodbo, ampak itak je bilo potrebno le datume spreminjat na njej.

Zanima pa tudi mene glede prekinjanja - to, da lahko potem kadarkoli spet vzameš krajši delovnik ne dvomim, bolj me zanima, če so težave s prekinitvijo, ker imaš le pogodbo in najbrž se more delodajalec strinjat - mora bit dvostranski dogovor, ne? No, ravno zaradi tega, sem jaz raje sproti podaljševala....


uveljavljaš pravico (pravno zavarovan interes) in delodajalec ti mora dati novo pogodbo. Pri nas je tako, da vsakič napišejo nov aneks.  

(odgovor članu marty5)
Neposredna povezava do sporočila: 6
Stran:   [1]
Stran: [1]
Pojdi na:





Smo po 35. letu res prestari za nosečnost?
Ne želite otroka po 35. letu? V redu, ampak ne recite, da ste stari! Razlogov, zakaj imeti otroke po petintridesetem, je...
Nosečnost: Tabela rasti ploda po tednih
Kako velik je plod v posameznem tednu nosečnosti? Preveri, kako izgleda nosečnost po tednih!
Zgodbe malih junakov: 9 dni sem bila v ume...
Sprejeli so me v zelo kritičnem stanju na Infekcijsko kliniko, opravili nujen carski rez, intubirali. Potem sem bila v ...
Otroci, ki se zbujajo zgodaj zjutraj so ...
Se vaš malček zjutraj prebuja skupaj s petelini, ne glede na to ali je delovni dan ali vikend? Imamo dobro novico za vas...
Prvomajske počitnice so najlepše ob morju
photo
Odkrijte popolno spomladansko harmonijo v Adrii Ankaran, zeleni mediteranski oazi. Napolnite se z energijo daleč stran o...




Plenice.
пеперутка16

Kdaj ste otroka začeli odvajati od plenic?