|      
Ops :( Si prepričan/-a, da ne želiš več sodelovati?
Preden potrdiš svojo odločitev, preberi podrobnosti.
Če potrdiš, da želiš odnehati, se ti bo avtomatično naložil poseben piškotek (cookie), s pomočjo katerega bomo ob ponovnem prihodu na našo spletno stran prepoznali tvoj račun in poskrbeli, da boš lahko v času trajanja nagradnega tekmovanja (od 17. 12. do 21. 12. 2018) nemoteno brskal/-a po Ringaraja.net brez prikazovanja ikon naših sponzorjev oziroma brez okenca na desnem delu zaslona.

Obenem boš izgubil/-a vse že osvojene točke in s tem, žal, izgubiš tudi možnost, da osvojiš odlično nagrado. Raje še enkrat premisli, preden klikneš da.

Si še vedno želiš odnehati?
Ringaraja.net uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih sicer ne bi mogli nuditi.
Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.   Več o tem
Uporabniki na tej temi: nihče
  Natisni
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Uporabnik
Sporočilo << Starejša tema   Novejša tema >>
   Bolniška očeta, ko je mami bolna
6.10.2014 22:47:20   
špik
Pozdravljeni

Glede na to, da je to moje prvo sporočilo na tem forumu upam, da sem v pravi rubriki odprl to temo, če nisem jo uredniki premestite prosim. :)

Torej, z mojo drago imava hčerko user posted image staro dva meseca in pol. user posted image
Zanima me, ali jaz lahko koristim bolniško za nekaj dni, če se moja draga prehladi, zboli, ... ? Da prevzamem nase vso skrb okol otroka (futr, previjanje, cerkljanje, vozičkanje), da se še hčerka ne bi kaj nalezla ...?

Kakšna je praksa v takšnih situacijah? Je kj komplikacij z ZZZS?

Lp,
Špik


Neposredna povezava do sporočila: 1
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 8:26:48   
Balerina
Ti bodo še drugi odgovorili. Vendar kolikor je meni pediatrinja razložila če je mama na porodniškem potem oče ne more boditi nege za taga otroka. Če pa je z mamo hudo pa lahko njen zdravnik, torej mamin, da tebi kot nejenmu partnerju nego vendar ne za otroka pač pa za njo.

(odgovor članu špik)
Neposredna povezava do sporočila: 2
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 9:07:13   
Dorotheia
špik, dokler bo mami na porodniški ne boš dobil bolniške za nego otroka. Razen, če imaš veze. user posted image
Tako to je v naši Sloveniji.
Jaz sem bila tudi enkrat zdaj med porodniško bolna in niti približno sposobna skrbeti za sinka, pa je moj kar dopust vzel par dni, toliko da sem se jaz sestavila.

(odgovor članu Balerina)
Neposredna povezava do sporočila: 3
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 9:42:16   
*zvezdica zaspanka*
v praksi ne vem kako je, sva pa z mojim ravno zadnjič razmišljala o tem, ko se me je nekaj lotevalo ... in je potem vprašal kar v službi, kaj naj bi storil v takšni situaciji in so mu rekli, da samo za kakšen dan se ponavadi vzame dopust, če je pa to več dni, potem pa bolniška.

(odgovor članu Dorotheia)
Neposredna povezava do sporočila: 4
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 10:11:48   
bskrle
Dopust, bolniško pa le, če je mamica resno bolna, pomaga, če imata skupnega zdravnika, se je lažje zmenit.

_____________________________

Mama štirih deklic in 5ra

(odgovor članu *zvezdica zaspanka*)
Neposredna povezava do sporočila: 5
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 10:40:21   
petea
lahko pa vzameš tudi očetovski dopust, če ga še nisi pokoristil (v celoti)


(odgovor članu bskrle)
Neposredna povezava do sporočila: 6
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 12:00:40   
špik
Torej, če prav razumem ... ima država (ZZZS) "raje", da se tako majhen otrok naleze hudega prehlada (kar moja ima), kot pa, da mi odobri 2-3 dni bolniške? user posted image

Svašta ... user posted image

No ja, bom vseeno vprašal pri svoji zdravnici kako je s tem. Po potrebi še pedijatra.

lp,
špik

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 7
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 12:11:28   
Marčevka2010
Ja, mama na porodniški ne sme zbolet, po njihovi logiki. Oz. ne more. user posted image Dopusta je pa škoda, če bi se dalo bolniško dobit. Ajd, saj ga vzameš, če je treba, itak. Samo ne vem zakaj takih primerov nimajo porihtanih.

(odgovor članu špik)
Neposredna povezava do sporočila: 8
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 12:19:44   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: špik
Torej, če prav razumem ... ima država (ZZZS) "raje", da se tako majhen otrok naleze hudega prehlada (kar moja ima), kot pa, da mi odobri 2-3 dni bolniške? user posted image
Svašta ... user posted image

No ja, bom vseeno vprašal pri svoji zdravnici kako je s tem. Po potrebi še pedijatra.



Kar pripravi se, da boš na svoji starševski poti srečal še veliko 'biserčkov'.

Recimo: do bolniške ne boš upravičen tudi, če bo tvoj otrok na bolnišničnem zdravljenju, četudi boš pri predšolskem otroku imel pravico do sobivanja z njim v bolnišnici in bo osebje pričakovalo, da si tam ... user posted image

(odgovor članu špik)
Neposredna povezava do sporočila: 9
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 12:29:34   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: Marčevka2010
Ja, mama na porodniški ne sme zbolet, po njihovi logiki. Oz. ne more. user posted image Samo ne vem zakaj takih primerov nimajo porihtanih.


Mama tudi lahko zboli in obstaja rešitev, in sicer da mama prekine porodniško ter vzame bolniško zase in gre namesto nje oče na starševski dopust, potem pa spet mama nadaljuje s porodniško. A ker gre za kup birokracije, se tega poslužujejo le redke družine in predvsem takrat, ko gre za daljše okrevanje matere (npr. po poškodbah, operacijah, dolgotrajnejši bolezni ...).


(odgovor članu Marčevka2010)
Neposredna povezava do sporočila: 10
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 13:10:28   
*zvezdica zaspanka*
IZVIRNO SPOROČILO: petea
do bolniške ne boš upravičen tudi, če bo tvoj otrok na bolnišničnem zdravljenju, četudi boš pri predšolskem otroku imel pravico do sobivanja z njim v bolnišnici in bo osebje pričakovalo, da si tam ... user posted image


ok, ta je pa še skoraj bol bolna :S ampak če prav razumem, če je otrok v vrtcu in zboli, potem pa eden od staršev lahko vzame bolniško, da skrbi doma zanj ta čas, a ne?

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 11
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 14:23:42   
Marčevka2010

IZVIRNO SPOROČILO: petea

IZVIRNO SPOROČILO: špik
Torej, če prav razumem ... ima država (ZZZS) "raje", da se tako majhen otrok naleze hudega prehlada (kar moja ima), kot pa, da mi odobri 2-3 dni bolniške? user posted image
Svašta ... user posted image

No ja, bom vseeno vprašal pri svoji zdravnici kako je s tem. Po potrebi še pedijatra.



Kar pripravi se, da boš na svoji starševski poti srečal še veliko 'biserčkov'.

Recimo: do bolniške ne boš upravičen tudi, če bo tvoj otrok na bolnišničnem zdravljenju, četudi boš pri predšolskem otroku imel pravico do sobivanja z njim v bolnišnici in bo osebje pričakovalo, da si tam ... user posted image

To varianto sem pa sama z mojo punco dala skozi. Stara je bila 15 mesecev, itak, da sem bila z njo v bolnici, Za bolniško ti dajo le spremstvo, torej, ko greš v bolnico in nazaj, vmes pa ne. Dobro, da je bil vikend, pa še moja zdravnica je za en dan pogoljufala, če ne bi dala dopust. Drugače pa ne vem kaj bi bilo z otrokom, bi ga imeli v stajici in 3x na dan pogledali? Bi se ji zmešalo brez enega znanega obraza zraven sebe. Bi še bolj zbolela. Ja, to so cvetke našega zdravstva.

Zvezdica zaspanka, ja, ko je otrok v vrtcu pa itak dobiš bolniško, saj si z njim doma, če je bolan. To je drugače kot porodniška.

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 12
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 14:29:19   
špik
No ja, upal sem, da je v našem zdravstvenem sistemu drugače ...

A ni tako, da v takšnih primerih kot je moj, pediater na osnovi dejstev (bolna mami) meni potrdi bolniško? Al moj osebni zdravnik?

No ja, očitno sm imel čist drugačno predstavo glede našega zdravstva ... user posted image

lp,
špik

(odgovor članu Marčevka2010)
Neposredna povezava do sporočila: 13
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 14:51:55   
Marčevka2010
Oba vprašaj, pa boš videl. Upam, da urediš.

(odgovor članu špik)
Neposredna povezava do sporočila: 14
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
7.10.2014 15:28:23   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: špik
A ni tako, da v takšnih primerih kot je moj, pediater na osnovi dejstev (bolna mami) meni potrdi bolniško? Al moj osebni zdravnik?



Dajmo malo razjasnit dejstva:
pediater je zdravnik tvojega otroka, ne tvoje žene.
Torej on kot otrokov zdravnik ne more zaradi nezdravja tvoje žene dati tebi bolniške, da boš ti negoval otroka in/ali ženo.


Kot že zapisano, lahko ti, če žena zelo zboli, vzameš bolniški dopust za nego družinskega člana, za otroka pa, dokler je žena na porodniškem dopustu (in je sposobna skrbeti za otroka), ti ne moreš biti na bolniški.
Bolniški stalež za nego ženo ti odpre mislim da tvoj osebni zdravnik, ali pa ženin. Pediater za odraslega bolnega družinskega člana nima pristojnosti dajanje bolniške.

Ko žena zaključi porodniško, se starša enakovredno dogovarjata, kdo bo koristil bolniško za otroka. V primeru, da en starš koristi krajši delovnik zaradi starševstva (ali česa drugega), drugi starš ne more biti na bolniškem dopustu 8 ur na dan, razen v (zelo) utemeljenih primerih.

Kot zapisano,
dokler je žena na porodniškem, je za 'normalna' obolenja staršev včasih potrebno kar nekaj iznajdljivosti, kako organizirati družinsko življenje. Če koriščenje rednega dopusta, dopusta za nego druž. člana ali očetovskega dopusta ne pridejo v poštev, je potrebno razmisliti o kakšni zunanji pomoči (babi servis, varuške ...).
Za težje primere pa se zadeva rešuje s spremembo koristnika porodniškega dopusta.

(odgovor članu špik)
Neposredna povezava do sporočila: 15
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
9.10.2014 6:35:10   
astrid1
Pa se res da spremeniti koristnika porodniškega dopusta kar tako?
Sama sem namreč zaradi pritiskov službe želela en mesec prej zaključiti dopust za nego otroka, tisti preostali mesec pa bi koristil partner. Pa se ni dalo, ker bi se to morala odločiti pred iztekom porodniškega dopusta (v prvih treh mesecih). Edino, če bi bila brezposelna in bi dobila službo, bi se to dalo.

Zato neko skakanje okrog koriščenja porodniškega dopusta v smislu, da bo en teden ali dva pa kar očka, potem pa naprej spet mamica po moje odpade.

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 16
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
9.10.2014 8:04:43   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: astrid1
Pa se res da spremeniti koristnika porodniškega dopusta kar tako?
Sama sem namreč zaradi pritiskov službe želela en mesec prej zaključiti dopust za nego otroka, tisti preostali mesec pa bi koristil partner. Pa se ni dalo, ker bi se to morala odločiti pred iztekom porodniškega dopusta (v prvih treh mesecih). Edino, če bi bila brezposelna in bi dobila službo, bi se to dalo.

Zato neko skakanje okrog koriščenja porodniškega dopusta v smislu, da bo en teden ali dva pa kar očka, potem pa naprej spet mamica po moje odpade.



seveda se da; kopiram iz Zakona o starševskem varstvu ... (prejšnji zakon je imel podobno dikcijo):
33. člen (dogovor o izrabi starševskega dopusta)

(1) Starša se pisno dogovorita o izrabi starševskega dopusta najpozneje 30 dni pred potekom materinskega dopusta. Dogovor predložita centru skupaj z zahtevo za uveljavljanje pravice in z njim seznanita svoja delodajalca.

(2) Pisni dogovor preneha veljati, če:

1. nastopi razlog iz prvega in drugega odstavka 31. člena tega zakona,

2. postane eden od staršev na podlagi mnenja zdravnika trajno ali začasno nesposoben za nego in varstvo otroka.


(3) Pisni dogovor se lahko spremeni, če:

1. nastane razlog za podaljšanje starševskega dopusta v času starševskega dopusta,

2. se pričakuje rojstvo drugega otroka,

3. nastanejo druge okoliščine, ki vplivajo na predhodno odločitev staršev (kot je bolezen, ki traja daljše obdobje, napotitev enega od staršev na delo v tujino, izobraževanje, izguba ali sprememba zaposlitve, razveza zakonske zaveze ali prenehanje zunajzakonske skupnosti, predčasna vrnitev na delo v dogovoru z delodajalcem).

(4) Če se starša ne moreta dogovoriti o izrabi starševskega dopusta ali je njuna odločitev v nasprotju s koristjo otroka, odloči o tem center, ki pri tem upošteva koristi otroka.

(5) V primerih iz 30. člena in drugega odstavka 31. člena tega zakona se pisni dogovor ne sklene.



Torej, to da ti CSD ni 'dovolil' spremeniti koriščenja dopusta, ni bilo zakonito.
Vendar me to pravzaprav niti preveč ne preseneča, tudi mene so pred leti, ko sem pri prvem otroku želela narediti takšno spremembo, ustno zavrnili, da se to ne da. user posted image


V času koriščenja materinskega dopusta se lahko starša še dogovorita, kako bosta koristila starševski dopust; zato pride odločba za drugi del porodniškega dopusta kasneje. In v tem dogovoru se lahko domislita poljubnih, tudi zelo eksotičnih kombinacij. Ko je odločba izdana, pa dogovora ni mogoče kar tako poljubno, brez tehtnega razloga spreminjati.
Kateri so pa ti tehtni oz. dopustni razlogi, je navedeno v zgoraj citiranim členu zakona.

(odgovor članu astrid1)
Neposredna povezava do sporočila: 17
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
9.10.2014 11:06:00   
*zvezdica zaspanka*
Sama sem namreč zaradi pritiskov službe želela en mesec prej zaključiti dopust za nego otroka, tisti preostali mesec pa bi koristil partner.


mogoče malo raziščeš - ravno zadnjič mi je kolegica, ki je zaradi službe prej končala z dopustom za nego prvga otroka, povedala, da je preostanek lahko koristila kasneje. ko je rodila še enega otroka, je zanj seveda dobila celoten dopust, plus še preostale mesece.

(odgovor članu astrid1)
Neposredna povezava do sporočila: 18
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
9.10.2014 11:21:19   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: *zvezdica zaspanka*
ravno zadnjič mi je kolegica, ki je zaradi službe prej končala z dopustom za nego prvga otroka, povedala, da je preostanek lahko koristila kasneje. ko je rodila še enega otroka, je zanj seveda dobila celoten dopust, plus še preostale mesece.


prenese se lahko do 75 dni dopusta na kasnejši čas;
je pa ta dopust potem manj plačan, le 80 % prvotne porodniške, če je do nastopa minilo manj kot leto dni oz. 80 % od osnove, ki se kasneje upošteva za izračun bolniške


če pa pride zaradi izrednih okoliščin do sprememb koriščenja strnjenega porodniškega dopusta med partnerjema, veljajo prvotno določeni zneski nadomestil

(odgovor članu *zvezdica zaspanka*)
Neposredna povezava do sporočila: 19
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
10.10.2014 6:01:48   
astrid1

IZVIRNO SPOROČILO: petea

IZVIRNO SPOROČILO: *zvezdica zaspanka*
ravno zadnjič mi je kolegica, ki je zaradi službe prej končala z dopustom za nego prvga otroka, povedala, da je preostanek lahko koristila kasneje. ko je rodila še enega otroka, je zanj seveda dobila celoten dopust, plus še preostale mesece.


prenese se lahko do 75 dni dopusta na kasnejši čas;
je pa ta dopust potem manj plačan, le 80 % prvotne porodniške, če je do nastopa minilo manj kot leto dni oz. 80 % od osnove, ki se kasneje upošteva za izračun bolniške


če pa pride zaradi izrednih okoliščin do sprememb koriščenja strnjenega porodniškega dopusta med partnerjema, veljajo prvotno določeni zneski nadomestil



Itak, delam na šoli, res bi mi dovolili koriščenje bogsigavedi kdaj. Še dopust mi je ves propadel, ker ga lahko koristim zgolj v šolskih počitnicah.

Letos bom stara 40, naslednjega otroka pa nismo planirali, torej ta opcija bi odpadla. meni je nasploh čudna, ker nekatere ne zanosijo kar takoj, ko si želijo. Mogoče jim sploh nikoli ne rata, da bi potem šli na takšen način urejat pravice.

Meni so dve leti nazaj povedali, da se to ne da, da bi kar oče koristil zadnji mesec nego. Je pa res, da je šlo za mesec september, v drugi polovici avgusta pa se je začelo z vsakodnevnimi telefonskimi klici. Torej se nisva o tem odločala prve mesece otrokovega življenja.

Vseeno pa dvomim, da bi se dalo zaradi enega prehlada menjati porodniško med staršema, kar je bistvo te teme.

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 20
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
10.10.2014 11:29:45   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: astrid1
Itak, delam na šoli, res bi mi dovolili koriščenje bogsigavedi kdaj. Še dopust mi je ves propadel, ker ga lahko koristim zgolj v šolskih počitnicah.


Učitelji ste 'posebna sorta', ker imate dodatne omejitve glede dopusta. Pa kljub temu bi se otrokovega 8. leta vendarle lahko našlo dovolj dni, ko bi lahko bila pokoristila morebiten prenešen dopust.


IZVIRNO SPOROČILO: astrid1
Letos bom stara 40, naslednjega otroka pa nismo planirali, torej ta opcija bi odpadla. meni je nasploh čudna, ker nekatere ne zanosijo kar takoj, ko si želijo. Mogoče jim sploh nikoli ne rata, da bi potem šli na takšen način urejat pravice.


Saj ni možnost spremembe koriščenja dopuščena samo za tiste mamice, ki bi nastopile novo porodniško še pred iztekom prve.
Kot je že zgoraj zapisano, velja to tudi, če je s strani delodajalca nujna potreba po delavcu/ -ki ali če starš ni zmožen negovati otroka.

Pa tudi smo že omenile, da je postopek 'klasično birokratsko' dovolj kompliciran, da ti vzame nekaj časa. Zato pa se ga tudi poslužujejo (le) tisti starši, ki jim je nujno to narediti.


IZVIRNO SPOROČILO: astrid1
Meni so dve leti nazaj povedali, da se to ne da, da bi kar oče koristil zadnji mesec nego.


Sem že napisala, da me takšni odgovori delavcev CSD (predvidevam, da so ti oni dali takšno informacijo), ne čudi.
Informacija pa je bila napačna. Na žalost smo ljudje velikokrat odločno preveč zaupljivi in ne preverimo izjav še preko drugih virov.

Oče bi komot lahko koristil zadnji mesec nege, ti pa se predčasno vrnila v službo, ker te je delodajalec potreboval.
Na osnovi česa je bila dopustna sprememba odločbe, sem navedla zgoraj.


In glede na to, da sem šla skozi tak postopek, pišem iz izkušenj.


IZVIRNO SPOROČILO: astrid1
Torej se nisva o tem odločala prve mesece otrokovega življenja.

Dejstvo je, da smo ljudje pogosto preveč leni in niti ne razmišljajo o raznih možnih scenarijih, ki jih imamo na voljo, in bi nam lahko olajšale naše življenje, ampak običajno sledimo odločitvam ostalih.

Ali ti noben ni predstavil možnosti glede (deljenega) koriščenja dopusta, ali se nisi o tem pravočasno pozanimala oz. dovolj podrobno prebrala vloge, kjer je ta možnost zelo jasno navedena, zdaj več niti ni važno.
A imela si možnost, da bi starševski dopust ti npr. zaključila prej, pokoristila dopust, ki ti je pripadal (in propadel) in bi preostanek bil na porodniški ali oče ali ti kdaj kasneje. Seveda pa se takšen dogovor mora dati že v prvi vlogi za starševski dopust, t.j. do otrokovega 2. meseca starosti.

Če drugje ne, bi ti tukaj na RR, če bi pravočasno zastavila takšno vprašanje, napisali, te možnosti.
In - ravno zaradi tega, ker je na mnogih področjih enostavno preveč vsega, kar bi človek naj vedel ali kar bi bilo dobro, da bi vedel, so, vsaj meni, forumska debatiranja zelo dobrodošel vir informacij pri raznovrstnih zadevah, ki jih drugače ne bi izvedela.
Ali vsaj tako celovito ne.



IZVIRNO SPOROČILO: astrid1
Vseeno pa dvomim, da bi se dalo zaradi enega prehlada menjati porodniško med staršema, kar je bistvo te teme.

Kakšne so 'zasilne' možnosti, ki jih imata starša pri prehladu matere, smo našteli.
Tema pa je od začetnega vprašanja že zdavnaj zavila v širše področje težav pri koriščenju bolniške za otroke in (ne-)fleksibilnosti koriščenja porodniškega dopusta.

(odgovor članu astrid1)
Neposredna povezava do sporočila: 21
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
12.10.2014 9:00:24   
astrid1
Glede na to, da so imeli zame zamenjavo, nisem niti predvidevala, da bi morala prej v službo. Nisem pa vedela, da je bila pogodba podpisana zgolj do konca šolskega leta, ne pa do izteka mojega dopusta za nego. Torej, zakaj bi j morala obveljati za leno? Delodajalec se o tem ni z mano pogovarjal. Vprašali so me samo, do kdaj bom odsotna. Dobili so tudi papirje. Da se pa zadnje dni v avgustu nekaj spomnijo, pa ni moj problem. Pozanimala sem, se, dobila sem takšen odgovor kot sem ga podala v prejšnjih postih. In sem bila z otrokom doma do konca njenega 11. meseca. Ker sem pač verjela uradnikom, ki so za to plačani.

Mi je pa zanimivo, da znanka, ki je rodila konec avgusta lani, začne delati šele jutri, ker je lahko pokoristila dopust. Dela pa v eni od številnih državnih agencij. Še zdaleč ni vse enakopravno in enako za vse. Višje kot si pri koritu boljše se ti godi. S tem da ima vsaj 10 let manj delovne dobe kot jaz.

Da pa bi koristila kakšen dopust v naslednjih letih, pa odpade. Pri nas toliko nadomeščamo, ker nas je zaradi racionalizacije manj kot nas je bilo lani, da sem že v prvem tednu letošnjega septembra naredila 10 nadur. In ta trend se lepo nadaljuje in se bo skozi celo šolsko leto.

(odgovor članu petea)
Neposredna povezava do sporočila: 22
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
12.10.2014 11:16:24   
petea
IZVIRNO SPOROČILO: astrid1
Torej, zakaj bi j morala obveljati za leno?


Tarnaš, da zaradi svojega specifičnega poklica, ki dopušča koriščenje dopusta le v počitnicah, nisi mogla izkoristiti svojega dopusta, predvidevam da za 2 leti.

Če bi se pravočasno informirala, bi lahko pokoristila cel dopust, skupaj s partnerjem celotno porodniško, pa se ne bi počutila izigrane.
Vidiš, sama sem npr. v starševski šoli pogrešala več informacij s tega področja, saj bi bil za mnoge starše dobrodošel kakšen pravočasen nasvet glede možnosti pri koriščenju dopusta.

P.S.: Meni postaja vedno večji fenomen učiteljic (ki jih kar nekaj poznam zelo dobro), ki bi naj otroke učile prilagodljivosti, kritičnega razmišljanja, širšega pogleda na stvar, učinkovitega iskanja informacij in preverjanje podatkov, da tega same pogosto ne znajo narediti ali uporabiti.
Ali gre za lenobo, preveliko zaupanje v sistem ali kaj tretjega, pa še nisem uspela ugotoviti. user posted image



IZVIRNO SPOROČILO: astrid1
Pozanimala sem, se, dobila sem takšen odgovor kot sem ga podala v prejšnjih postih.


Zato, ker nisi vprašala še za drugo mnenje, npr. tukaj na RR, kjer bi dobila neuradniške, ampak odgovore iz prakse forumašic, ki uradnikom (več) ne zaupamo toliko, da bi jim 100 % verjele ter bi ti iz izkušenj povedale, kako rešiti zadevo.
user posted image


IZVIRNO SPOROČILO: astrid1
Mi je pa zanimivo, da znanka, ki je rodila konec avgusta lani, začne delati šele jutri, ker je lahko pokoristila dopust. Dela pa v eni od številnih državnih agencij. Še zdaleč ni vse enakopravno in enako za vse. Višje kot si pri koritu boljše se ti godi. S tem da ima vsaj 10 let manj delovne dobe kot jaz.

Ne mešaj jabolk in hrušk. user posted image
Dolžina delovne dobe nima nikakršnega vpliva na to, ali lahko pokoristiš preostali lanski dopust ali ne. user posted image
Možnosti so samo tiste, ki jih določa zakon in podrejeni predpisi, pogodbe.

Tvoja znanka je lahko pokoristila celotni lanski dopust, ker je lani začel veljati nov Zakon o starševskem varstvu ..., ki sedaj omogoča, da lahko delavec po dolgotrajnejši odsotnosti z delovnega mesta, t.j. med drugim v primeru daljše bolniške odsotnosti ali porodniškega dopusta, celoten dopust z enega leta pokoristi do konca naslednjega leta.
In seveda za to znanko tudi ne velja omejitev koriščenja dopusta le v času počitnic.

Tudi ti si plačana iz istega državnega korita, kot tvoja znanka. Pa veliko delavcev v drugih službah vam učiteljem zavida, da imate na leto 3 mesece (plačanih) počitnic. user posted image

(odgovor članu astrid1)
Neposredna povezava do sporočila: 23
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
12.10.2014 11:33:42   
Stanislava_
IZVIRNO SPOROČILO: špik

Torej, če prav razumem ... ima država (ZZZS) "raje", da se tako majhen otrok naleze hudega prehlada (kar moja ima), kot pa, da mi odobri 2-3 dni bolniške? user posted image


Nima raje, je pa tvoja dolžnost, da najprej sam poskrbiš za svoje zdravje. In prehlad pač ni bolezen, zaradi katerega bi bili upravičeni do celega kupa kumulativnih socialnih transferjev - bolniška na porodniško, mogoče bi želel še bolniški dodatek za babico, da bi skrbela za celo družino?

Kot so ti že napisali, v primeru bolezni je to mogoče - ampak za upravičene zahtevke in ne za vsak prehlad.

Če ja pa tako hudo, vzameš tista dva do tri dni dopusta. To je pač pri malih otrocih več kot normalno.

< Sporočilo je popravil Stanislava_ -- 12.10.2014 11:34:18 >


_____________________________

Kvačkam.
In #štrikam#.

(odgovor članu špik)
Neposredna povezava do sporočila: 24
   RE: Bolniška očeta, ko je mami bolna
13.11.2014 16:23:05   
Neli81

IZVIRNO SPOROČILO: astrid1

Pa se res da spremeniti koristnika porodniškega dopusta kar tako?
Sama sem namreč zaradi pritiskov službe želela en mesec prej zaključiti dopust za nego otroka, tisti preostali mesec pa bi koristil partner. Pa se ni dalo, ker bi se to morala odločiti pred iztekom porodniškega dopusta (v prvih treh mesecih). Edino, če bi bila brezposelna in bi dobila službo, bi se to dalo.

Zato neko skakanje okrog koriščenja porodniškega dopusta v smislu, da bo en teden ali dva pa kar očka, potem pa naprej spet mamica po moje odpade.


Zdravo,

Samo to bi komentirala - jaz sem prvo porodniško prej prekinila ravno zaradi službe. Takrat mi je socialna delavka že skoraj težila, zakaj oče ne izkoristi ta preostali čas. No nekako smo prišli skupaj.
Hočem povedati samo to, da se da to urediti tudi kasneje, saj ne moreš vedeti kakšen splet okoliščin te bo pripeljal do te odločitve kasneje.

lp.


(odgovor članu astrid1)
Neposredna povezava do sporočila: 25
Stran:   [1] 2   Naslednja stran >   >>
Stran: [1] 2   Naslednja stran >   >>
Pojdi na:





Kakšna je prava postelja za dojenčka in ot...
Ko se odpravite v trgovino z otroško opremo, osupli obstanete: koliko različnih posteljic in zibelk! Le katera bi bila n...
Najlepše ime za fantka po vašem izboru
Vsako ime je nekaj posebnega in nič presenetljivega ni, da je staršem najlepše ime tisto, ki ga nosi njihov otrok (otroc...




NOSEČNOST
пеперутка16

Kateri del nosečnosti vam je bil najbolj všeč oz. najlažji?